פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
משה דיין – גיבור ברית המועצות
שלמה גזית (שבת, 29/06/2019 שעה 7:00)


משה דיין – גיבור ברית המועצות

אלוף (דימ.) שלמה גזיתאינני קורא רוסית ולא נזדמן לי לקרוא מספריו של מיכאל ולר, מחשובי הסופרים של רוסיה המודרנית. לפני מספר ימים נשאלתי ע''י ידיד, יוצא ברית-המועצות, האם יש בידי לאשר את המסופר בפרק מספרו – ''מסיפורי השדרה המרכזית בסט. פטרסבורג''. ספר המוקדש לעלילות המלחמה בפולש הנאצי.

הפרק נקרא – ''סיפורו של משה דיין''.

כאמור, אינני קורא רוסית, וידידי תמצת ותרגם עבורי את עיקרי הפרק. הפרק מתחיל בסיפור הוריו של דיין, שניהם ילידי סט. פטרסבורג, אשר עלו לפלשתינה. הרקע הרוסי שלהם הביאם לשלוח את בנם הבכור, משה דיין, ללמוד באקדמיה צבאית ברוסיה, בשנות השלושים של המאה שעברה.

משפרצה מלחמת העולם, מצא דיין את עצמו כקצין בדרגת סרן, כחלק מחיל המשלוח הבריטי בצרפת. בעת הפינוי מדנקירק נפצע דיין ואיבד את עינו, אך סרב להתפנות והמשיך להילחם באויב הנאצי.

משפונה לאנגליה ועקב פציעתו, נותר ''מחוסר עבודה''. ב-‏1941, משפלשו הנאצים לברית המועצות. הוחלט בלונדון, לשגרו כנספח בשגרירות הבריטית במוסקבה, ככל הנראה בשל שליטתו בשפה הרוסית. שם ישב, בעצם, באפס מעשה.

לאחר בלימת הצבא הנאצי, והבסתו בקרבות סטלינגראד, החליטו במוסקבה להוציא את הנספחים הזרים לחזית, להצגת ניצחונותיהם. משה דיין נמנה על היוצאים לחזית.

שם נקלע דיין אישית באחד הקרבות הקשים, וגילה אומץ לב ותושייה יוצאי דופן.

עלילות גבורתו הביאו להחלטה להעניק לו את אות הגבורה השני במעלה של ברית-המועצות (שני במעלה, כיוון שהאות הראשון במעלה חייב החלטה אישית של סטאלין).

עד כאן, עיקרי הפרק.

אנו בישראל היכרנו את דיין וידענו סיפור שונה לחלוטין.

בעת הנסיגה הבריטית מדונקירק ישב דיין בכלא בפלשתינה, שפוט עם מ''ג חבריו חניכי קורס המם-ממים של ההגנה שנעצרו ונדונו לעשר שנות מאסר.

ב-‏1941 זכו חניכי הקורס לחנינה ודיין גויס להוביל את הכוחות הבריטיים שיצאו מגבול הצפון, במטרה להשתלט על לבנון של כוחות וישי הצרפתים. בפעולה זו איבד דיין את עינו. .

מעולם לא נרמז כי שלט בשפה הרוסית, וכמובן שרגלו לא דרכה בברית-המועצות ולא היה חניך באקדמיה צבאית סובייטית.

אכן, ניצחונותיו הצבאיים בארץ הקנו לדיין שם בעולם. אישיותו בת המעללים – צבאיים ומדיניים, והרטייה המפורסמת על עינו השמאלית – היו לשם דבר.

מיכאל ולר הרוסי נולד ב-‏1944. אינני יודע אם סיפור דיין היה פרי דמיונו הפורה או שקלט אגדות ברחוב הרוסי והיהודי.

זה מול זה – סיפורו של מיכאל ולר ומשה דיין המוכר כל כך לכולנו.

אני מצטער אם דבריי אלה יחסלו ליהודי רוסיה דמות גיבור יהודי שהצטיין בשורות .-הצבא האדום במהלך המלחמה.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי