פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
תוכנית ההכרעה או 'מלחמתי' מאת סמוטריץ'
אמנון פורטוגלי (יום רביעי, 07/06/2017 שעה 8:00)


תוכנית ההכרעה או 'מלחמתי' מאת סמוטריץ'

אמנון פורטוגליחה''כ וסגן יו''ר הכנסת בצלאל סמוטריץ' פרסם מאמר בהארץ בו הוא טוען כי תומר פרסיקו במאמרו '''ההכרעה של סמוטריץ'' מאשים אותו בהאשמה מופרכת שלפיה סמוטריץ' קרא להרג שיטתי של נשים וילדים.
ד''ר פרסיקו הוא חוקר ומרצה בתחומי היהדות ודתות העולם.

לדברי סמוטריץ' פרסיקו התבסס על הדלפה מגמתית ומעוותת של אחת המשתתפות במפגש סגור, שבו שטחתי את משנתי המדינית. היא כתבה פוסט בפייסבוק, שבו האשימה אותי בקריאה להרג שיטתי של נשים וילדים.

אותה אחת המשתתפות היא עו''ד תהילה פרידמן, למיטב ידיעתי מהיהדות הדתית, לדבריה:
לפני שבוע שמעתי (יחד עם פורום גדול ומכובד של אנשי ציבור מהציונות הדתית) את חה''כ בצלאל סמוטריץ מציג את ''תוכנית ההכרעה'' -התוכנית להפסקת ניהול הסכסוך ומעבר להכרעתו. תוכנית שמטרתה ''גדיעת כל תקווה לאומית פלסטינית''. לפני הפלסטיניים (ואולי ערביי ישראל, לא בטוחה) יוצבו שלוש אפשרויות: 1. להמשיך לחיות בשטחים שיסופחו למדינת ישראל, ללא זכויות הצבעה לכנסת מעמדם יהיה כ״גר תושב״ שלדבריו ״על פי ההלכה תמיד צריך להיות קצת נחות״. 2. לעזוב את הארץ 3. והיה ולא מקבלים את שתי האפשרויות הקודמות- להילחם. ו״צה״ל ידע מה לעשות״.
כאשר הוא נשאל ״אתה מדבר על משפחות. ילדים ונשים ממשפחות שלא מוכנות לקבל את התנאים״. התשובה היתה ״כן, במלחמה כמו במלחמה״.
סמוטריץ' הגיב מיד לדבריה של פרידמן בפוסט בפייסבוק:
משך שעה וחצי ישבתי ושטחתי את משנתי המדינית בצורה עמוקה ומנומקת ואז באה תהילה פרידמן ורוצה לרקוד מה יפית על חשבוני גם כשאין הרקדה מסודרת...היא מעוותת בחמש שורות את מה שאמרתי שעה וחצי ואז אני צריך להוכיח שאין לי אחות...
אז מה כן אמרתי?
אכן, אמרתי שלדעתי יש כאן שתי שאיפות לאומיות סותרות שלא יכולות לדור בכפיפה אחת, אמרתי שהגיע הזמן להכריע את הסכסוך הזה כדי לא להמשיך לנהל אותו עוד מאה שנה, אמרתי שהדרך לעשות את זה היא להציב בפני הערבים שלוש חלופות (הרוצה להשלים ישלים, הרוצה ללכת ילך והרוצה להילחם ילחם). החלופה השלישית היא מלחמה. מי שחושב להישאר כאן מבלי לזנוח את שאיפתו הלאומית ויחתור כל הזמן תחת זכות הקיום של מדינת ישראל ימצא צה''ל נחוש שינצח אותו בעזרת ה.'.
ואז באה השאלה הקנטרנית של פרידמן על החשש שנשים וילדים יהרגו במלחמה. אמרתי שבמלחמה כמו במלחמה נפגעים גם חפים מפשע. זה לא טוב, משתדלים להימנע מזה, אבל לפעמים זה קורה וזה לא הופך את המלחמה לפחות צודקת ופחות מוסר.
אלא שתומר פרסיקו מביא את דברי הרבנית תרצה קלמן, ששמעה יחד עם תהלה פרידמן את דבריו של סמוטריץ':
וגם אני הייתי בחדר, והתיאור של סמוטריץ' חוטא לאמת... היה רפרנס חד משמעי, ומאוד מדאיג בעיני פוליטית, ציבורית ודתית, לספר יהושע יותר מפעם אחת... הוא תמך בכך שכל התנגדות שהיא לאפשרויות היחידות מבחינתו – קבלת התוכנית שלו בהכנעה או עזיבת הארץ - תענה בנשק. חד משמעית. הוא לא רואה במי שלא נענה לאחת משתי האופציות האלו אזרח חף מפשע וחוברת ההדרכה היא ספר יהושע.
במילים אחרות ועל בסיס יותר מעדות אחת של הנוכחות בפגישה, ‏ההכחשה של סמוטריץ' שקרית.
לדבריו יש רק שלוש אפשרויות: 1. הערבים מקבלים את השלטון היהודי כאזרחים מסוג ב' או פחות מכך; 2. הערבים עוזבים; 3. היהודים מנהלים מלחמה נגד הערבים, עם כל הנגזר מכך על בסיס המאורעות המקראיים.

סמוטריץ' יודע היטב שהפלסטינים כמו כל קבוצת אנשים אחרת לא יהיו מוכנים לקבל את המעמד המוכתב להם, להיות אזרחים נחותים ומושפלים, ויבקשו זכויות מלאות או לזכות בהגדרה עצמית וייאבקו למימוש זכות זו. לסמוטריץ' יש פתרון, כל התנגדות מצד הפלסטינים לאפשרויות היחידות מבחינתו - קבלת השלטון היהודי כפי שהוא מגדיר אותו בהכנעה או עזיבת הארץ - תענה בנשק. וחוברת ההדרכה מבחינתו היא ספר יהושע.

סמוטריץ' לא רואה במי שלא נענה לאחת משתי האופציות האלה אזרח חף מפשע, להיפך, הוא התייחס מספר פעמים ל'תוכנית ההכרעה' של ספר יהושע, ‏שבמסגרתה כל לא-יהודי בארץ מקבל מעמד נחות, עוזב, או נרצח. סמוטריץ' רואה ברגישות מוסרית כשחיקת הנפש. נראה שהוא התבקש מספר פעמים להבהיר את דבריו וחזר עליהם.

בהמשך היה דין ודברים בין פרסיקו לסמוטריץ' (הדגשות של המחבר).

תומר פרסיקו: אתה [סמוטריץ'] כאילו מכחיש, אבל בעצם מאשר את הדברים. השאלה החשובה היא מה עושים עם מיליוני פלסטינים ‏שלא מעוניינים לחיות תחת שלטון ישראל, או מוכנים לכך רק בשוויון זכויות, וגם כמובן לא מעוניינים לעזוב את ‏בתיהם. מה תעשה עם המשפחות הללו? עם הנשים והילדים הללו? לשאלה הזאת ענית ''במלחמה כמו ‏במלחמה''. אשמח אם תבהיר שלא התכוונת להשמידם.

בצלאל סמוטריץ': ... אחרי כל כך הרבה שנים של פנטזיה ואשליות על 'פתרון' הסכסוך הגיע הזמן שתשלימו על המציאות ותפנימו ‏שזה או הם או אנחנו. בברירה הזו הבחירה שלי פשוטה. אנחנו. נקודה.

פרסיקו מדגיש: צריך להבהיר: מה שסגן יו''ר הכנסת סמוטריץ' מדבר עליו הוא רצח עם. הריגה שיטתית של כל מי שלא ‏מוכן לקבל על עצמו מעמד הכפוף ליהודים, שיבוצע על ידי צה''ל.

מעניין הרציונל של סמוטריץ': ... תוכנית ההכרעה שלי, שהיא קודם כל מדינית־תודעתית. אני רוצה לצרוב בתודעה של הצד השני את ההבנה, שאין שום סיכוי שתקום מדינה ערבית בארץ ישראל, וזאת דרך ''ההכרעה ההתיישבותית''. כשנחיל את הריבונות על יהודה ושומרון, נקים שם עוד יישובים ונביא לשם עוד מאות אלפי מתיישבים, הערבים יבינו שזה בלתי הפיך, שהחלום שלהם נגוז.

אולי צריך להזכיר לסמוטריץ את התפילה 'לשנה הבאה בירושלים הבנויה', ואת האימרה 'אם אשכחך ירושלים תשכח ימיני'. אולי צריך להזכיר לסמוטריץ שבמשך כאלפיים שנים אחרי חורבן בית שני, לא הצליחו לצרוב בתודעה של העם היהודי שאין שום סיכוי שתקום מדינה יהודית בארץ ישראל. שהעם היהודי לא איבד את התקווה, שהוא לא הבין או סרב להאמין שמצבו בלתי הפיך, שהחלום שלו נגוז.

סמוטריץ מתקומם על כך שמשווים אותו ואת דעותיו לנאצים.
התפיסה שלו 'אנחנו נאלצים לעשות את זה, כי זה או הם או אנחנו, ובברירה הזאת אני בוחר ללא כל היסוס באנחנו', נאמרה בצורה דומה וחדה בנאום בספטמבר 1939 בו איים היטלר שאם ''יהדות הממון הבינלאומית באירופה ומחוצה לה תצליח שוב לגרור את האומות אל מלחמת עולם, התוצאה לא תהיה בולשביזציה של כדור הארץ ונצחון היהדות, אלא השמדת הגזע היהודי באירופה.'' צדקנות קדושה, אל תכריחו אותי להרוג אתכם.

סמוטריץ' כנראה שכח את הרגישות לגר בתנך – ... כִּי-גֵרִים הֱיִיתֶם, בְּאֶרֶץ מִצְרָיִם... גרים אינם אנשים שעברו גיור, הגר הוא בן מיעוטים, אדם שאין לו הגנה פוליטית, שאינו שייך לחברת הרוב. סמוטריץ מציע עכשיו לקבוע שאנשים אלה הם בני מעמד נחות. בכך הוא מכניס את התפיסה הנאצית לחברה הישראלית.

'הבית היהודי' מפלגתו של סמוטריץ' לא נותנת דעתה לדמיון בין האימרות של ח''כ סמוטריץ' המכהן מטעמה בתפקיד סגן יושב ראש הכנסת, לאידיאולוגיה הגרמנית מהשליש הראשון של המאה הקודמת, ולחשיבה הנאצית. אני תקווה שלדעותיו של סמוטריץ' אין הרבה שותפים. שכן לחברה הישראלית נשקפת סכנה ממי שכורך בנשימה אחת את חיילי צה''ל כיום עם הצורך לבצע משימות השאובות מספר יהושע מתפיסת 'אין מניחים מהם נשמה'. חשוב שיתעוררו לפני שרעיונות אלו יאכלו אותם מבפנים.

כפי שכתב חוקר השואה פרופ' דניאל בלטמן:
מראש הממשלה נתניהו אין לצפות, כמובן, שיעשה משהו בעניין. אבל הסכנה האמיתית נשקפת לישראל ממאות חברי כנסת ואישי ציבור, חלקם בליכוד, אחרים ביש עתיד ואפילו במחנה הציוני, אשר מבינים היטב לאן סמוטריץ' ועמיתיו למפלגה מושכים את המדינה. אלה פוחדים לקום ולהתייצב בחזית אחת עם השמאל הישראלי, ולומר לציבור את האמת: הסמוטריצ'יזם, כמו ההיטלריזם, הסטליניזם והמאואיזם לפניו, הוא אידיאולוגיה המובילה לביצוע ג'נוסייד. אם לא יקומו כל הכוחות המבינים זאת ויחסלו את הסכנה הזאת כעת, יהיה זה סופה הטרגי של הבעיה הפלסטינית, אבל גם סיומו של חזון הקיום היהודי הריבוני בישראל.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


הפלסטינית הם הנאצים
דניאל143 (יום רביעי, 07/06/2017 שעה 8:55) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

קטונתי מלהגן על חה''כ סמוטריץ'.אבל,מכיוון שהדיעות שלו
דומות להפליא.לדיעותי,אני מוכרח להגן עליו-

אם כבר משווים לנאצים.הפלסטינים הם הנאצים שתמיד חלמו לעשות
השמדה,רצח עם וג'נוסייד ביהודים.

מנהיגי הפלסטינים,מאז ומתמיד,המופתי...יאסר עראפת,אבו-מאזן,ברגותי הם היטלרים אחד,אחד...

אני בז ונגעל מיהודונים שמשווים יהודי כלשהוא לנאצים.תתבייש!
יש אינספור הבדלים בין העם היהודי באירופה,לעם הפלסטיני בארץ-ישראל...(טרור,ג'יהאד,אידיאולוגיה,נאמנות,התרומה לחברה...)
_new_ הוספת תגובהמי שמתכנן רצח עם מזכיר את הנאצים!
דוד סיון (יום רביעי, 07/06/2017 שעה 9:51)
בתשובה לדניאל143
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מי שמתכנן רצח עם מזכיר את מה שעשו הנאצים - תיכננו רצח עם.
זו בהחלט השוואה מתאימה גם אם האדם הוא יהודי וגם אם הוא ערבי. התלונה שלך חסרת שחר.

''אני בז ונגעל'' ממי שמכנה יהודים ''יהודונים'' בנימוק שהשוו בעלי עמדה כזאת לנאצים. הרי זה אחד הביטויים הגזעניים בהם השתמשו שונאי ישראל, כולל הנאצים.

''אני בז ונגעל'' ממי שמביע עמדה שתומכת ברצח עם וגם מתלונן על השוואה הנ''ל.
_new_ הוספת תגובהבעל הבית מבקש מהדייר הזמני,לעזוב
דניאל143 (יום רביעי, 07/06/2017 שעה 10:11)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא רצח עם ולא נעליים.
הפלסטינים הם פליטים,ברובם. פליטים הם דיירים זמניים בהגדרה.

הגיע הזמן,שבעל הבית בארץ-ישראל, היהודי,יבקש מהדייר הזמני,לעזוב.
_new_ הוספת תגובהסמוטריץ' לא רק מבקש... הוא מאיים!
דוד סיון (יום רביעי, 07/06/2017 שעה 17:07)
בתשובה לדניאל143
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לאף בעל בית אין זכות לקבוע מי התושב הזמני, בטח לא כאשר התושב הזה
הוא חלק מעם ילידי.
במסגרת 'תוכנית ההכרעה' של סמוטריץ' ''בעל הבית'' גם לוקח זכות לא לו
וגם מאיים ברצח על בני העם הזה.

''בעל בית'' שמאיים שיהרוג את כל מי שמתנגד לבקשתו הוא כזה שמתכנן רצח עם.

העובדה שאתה תומך ב''בעל בית'' כזה לא מכבדת אותך.
_new_ הוספת תגובהבבקשה לגנות השוואות לנאציזם
דניאל143 (יום חמישי, 08/06/2017 שעה 8:31)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

דוד,
האם אתה מגנה,כל השוואות וכל רמז למעשה הנאצים??

לדוגמא-הכותרת--''מלחמ_תי''...שפירושה,מיין קמפף, בגרמנית.
_new_ הוספת תגובהבבקשה לגנות תמיכה בג'נוסייד!
דוד סיון (יום חמישי, 08/06/2017 שעה 18:18)
בתשובה לדניאל143
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. אני בהחלט לא אוהב השוואות למעשי הנאצים. אבל
מי שתומך בג'נוסייד (כמו תגובה 177535) מזכיר את מעשי הנאצים
וכל גוף שעסק ברצח עם. לכן זה בהחלט לגיטימי להשוות את
עמדתו לזו של הנאצים.

ב. הרי אתה (תגובה 177538) זה שתומך בהשוואה לנאצים...
_new_ הוספת תגובהאני מגנה כמובן,ג'נוסייד!
דניאל143 (יום שישי, 09/06/2017 שעה 9:03)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

דברי הוצאו מהקשרם.
התכוונתי,שאם עם כלשהו,או דת מסוימת, מתכנן להרוג את כל העם היהודי.
וזה דבר נפוץ לאורך כל ההיסטוריה,לצערנו.

רק אז,לעם רשע כזה,השכם לעשות לו ג'נוסייד.

להלן רשימת עמים ודתות שרצו להשמיד את העם היהודי-
1.עמלק
2.פרעה,במצרים
3.פרס והמן האגגי
4.הדת הנוצרית
5.מדינות ערב
6.הגרמנים הצוררים

כמו שאתה רואה,לעם היהודי הקטן,יש הרבה אויבים.
הגיע הזמן להרביץ בחזרה.מידה כנגד מידה.
ג'נוסייד כנגד ג'נוסייד.
_new_ הוספת תגובהגם בהקשר המורחב אתה תומך בג'נוסייד!
דוד סיון (יום שישי, 09/06/2017 שעה 11:15)
בתשובה לדניאל143
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. אתה במפורש מעמיד תנאי 'חשש מג'נוסייד מצדיק ג'נוסייד נגדי'.

ב. העובדה שיש (היו) לנו אוייבים אינה סיבה מספקת לטעון שהם מתכננים (תיכננו) ג'נוסייד נגדנו.

ג. הטענה שלך שהתגוננות מאוייב שמאיים הג'נוסייד מצדיקה ג'נוסייד (''ג'נוסייד כנגד ג'נוסייד'') היא תמיכה בג'נוסייד. לכן הגיוני בכותרת לא מייצג את עמדתך. להרביץ בחזרה למי שמרביץ זה בסדר, אבל להרוג אותו זה רצח.

ככלל היה בהיסטוריה שלנו הרבה רשע נגד היהודים, אבל אפילו פרעה לא תיכנן מה שתיכננו הנאצים - ג'נוסייד.
_new_ הוספת תגובהבבקשה לגנות השוואות לנאציזם-‏2
דניאל143 (יום שישי, 09/06/2017 שעה 9:23)
בתשובה לדניאל143
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אבקש לחדד את דברי.

לגנות השוואה של ___יהודי___ לנאצים.הדגש הוא שאין להשוות
יהודי,לרוצחים הנאצים.

כי זה מקומם להשוות את הקורבן,לרוצח.
_new_ הוספת תגובהמי שעושה השוואות לנאצים שלא יתלונן!
דוד סיון (יום שישי, 09/06/2017 שעה 11:36)
בתשובה לדניאל143
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. לא רצוי להשוות יהודי (ולא רק יהודי) לנאצים, ובהחלט רצוי להמעיט בכך. הסיבה פשוטה: המקרה הנאצי הוא ייחודי, בעיקר כי רק הנאצים תיכננו ג'נוסייד נגד היהודים והחלו לבצע (כמובן שקיימות סיבות נוספות ליחודיות הזאת).

ב. אבל בהחלט ראוי לציין שתמיכה של יהודי בג'נוסייד (שמקוממת דוקא בגלל הנסיון שלנו...), דומה (לא זהה בגלל היחודיות...) לתמיכה של הנאצים בג'נוסייד. במקרה כזה השוואה לנאצים בהחלט לגיטימית.

ג. אותו יהודי לא זכאי להגנה כפי שמבטא המשפט האחרון שלך. להיות קורבן של הנאצים לא מקנה זכות לנהוג בדומה להם.

-----

ג'נוסייד הוא דבר פסול. נקודה. מי שמתיר או תומך בג'נוסייד על ידי יהודים, מתעלם מהפסילה הזאת
_new_ הוספת תגובהיהושע היה ברנש קשוח!
דניאל143 (יום ראשון, 11/06/2017 שעה 14:23)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

להבדיל מהממשלה בימינו,בעבר,הייתה לנו מנהיגות קשוחה להפליא.

יהושע פרק ח'-''וישרוף יהושע את (העיר מדינה),העי וישימה...שממה עד היום הזה.''

ככה צריך.להכות את שכם,רמאללה,ג'נין ועוד,לפי חרב.

כל ניסיון אחר כמו אוסלו א',אוסלו ב',גדר הפרדה,חומת מגן,כיפת ברזל...הם כולם תרופה זמנית.
ריסוס זמני של ביצת הטרור.שתמיד מתמלאת מחדש.
_new_ הוספת תגובהדבריך מזכירים את הנאצים
דוד סיון (יום ראשון, 11/06/2017 שעה 18:26)
בתשובה לדניאל143
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

היותך יהודי איננה תירוץ לגיטימי.
_new_ הוספת תגובהשנהיה בריאים
דניאל143 (יום ראשון, 11/06/2017 שעה 20:44)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

קראתי.
_new_ הוספת תגובהעוד דבר
דוד סיון (יום שני, 12/06/2017 שעה 5:35)
בתשובה לדניאל143
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

רמז:
אני חושב שהתנ''ך הוא מקור להרבה תובנות
גם כאלה שסותרות את עמדתך. כאשר לוקחים
את הספר כמכלול אפשר למצוא גיבוי לעמדות
אחרות משלך.
_new_ הוספת תגובהדבריך מזכירים את הנאצים?או מופרכים?
דניאל143 (יום שלישי, 13/06/2017 שעה 8:40)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תחליט,
הדברים שלי הם,דברים נאצים... או דברים מופרכים...?!

מעניין,מה יותר עדיף??
_new_ הוספת תגובהכבר החלטתי - קרא שוב מה כתבתי
דוד סיון (יום שלישי, 13/06/2017 שעה 9:53)
בתשובה לדניאל143
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני חושב שהדברים שכתבתי ברורים מאד, למרות ששאלתך רומזת שלא. בכל מקרה תמצית תשובתי:
- דברי תמיכתך בג'נוסייד מזכירים את הנאצים.
- חלק מהדברים שאתה כותב כאן מופרכים.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי