פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(ראה ע''ג) עינים להם, מדוע לא יראו?
טלית של תכלת / נסים ישעיהו (יום שישי, 02/08/2013 שעה 12:00)


(ראה ע''ג) עינים להם, מדוע לא יראו?

נסים ישעיהוואם הקב''ה אינו רוצה שנכנע, מדוע הוא מזמן לנו כאלה לחצים? ובכן, לזה הוא מצפה מאתנו: ד לֹא תִשְׁמַע, אֶל-דִּבְרֵי הַנָּבִיא הַהוּא, אוֹ אֶל-חוֹלֵם הַחֲלוֹם, הַהוּא: (...) הוא מצפה מאתנו שנדבק בהוראות התורה הקדושה ולא נכנע ללחצים משום סוג.
האמת היא שדי נמאס לי לכתוב בסיגנון ביקורתי בכלל וביחס למערכת השלטונית בפרט, אבל מה לעשות שהמערכת הזאת על שלוחותיה השונות משפיעה על איכות החיים של כל אחד ואחת מאתנו. אז אי אפשר וגם לא רצוי להתעלם ממנה, ביחוד לא כאשר אצה לה הדרך לבצע מהלכים הזויים באופן קיצוני. וחוץ מזה, הרי העניין של הרשימה הזאת הוא האקטואליה בפרשת השבוע, כלומר בחינת האירועים החדשותיים, פרשות השבוע שבחדשות, מזווית הראיה של פרשת השבוע בתורה. אז לא שייך להתעלם ממהלכים אקטואליים המתקשרים בבירור לפרשת השבוע, כי מישהו עוד עלול לחשוב שאין לתורה מה לומר בנושא כזה או אחר. מה גם ש-נכון לעכשיו, לא שמעתי שמישהו – אפילו מהמתנגדים למהלכים המתוכננים, ישמיע איזו הערה בעניין.

הנושא של פרשת השבוע בתורה הוא הָרְאִיָה (דברים י''א): כו רְאֵה, אָנֹכִי נֹתֵן לִפְנֵיכֶם--הַיּוֹם: בְּרָכָה, וּקְלָלָה. אמנם מיד אחר כך עובר משה רבנו לדבר אתנו על שמיעה: כז אֶת-הַבְּרָכָה--אֲשֶׁר תִּשְׁמְעוּ, אֶל-מִצְו‍ֹת ה' אֱלֹקֵיכֶם, אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוֶּה אֶתְכֶם, הַיּוֹם. כח וְהַקְּלָלָה, אִם-לֹא תִשְׁמְעוּ אֶל-מִצְו‍ֹת ה' אֱלֹקֵיכֶם, וְסַרְתֶּם מִן-הַדֶּרֶךְ, אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוֶּה אֶתְכֶם הַיּוֹם: לָלֶכֶת, אַחֲרֵי אֱלֹהִים אֲחֵרִים--אֲשֶׁר לֹא-יְדַעְתֶּם. הבאנו בעבר את פירושו של 'אור החיים' הקדוש למושג שמיעה, שפירושו להתבונן כדי להפנים, וזה מה שאומר לנו משה רבנו בפרשה הזאת ובכלל, לא מספיק שרואים, צריכים גם להתבונן במה שרואים, להפנים ולהסיק את המסקנות. אפשר לראות, להתפעל ואחר כך לשכוח, זהו הטבע האנושי ומפני זה מזהיר אותנו משה רבנו, מפני ראיה שלא תשאיר את רישומה בנפשנו. כי לחוש הראיה יש מאפיינים יחודיים שבהם הוא נעלה מיתר חושי הנפש.

קודם כל חשוב לציין כי ככלל, חוש הראיה מתלווה לחושים האחרים באופן הכי טבעי; עד כדי כך שאף אחד לא יתפלא אם ישמע מישהו מדבר על התנסות כלשהי, כמו למשל טיפול רפואי חדשני, והסיכום שלו יהיה: ''ראיתי שזה טוב (או להיפך)''. יכול להיות שלא ראה כלום, שהטיפול נעשה בעיניים עצומות או בחושך מוחלט, אבל במסקנות שלו הוא יזכיר את חוש הראיה כי אין כמו החוש הזה כדי לקבוע התאמתות של משהו בנפש; מי שראה משהו, בטוח כל כך במה שראה עד שאף אחד לא יצליח לשכנע אותו שזה לא יתכן. אמנם כל חושי הנפש משמשים לזיהוי מה שמחוצה לה, אבל רק חוש הראיה מזהה את הקרוב וגם את הרחוק. גם בשליטה מלאה של בעליו, ירצה – יפקח עינים ויראה, לא ירצה – יעצום עיניו או יפנה לצד אחר.

ועוד הבדל בין חוש הראיה לחושים אחרים, שרק הוא יכול לתפוס ולזהות פרטים רבים בו זמנית. בשמיעה – שני קולות (בו זמנית) אינם נשמעים; בטעם – עירבוב טעמים נותן ממוצע, טעים או לא; וכך גם בחוש הריח ובחוש המישוש. לכן רצה מאד משה רבנו להנחיל לנו את יכולת הראיה שהיתה לו, שראה את נוכחות ה' בעולם כל הזמן. זה מה שהוא אומר לנו: רְאֵה, אָנֹכִי (...) שנראה תמיד את אָנֹכִי ה' אֱלֹהֶיךָ, אֲשֶׁר הוֹצֵאתִיךָ מֵאֶרֶץ מִצְרַיִם מִבֵּית עֲבָדִים, לנגד עינינו. את היכולת הזאת הוא העניק לנו במדבר ורצה להמשיך אותה גם בארץ; כשהבין שלא יצליח כי אינו נכנס אתנו לארץ, הציע דרך שבה נוכל להגיע למדרגת הראיה (הרוחנית) בכוחות עצמנו, ע''י התבוננות בדרך שבה מנהל הקב''ה את העולם.

זהו בקיצור הרעיון של ספר דברים בכלל ושל פרשת השבוע בפרט, שנתבונן במציאות הגלויה וממנה נסיק לגבי המציאות הנעלמה. אלא שזו עבודה לא קלה בכלל, ולכן במרבית המקרים התעצלנו וממשיכים להתעצל; לא מתאמצים לחשוף את המציאות הנעלמה. אבל מה לנו כי נלין על אי חשיפת האמת הנעלמה, הרי אפילו מהמציאות הגלויה שאותה כל אחד רואה, אנחנו מעדיפים להתעלם; שכן אחרת, כיצד ניתן להסביר את החתירה למו''מ (מתן ומתן) עם הפלשתינים? הרי עובדה היא שהם אינם נדרשים לתת דבר, רק לוותר על שאיפות הרצח שלהם וגם בזה אינם עומדים, הרי מעולם הם לא כיבדו הסכמים שנחתמו על ידם, אז מה התועלת בחידוש השיחות? אלא מה – אנחנו רואים את המציאות ומשום מה מעדיפים להתעלם ממנה; בדיוק את זה ניסה משה רבנו למנוע.

לפקוח את העינים


אחת ההוראות האחרונות ששמענו מכ''ק אדמו''ר מליובאוויץ' היתה ''לפקוח את העינים'' כדי שנראה את השינוי בהנהגת העולם, שינוי שממנו ניתן להסיק כי המלך המשיח הוא שמנהל את העולם, שכן מזהים כבר את התחלת המימוש של ייעודי הגאולה כפי שהודיעו הנביאים. מישהו מכיר מישהו שמסתובב בעינים עצומות? לא?! אז מה הכוונה בבקשה שיצאה מעומק לבו הטהור של כ''ק אדמו''ר, לפקוח את העינים? אלא שבהחלט יתכן שהעינים לא יהיו עצומות, ואף על פי כן גם לא יהיו פקוחות. אדם יכול לראות את כל הנקרה בדרכו כי עיניו אינן עצומות, ובאותו זמן עצמו עיניו אינן פקוחות להבחין במראות חריגם. רופא עינים אינו יכול לעזור כאן כי זו לא בעיה טכנית; העינים בסדר, הבעיה היא בהבחנה, לא מבחינים בין עיקר לטפל ובין דמיון למציאות.

כך קורה שכולנו רואים את התוצאות של ההסכמים הקודמים ושל השיחרורים הקודמים של הרוצחים, ובכל זאת ממשיכים באותו כיוון, אולי הפעם זה יצליח. דומני שההסבר לתופעה המשונה הזאת הוא שיש אצלנו כאלה שמזדהים לחלוטין עם חזון אחרית הימים אודות שלום עולמי ומנסים להביא אותו בכוח. וכטבעם של יהודים, הם משפיעים על העולם; הערבים בטוחים שינצחו בעזרת היהודים שמסייעים להם והמערביים, שגם להם נמאס ממלחמות, משתפים פעולה באינוס המציאות, בניסיון לכפות ''שלום עולמי'' שכביכול רק ההתעקשות שלנו מעכבת אותו. והשילוב הטבעי והאוטומטי של שלושת אלה, יוצר לחץ על המערכת השלטונית שלנו והיא קורסת תחתיו. וכך היא מסכימה לבצע מהלכים שאינה מאמינה בהם או שהיא כן מאמינה בהם אבל כתוצאה מהלחץ.

ואלה שרואים את העיוות ואפילו מכריזים עליו, אינם חזקים מספיק כדי להפעיל לחץ נגדי יעיל ולענ''ד הסיבה פשוטה מאד, הבסיס הרעיוני שלהם אינו יציב דיו כי הם מסתמכים על דעה אישית, והדעה הפרטית של כל אחד שוות ערך לכל דעה פרטית אחרת. רק הסתמכות מלאה על הוראות התורה הקדושה מעניקה חוסן אמיתי. הרי מי שלומד את פרשת השבוע ומתייחס אליה כאל הוראה עכשווית, אין כוח בעולם שישכנע אותו שצריך להיענות לגחמות כאלה ואחרות; זה הפוך ממה שהתורה אומרת, אז זה לא שייך בכלל. והנה תיאור הלחץ והדרך להתגבר עליו (פרק י''ג): ב כִּי-יָקוּם בְּקִרְבְּךָ נָבִיא, אוֹ חֹלֵם חֲלוֹם; וְנָתַן אֵלֶיךָ אוֹת, אוֹ מוֹפֵת. ג וּבָא הָאוֹת וְהַמּוֹפֵת, אֲשֶׁר-דִּבֶּר אֵלֶיךָ לֵאמֹר: נֵלְכָה אַחֲרֵי אֱלֹהִים אֲחֵרִים, אֲשֶׁר לֹא-יְדַעְתָּם--וְנָעָבְדֵם. ללכת אַחֲרֵי אֱלֹהִים אֲחֵרִים זה כולל כל צעד המנוגד להוראות התורה, כגון ההוראה שקראנו בסוף פרשת ואתחנן: לֹא-תִכְרֹת לָהֶם בְּרִית וְלֹא תְחָנֵּם.

הניסיון שלנו לכרות להם ברית, להגיע אתם להסכם, הוא מנוגד לחלוטין להוראות התורה הקדושה ועמדנו על כך לא פעם בעבר. אלא מה – יש נביאי שלום למיניהם והם מסתייעים באומות העולם כדי ללחוץ עלינו, אז מה כבר אנחנו יכולים לעשות? לְמָה ה' מצפה מאתנו? ואם הקב''ה אינו רוצה שנכנע, מדוע הוא מזמן לנו כאלה לחצים? ובכן, לזה הוא מצפה מאתנו: ד לֹא תִשְׁמַע, אֶל-דִּבְרֵי הַנָּבִיא הַהוּא, אוֹ אֶל-חוֹלֵם הַחֲלוֹם, הַהוּא: (...) הוא מצפה מאתנו שנדבק בהוראות התורה הקדושה ולא נכנע ללחצים משום סוג. ומדוע הוא מזמן לנו כאלה לחצים? כִּי מְנַסֶּה ה' אֱלֹקֵיכֶם, אֶתְכֶם, לָדַעַת הֲיִשְׁכֶם אֹהֲבִים אֶת- ה' אֱלֹקֵיכֶם, בְּכָל-לְבַבְכֶם וּבְכָל-נַפְשְׁכֶם.

וזה לא שהקב''ה צריך לדעת אם אנחנו אוהבים אותו, הוא ודאי יודע. אנחנו אלה שצריכים לדעת, וגם אומות העולם. הרי מה היה קורה אם בתגובה לחרם שהטיל הפילוג האירופי על יהודה ושומרון היינו מגיבים בשקט, בלי לחץ: בתנ''ך כתוב בפירוש שהארץ הזאת שייכת לעם ישראל בלבד; אם אתם רוצים לפעול בניגוד לכתוב בספר הקדוש – זהו עניינכם, אנחנו דבקים בו, נמשיך לדבוק בו ולכן גם נמשיך לבנות בכל מקום בארצנו. מה דעתכם, היו ממשיכים ללחוץ עלינו? אבל כנ''ל, הבעיה היא שאנחנו לא פוקחים את העינים ולכן לא רואים את התגשמות נבואות הגאולה אל מול עינינו. ממילא אנחנו לא קושרים את זה לתורה וכך נלחצים מכל הכיוונים. מזל שכב הגיע זמן הגאולה ורואים את מימוש חזון הנביא בהפטרה: כָּל-כְּלִי יוּצַר עָלַיִךְ, לֹא יִצְלָח.

בנתיים הפסקה של תמצית הדברים ברדיו קול הלב בתכניתו השבועית של אריק לב.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


השמאלנים הם כמו עמנואל רוזן
משורר מזרחי (יום שלישי, 13/08/2013 שעה 18:45) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הפלסטינים הם כמו אשה שמנה ומכוערת.
לבני ושות' הם כמו עמנואל שמחזר באובססיביות אחריה.שוב ושוב ושוב.
והשמאלנים כמו עמנואל.לא מבינים שהאשה לא רוצה,לא קולטים.לא מרפים, לא
יודעים להפסיק.אובססיה!
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי