פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
ערב פסח
שלמה גזית (שבת, 04/04/2020 שעה 7:00)


ערב פסח

אלוף (דימ.) שלמה גזיתאני, כמו חלק ניכר מתושבי המדינה, נתון במצור. בבת אחת הצטמצם עולמי לד' אמות דירתי הצנועה, זה עומד להיות מצבי בתקופה הקרובה, עד שיוסר משבר הקורונה.

אני כותב טור זה כאשר הטלוויזיה בבית פתוחה ואני שומע את השידור, כמעט ללא יוצא מן הכלל, התמודדות המדינה במשבר הקורונה..

שמקל על תחושת המצור זו התקשורת על ממדיה השונים, המאפשרת לקיים קשר פעיל עם כל המכותבים הפרטיים שלי יחד עם כל ערוצי התקשורת שבמחשב.אלה מאפרים קשר שוטף בלתי מופרע עם העולם כולו (ואין זו מליצה). זה כוחו של האינטרנט המאפשר לי להיות כלוא בדלת-אמות דירתי ובה בעת להמשיך בקשר עם משפחה, ידידים ומכותבים בכל העולם.

בשבוע הבא נחגוג את ליל הסדר, אני כבר נערך נפשית לצאת ממצרים בשבוע הבא לבד, ספון בדירתי הנצורה. מודע לבעיה, תכננתי את ליל הסדר. אני מתכוון לערוך את שולחן הסדר כהלכתו, ואח''כ לנהל את הטקס כאשר אני ממלא בו את כל התפקידים – גם שואל את ארבע הקושיות וגם משיב לשאלתי על פי ספר ההגדה שבביתי.

עברתי כבר 'ערבי-סדר' שונים, אך יהא זה ככל הנראה ליל הסדר הראשון שלי בדלת-אמות הבית, לבד.

אני מניח ששידורי הטלוויזיה יעבירו בשידור חי את ליל הסדר מה שיקל להרים הכוסית בידיעה שאלפים רבים, ברחבי המדינה, ישבו כמוני עם מסך הטלוויזיה המוציאנו מן הבדידות. שידור חי זה בטלוויזיה יאפשר לי לציין לבד את קריאת ההגדה, לבד אך בה בעת שותף מלא לכל בית ישראל.

ליל סדר מפוזר זה הוא הערובה הטובה ביותר שתמנע מן הקורונה לחרוג מדלת אמות הבית ולהפיץ את המחלה בכל בית ישראל. יהיה מעניין לבחון את תפוצת המחלה לפני ליל הסדר ואחריו.

ושנה לאחר מכן, נוכל לציין את ליל הסדר כאשר הבן הקטן יפתח בקושיה חדשה – ''מה נשתנה הסדר הזה מליל הסדר שבכל השנים, שבכל השנים ליל הסדר הוא אירוע משפחתי חגיגי ויוצא דופן, את ליל הסדר השנה – נציין איש-איש סגור בביתו , ואנו נחוג לא רק את יציאת מצריים אלא גם את התא המשפחתי המצומצם שבביתו, נשב לשולחן עם דלת הבית פתוחה – מצפים כולנו לאליהו הנביא שיושיענו שוב.

חג שמח!

חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי