פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לפְּקִיד צַמֶּרֶת, 09/02/10 21:00)

http://www.faz.co.il/thread?rep=146029
אסור למסור את הגולן לסוריה !!
יוסף אליעז (יום שישי, 12/02/2010 שעה 16:25)
בתשובה לפְּקִיד צַמֶּרֶת

אסור למסור את הגולן לסוריה !!
*********************************
הגולן שימש רק כבסיס אש של הסורים להפצצת יִשׁוִבֵינוּ, ואם ימסר להם ישוב ל''יעודו'' זה.

אינני יודע מי זה ''סאנור''. כמה מהכותבים פה טוענים שהוא ערבי. אולי.
סאנור אכן הוא כפר ליד שכם. אך גם אם הדבר נכון הנה כאזרח ערבי בישראל יש לצפות ממנו שיפעל לטובת המדינה בה הוא חי ומקבל את שירותיה והגנתה, ולא יבקש למסור שטחים שהיא מחזיקה לאויב תוקפני כמו סוריה.
עד כה, ממלחמת העצמאות ואילך, בכל המלחמות [בשונה ממבצע לגירוש פולשים מצפון הכנרת] סוריה תקפה את ישראל ולא ישראל היא שתקפה את סוריה.
האמירה הזו כאן ראויה לתשומת לב ולבחינה מעמיקה. אזרח חייב להיות נאמן למדינתו, ממש כפי שנדרש ומצופה ממוסלמים בשוויץ או בסקנדינביה, המניפות דגל ועליו צלב, וכפי המצופה מיהודים בארצות שעל דגלן פסוקים מהקוראן או חצי סהר.

הסורים היו והינם, למרבה הצער, אויב קיצוני של מדינת ישראל ושל כל תושביה. גם אזרחי ישראל הערבים. הם גם מתנגדים לישות הפלסטינית, בראותם, כאמור, בכל ארץ ישראל את ''סוריה הדרומית''.

הפילדמרשל 'סאנור' טוען כי בעידן הטילים אין משמעות לעומק איסטרטגי. עוד הבל. אולם אם לדעתו אין ערך לקרקע ולעומק אסטרטגי הוא מוזמן להסביר זאת לאסאד, נשיא סוריה.

מלחמת יום-הכיפורים, בה הופתענו, הוכיחה עד מה חשוב העומק האיסטרטגי. למרות ההפתעה הנה עם הַמִצְרִים לחמנו בסיני, על גְּדוֹת התעלה וּבְמִצְרָיִם עצמה. בזכות מרחבי-סיני לא לחמנו בתחומי מדינת ישראל ואזרחי המדינה היו רחוקים מקו האש.. הסורים, כאמור, כמעט הצליחו לשטוף את הגולן ואילו הצליחו - היתה פתוחה בפניהם הדרך לכנרת והלאה.
אילו הסורים היו מפתיעים אותנו ביום הכיפורים ומתחילים את התקפתם מן הרמה, הם היו מגיעים לטבריה בטרם צה''ל היה מתעשת.

כל המלחמות מתנהלות על פני הקרקע. גם במלחמות הנוכחיות, של הצבא האמריקאי, שהוא הצבא בעל האמצעים המשוכללים ביותר בעולם, הם לא הסתפקו בשתי מלחמות המפרץ [עירק] במטוסים ובטילי השיוט המתקדמים בעולם, אלא שיגרו כוחות יבשה, דהיינו חי''ר ושריון, לכיבוש ושליטה ממשית בשטח.

אצלנו חשבו בטעות כי במלחמת לבנון השניה ינצח חיל-האויר לבדו. המציאות המרה טפחה על-פנינו.

נכון, סדאם חוסיין הפגיז מעיראק את תל-אביב ורמת-גן. מה זה מוכיח? שצרות אפשר לעשות גם מרחוק, אך לא לכבוש שטח ולהשתלט עליו,
ולהביא את המלחמה לנקודת הכרעה וסיום.

ברצוני להוסיף נקודה נוספת, שלא הוזכרה במאמרי המקורי פה, והיא בעית המים.

מאז בנו התורכים סכרי ענק על נהר הפרת, וצמצמו מאד את כמויות המים העוברות לסוריה, סובלת סוריה ממחסור חמור במים. שטחים חקלאיים עצומים חרבו וכפרים שלמים ננטשו ותושביהם עברו לגור בפחונים וחורבות סביב לערים. הבעיה מחריפה והולכת מדי שנה.

לא בִּכְדִי טען והדגיש אסאד ש''הובטח'' לו ע''י רבין וברק שבהסכמי השלום תהא לסוריה גישה לכנרת. הוא לוטש עיניו החמדניות למימיה.
גם קראתי, ואין לי מידע בדוק בנושא, שיש לממשל הסורי תוכניות מגירה מוכנות לְיַשֵׁב מיד את הגולן, אם חלילה יוחזר לידיו, בהמוני פלאחים שאיבדו את שדותיהם בשל העדר מים, שלא כמו לפני 1967 שאז היו כפרים קטנים בודדים בגולן. פלאחים אלו, בעידוד השליט, יתמידו בגלישתם בכל האמצעים לכוון הגליל ולכוון הכנרת והשטחים החקלאיים הפוריים שסביבה.

ולסיום ראוי להזכיר שוב שאסאד האב עלה לשלטון עם מפלגת הבעת, שהיא מפלגה לאומנית-חילונית, וביסס שלטון של העדה העלאווית הקטנה, שדתה מקורבת ל''שיעה'', על מדינה שמרבית אזרחיה הם ערבים סונים וכורדים סונים.
השלטון בסוריה יושב על כידוני הצבא והמשטרה החשאית והמודיעין [ה''חובאראת'']. כאשר שלטון זה יפול, במוקדם או במאוחר, אין לדעת מי ישתלט על המדינה. זה עלול להיות גם זרם מוסלמי קיצוני שיראה בלחימה מן הגולן לתוך ישראל מצווה דתית.
‏ יום שישי כ''ח שבט תש''ע, ‏12 פברואר, 2010

http://www.faz.co.il/thread?rep=146038
אסור למסור את הגולן לסוריה !!
(יום שישי, 12/02/2010 שעה 21:04)
בתשובה ליוסף אליעז

''אינני יודע מי זה ''סאנור''. כמה מהכותבים פה טוענים שהוא ערבי. אולי.
סאנור אכן הוא כפר ליד שכם. אך גם אם הדבר נכון הנה כאזרח ערבי בישראל יש לצפות ממנו שיפעל לטובת המדינה בה הוא חי ומקבל את שירותיה והגנתה, ולא יבקש למסור שטחים שהיא מחזיקה לאויב תוקפני כמו סוריה.''

מר אליעז כנראה חי בפיליטון של אפרים קישון,
אחרת לא היה 'מצפה' מתושב סאנור הפלסטינית,

''שיפעל לטובת המדינה בה הוא חי ומקבל את שירותיה
והגנתה.''

המדינה עליה מדבר מר אליעז היא מדינת
ישראל העוסקת מזה ארבעים ושתיים שנה
בעושק האוכלוסיה הפלסטינית - וזה כולל
את תושבי סאנור.

זה טיפוסי לישראלי שעמדותיו הפוליטיות
מזכירות מערכונים משנות החמישים, שיצפה
מתושב יהודה ושומרון פלסטיני להיות אסיר תודה
למדינה המקיימת שלטון צבאי נוגש ואלים
בארצו.

והטיעונים של מר אליעז בנוגע לעומק האיסטראטגי
חלשים ביחוד לאור אירועי מלחמת לבנון השניה
אשר בה לוחמי גרילה של החיזבאללה הצליחו
לשלח טילים לערים בישראל למרות העליונות האווירית
של ישראל ולמרות המתקפה הקרקעית.

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.