פורום ארץ הצבי


http://www.faz.co.il/thread?rep=128507
אולי הבעיה היא בשיטה ובקונספציה?
סתם אחד (יום שני, 09/02/2009 שעה 22:40)

מאמר מעניין ורואים שהושקעה בו עבודה ומחשבה, יחד עם זאת אני לא כל-כך מסכים איתך. ייתכן שפורמלית אתה צודק, אבל, למרות שאינני כלכלן או אפילו קרוב לזה, נראה לי שהבעיה היא דווקא הפוכה, הכלכלה, בחלקה, הפכה, לעניות דעתי, מכלי שאמור להיות אמצעי, לאיזו ''מטרה'' בפני עצמה ואולי פה הבעיה.

אני מבין שמקריאה כאן באתר שאתה ד''ר לכלכלה ואף למדת בארה''ב (''מעוז הקפיטליזם''), לכן נראה לי שיהיה לי די קשה להתווכח איתך... כי אתה בא מרקע מאד מסויים, יחד עם זאת אני מתרשם שאתה אדם חכם מאד ורציונלי, אז אולי תאיר את עיני בסוגיה.

כתבתי שני מאמרים/פוסטים אצלי בבלוג שדנים בנושאים קשורים שמיד אפרט, אבל לפני זה: ניקח למשל את מושג ה''צמיחה'' , המאד אהוב(?) על כלכלנים ואנשי ממשל, ראה למשל הביקורת שמופנית כנגדה בערך ''Economic Growth'' בויקיפדיה, תחת הכותרת Criticism

אינני מכיר היטב את המערכת הפיננסית, בוודאי לא כמוך, אולם נראה לי שהמערכת הזו הפכה למסובכת מידי לרוב האנשים וזו בעיה כשלעצמה (מה שהזכרתי לעיל אמצעי מול מטרה), כך שאינני חושב שיש צורך בחדשנות כאן במובן של ליצור דברים חדשים (אם הכוונה למורכבים יותר), להיפך צריך אולי ללכת קצת ''אחורה'' ולפשט, במקביל יש, לדעתי, להגדיל את הרגולציה (וזה דווקא אפשרי טכנולוגית, ראה המאמר השני שלי בהמשך).

אם אתה מדבר על חדשנות טכנולוגית, כי אז למרות הביקורת שיש לי לעיל על חלק מהצמיחה, אני יכול להעיד אישית, שאני מנסה לקדם איזה רעיון, שלעניות דעתי, יכול להצליח ולהועיל לאנשים לא מעטים, אבל אני נתקל בקשיים לשכנע אנשים בו, זאת למרות שיש ביסוס מחקרי לרעיון שלי. אני חושב שחלק מהבעיה היא בסירבול של המערכות השונות שאמורות לטפל ביישום של רעיונות חדשים, אבל מנגד, כנראה שאני אינני מוכשר מספיק להתמודד עם הסירבול הזה... ''מקומם'' אותי לעיתים לראות רעיונות שאין בהם לטעמי שום תרומה רצינית, שמצליחים לגייס כסף ואנשים, כשאני עדיין ''תקוע'' לי בניסיון להתקדם עם הרעיון שלי... אבל יש לי סבלנות ואני מקווה שיהיה בסדר.

הנה מאמר ראשון שכתבתי במרץ 2008, בבלוג שלי בשם ''תרבות הכסף'':

השני הוא חלק מ''פרויקט'' שאני מכנה ''המדינה האוטופית שלי'' בו אני דן בקווים מאד כלליים של שיטה כלכלית מסויימת (מן הסתם, אוטופית):


מערכת פורום ארץ הצבי אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.