פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
אזהרה!
שלמה גזית (שבת, 09/03/2019 שעה 7:00)


אזהרה!

אלוף (דימ.) שלמה גזיתמלחמת יום הכיפורים הייתה באוקטובר 1973. היא פרצה בעיצומה של מערכת הבחירות לכנסת השמינית, בחירות שהיו אמורות להיערך סמוך לאחר מכן.

קהיר ודמשק אשר קבעו את המועד למתקפה בחרו את יום הכיפורים, ולא התייחסו לבחירות הקרובות בישראל, הם הניחו שישראל לא תהא מוכנה להגיב צבאית במלחמה אשר תפרוץ בעיצומו של יום הצום, יום השיתוק של כל המערכות בישראל. אף על פי כן, הסמיכות למועד הבחירות גרמה ללא ספק לקהות חושים ולמיקוד כל הגורמים – המדיניים והביטחוניים - בישראל להתמודדות הפנים-פוליטית הצפויה.

אני מעלה נשכחות אלה כיוון שישראל נקלעה היום למצב חמור פי כמה. בחודשיים הבאים, לפחות, אין כלל ממשלה בישראל. ממשלת המעבר הקיימת ועיני כל הכוחות הפוליטיים בישראל, צופים ל-‏9 באפריל, ליום הבחירות הכלליות לכנסת. עד לאותו מועד, ובעצם עד שתיכון הממשלה החדשה, נטוש הוויכוח בין הכוחות המרכיבים את הממשלה היוצאת ולעומתם – כוחות חדשים החותרים לתפוס את השלטון. אלה כוחות שאין להם היום כל אחריות למתרחש לאורך הגבולות, ובמידה רבה אף להיפך – כוחות אלה מנצלים את המצב בגבול, את ההתחממות הצבאית, לצורך ניגוח הממשלה היוצאת.

ההתחממות הביטחונית עלולה להתלקח בעצם בכל הזירות – מול כוחות החמאס ברצועת עזה, מול גורמים פלשתיניים ביהודה ושומרון, ואפילו בתוככי הקו הירוק, וכמובן – בצפון, בגבולות סוריה ולבנון.

איננו יודעים כיצד יתגלגלו הדברים בחודשיים הקרובים. השליטה איננה מצויה בלעדית בידינו, אך איננו יכולים להתעלם מן התרומה האפשרית שלנו, בכל אחת מן הזירות הללו.

אין לי ספק, שני הצדדים המתמודדים בבחירות הקרובות – לא הממשלה בראשות נתניהו ולא האופוזיציה בראשות בני גנץ – אינם מבקשים התלקחות ועימות צבאי, אולם המערכה הפוליטית, שהיא במוקד מערכת הבחירות, מונעת הידברות בין היריבים הפוליטיים, מונעת מראשי שני הגושים להיפגש, לדון ויחד להחליט כי מצב הביטחון לאורך הגבולות יוצא אל מחוץ לתחום הוויכוח המדיני.

אני מטיל אחריות לעניין זה על ראש הממשלה. אני מצפה כי יזמן אליו את רב-אלוף בני גנץ, עם הצעה מהפכנית – בוא נסכים להתייחס לבעיות הביטחון השוטף כאילו אנו ממשלה לכל דבר, ויש לנו ענין משותף למנוע התלקחות. מכאן חובתי לתדרך אותך, את ראש האופוזיציה, בתמונת המצב המדיני -ביטחוני.

ראש האופוזיציה לא יוכל לסרב להזמנה ואלו ראש הממשלה אף יצבור הרבה נקודות- זכות על יזמה זו. יתר על כן, צעד כזה ייצור נורמה פוליטית חדשה ויוצאת-דופן, נורמה שתחייב גם בעתיד את התאום והעדכון כחלק מאינטרס לאומי עליון.

היש דרכים אחרות לקדם יזמה כזו? דומני כי איש לא יבוא בטענות אל יו''ר ועדת הבחירות אם ייזום הוא מפגש של ראשי המחנות הפוליטיים בעניין זה.

אין לי תשובה ואין לי פתרון אידיאלי. בקשתי בטור זה להזהיר ולהצביע על הסכנה הביטחונית ועל הצורך לחפש דרכים לעקוף סכנה זו ולמנוע משבר ביטחוני שאיש אינו מבקשו, אף לא הצד הערבי.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


למאמרו של האלוף גזית
יוסף אליעז (יום שישי, 29/03/2019 שעה 13:02) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מר גזית הנכבד,
תמיהה היא אם כתבת את המאמר האחרון, בו הצעת שיתוף פעולה בין ביבי לגנץ בנושאי בטחון, לקראת הבחירות או אולי לקראת האחד באפריל חג השו...
ברשותך אכתוב תגובה זו בהתייחס לשני התאריכים הללו.

אתה, מכובדי, חולם חלומות באספמיה. ביבי לא ייתן קרדיט כלשהו ליריבו או אפילו לחברו בליכוד. כבר ראינו זאת בחבירתו לאליהו כץ בכל גזירת סרט לחנוכת קטע כביש חדש, או בנסיעה הראשונה ברכבת מירושלים ללוד, וגם בדחיקת רגליו של יו''ר הכנסת בנאומים באירוע בו היה נהוג שרק יו''ר הכנסת נואם.

ביבי מוכן לשתף פעולה רק עם החמ''ס, ולהבדיל עם פוטין או טראמפ...

מעבר לכך - כיצד ביבי יתקשר לרא''ל גנץ? הרי הטלפון של גנץ פרוץ לאיראנים ולרוסים וביבי משמיץ כאילו הוא יודע מה תוכנו של טלפון זה...

אם ביבי אינו יודע מה יש או היה בתוכן הטלפון של גנץ - הרי שביבי כדרכו סתם משלח ידיעות כוזבות בכדי להסיט את הדיון מפרשת הצוללות שממנה הוא חומק בשקר נוסף של סוד מדיני שרק הוא עצמו יודע.
אם ביבי יודע מה תוכנו של הטלפון האמור - הרי אם קיבלו ממי מאויבי ישראל, או מ''ידיד'' כמו פוטין [שמכחיש פריצה] - העניין טעון בדיקה מעמיקה, כולל בשאלת התערבות זרה בבחירות.

אם קיבל את המידע [ שלבטח אינו בידו והוא סתם מלכלך] ממי משלוחיו הרי שעבר עבירה על חוק הגנת הפרטיות, אלא שחזקה על ביבי שלנו שאילו ידע משהו פגום, סודי, וכדומה שעלול להביך את גנץ היה מפרסם זאת זה מכבר, בעצמו או בידי מי ממלחכי פנכתו.

בכל הכבוד יוסף אליעז
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי