פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
האסטרטגיה הביטחונית של ישראל
שלמה גזית (שבת, 26/01/2019 שעה 20:00)


האסטרטגיה הביטחונית של ישראל

אלוף (דימ.) שלמה גזיתאיננו יודעים מה שם הקוד של המבצע שתוכנן להכות ולהביך את הכוחות האיראניים שברמת הגולן, אך חילופי המהלומות שמלפני ימים ספורים היו פרי תכנון מראש, וככל הנראה הייתה זו דרכו של הרמטכ''ל החדש, אביב כוכבי, לפתוח את שנות כהונתו במסר ברור לאיראנים בסוריה.

התרגיל בוצע ככל הנראה ללא דופי, ואנו יכולים למחוא כפיים לרמטכ''ל החדש, לקבל בברכה את הצלחתו במלכודת שהטמין לאיראנים שברמת הגולן.

אך לגופו של עניין, אינני בטוח שנקט בצעד נכון. זו לא הייתה הצלחה ישראלית בפינג-פונג העימותים שלנו ברמת הגולן, זו הייתה מלכודת שהצבנו לצד השני, ולדאבון-לב, מלכודת שהצד השני צפוי ככל הנראה שיידרש לתכנן לה תגובה צבאית הולמת.

אפשר להבין את שאיפתו של אביב כוכבי לפתוח את כהונתו כרמטכ''ל בהבקעת שער היריב, מיד עם תחילת כהונתו, אך אל לנו להתעלם מן הצד השני של פתיחה זו של העימות. האיראנים שבסוריה לא יוכלו לעבור בשתיקה על האתגר שהציבה ישראל, ואין זו אלא שאלה של זמן והזדמנות לתגובה האיראנית.

פינג-פונג מהלומות זה מעלה בצדק שאלה – מה המדיניות הראויה שישראל תנקוט בה בגבולותינו, אל-מול שכנינו?

אל לנו לתכנן ולהשתית את יחסינו עם שכנינו על תחרות ב''הבקעת שערים'', להיפך - עלינו לחתור ולהעדיף את הגבול השקט, אפילו זה שקט מתוח. מצבנו בגבול הלבנון הוא דוגמה טובה לכך – חיזבאללה חוזרים ומזכירים את מדיניותם האסטרטגית ואת כוונתם להשמיד את ישראל, אך בה בעת – חוזרים ומבהירים שטרם הגיעה השעה.

להוציא בזירות מצריים וירדן, אין סיכוי להגיע בעתיד הנראה לעין לגבול של שלום, יחד עם זאת, לפחות מנקודת ראות ישראלית, עדיף מצב מלחמה מתוח ושקט על גבול מתוח רווי התלקחויות חוזרות ונשנות.

אכן, ההחלטה איננה רק בידינו, גם הצד השני חייב לרצות בכך.

מדינת ישראל לא קבעה לעצמה עמדה ברורה. להיפך, אף שלא אימצה מדיניות זו, דומה כי ההחלטות מצדנו מצביעות על העדפת גבול שקט ומתוח, על מדיניות של מהלומות בהן חוזרת ישראל ומבקשת לאזכר לצד השני את עליונותנו הצבאית, ואת נכונותנו לממש זאת בפועל.

מן הניסיון הישראלי, אינני מצפה מן הדרג המדיני, במציאות הפוליטית הקיימת, שידון ויקבע עמדה בנושא. מי שנדרש לכך, במציאות הקיימת, זו המערכת הביטחונית.

חוששני כי הרמטכ''ל. ראש השב''כ וראש המוסד – הקודמים והנוכחיים – אינם מודעים לאחריותם זו ואינם נערכים להעמיד בפני הדרג המדיני אסטרטגיה ביטחונית-לאומית, וחבל.

ראשי הממשלה ושרי הביטחון החריגים ויוצאי-דופן היו משה דיין, רמטכ''ל לשעבר, יצחק רבין, אף הוא רמטכ''ל לשעבר, אריאל שרון, שלא זכה לתפקיד הרמטכ''ל אך הגיע לשולחן ראש הממשלה עתיר ניסיון צבאי, ולבסוף – אהוד ברק.

זו מציאות עגומה, אך זה מה שיש.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


בצלאל פאר (יום שני, 18/02/2019 שעה 0:17) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שלמה גזית משבח את הרמטכ''ל כוכבי על שהפיל בפח והביך את האיראנים והסורים ברמה''ג ב-‏29 לינואר, תוך שהוא מעביר להם מסר ברור בלה בלה בלה .... לא, זה לא נתניהו, שהוא ראש הממשלה ושר הביטחון, שהנחה ואישר. זה רק הרמטכ''ל. א ב ל, כשנתניהו חושף שישראל ירתה פגזי טנקים על 2 מטרות חזבאללה האחת בקונייטרה והשניה בג'אבתה, https://www.hidabroot.org/article/1121447 הוא מתפרץ ומתרעם על שנתניהו חשף שישראל מגיבה לאלימות איראנית ולא משאירה את פעילותה בעמימות.

טוב שגזית לא מאשים את הרמטכ''ל על שהוציא הודעה דרך הדובר שלו, אבל מעניין שגזית מאשים את נתניהו בספקולציה שאינה קיימת כאשר נתניהו מחליט להודיע על זה. העובדה שישראל תוקפת מטרות איראניות בסוריה מפורסמת מעת לעת לפי הצורך, ולפעמים שלא לצורך. אבל זה לא פוגע בעמדתה המדינית של ישראל ולא מסכן את ביטחונה. התקיפות מקשות על האיראנים להאחז בבסיסי קבע קרובים לגבול, מתיש אותם ומקשה על דרג מקבלי ההחלטות שלהם. ככל שיותר ויותר אירועים מתפרסמים, כך יותר ויותר איראנים בבית שואלים את עצמם – למה? ובהפגנות בחודשים האחרונים יותר ויותר מפגינים איראנים קוראים לממשלתם לצאת מסוריה ולהתחיל לטפל בכלכלה האיראנית הנחלשת.

נתניהו כראש ממשלה ושר הבטחון יכול לקבל החלטה בסוגיה הזו ככל שיידרש לה להבנתו. ממה שאני מכיר בעניין הזה, נערכים דיונים או התייעצויות בטרם החלטה. אינני יודע אם במקרה האחרון הזה נערכה התייעצות, ולו טלפונית עם הרמטכ''ל/ראש אמ''ן. אבל גם אם נניח שלא, אני מעריך שנתניהו שוקל את דבריו ובלבד שישרתו את ישראל בסוגיה האיראנית [הגם שלכאורה הוא יכול לחשוב שזה משרת אותו גם בבחירות]. כדי להבהיר לכל המלינים והמייללים שהם עושים זאת לשווא, רק אציין עובדה פשוטה. גורמים ישראליים רישמיים שלא קוראים להם נתניהו, כבר דיווחו בעבר שצה''ל תקף מורות איראניות ו/או חזבאללה בסוריה, והמקטרגים לא פתו את פיהם. למה? מה קרה? אתם עכשיו מפחדים מהבחירות?

דובר צה''ל הודיע רישמית לפחות 10 פעמים על תקיפות ישראליות בתגובה לפעילות איראנית. אפילו ראובן ריבלין אחד הודיע על זה, למרות שזה בכלל לא תפקידו [מה הוא קופייץ?] https://www.10.tv/news/180699 . אתם ייללתם?
מפקד חה''א מספר לנו כבר כשנה מעת לעת שצה''ל תוקף בסוריה. במאי 2018 הוא אמר שה-‏15-F ביצע 2 תקיפות מבצעיות ראשונות בעולם ומעולם בלבנון ב-‏2017 https://www.mako.co.il/news-military/security-q2_2018... ובסוריה במאי 2018 שישראל תקפה 50 מטרות איראניות בסוריה. מה אמרתם אז?

לפני כחודש אמר אייזנקוט, 3 ימים לפני שסיים את כהונתו: ''תקפנו אלפי מטרות בסוריה ולבנון בלי לקחת אחריות''. https://www.mako.co.il/news-military/security-q1_2019... אתם התרעמתם?

הנכון הוא שישראל תמשיך לתקוף לפי סדורה למנוע מאיראן לבנות כוח צבאי בסוריה ולשבש את צירי אספקת הנשק לחזבאללה. נכון שעניין העמימות או חשיפת התקיפה יהיה נתון לשיקול כל העת, לווא דווקא מחשש שהאיראנים יגיבו, אלא משיקולים מדיניים שונים. בכל מקרה, לעניין הגילוי אין כל השפעה ישירה על תגובה עתידית איראן או סוריה. בכירים איראנים חוזרים ומצהירים יום יום שמטרתם היא השמדת ישראל. אבל מצידנו יש לעיתים להודעה שלנו ערך הצהרתי, התרעתי והסברתי.

לישראל ברור שהאיראנים וחזבאללה מתכוונים לתקוף את ישראל מאסיבית לכשיחשבו שיהיו מוכנים. גם ברור שהם מתכננים לבצע פיגועים בישראל, בין אם ישירות מסוריה/לבנון ובין אם בפיגועים ביעדים ישראליים או לאומיים בחו''ל. ההצהרות הישראליות, של נתניהו או אנשי צבא נועדו בין היתר לומר לאיראנים שאנחנו יודעים הכל, אנחנו יכולים לפגוע בהם גם באיראן ושלא יתכננו לנסות אותנו. לכן המדיניות הננקטת ע''י הממשלה, שלעיתים נראה כאילו אין לה מדיניות, אבל יש גם יש, נועדה להבהיר לאיראנים שכדאי להם להיזהר, ושאם יתקפו, הם יחטפו בעוצמה פי עשרות מונים יותר.

ועוד אומר שם גזית שהוא איננו מצפה מן הדרג המדיני [זה שם קוד: נתניהו] שבכלל יקבע עמדה בנושא. איזנ נושא? נושא שגזית מעלה במחשבותיו בלבד. למה עלינו ''לחתור ולהעדיף את הגבול השקט, אפילו זה שקט מתוח'' בו האיראנים מתבססים ברמת הגולן, ולא לפגוע בנקודות בהם הם שמים את כף רגלם?
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי