פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לעמיש, 27/06/10 13:33)

http://www.faz.co.il/thread?rep=151724
המאמר שלי מתמקד בבעיה הפוליטית העמוקה ולא דווקא בפרטי המקרה הזה
גלעד זליבנסקי (יום שלישי, 29/06/2010 שעה 23:14)
בתשובה לעמיש

שלום רב,

רק בפורום הזה נכתבו כבר הרבה מאמרים שונים על פרשת עמנואל... והכוונה שלי במאמר הזה היתה להציג את הבעייתיות העקרונית שבה מתנהל בג''ץ בתוך מדינה לכאורה דמוקרטית שמבוססת על המסורת הפוליטית המערבית.

אני לא בקיא במערכת היחסים בין העדות החרדיות של עמנואל, אבל אין שום צל של ספק שזה לא התפקיד של הרשות השופטת להחליט מה נחשב שם לאפליה ובאלו תנאים אזרחי המדינה רשאים לנהל בתי ספר על פי הדת והמסורת שלהם.

המקרה הזה של עמנואל הוא רק דוגמא אחת להתערבות של בית המשפט העליון בענינים שאין בינהם לבין ההגדרה שלו כרשות שופטת שום קשר. ושמן הסתם אלה הם ענינים שאמורים להיות מטופלים על ידי הרשות המבצעת שנציגיה נבחרו על ידי העם ולא על ידי שופט עליון.

באותה מידה, בית המשפט העליון מתערב בנושאים שקשורים לביטחון בלי שום ידע צבאי או הבנה של האינטרסים הביטחוניים. ויש לנו מספיק דוגמאות נוספות שבהן בית המשפט העליון משמש בתור שליט ממלא מקום לענינים שגופים אחרים לא טיפלו בהם.

ואגב, בארה''ב לפחות יש להם חוקה ובסיס ברור שעליו אפשר לפנות ולערב את בית המשפט במחלוקות משמעותיות. אבל אצלנו יש רק את התקדים של ברק ש''הכל שפיט'' ובג''ץ פועל כמעט בתוך ואקום חוקי ופוליטי.

הסכנה הכי גדולה היא שאזרחים דמוקרטיים כביכול תומכים בדיקטטורה של בג''ץ רק כי במקרה מסויים נראה להם שהדיקטטור צודק.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.