פורום ארץ הצבי

(נכתב בתשובה לדוד סיון, 16/07/09 9:08)

http://www.faz.co.il/thread?rep=135646
היכן הוא כתב שלסופרים הוא אסור?
סתם אחד (יום שישי, 17/07/2009 שעה 18:54)
בתשובה לדוד סיון

אבל מרגע שהביעו עמדות פוליטיות נכון להצביע עליהן ולפרשן. וזה מה שאורן עושה.

התנועה הציונית לא קבעה גבולות מדיניים כי היא לא יכלה לקבוע. מצד אחד לא יכלה לוותר על מה שנכבש ע''י ערבים ומנגד לא שללה סיפוח שטחים מארץ ישראל אם ייווצר מצב שישראל תוכל לבצע זאת. מבחינת ההגדרה הגיאוגרפית נדמה לי שכמעו אין ויכוח (''שתי גדות לירדן'' ומפת התנחלות השבטים). מבחינה פוליטית החלקים בציונות שעדיין חלמו על 'עבר הירדן' זנחו את החלום כבר בשנות ה-‏50 (ה''חירות'' וימינה וה'שומר הצעיר' / מפ''ם ושמאלה).

חילוקי דיעות פנימיים לא מנעו הגדרה דה-פאקטו של גבולות. כיבושי 1948 התקבלו ע''י רוב המפלגות הציוניות להוציא קומוניסטים. כיבושי 1967 לא התקבלו ע''י השמאל הקשה. מפא''י / העבודה בתחילת הדרך תמכה בסיפוח כחצי מהשטחים לישראל במקרה של פתרון פוליטי (''תוכנית אלון'' ואחרים). הימין הקשה היה בעד סיפוח השטחים. הימין והשמאל נפגשו באמצע - סיפוח גושי התנחלויות תמורת מסירת חלק מחולות חלוצה. השמאל הקשה גדל על חשבון השמאל המתון. הימין הקשה נותר בגודלו וממתין לראות איך קונספציית אוסלו ושלוחותיה כושלות שוב אל תוך בעירת טרור גדולה. הפלסטינים רוצים לסחוט מישראל תמיד עוד קצת מתוך עמדה שלא חשובה מדינה פלסטינית כמו שחשוב למוטט את ישראל.

הסכסוך כעת הוא לא תיאורטי של הגדרת גבולות, אלא סירובם של הפלסטינים מכל הזרמים לקבל את ישראל כמדינת העם היהודי. לכן לא חשוב מה כותב אורן ומה אומר סיון אלא חשוב מה עושים הפלסטינים. והפלסטינים לא משחקים לידיים של השניים.

עורך פורום

מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.