פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
ה-SELFIE הגדול
שלמה גזית (שבת, 27/05/2017 שעה 7:00)


ה-SELFIE הגדול

אלוף (דימ.) שלמה גזיתאורן חזן הסתנן אל תוך חבורת המוזמנים רמי-המעלה, לחץ את ידי הנשיא טראמפ וזכה לתמונת SELFIE אשר נפוצה מיד ברחבי תבל. זה היה ה'סלפי' הקטן במהלך הביקור החגיגי של נשיא ארה''ב בירושלים.

את ה-SELFIE הגדול הפיק דונאלד טראמפ – עשרים ושמונה שעות של צילומים אשר הופיעו על מסכיי הטלוויזיות כאן בבית, בוודאי בכל בית יהודי אמריקאי, אך גם ברבים מבתי אמריקאים אחרים, אלה אשר עד היום טרם השתכנעו כי בחרו בנשיא הנכון.

כאן ראו את דונאלד טראמפ עושה בזירה העולמית, כאן ראו אותו מכבד את הציבור האדיר של שלוש הדתות האברהמיות.

כמי שצפה בתמונות מן הצד שאלתי את עצמי – האמנם זה אותו דונאלד טראמפ אחריו עקבנו לפני שנה, לאורך מסע הבחירות לנשיאות?

עוד אחד בישראל, בנוסף לאורן חזן, הרוויח בצדק את ה-SELFIE. היה זה בנימין נתניהו, ראש הממשלה. ראינו אותו זוכה ב-‏28 שעות של חיבוקים ומחמאות. מי עוד יעז לפקפק במנהיגות של ראש הממשלה המחובק ע''י נשיא המעצמה הגדולה והחשובה בעולמנו.

עד כאן ל-SELFIE, ועתה למסרים המדיניים של הביקור. מי שבקשו לשמוע על מדיניות אמריקאית חדשה בשאלות המדיניות האיזורית שלנו נכונה אכזבה:
  • אכן, טראמפ לא אמר זאת שוב, אך דומה כי התשובה שנתן עם כניסתו לבית הלבן עודנה תקפה – ''זו בעיה שלכם – ישראל והפלסטינים. מצדי, שתי מדינות או מדינה אחת, מה שיהא מקובל על שני הצדדים יהיה מקובל גם עליי''.
  • ציפינו שהשגרירות האמריקאית תעקור מתל-אביב לירושלים. זה לא קרה. שמענו אין ספור הצהרות על הקשר הגורדי שבין העם היהודי לארץ-ישראל, על עיר דויד ואפילו על המגן-דוד המעטר את הדגל. אך העתקת השגרירות האמריקאית לירושלים מבטא הכרה משפטית המבטלת את החלטת או''מ מן הכ''ט בנובמבר. לכך, לא היה מוכן.
  • ולמי שהתקשה להבין זאת באה תביעתו לבקר בכותל המערבי ללא ליווי נציג של ממשלת ישראל. הוא ביקר בכותל ממש כפי שביקר דקות ספורות קודם לכן בכנסיית הקבר הקדוש – ביקור בסמל הדת היהודית, ממש כפי שביקר בסמל הנצרות. ואתה תוהה, מי עדיף – נשיא שלא מבקר בכותל או נשיא שמבקר ב''גדה המערבית''?
  • ולמי ששאל, וביקש הסברים אף ניתנה תשובה – ''הכותל והעיר העתיקה הם חלק מן הגדה המערבית''. כן, ''הגדה המערבית'', לא ''המדינה הפלסטינית'', זהו שטח שעתידו טרם הוכרע. זו המתנה שזכינו בה ערב חגיגות ''חמישים שנה לשחרור ירושלים''!
דונאלד טראמפ לא התייחס (לפחות לא פומבית) לשאלת ההתנחלויות. דומני כי ההסבר לכך כפול:
  • זה לא מעניין אותו. אם תצליח ישראל להגיע להסכם עם הפלסטינים המשאיר את ההתנחלויות במקומן, מצדו לא תהיה התנגדות לכך, זה עניינכם;
  • אך גם, אם הכותל המערבי הוא ב''גדה המערבית'', או אז כל ההתיישבות הישראלית נמצאת באותו מעמד.
סיכומו של דבר, איננו יודעים עדיין עם איזה דונאלד טראמפ נצטרך להתמודד בארבע השנים הקרובות, זה שביקר אצלנו השבוע או זה שעקבנו אחריו במרוץ לנשיאות.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי