פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
מצוק איתן - הערות והארות בשולי האירועים
יוסף אליעז (יום רביעי, 23/07/2014 שעה 20:00)


מצוק איתן - הערות והארות בשולי האירועים

יוסף אליעזהלחימה נמשכת, באויר, על הקרקע ומתחת לקרקע.
לפני הכל שלוחים תנחומינו, בני הארץ הזאת, למשפחות ששכלו את יקיריהן, ברכת החלמה לפצועים וברכת חזק ואמץ ללוחמים בחזית ולאזרחים המופגזים בעורף.
היו כולם ברוכים.

1. מדיניות ארה''ב בכל השנה האחרונה תמוהה: גמאל עבדול נאצר הפנה עורף לארה''ב, משסירבה זו לממן עבורו את בנית סכר אסואן. בריה''מ נענתה אז לאתגר, בנתה את הסכר בהשקעה אדירה, והיתה לפטרונית של מצרים וסיפקה ומכרה לה ציוד צבאי בהיקף אדיר, ואף העמידה לרשותה, בצד תמיכתה המדינית, אפילו טייסי-קרב ומפעילי טילים קרקע-אויר, שלחמו לצדה.

ארה''ב סבלה מנחת זרועם של מוסלמים קיצונים, שתפסו את שגרירותה באירן וסילקו אותם משם בבושת פנים, שלחמו בה באפגניסטן, בעירק וברחבי-תבל.
הנשיא סדאת הצליח בדיפלומטיה ערמומית, ובעזרתו האדיבה של קיסינג'ר, לזכות שוב באהדתה של ארה''ב, אשר שבה ותמכה בו כלכלית וצבאית, וסיפקה לו את מיטב הנשק, הגם שלא היו למצרים, אחרי הסדר השלום, שום אויבים מוצהרים שיש להתגונן מפניהם.
זה היה הישג עצום של אותן שתי המדינות.

עת עלו 'האחים המוסלמים', עם מורסי בראשם, לשלטון במצרים גילתה ארה''ב אהדה כלפיהם, למרות קיצוניותם הדתית, ההתנכלויות לקופטים, דרדורה הכלכלי של מצרים וטיפוח השנאה למערב; והנה כאשר הפילדמרשל סיסי תפס את השלטון הפנתה לו ארה''ב עורף, ויתרה על כל הישגיה במדינה ענקית וחשובה זו, עד לחוזי רכש נשק עם רוסיה. פרט לחולשתו הכללית של הנשיא אובאמה נוספה פה הטענה כי סיסי תפס את השלטון שלא בדרך דמוקרטית. טענה מענינת, לאחר ''הצלחותיה'' הגדולות של ארה''ב למסד שלטון דמוקרטי באפגניסטן, פקיסטן ועירק, לוב וטוניסיה.

גם עתה, עת מתחילים לחפש דרך להביא להפסקת אש בעזה, אחרי שג'ון קרי טרח כה רבות לַשָּׁוְא להשגת שלום באזור, ארה''ב נמנעה להתערב זמן רב. משניעורה – שוב לא פנתה למצרים, שלה גבול משותף עם רצועת עזה, מעברים ואמצעי אכיפה או ''פתיונות'' להקל על עזה, אלא לתורכיה ולקטאר תחילה, שתי מדינות שניצבו כיריבות הן לישראל, הן למצרים ובמידה רבה גם לארה''ב, ואין להן כל מעמד באזור, שלא לשכוח שקטאר מתחרה באירן על כתר התומכת הגדולה בטרור.

כמסתכל מהצד נראה שמשהו הזוי, לא-חכם וחסר הגיון מדריך את המדיניות האמריקאית במזרח בכלל, ובמזרח התיכון בפרט. חבל. חבל מאד.

2. מבצע מצוק איתן בעזה הוא עצוב וכואב. מצד אחד - אנו נושאים בכאב בקרבנות של בנים ואבות אשר לא ישובו למשפחותיהם ופצועים ונכים שישאו לעד את מוראות הלחימה וצלקותיה בבשרם ובנפשם.
בו בזמן מדווח על מאות הרוגים, פצועים וכ-‏200.000 פליטים ברצועת עזה. מצב הפצועים והפליטים שם נורא: חמ''ס דרדר אותם למלחמה בהתקף מפתיע של ירי מטורף של טילים לישראל, ללא הכנה.
אוכלוסיה מוסלמית דתית מאד נקלעה לקרב דמים בקיץ הלוהט, בצום הרמדאן, עם מגבלות חשמל ומים. הסבל הוא נורא. איני יודע אם זוועות אלו יזקפו לחובת החמ''ס, אך אין כל ספק כי אותה אוכלוסיה, בצדק או שלא בצדק, תזקוף זאת לחובתנו. אמנם מחוסר ברירה עוד התערער מאד הבסיס לחלומות השלום בין העמים.

אנו כרגע רואים שתי זרועות-רצח של התמנון החמ''סי: טילים ומנהרות תופת. אין ספק שיש לתת קדימות ראשונית לקטיעתן המיידית של זרועות חונקות אלה. אולם זרוע רצחנית שלישית קבלה, חוששני, עידוד לצמיחה מחודשת: על רקע ההסתה המתמדת לשנאת ישראל, להאדרת השאהידים – גדל בעזה (וּבָ'רָשׁוּת' גם) דור צעיר מוסת ורצחני שֶׁיִּקַל לטרוריסטים לשאוב ממנו כח אדם רב למשימות רצח והתאבדות, כפי שכבר טעמנו באינתיפאדה. רצועת עזה אינה סגורה היום הרמטית, ואין ספק שתיפתח עוד בעתיד. אותם צעירים מורעלים צפוי כי ינסו לחדור לישראל למטרות הרג וכן יָפוּצוּ, נושאי שנאה, ברחבי תבל. השנאה המוטמעת בהם מילדות, ניזונה גם מקנאות דתית וספק אם תכבה. קשה להאמין שתצמח עמם ידידות אמת כפי שאולי קיימת היום בין נוער גרמני לנוער צרפתי או אנגלי, או אפילו רוסי, דור או שנים אחרי מלחמת העולם והזוועות שביצע הרייך השלישי ברחבי אירופה כלפי העמים שנכבשו.

שיקום עזה לא יערער את השנאה. חייבים לחשוב מה עושים, ואם יש מה לעשות.

3. במבצע צוק איתן יש גם ברכה אחת אדירה, הגם שאוי לנו מאותה ברכה: הסכנה האדירה שבמנהרות הטרור נחשפה באיחור עצום, אך למזלנו – בטרם נעשה בהן שימוש נורא, כפי שחמ''ס תכנן לעשות.

עלינו לפשפש במעשינו ובמחדלינו בתחום זה. לולא איבד החמ''ס את בלמיו ופצח בירי העצום של טילים ופגזים על המדינה – ההיקף האדיר והמסוכן כל כך של המנהרות לא היה נחשף. אילו האויב היה מפעיל בבת-אחת מספר מנהרות עם הכח הצבאי המאומן, והחמוש עד לְשִׁנַיו, ומבצע הרג בישובי-הגבול, היה נגרם אסון נורא שתוצאותיו מי ישורן.

שומה עלינו לפשפש במעשינו ובמחדלינו ולמצוא אם המידע היה מועט מדי ומדוע, או ששוב, כמו במחדל ראשי המודיעין ערב מלחמת יום-הכיפורים, היה מידע בידם והם, או צמרת צה''ל והמוסד, או הקבינט הבטחוני, או כולם יחדיו, לא ייחסו לו את החשיבות והדחיפות הראויות.

4. בימים האחרונים עלתה שוועת ''הכפרים הבלתי מוכרים'' על חוסר מיגון בישוביהם.
אין ספק שיש כאן בעיה רבת-פנים: מצד אחד מדובר באזרחים הנתונים לסכנת מטחי טילים. לנשים ולילדים אין כל מעמד בהחלטת הגברים, או ראשי השבטים והחמולות , להתישב על קרקע לא להם, ושומה עלינו להגן עליהם.
מצד שני – כל מבנה קבע שתקים רק יבסס את השתלטותם הפלילית על הקרקע שתפסו בניגוד לחוק.

הפתרון, הגם שאינו הפתרון האידיאלי (וגם חדר הבטחון אינו מקנה בטחון מוחלט), הוא פשוט: מחפורת בקרקע, בצורת האות הלועזית z , כאשר שתי זרועותיה הן במדרון כלפי פנים והקו האמצעי הוא מחפורת עמוקה. המהדרין יוכלו להניח מספר פסי ברזל, או ''רלסים'', להניח עליהם פלטות עץ או בטון, ומעליהם שקי חול או חצץ. מליוני חיילים במלחמת העולם הראשונה חיו ולחמו חודשים ושנים במחפורות כאלה, תחת הפגזות רציפות, וחייהם ניצלו. לפני אלו עשרות שנים התנדבתי עם רבים אחרים לחפור תעלות מגן כאלו בקיבוצים שהיו חשופים להפגזות הפלסטיניות מירדן (לפני ''ספטמבר השחור'' שביצע המלך חוסיין המנוח), וחפרנו בקיבוץ גשר תעלות לתפארת בכל הדשא היפה שלפני חדר האוכל.

המגזר הבדואי בנגב מחזיק בכמויות עצומות של צמ''ה – ציוד מכני הנדסי. מחפר (''באגר'') יכול להכין מחפורת כזו בחצי שעה עבודה. אם רוצים - ניתן לתמוך את קירות המחפורת בלוחות פח ומספר ברזלי זוית. יש גם רשויות מקומיות במקומות אלה וביכולתן לשכור מספר מחפרים ולהציע מיגון לכל מאהל או קבוצת פחונים.
אלא שכנראה בברכת ''עדאללה'' הם מצאו שבמקום לעזור לעצמם עדיף לפנות ליועץ המשפטי לממשלה או לבג''ץ. ההדים הציבוריים נעימים להם. ניחא.

ניתן להזכיר שאת הממ''דים (חדרי הבטחון) בבתים מימנו בעלי הנכסים עצמם, לא המדינה. לא יקרה אסון אם ראשי ''הכפרים הבלתי מוכרים'' יבצעו חפירת תעלות מגן אלו בעצמם ולא ימתינו לעזרה מאחרים.

עם זה – ראו לעשות מאמץ ולהגיע להתרעת ''צבע אדום'' גם בשטחים אלה.

5. חופש הביטוי הפך לעקרון יסוד כה עמוק אצלנו, עד שהוא מערער יסודות אחרים, עליהם ניצבת המדינה.

אנו נתונים היום בלחימה עם החמ''ס. אין להשלים עם הנפת דגלי חמ''ס, או אפילו דגלי הרשות הפלסטינית, בהפגנות בזמן לחימה.

כבר כתבתי רבות על להיטותנו המיותרת להעניק, לעתים בכפיה, אזרחות לכל נתין מדינת אויב שמצא עצמו בתחומי מדינת ישראל. (החל בנשים העזתיות המובאות לשמש רעיה שניה או שלישית (והרבה יותר) אצל הבדואים; אזרחי ירדן במזרח ירושלים; ואזרחי סוריה בכפרים הדרוזים בגולן). זו היתה ועודה טעות.

רבים מערביי ישראל טוענים שהינם פלסטינאים. זו זכותם. אולם אין להם זכות להניף דגלי אויב כאן, ובזמן לחימה בפרט.

דומני שבאה עת לבחון שוב את חוקי האזרחות ולקבוע עונש של שלילת אזרחות ממי שתומך באויב. לרבות בהנפת דגליה של מדינת אויב בעת לחימה או הפגנות כנגד ממשלת ישראל, אולי לא כעבירה יחידה, אך כאחד השיקולים. זו אמורה להיות הן סמכות מינהלית לשר הפנים (בכפוף לביקורת בג''ץ) והן סמכות ענישה בחוק הפלילי.

מי שטוען שהוא אזרח אויב- יוותר נא על אזרחותו הישראלית, ישיב את תעודת הזהות ויקבל תעודת תושב, שתקנה לו זכויות של הצבעה לרשות המקומיות.
כפי שחיים כאן אזרחים אמריקאים או צרפתים יכולים לחיות פה גם אזרחים ירדנים, סורים או פלשתינאים, כל עוד אותה ''רשות פלסטינית'' קיימת.

מי שמזדהה עם האויב – גם מוזמן לעבור ולחיות בחסות דגלו.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


שכחת את האיסלמיסט מהבית הלבן.
ע.צופיה (יום רביעי, 23/07/2014 שעה 21:30) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובההכפרים הבלתי חוקיים
דוד סיון (יום חמישי, 24/07/2014 שעה 3:27) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מדינת ישראל מחויבת לספק לאזרחיה שרותים כולל דאגה להגנה מפני רקטות וטילים. זה לא מותנה בכך שהם שומרים על החוק או אם ביתם הוא חוקי או לא. היא עושה זאת גם בישובים בלתי מוכרים – בלתי חוקיים. בין השאר היא מקימה בתי ספר ומרפאות בישובים האלה. היא גם צריכה לדאוג לבטחונם להגנה עליהם מפני טילים ורקטות.

כאשר התברר למדינה שבחלק מישובי עוטף עזה אין ממ''דים היא הביאה והציבה מיגוניות לפי הצורך. היא דואגת גם לחקלאים: ''האוצר יעביר מיידית 3.5 מיליון שקל למיגוניות לחקלאים בשטחים פתוחים'' (http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3...). לכן היא יכולה וצריכה לעשות זאת גם בקרב הישובים הבדואים.

יש ישובים בלתי חוקיים על קרקע לא שלהם שמקבלים את כל השירותים שמדינת ישראל מספקת לשאר אזרחיה. הכפרים הבלתי חוקיים של הבדואים לא שונים וראוי שגם הם יקבלו את כל אותם שרותים.

לא ראינו שהצעת למתיישבי עוטף עזה שהתלוננו על מחסור במיגון לגייס בעצמם צמ''ה וכו'.
_new_ הוספת תגובההכפרים הבלתי חוקיים
יוסף אליעז (יום חמישי, 24/07/2014 שעה 10:41)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תושבי עוטף עזה לא פנו אלי בענין חוסר המיגון.
משום מה ראש הממשלה טרם העביר אלי את סמכויות המשרד להגנת העורף, או את הפיקוד על פיקוד העורף.

אילו פנו אלי- הייתי יועץ להם אותה עצה: עדשבעיתכם תיפתר פתרון מלא- חפרו שוחות מגן והשתמשו בהן.

יש הבדל-מה בין הישובים שבעוטף עזה, הסובלים הפגזות וירי כבר 10 שנים, וגם בימים אלו מוכים ברוב ההפצצות [כולל ירי מרגמות שהוא קצר טווח, אך קטלני במיוחד, באשר לא ניתן להתריע מפניו מבעוד מועד. רק אתמול נרצח כך עובד תאילנדי תמים שבא רק לעבוד ולפרנס את משפחתו].

ד''ר סיון - בכל הבעיות של הכפרים הבלתי-מוכרים שאתה מטפל,
ולא תמצא פתרון במשרדי הממשלה - תוכל לפנות אלי ליעוץ. רצוי בשעות המשרד המקובלות.

אני שמח שלכל מפירי-החוק ותופסי השטחים לא להם בנגב נמצא גואל.
_new_ הוספת תגובההשחצנות לא תתקן את הטעויות שלך אליעז!!!
דוד סיון (יום חמישי, 24/07/2014 שעה 11:37)
בתשובה ליוסף אליעז
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מר אליעז גם הבדואים לא פנו אליך בעניין המיגון ובכל זאת כתבת את מה שכתבת.

השחצנות והזילזול שאתה מפגין בהודעתך כעת לא תשנה את העובדה שהערות שכתבתי משלימות את החסר בתמונת המציאות שציירת. מה שמעניין שאם אחזיר לך בשחצנות מהסגנון שנקטת תזעק כהרגלך על פגיעות אישיות.
_new_ הוספת תגובהציר עזה-קטאר-ארה''ב
אלברט שבות (יום שישי, 25/07/2014 שעה 17:16) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שלום יוסף, אני אחד המשתתפים הוותיקים בפורום הזה וגם בבן דוד שלו קולמוסנט ז''ל... בכל אופן עדיין יוצא לי לבקר בפא''צ ומאמריך המעניינים נקראים על-ידי תמיד ראשונים.

------------------------------

אני הולך להגיד משהו שהרבה פוליטיקאים מתים להוציא אותו מהפה אבל לא יכולים כי הם מחוייבים לכללי המשחק המדיניים. אני רוצה להסתכל על התמונה הגדולה הכוללת של עזה עם החמאס ולבדוק מי עשה אותה? מי צייר אותה? מי הביא את עזה והחמאס והמנהרות והרקטות והיכולות הצבאיות שלהם הלום.

התשובה מוכרת: קטאר. אמיר קטאר, תמים אל-תאני סיפק מאות מליוני דולרים לחמאס והוא ידע בדיוק איפה הולך הכסף, אף אחד לא עבד עליו, הוא ידע שחמאס בונה בכסף שלו מנהרות ומצטייד בטילים ורקטות. תמים אל-תאני מימן ומממן גם את האחים המוסלמים במצרים ובמקומות אחרים בעולם הערבי. השאלה למה? האם קטאר היא מדינה דתית קיצונית שהאיסלאם כה קרוב לליבה?

גם כאן התשובה מוכרת, משפחת אל-תאני השולטת בקטאר רחוקה מדתיות קיצונית, אפשר להגיד שהמדובר במשפחה אריסטוקרטית שילדיה נשלחים למיטב האוניברסיטאות במערב, האישה השולטת במשפחה הזו מתלבשת במיטב האופנה האירופאית; קנאות דתית היא ממשפחת אל-תאני והלאה... ואם כן השאלה עומדת ומתריסה: מה מביא משפחה כזו לתמוך באחים המוסלמים ובחמאס?

התשובה ולמרבה האירוניה זהה לתהייה שמביאה את המשפחה הזאת לשפוך מליארדי דולרים לאירוח גביע העולם בכדורגל, חוץ מהשלמונים ששולמו ביד רחבה לשליטי הפיפא עבור המטרה הקדושה הזאת. ומה קדוש במטרה הזאת?

התדמית של קטאר בעולם. בשביל התדמית הזו קטאר מימנה את רשת אל-ג'זירה שאינה יורדת ברמתה מרשת פוקס או סי.אנ.אן. אם כן הסוד הכמוס טמון במילת התואר הזו ''תדמית'', למה כל כך חשוב לקטאר להשקיע בתדמיתה?

קטאר היא מדינה קטנה ועשירה בת 2 מליון נפש מתוכם 250,000 אזרחים והשאר עבדים במלוא מובנה של המילה: בנאים, צבעים, טכנאים, מהנדסים, פועלים שחורים ולבנים שמשרתים את 250,000 אדוניהם. משפחת אל-ת'אני השולטת הגיעה למסקנה כי בשביל לשרוד על 250,000 אזרחיה – עליה להתגונן מפני הקבוצות הקיצוניות הקונבנציונליות הפזורות בעולם הערבי, שמאיימות באופן מסורתי על משפחות הנפט בנסיכויות המפרץ. ואכן כל מדינות המפרץ מתמודדות בפועל עם הסוגיה הביטחונית הזו הסבוכה והמסוכנת, החל מערב הסעודית ועד לכוויית ואיחוד האמירויות הערביות שמשקיעות הון תועפות בצבאם ובחימושו, ואף מממנים באופן ישיר ועקיף צבאות אחרים שיילחמו בקבוצות הקיצוניות המסורתיות, כמו אל-קאעדה שערב הסעודית מממנת כל מי שמוכן להלחם בהם. כאן בנקודה הזו קטאר חשבה באופן יצירתי למשעי: לתת לחתול לשמור על השמנת. פשוט לממן את קבוצת האחים המוסלמים הפזורים בכל פינה ופינה בעולם הערבי. מהסיבה הזאת אף שילמה למשעל בשביל להעתיק את מפקדת חמאס אליה. זאת כל תפיסת הביטחון הקטארית על רגל אחת. ועדיין לתפיסה הזו כלי-ביטוי נוסף:
לצד החתול שקנתה אותו ואת שרותיו בכסף עובר לסוחר עבור ביטחונה האיסטרטגי, קטאר ביקשה לתת מענה מיידי לבטחונה השוטף ולבנות צבא מקצועי בפועל שיבטיח את שרידותה השוטפת, צבא שיש לציידו בכלי נשק המתקדם והמתוחכם ביותר וכסף לא חסר. מהיכן קונים ציוד לצבא?

מהמדינה בעלת התעשיה הצבאית הגדולה בתבל שמוכרת את כלי המלחמה המתקדמים ביותר, מארה''ב. אשר על-כן, ומעבר לאינטרס הכלכלי בדמות הנוזל השחור שיש לארה''ב בקטאר, הצטרף כאן עוד אינטרס: קטאר היא אחת הלקוחות הגדולות ביותר של התעשיה הצבאית האמריקאית שמשלמת במזומן ולא מתווכחת על מחיר, שמשלמת בכסף נזיל מיידי ללא צורך באשראי. לכן, בשתי הנקודות הענייניות האלה, האינטרסים של ארה''ב וקטאר מצטלבים- דבר שהופך את קטאר לא רק למדינת חסות של ארה''ב אלא לבת-ברית של ממש.

אם כן שוב, אני הולך להגיד משהו ידוע וברור שהרבה פוליטיקאים מתים לאמר אותו: מי שתומך עניינית בחמאס זו לא רק קטאר- גם ארה''ב. כן רבותי ארה''ב שמבקשת לרקוד, פשוטו כמשמעו, בשתי חתונות, ולהנות מכל העולמות. זאת תפיסת הביטחון הלאומית והמדינית של ארה''ב על רגל אחת. לא במקרה קרי, עושה מדיניות החוץ של ארה''ב, נראה לא פעם רוקד באופן מסורבל אם תרצה- מגושם.

נספח שנכתב לאחר כתיבת המאמר המקורי:

בהמשך למאמר על רשת האינטרסים קטאר-ארה''ב – מישהו העיר בתגובה והביע את שינאתו לאמריקאים על כי צבועים הם, ואני רוצה להעיר לו בחזרה כי לא רק האמריקאים פועלים בצביעות וגם לא רק האירופאים, מידת הצביעות מאפיינת היום את כל עושה המלאכה המדינית בכל פינה בעולם. גם עלינו לא פוסחת מידת הצביעות, כל העולם מתנהל לפי אינטרסים צרים והשאלה היא לא מי צבוע ומי לא- אלא מי יכול להיות צבוע מבלי שאף אחד יתלונן על צביעותו, כלומר מי יכול לשמור על האינטרסים שלו מבלי שאף אחד יפריע לו. ואם כן השאלה העיקרית מה היא הגדרת האינטרסים? מה הם האינטרסים שלנו שאנחנו צריכים להיות צבועים בשביל לשמור עליהם? מה הם האינטרסים של אמריקה של אירופה, של הערבים... כל אחד רוצה לשמור על האינטרסים שלו ובשבילו כל נגיעה באינטרסים האלה היא נגיעה בקיומו שמשמעותה היא עירעור קיומו.

האינטרס הלאומי של הערבים מתגלם בשמירה על מנעמי השילטון, ואני מדבר על השליטים- לא על העם שלא פעם אין לו מה לאכול ושליטיו מדכאים אותו בריפוד דרכם למנגנוני השילטון. צביעות הערבים באה לידי ביטוי בשיווק הציני של השאלה הפלסטינית לעמם. תגידו לי מה לסדאם חוסין ולכובש הציוני? מה לתמים אל-תאני ועזה הכבושה? למעשה אם הישות הציונית לא היתה- היו צריכים להמציא אותה בשביל ליצור שאלה לאומית שתקבץ את עמם סביבה, ומידי פעם יש לשמן את ''השאלה'' הזו במלחמה או פעולה מוגבלת שתוצאותיה ידועות מראש.

לעומת הערבים, האינטרס של המערב מבטא את אינטרס העם המערבי במלואו כי צורת הממשל שונה, ואינטרס המערב מתבטא בביטוי אחד: שקט תעשייתי; שאף אחד לא יפריע לי לחיות לפרוח ולשגשג. ובשביל האינטרס המתבטא בשקט התעשייתי חייב המערב שני דברים: למנוע מלחמות וסיכסוכים שעלולים לערער את איזון העולם ואף להשפיע ולשבש את שלוותם, כי סוף כל סוף המערב הוא חלק אינטגרלי מהעולם, והדבר השני הוא אספקה סדירה של הנוזל השחור; בלעדיו המנוע הטכנולוגי של המערב יידום. למיותר לציין איך צביעות המערב מתגלמת בהשגת שני האינטרסים הללו: בדרך כלל יש להתערב לטובת המדכא לא המדוכה- על-מנת להשיג שקט ושלווה אזוריים. זו היתה תכלית המדיניות האמריקאית במזרח התיכון ובעוד אזורים בעשורים האחרונים, העריצים היציבים ביותר באזור היו לבעלי בריתם, ואפילו סדאם חוסין היה בעל בריתם לתקופה ממושכת- הוא סדאם שדיכא את מתנגדיו הכורדים בגזים והאמריקאים העלימו את עיניהם לטובת האינטרס הלאומי; זהו פן אחד של הצביעות. הפן השני מתבטא באינטרס הלאומי של הבטחת האספקה של הנוזל השחור, והדילמה הנוכחית שהאמריקאים שרויים בה תטיב לבטא את זאת: לאיזה צד במשוואה נוטה האינטרס הלאומי של ארה''ב: האם לצד ישראל כבת ברית צבאית יציבה במזרח התיכון שאפשר לסמוך עליה בכל רגע וצרה, או לצידה של הלקוחה האיסטרטגית קטאר שיש לה עניין בעזה ובחמאס. אותה ישראל מככבת גם בדילמה השניה של ארה''ב והמערב: מתי ישראל תפסיק לשמש כשחקן רלוונטי בשאלה הפלסטינית- דהיינו תפסיק לשמש כשחקן חיוני ושימושי לשרידות עריצי ערב – דבר שיציב אותה בצד השני של המתרס המנוגד לאינטרס הלאומי של ארה''ב והמערב, כי הרי אין עוררין כי עצם קיום ישראל מעבה את ציר המלחמות והסיכסוכים שעלולים לערער את שלום האזור.

נעבור איפוא לחלקה הישראלית, מה הם האינטרסים שלנו שאנחנו צריכים להיות צבועים בשביל לשמור עליהם? לעניות דעתי, האינטרסים שלנו מסתכמים בשמירה על 22,000 קמ''ר, שאף אחד לא ייגע בהם, שלא יחתוך מהם, שלא יגזול מהם, או במשפט אחד- שנחייה בשלום ובשלווה בארצנו. נכון להיום אין לנו שאיפות לאומיות מעבר לזאת, ובשביל להשיג את האינטרס הלאומי אנו מלקקים את התחת האמריקאי והאנגלי והרוסי והסיני ולמי לא- כל טעמי התחתים כבר מוכרים לנו ובזאת מסתכמת צביעותנו: אנו מחייכים לעולם הנאור בעוד ובליבנו יודעים כי העולם הוא לא. וככל והתחת המלוקק צבוע יותר כך חיוכנו אליו מתרחב. אנו מחייכים ונושכים עד זוב דם את שפתינו, אנו עם של ערופי שפתיים; בזאת מסתכמת צביעותנו והשאלה היא: למה לנו להיות צבועים? למה לנו ללקק תחתים ולהחשף לריחות בלתי נעימים בעליל כי הרי דווקא הצביעות שלנו מראה להם כי בנתיים הצביעות שלהם משתלמת ועובדת עלינו. למה שלא נגיש את המאמר הזה ואת המאמר שלעיל על ציר קטאר-ארה''ב כדו''ח ענייני ורשמי לקונגרס האמריקאי המשקף את מערכת היחסים בין שתי המדינות מנקודת ראותנו האיסטרטגית; נפסיד? לא, לא נפסיד- כי בין כה וכה המילה האחרונה יורדת ממחלקת האינטרסים שלהם- הן קצרי והן ארוכי הטווח. באמת ובתמים אולי נוותר סוף סוף על הצביעות ונקרא לצבוע בשמו- מי יודע אולי הכנות משתלמת?
_new_ הוספת תגובהזרקור חזק מאד .
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (שבת, 26/07/2014 שעה 6:19)
בתשובה לאלברט שבות
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בהנחה שהמאמר משקף את הדברים נכונה
איזו אסטרטגיה ואיזה מהלכים מוציאים את ישראל מתוך מעגל הקסמים ?
_new_ הוספת תגובהזרקור חזק מאד .
אלברט שבות (יום ראשון, 27/07/2014 שעה 18:30)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לפי דעתי ובשביל שישראל תצא ממעגל הקסמים עליה לשים את האצבע על הבעיה האמיתית שחלק לא מבוטל מהציבור סובל ממנה: ''תחושת העירפול''. כלומר כל מה שצריך הוא להסיר את העירפול האופף את הבעיה או אז לטפל בה. דוגמה קלאסית לבעיה שהעירפול אופף אותה ומעיב על הגדרתה היא השאלה- הכיצד מסוגלת ידידתנו הגדולה לרקוד איתנו טאנגו ובו בזמן גם לרקוד עם קטאר המממנת הראשית של חמאס… ניסיתי בדבריי לעיל להגדיר את השאלה הזו ולהסיר את הערפל ממנה, ובאופן הזה בא מאליו המהלך האסטרטגי שיוציא את ישראל ממעגל הקסמים- כפי שציינתי בסיפא שלעיל: להגיש ברוח הדברים האלה דו''ח ענייני ורשמי לקונגרס האמריקאי המשקף את מערכת היחסים בין שתי המדינות מנקודת ראותנו האיסטרטגית, ומצעד כזה לא נפסיד כי בין כה וכה המילה האחרונה יורדת ממחלקת האינטרסים של הידידה. להיות כנים עם עצמינו ועם יתר העמים- כך נצא ממעגל הקסמים.
_new_ הוספת תגובהזרקור חזק מאד .
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום שני, 28/07/2014 שעה 7:13)
בתשובה לאלברט שבות
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני לא כל כך בטוח .
יש סיבה מאד חשובה שבגללה קיימת צביעות . סיבה שבגללה יש שקרים לבנים וגם שחורים .
והסיבה היא כי אי אפשר לחיות עם אמירה מתמדת של האמת .
לא רק זאת .
לפחות בחלק מהמיקרים אמירת האמת מעליבה , פוגענית ומעוררת מדנים .

אילו אמירת האמת הייתה מועילה יותר מניסוחים מעורפלים ורבי משמעות
אזי
כולם היו נוקטים במעשיות כזו .
_new_ הוספת תגובהזרקור חזק מאד .
אלברט שבות (יום שלישי, 29/07/2014 שעה 22:51)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

השאלה מה יצא לי מהשקר או מהאמת? המטרה של כולנו היא להביא את רצונותנו לפועל בדרך הקצרה ביותר. יש מי שאומר שהשקר והחנופה וההתרפסות מקצרים דרכים ומשטחים מכשולים, ויש מי שאומר כי האמת והכנות מקצרים דרכים. המדובר למעשה בוויכוח אנושי שגילו כגיל העולם ועדיין הפולמוס פתוח ללא מסקנות וסיכומים. אישית אני מנוי על אסכולת האמת משום שהגעתי למסקנה כי האמת היא פרקטית ומקצרת דרכים.

זה ברמה הבינאישית אבל הנושא הניצב בפנינו אחר לגמרי כי אנחנו מדברים על המדינה והחברה, איזוהי הדרך הקצרה ביותר שתביא את רצונות החברה לפועל- דרך השקר או האמת? למעשה השאלה הזו מטעה בעליל כי אין מדינה שקרנית ואחרת דוברת אמת- אין מושג כזה. כל העולם יודע כי אירן מפתחת נשק גרעני לצורכי מלחמה לא שלום, כלומר אירן לא השתמשה בטענה שקרית שלא צלחה - אלא אמרה את דברה בלשון ''מדינית'' כי ברצוני שיהיה ברשותי נשק גרעני. אסד לא ניסה לשקר כשטען שאינו טובח בעמו והוא נלחם בטרור למען עמו ולא למען כיסאו, אלא אמר בלשון חדה כי אני ממשיך להחזיק בכיסאי כל עוד והכוח לצידי. ארה''ב והמערב לא ניסו לשקר כשטענו במלחמה במפרץ כי ביקשו לעזור לעם העירקי להשתחרר מכבלי העריץ סדאם, אלא אמרו באופן מדיני ברור שאינו משתמע לשני פנים כי לא ירשו לסכן את מקורות הנפט מהם ניזונים. קוריאה הצפונית אינה משקרת בכל הנוגע למדיניות החוץ והפנים שלה, והתנועה הנאצית לא שיקרה בזמנו ולא היטעתה אף אדם, כל העולם ידע בדיוק נמרץ את מהותה ונטיותיה ואני מדבר על תקופת טרום המלחמה.

אני יכול להמשיך ולתת לך עוד דוגמאות מאלפות על-גב ספר שלם ולא בטוח אם ספר אחד יספיק. מדינה או חברה, ובניגוד לאיש הפרטי, אינם משקרות ו/או דוברות אמת- אין מונח כזה במציאות. אולם למרות זאת המדינות והאומות והחברות ממשיכות ע''י דובריהם להשתמש בטענות שקריות בעליל למרות וגם ילד בן יומו יודע להצביע עליהן. כך נולדה השפה הדיפלומטית שמהותה היא לזרות חול בעיניים ולערפל את החושים. הדיפלומט אינו משקר אלא מייצר ערפל; הוא לא יכול לשקר כי הוא מדבר בשם מדינה, ובמדינה אין למונחי השקר והאמת משמעות. התפקיד של הדיפלומט איפוא הוא לייצר כמה שיותר ערפל סביב עשיית ממשלתו, וככל ויצור יותר ערפל כך תשתבח שפתו הדיפלומטית.

המדובר איפוא במשחק ילדותי דיבילי פתוח בין המערפל למעורפל, זאת כי שני הצדדים יודעים בדיוק כי אין כאן אמירה של אמת או שקר, בסה''כ יש כאן משחק דיבילי של פיזור ערפל. והשאלה היא למה? למה משחקים האומות את המשחק הטיפשי הזה בו הקלפים פתוחים. אני יכול לשער את עניינו של אחד הצדדים בפיזור הערפל, זאת כי ברצונו להשיג שקט תעשייתי עבור האינטרסים של מדינתו- שאף אחד לא יפריע לו בהבאתם אל הפועל, מה עוד והאינטרסים שלו יפגעו בעליל בצד השני כי אינם עולים בקנה אחד עם האינטרסים שלהם, ועל-כן נותרו בפניו שתי האפשרויות: לכפות את אימרתו על הצד השני בכוח הזרוע ולהפעיל לשם כך עוצמה מספקת שמצויה בידו, או לקנות את השקט התעשייתי הזה במחיר של ערפל, פשוט במחיר של אוויר, בהבל-פה של דובריו, בחינם, ומי לא יקנה בחינם?

אבל שאלת המליון: ולמה המעורפל נכנס למשחק הדיבילי? למה הוא מסכים מראש לתנאי המשחק הנלוזים האלה? למה הוא מוכר את האינטרסים שלו בחינם, במילים ריקות? למה הוא מחייך ומהנהן בראשו כדיביל כאשר יודע מראש כי האינטרס שלו נפגע?

משום שלדעתו הענייה חשב כי ביכולתו להשיג יותר נקודות במשחק הזה בו משלמים במילים ריקות מאשר במשחק הורדת ידיים בו הפסדו מובטח, ולמעשה הוא חש אסיר תודה על-כי ניתנה לו הזכות להיכנס כשחקן מהשורה לאולם המשחקים ולשחק במגרש הדיפלומטי כשווה בין שווים. וכאן קבור הכלב רבותי: השחקן שלנו לא שווה בין שווים ולכן הוא יכול רק להפסיד במשחק הזה בו המילים נמכרות בחסות הערפל.

בלשון ישירה- ישראל התקיימה כל עוד וקיומה לא סתר את אינטרס ארה''ב והמערב. ישראל התקיימה לא בזכות הדיפלומטיה שלה אלא בזכותה היא; בזכות אנשיה ובזכות פועלם. היא רצתה להתקיים והאינטרס של המערב לא סתר את עובדת קיומה. היום מי שקורא את המפה נכונה יכול לראות בנקל כי ישראל ממשיכה להתקיים למרות ועל אף האינטרס של המערב שעניינו בנוזל השחור הולך ומתחזק, וישראל נתפסת כמי שמערערת את איזון האזור, ועל-כן היא רק יכולה להפסיד ממשחק הדיפלומטיה בו מפזרים ערפל.
_new_ הוספת תגובהבג''ץ
דוד סיון (יום שישי, 25/07/2014 שעה 20:08) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תביעה שהוגשה לבג''ץ על ידי נציגים של הבדואים בפזורה נדחתה. לפי הדיווח שאני מכיר השופטים לא מצאו לנחוץ להתערב בשיקולי מערכת הביטחון בעניין המיגון. תשובת מערכת הביטחון לבג''ץ שהקצאת 12 מיגוניות למגזר היא חלק משיקולי המערכת שנקבעו בהתאם לרמת האיום הנשקפת...
_new_ הוספת תגובהיש לי טענהפשוטה הנחלקת לשניים .
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום רביעי, 30/07/2014 שעה 8:31) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

טענתי היא כי נעשה שימוש במה שמועיל ואין עושים שימוש במה שאינו מועיל .
זה נחלק לשניים כי העושה יכול לטעות בשיקוליו או חישוביו .
אם צדק בחשבונו הרי המשפט הראשון נכון .
אם טעה בחשבונו הרי שעשה שימוש מזיק במה שנראה מועיל .
לאורך זמן ובביצוע רב-פעמים פוחת בהתמדה השימוש המזיק .
לכן
השימוש בשקר ממשיך להתקיים בגלל התועלת שבו .
והשימוש באמת פוחת בגלל הנזק שבו .
====================================================
קיומה של ישראל נובע מכמה דברים .
אחד מהם הוא החרטה .
אבל
במהלך השנים התברר כי ישראל היא דבר המועיל לכמה מדינות ובראשן ארה''ב .
למרות שלכאורה יש ניגוד ענינים בין קיום ישראל לבין מדינות נפט שהן ערביות-מוסלמיות .

בתקופת שלטונו שאובמה ישראל נמצאת בבעיה , כי אובמה ואיתו לפחות ג'ון קרי הגיעו למסקנות כי יש מידה של נזק בקיומה של ישראל .
למזלנו הם אינם פועלים בקיצוניות חפוזה ומפעם לפעם הם מתקנים את צעדיהם המעשיים .
_new_ הוספת תגובהיש לי טענהפשוטה הנחלקת לשניים .
אלברט שבות (יום רביעי, 30/07/2014 שעה 17:58)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

טענתך הראשונה מעניינת ואני מודה, קראתיה מספר פעמים ובכל פעם השכלתי עוד טיפה. למרות זאת יש לי השגה על הסיפא שלך: אין לדעתי שקר שמביא תועלת ולבטח לא שקר דיפלומטי מנומס. שקר מביא שקר ועוד שקר ועוד שקר גם לאלף דור, וכנות היא הבת ביתה של האמת; כל זה ביחסים שבין אדם לחברו. אבל טענתי המקורית התייחסה לאבחנה כי המונחים שקר ואמת תקניים הם בכל הקשור ליחסים הבינאישיים, קרי שבין אדם לחברו. אולם בכל הקשור למדינה, לחברה, לתרבות, לאומה- אין למונחים שקר ואמת מקום ו/או משמעות. אומה לא תשקר ומדינה לא תאמר אמת, אין למשפטים כאלה משמעות בשום קונטקסט אנושי. בניגוד לך שהותרת את טענתך המעניינת יתומה- אני דאגתי לתת מספר דוגמאות לטענתי שלצערי לא התייחסת אליה וסיבותיך עימך.

אשר לחלק השני של טענתך, אני מבחין כי האינטרס האמריקאי הוא מקור העל היחיד שמזין את המדינאות האמריקאית הן הרפובליקנית והן הדמוקרטית. יתכן ויש הבדל בסיגנון של נשיא זה או אחר אבל בסופו של יום בוש ואובמה אחים. האבחנה היא מנקודת המבט הישראלית.
_new_ הוספת תגובהיש לי טענהפשוטה הנחלקת לשניים .
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום רביעי, 30/07/2014 שעה 20:58)
בתשובה לאלברט שבות
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מדינה אינה דוברת ולכן אינה משקרת או דוברת אמת .
אבל אנשי השלטון מדברים גם מדברים .
והם יכולים לומר אמת או שקר לפי שיקוליהם .
דוגמאות ?
ההיסטוריה מלאה בהם .
===========
התוכל להוכיח כי שקר מביא שקר ועוד שקר ועוד שקר גם לאלף דור ?
לכאורה מקור השקר הוא בשקר קודם . האמנם ?
_new_ הוספת תגובהיש לי טענהפשוטה הנחלקת לשניים .
אלברט שבות (יום שישי, 01/08/2014 שעה 2:06)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ברור כי אנשי שלטון מדברים בשם מדינתם ומחליטים לשקר או לא ע''פ שיקולם, ונוצר הרושם וכאילו קוסטה ריקה היא מדינה אמינה כי דובריה כנים בעוד קולומביה שופעת שקרים כי מדינאיה שקרנים... אולם הרושם הזה מטעה בעליל כי אין מדינה שקרנית ואחרת דוברת אמת- אין חיה כזו. אין חברה אמינה ואומה לא אמינה, מעשי החברה והחלטותיה הם הבלעדיים שמשרטטים את תווי הפנים של האומה בין אם יפות הם או מכוערות, ושום מדינאי לא יכול לשנות את פני אומתו בהבל פיו גם לא לטווח הקצר וגם לא לחמש דקות. נשאלת השאלה: אז למה המדינאי משקר בעליל, ובכלל למה הוא טורח לדבר ולהצהיר אם שפתו היא לא יותר ממס שפתיים שלא מורידה ולא מעלה?

משום שנציגי השילטון ראו כי הם, כנציגי האומה, אין להם מנוס מהאמת הצרופה שלמעשה כובלת אותם ומצירה את צעדיהם ובפרט המפוקפקים, ועל-כן נוצרה על-פני הזמן שפה מיוחדת עבורם שמקובל על כל המשתמש בה כי מילותיה אינן מבטאות לא שקר ולא אמת, לא הבטחה ולא הכחשה, לא וודאות ולא אי-וודאות, היא נועדה אך ורק לייצר ערפל עבור מי שדרוש לו ערפל. זוהי השפה הדיפלומטית, ולמרבה האירוניה גם האיש ברחוב מתיישר עם כלליה ''ומבין'' את הדיפלומט שהבטיח ולא קיים או שיקר באופן בוטה כי ''הרי השתמש בשפה דיפלומטית''.

למעשה כולנו מנסים להשתמש בשפה הזו, קרי גם ביחסים הבינאישיים, וכאשר שוטר תנועה עוצר אותי על עבירת תנועה, אני יכול לדחוף לו שטר מקופל ביד ולזרוק לו משהו מעין: ''תן לי לעזור לך'' ולמעשה אני מתכוון לשחד אותו לא לעזור לו, ואם השוטר מתיישר עם השפה הדיפלומטית שלי הוא יקרע את הדו''ח, אך סביר יותר שיישים לי אזיקים ביד ויאשים אותי בניסיון לשחד שוטר. כלומר לא תמיד מתקבלת השפה הדיפלומטית בחצר האישי של הפרט, אולם היא תמיד פועלת במרחב הביתי שלה ומפזרת את הערפל. כולנו נתיישר בהבנה עם הצהרת אישיות דיפלומטית מארה''ב למשל המצהירה בסי.אנ.אן ''כי משלוח הנשק של מדינתו למורדים בניקרגואה נועד בשביל לעזור לעם להשתחרר מכבלי הדיקטטורה בניקרגואה'' – ולמרות שברור כי לא מדובר בעזרה אלא בעיסקה של ארה''ב המתפרנסת בין היתר ממכירת נשק בעולם, אולם אף אחד לא מעלה על דעתו להתייחס להצהרה הזו כשקרית, זאת כי מוסכם על כולנו כי זו הלשון היחידה שניתן לתרץ באמצעותה את מציאת הנשק האמריקאי בידי המורדים... ומאידך הדיפלומט האמריקאי פיזר באמצעות שפתו הדיפלומטית מספיק ערפל תקני סביב השאלה של עסקת הנשק המפוקפקת, וזאת מבלי שאף שוטר ישים לו אזיקים ביד ויאשים אותו בהרג המוני, או בעסקה בלתי חוקית בעליל.

בשפה הזו בדיוק השתמש אחמדנג'אד כאשר הצהיר מעל כל במה כי ארצו מפתחת נשק גרעני לצורכי שלום, וברור לכולנו כי זו השפה שמשתמשים בה בשביל להודיע על ייצור נשק גרעיני, וגם מובן מאליו כי אחמדנג'אד לא השתמש בטענה שיקרית כי-אם בשפה מקובלת ותקנית. באופן הזה גם אסד הצהיר כי ''אחזיק בשלטון כל עוד והכוח לצידי'' – ובשפה הדיפלומטית: ''אני נלחם בטרור שיוצר שסע בעם''. אסד לא השתמש בשקר בוטא וזול שגם ילד היה עולה עליו אלא השתמש בשפה דיפלומטית מקובלת.

ארה''ב הצהירה בשתי מלחמות המפרץ כי לא תרשה לסכן במפרץ את מקורות הנפט שלה, ואת הצהרתה הברורה זו ניסחה בלשון זו: ''ארה''ב מבקשת לעזור לעם העירקי ולשחררו מכבלי העריץ סדאם חוסין'', ולמיותר לציין כי שום ישות בכדור הכחול לא מצאה שקר בהצהרה הזו.

שתי אבחנות עולות מכאן: 1) המונחים ''שקר ואמת'' תקניים הם בכל הקשור ליחסים שבין אדם לחברו, אך אין להם קשר וחצי קשר בכל הקשור למדינה, לחברה, לתרבות, או לאומה. 2) הדיפלומטיה היא שפה שמייצרת ערפל עבור מי שצריך לערפל את מרחב עשייתו מבלי להתפתל בהסברים.

==================

שאלת אם ביכולתי להוכיח כי שקר מביא שקר ועוד שקר ועוד שקר גם לאלף דור. מזה עשור אני עוסק בשקר הזה לו קוראים ''אלהים'', הוא המונח שמצאוהו מתנוסס מעל חמשת חומשי התורה. ושלא תבין אותי לא נכון- אני מאמין בקיום ''אלהים'' ואף יותר- אני יודע כי הוא קיים, אך המונח ''אלהים'' המופיע בתורה פרי עטו ששלח לאדם – פשוט איננו השם שלו; הוא שמו של ''האדם''. הטעות הזו שמקורה בשקר פתלוגי גררה בעקבותיה את כל הטעויות האפשרויות באופן שכל התורה על מילותיה ומונחיה לא הובנה על-ידינו נכונה מבראשית ועד לעיני כל ישראל. הביג דיל הוא כי אי-הבנתינו לתורה גררה בעקבותיה את טרגדית הטרגדיות: התורה, מסתבר, דיברה כל כולה על תפיסת המציאות הפיזיקלית גרידא, היא שטחה בפנינו את סוד היקום הפיזיקלי, שוב אני מדגיש, הפיזיקלי לא הרוחני ולא המוסרי, אולם השקר הראשון שהחלטנו לדבוק בו והקשור במונח ''אלהים'' המופיע לא במקרה בפסוק הפותח של התורה- עיוות בעקבותיו את תפיסתינו למציאות הפיזיקלית בה אנו חיים, ועל העיוות הפיזיקלי הזה אנו משלמים מידי 70 – 80 שנה בחיינו, כפשוטו. נשמע קצת הרבה מאוד מסורבל  אבל אם ויהיה לך פעם זמן ותחת לשבת עליו- תוכל לעיין במאמר מתמצת שכתבתי לא מזמן בנידון כאן:
ומעבר למאמר- אני כותב סדרת מאמרים על הסטיה הפיזיקלית שלמדתי עליה מהתורה. באתר הניווט בתנך פרסמתי כבר 9 פרקים ממנה.
_new_ הוספת תגובהאומות, שקרים ומסמך לקונגרס
יוסף אליעז (יום חמישי, 21/08/2014 שעה 16:58) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אומות ושקרים יוסף אליעז

אדון אלברט שבות הנכבד,

אתה מתלונן על עירפול במדיניות וקורא להכין מסמך לקונגרס האמריקאי אשר יסיר את הערפול ויביא אמת צרופה בפני חברי הקונגרס – רעיון נחמד ובלתי מעשי.
הרשני להעיר מספר הערות, לאו דווקא לפי חשיבותן:

1. האומות תמיד משקרות. הן מעלימות עין מאשר לא נוח להן ומוסרות דיסאינפורמציה כאשר הדבר משרת את מטרותיהן באותו רגע. דוגמאות? הנה:
א. ארה''ב [שהיא מהמתוקנות במדינות העולם] יודעת כי סעודיה מממנת את רוב ארגוני הטרור, כולל אלו שפוגעים באמריקאים, כמו אל-קעידא, שגם פוצצו את מגדלי התאומים.
האמריקאים מבינים שזו הדרך שמצא בית המלוכה הסעודי [והקטארי] לממן לעצמו מעין ביטוח מפני חתירה תחת כסאותיו והובלת מהפכה. אבל ארה''ב זקוקה בינתים לנפט הסעודי ולבסיסיה בסעודיה ובקטאר. לכן היא חיה עם השקר הזה בנפשה, ועם השקר הסעודי.
אני מניח שזה גם מה שגרם להילארי קלינטון, בשלהי כהונתה כמזכירת המדינה, לטשטש את החבלה בשגרירות בבנגאזי בלוב ורצח השגריר ושני אנשיו.

2. ארה''ב, בריטניה וצרפת, למשל, יודעות שב''מדראסות'' –בתי מדרש ללימודי דת האיסלאם, שמממנת סעודיה ברחבי תבל מטמיעים בילדים שנאה למערב ולארה''ב, וכן לבריטניה וצרפת, אך כולם מעלימים מכך עין, כי כך נראה להם ככדאי.

3. בארה''ב מדברים רמות על זכויות האדם, בתי המשפט משחררים רוצחים ואנסים שהודו בעבירה בשל תקלות טכניות, כמו אי-אזהרה שאין על החשוד חובה לדבר, או שהוא זכאי להפגש מיד עם עו''ד, אך בו בזמן מחזיקים בתי כלא נוראים כמו בגוואנטנמו שבקובה, או בתי-כלא צבאיים בעירק , במדינות אפריקניות ודרום-אמריקאיות, בהן הכלואים חשופים לאלימות והתעללות, לעתים עד מוות.

4 ארה''ב יודעת שפולארד מוחזק בכלא ללא טעם, עבירותיו קלות מאלו של מרגלים כבדים שריגלו למען האויב, כמו הבתולה צ'פמן, ואשר שוחררו זה מכבר. נוח לה כך, הן כדי להרתיע והן כשוט לנפנף בו מול ישראל. כנראה שכך גם נוח לאלו יהודים שם שחוששים שנאמנותם לארה''ב תעמוד בספק אם יקראו לשחרורו של פולארד. פולארד ''ריגל'' למען מדינה ידידותית וכנראה חשף סודות שהוסתרו שלא כדין מישראל. אבל ישראל אינה רוסיה, ואינה יכולה לחטוף אזרחים אמריקאים ולהחזיקם כבני-ערובה על מנת להחליפם בפולארד, אז ניתן להתעלל בפולארד ובישראל הקטנה.

5. ארה''ב מוכרת נשק רב, משוכלל מאד ויקר, למדינות שהיא יודעת בבירור שאין מולן כל אויב ממשי, וכי קיים חשש אמיתי שהנשק המשוכלל יזלוג לגופים אנטי-אמריקאיים כמו קבוצות טרור.
כך נמכר נשק חדיש לסעודיה, קטאר ועד לאחרונה גם למצרים.

6. ארה''ב פועלת נגד עצמה בהחרבת יחסיה עם מצרים, למרות ש''האחים המוסלמים'' הם האב הרוחני של חמאס, אל קעידא השונאים את ארה''ב שנאת-מוות [כפשוטו של הביטוי]. הכל- בשל הטענה שסיסי עלה לשלטון בהפיכה צבאית. על כן ארה''ב גם מתעלמת מהחירות שאוששו את שלטונו. יפה. ריגן מימן מהפכות נגד שליטים שנבחרו כדין בגואטמלה [ואנו היינו מעורבים בזה יחד עם אירן וטילי ההוק, כזכור] , פעל לסילוק איינדה מהשלטון בצ'ילה, אך שיתף פעולה עם רודנים כבטיסטה בקובה, או מה שמו בפנמה, עם שלטון החונטה הצבאית בארגנטינה, ובזמנו גם ביוון.

7. בריטניה וארה''ב ידעו על המתרחש במחנות ההשמדה הנאציים, אך נמנעו מלהפציצם, כמו שמנעו מיהודים שברחו מהתופת לנחות בנמלי ארה''ב [האניה סנט לואיס, למשל] או בארץ-ישראל.
הבריטים חששו לעודד מרד ערבי בארץ, אך האמריקאים פעלו מסיבות שאיני רוצה לכתבן כאן.
אהבת ישראל לא היתה שם.

8. נתניהו אינו חפץ, ובצדק, במדינה פלסטינית ממערב לירדן, אך הצהיר על רצונו במדינה כזו, בלחץ אמריקני ואירופי כבד.

2. חברי הקונגרס האמריקאי יודעים טוב ממך שאומות משקרות, ובעיקר אומתם. הם לא זקוקים למסמך הבהרות מצדך.

3. מסמך כזה עוד יחריף את המשבר שבין אובאמה לנתניהו. שני הצדדים אינם זקוקים לזה.

4. סטאלין דבר על אחוות האדם, על שלום, על אחוות העמלים מהפרולטריון – ופעל באכזריות לדיכוי אומתו וגרורותיה. כה רבים הטפשים שהאמינו לו. גם אצלנו במפ''ם [היום מקטע של מרצ]. משלחות שלמות של קומוניסטים צרפתים, איטלקים [ויהודים מא''י] נתקבלו באהדה ע''י הק.ג.ב. ונשלחו ישירות לאחסון בסיביריה...יורשיו היו רק במעט טובים ממנו.

על היטלר ימ''ש ועל הבטחותיו עם הפלישה לחבל הרהיין, ושוב עם ''סיפוח'' אוסטריה, ועוד פעם עם הפלישה לסודטים בצ'כוסלובקיה אין טעם לדבר פה.

5. רוסיה מדברת על החזרת שטחים, כולל פינוי סיני. עד היום לא השיבה ליפן את חצי האי סחליין ושטחים נוספים שחטפה ממנה [ומפינלנד] בסוף מלחמת העולם.
טוב, נעזוב את חצי האי הטטרי לנפשו. הבעיות הן בְּיֶתֶר גבולות אוקראינה, שהשיבה לרוסיה את כל כלי הנשק האטומיים שהיו בידה כשבריה''מ התפרקה על סמך הסכם ידידות שהופר מכבר.
כך נוהגת גם סין האדירה, ממרומי ההרים בטיבט.

6. המצב היום עם ארה''ב עגום, או בלשונך ''מעורפל''. עזוב נא את רעיונך, אין שום צורך להכניס שוב טריז בין הנשיא לקונגרס, טריז הנתקע לבסוף כסכין בצלעותינו...
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי