פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
מי מגן על אשרת קוטלר?
שלמה גזית (שבת, 23/02/2019 שעה 8:00)


מי מגן על אשרת קוטלר?

אלוף (דימ.) שלמה גזיתבאותו עמוד עיתון, זו תחת זו, שתי כותרות בולטות – למעלה ''בעקבות ההתבטאות: 2000 תלונות נגד קוטלר''. אשרת קוטלר עוררה זעם כשאמרה ''שולחים חיילים לשטחים והם חוזרים חיות-אדם'', ''ולמטה: כתב אישום נגד מפקד החיילים המואשמים בהתעללות בפלסטינים – לא מנע מחייליו לנקוט אלימות''.

לפני 72 שנים, סמוך לאחר מלחמת ששת הימים, נמצאו נביאי-זעם אשר התריעו כי ישיבתנו בשטח הכבוש ושליטתנו בעם הפלסטיני בגדה המערבית וברצועת עזה, יהפכו את צה''ל לכוח שיטור מתבהם.

הייתי אז אופטימי. טענתי כי לוחמי הכיבוש שלנו שונים ממה שעבר על צבאות כיבוש זרים – צרפתים, בריטים. איטלקים ואחרים - משנדרשו להתמודד עם מרי אזרחי של האוכלוסייה הכבושה.

העליתי אז מספר טענות:
  • כוחות הביטחון הישראלים אינם נשלחים לתקופות שרות ממושכות מעבר לים והרחק מן הבית. הם אינם מתנתקים מן המשפחה והחברה הישראלית;
  • אנו חיים בעידן בו הכול חשוף לתקשורת הביתית והזרה;
  • ההתמודדות המדינית שלנו בזירה הבינלאומית תחייב את ישראל לזהירות-יתר.
ליתר ביטחון, יזמתי במסגרת תפקידי כמתאם הפעולות בשטחים באותם ימים, את הקמתה של יחידה מיוחדת שנועדה לאפשר לאוכלוסייה הכבושה לפנות ולהעלות טענותיה ולאפשר חקירה ובדיקה אובייקטיבית.

מסתבר שטעיתי. הזמן עשה את שלו ולא הצלחנו למנוע את התהליך הבלתי נמנע שעובר כל צבא כיבוש. להיפך, הפכנו למוקד התעניינות לתקשורת הזרה והבינלאומית, ובמקום להסתייע בה כמקור אובייקטיבי המדווח על הנעשה בשטח, אנו מקיימים מדיניות של הסתרה והכחשה.

פרשת אלאור עזריה הייתה לא מכבר דוגמה קיצונית של ניסיון הדרג המדיני, וחלק ניכר מן התקשורת, להתכחש ולהתעלם מן המציאות.

אשרת קוטלר אמרה אמת. במקום לזכות לתמיכה ולגיבוי ציבורי - היא זו שנדרשת היום להתגונן ולהסתתר.

אינני טוען כי הדרגים המדיניים והביטחוניים מנסים להכחיש את דבריה, אולם הם מיטיבים להבין כי הסקת המסקנות תעמוד בסתירה למדיניות ישראל להמשיך ואף להעמיק את הכיבוש הצבאי הישראלי.

צדקו אלה שהתריעו לפני 70 שנה מפני התהליך הבלתי נמנע – לאורך זמן אין כיבוש נאור. אילוץ לוחמינו להימצא ולפעול כל הזמן, ובכל השטח, מעמידה את צעירינו בפני אתגרים שאינם מסוגלים להתמודד עימם. ובמקביל – המערכה בזירה הבינלאומית איננה מתירה לנו להודות באמת, ואנו פועלים להכחיש ולהסתייג, ומה שחמור במיוחד – אנו, רובו של העם ורובה של המערכת הפוליטית, אף התחלנו להאמין ב''אמת'' אותה אנו מציגים.

אנו ערב בחירות. האמת של אשרת קוטלר חייבת לעלות ולהפוך נושא מרכזי במערכה הציבורית. אנו מצפים להתבטאויות של ראש הממשלה ושל כל אחת ואחד מן המתמודדים – היכן עומדים הם בשאלה זו?
עד היום, ולמרבה הצער – נושא זה אינו מצוי בדיון הציבורי.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


למאיר שמגר זכות הראשונים
(יום רביעי, 27/02/2019 שעה 22:14) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זכות הראשונים לשמירה על ערכי המדינה וחיילי צה''ל מגיעה למאיר שמגר. בשרתו בצה''ל כפצ''ר בראשית שנות ה-‏60 של המאה הקודמת, הוא יזם במסגרת פקודות מטכ''ל, את קוד ההתנהגות של צה''ל בשטחים הכבושים. שמגר שחווה עם צה''ל את הכיבוש הקצר של שנת 1956 ברצועת עזה, הגדיל לעשות כאשר צפה שבפעם הבאה כאשר צה''ל יכבוש שטחים - הכיבוש לא יהיה קצר.

מאיר שמגר המשיך במגמה הזאת, כאשר לאחר מלחמת ששת הימים, בהיותו היועץ המשפטי לממשלה, הוא לא פסל את תושב רמאללה שעתר לבג''ץ נגד צה''ל, בטענה שלעותר אין ''זכות עמידה'' לעתור לבג''ץ כיון שאינו תושב ישראל. הוא נימק אז את החלטתו, והסביר כי החלטתו באה לאלץ את נציגי ישראל בשטחים הכבושים להתנהג בהתאם לנורמות הנהוגות בישראל.

ואחרון אחרון, שלמה גזית טעה במנין השנים לגבי החלטתו. מאז עברו רק 50 שנה.
_new_ הוספת תגובהשידור ממלכתי אינו פרטי
אברהם שלום (יום ראשון, 03/03/2019 שעה 22:24) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אשרת קוטלר מגישה תכנית בשדור ממלכתי. היא רשאית להאמין בדעות ולהטיף להן אבל לא לנצל את המשדר והמיקרופון לדעותיה הפרטיות. אם מביאים אותה כפרשנית יש להביא גם פרשנים בעלי דעות שונות. היא חטפה את הערוץ לקולה הפרטי. אגב היא גם לא מתאימה להיות קרינית. העברית שלה בהגיה פגומה ובצורת דבור הבולעת את המלים. היו ימים שמשה חובב זכרונו לברכה היה מאמן קרינים אשכנזים לדבר עברית. אחותו ראומה אלדר היתה קרינית מעולה. אריה גולן התאמן אצלו והעברית שלו נכונה ויפה ונעימה. כמדומני אריה גולן יליד פולין אבל דובר עברית מדויקת ויפה.

אשרת קוטלר לא נבחרה להיות הפוסקת ערכים למאזינים.
_new_ הוספת תגובהערוץ 13 איננו ממלכתי
דוד סיון (יום שני, 04/03/2019 שעה 4:46)
בתשובה לאברהם שלום
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1. הערוץ איננו ממלכתי אלא פרטי ולכן כמו שבערוץ 20, ובערוצים אחרים, מתבטאים קריינים ועיתונאים ומשמיעים דעות בלי ''איזון'' גם בערוץ 13 מותר. זה כמובן רק על בעיית האיזון.

2.עדיף היה שהמבקרים יקחו בחשבון את המכלול כי גב' קוטלר גם אמרה באותו השידור:
''אני מבקשת להדגיש ושתבינו: ילדיי שלי וגם חבריהם, כולם לוחמים קרביים בשטחים. הביקורת שלי הופנתה אך ורק לחיילים שהשליטה שלנו בשטחים הובילה אותם לפגוע באותם פלסטינים. מי שהקשיב לדבריי ולא רץ להתלהם ברשת, הבין שאני בכלל בעד להקל בעונשם של החיילים כי אנחנו שלחנו אותם למציאות הבלתי אפשרית הזו. אמשיך להביע את דעתי בתכנית הזו'' (https://e.walla.co.il/item/3219382).

3. אברהם אני מקווה שהעברית שלי לא יצאה פגומה.
_new_ הוספת תגובהערוץ 13 איננו ממלכתי
אברהם שלום (יום שני, 04/03/2019 שעה 13:35)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

דוד אתה צודק, אני מקבל את הבהרתך.
_new_ הוספת תגובהערוץ 13 איננו ממלכתי
אברהם שלום (יום שני, 04/03/2019 שעה 13:55)
בתשובה לאברהם שלום
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא ראיתי באיזה ערוץ הופיעה אשרת קוטלר ואני מודה על התקון שלא היה היה זה ערוץ ממלכתי כפי שמעיר לי דוד סיון. עם זאת יש הגבלה, לא הכל יכולים להפעיל ערוץ וכך נמנע ערוץ 7 מלשדר. ההגבלה מחיבת את בעלי הזכיונות הבודדים לשמור על איזון.
_new_ הוספת תגובהערוץ 13 איננו ממלכתי
דוד סיון (יום שני, 04/03/2019 שעה 21:36)
בתשובה לאברהם שלום
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מדוע עסק פרטי צריך לשמור על איזון?

בכל מקרה לא הצלחתי לראות איזון במגזר הפרטי.
_new_ הוספת תגובהערוץ 13 איננו ממלכתי
אברהם שלום (יום שלישי, 05/03/2019 שעה 18:41)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

רק לבעלי זכיון מותר לשדר שדורי טלביזיה. הגבלת מספר בעלי הזכיון מגבילה את התחרות ומעלה את הסכוי להכנסה מפרסומות. במקביל, מחויבים הזוכים בזכיון השדור לקיים תנאים מסוימים. אחד התנאים הוא אזון. כמובן אין כל אזון בשדורים במציאות, לא בערוצים המסחריים ולא בערוצים הממלכתיים.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי