פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=153960
למה אתה מתכוון כשאתה כותב ''תהליך חד כיווני''?
איתן אדיר (יום שישי, 24/09/2010 שעה 21:27)

חד כיווני במובן שסין הולכת לצמוח כלכלית ולהתחזק אסטרטגית בהשקעות נמוכות יחסית במובן של תשלום פוליטי לאמריקה ולאירופה? זה ברור. הרי כל מדינה בוחרת בתהליך התעצמו חד כיווני.

סין לא חייבת לאמריקה ולאירופה דבר ובעוד היא משמרת בתוכה פנימה מדיניות אזרחית-סוציאליסטית (שמיועדת פשוט להבטיח את השלטון מפני נפילה ואת היציבות הפנימית לרגל השינויים הכלכליים העצומים מאז 1990) וכלכלית- קפיטליסטית, הרי שבמדיניות החוץ שלה הקפיטליזם הוא אמצעי לרכישת נכסים אסטרטגיים במדינות חזקות ומרכזיות, שהולכות להוות את התשתית הכלכלית החזקה במהלך המאה ה-‏21. סין שמה יד על מחצבים בדרום אמריקה ובאפריקה, גם עם מדינות טוטליטריות שמנהלות מלחמות פנימות נגד אזרחים, כדי שיהוו מכפיל כוח במירוץ הכלכלי מול ארה''ב, אירופה ורוסיה. למרות הסכסוכים הממושכים עם הודו היא רואה את השיתוף הכלכלי עימה כצעד חיוני לבצר את כוחה הכלכלי של סין בעולם, תוך רווחים פוליטיים מקומיים.
סין תמכור לאיראן הכל אם יהיה בזה תרומה לביטחונה הלאומי. לדעתי סין לא מסייעת-תסייע לאיראן ישירות בעניין הגרעין, כי איראן גרעינית תהיה מטרד ביטחוני בעורף הסיני, בעיקר על רקע הסכסוך האלים בין סין לבין מוסלמיה, השוכנים במזרח סין ובסמוך לגבולות עם טג'יקיסטאן וקירגיסטאן, שמקבלים כנמראה סיוע מגורמי טרור אפגניים המקורבים לאיראן. ולמרות הכל היא מציעה פרוייקט פיתוח תשתיות אדיר כדי שעדיין תהיה לה עוד אמירה (שהרי כל הקשרים הכלכליים-ביטחוניים שלה עם איראן מחזקים את מעמדה של סין בעיני האיראנים והאויבים שלה) בתוך איראן, ובמידה שהפרוייקט ייצא לדרך, אז במזרח התיכון בכלל. סין חברה בצוות המדינות שעוקבות אחר השינויים במדיניות הגרעין כלפי איראן, ולכן כל עוד זה יהיה טוב לה כלכלית היא תתנגד להטיל סנקציות קשור על איראן.
במקביל הסינים שומרים על קשרים טובים עם ישראל, למרות אי ההסכמה על העניין האיראני והפלסטיני, כפי שנחשף על פני השטח. אפילו היום הם הצביעו בג'נבה בעד שישראל תחתום על אמנת הנשק הגרעיני, בניגוד לאינטרסים של ישראל. בכל זאת יש לסינים אינטרסים משלהם להדק את הקשרים עם ישראל גם כי ישראל היא מעצמה מדעית-טכנולוגית-צבאית וגם כי לפי תפיסת הסינים היא המדינה המקורבת ביותר לארה''ב. השנה נחתמו כמה הסכמי שת''פ תעשייתיים, מסחריים וחקלאיים עם סין שיחזקו את הקשר ויכניסו לישראל קצת כסף.
בסך הכל העולם נוהג בסין כמו שסין נוהגת באיראן. מעלים עין מנורות האזהרה הברורות, ומתעקש להציג אותה ככבשה אשר ניתן לשתף איתה פעולה וזאת למען אינטרסים כלכליים צרים. קשה אם כך, למי שמעלים עין מהעריצות ומהסכנה של סין הקומוניסטית, לבוא בטענות על כך שסין מעלימה עין מהעריצות ומהסכנה של איראן השיעית.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.