פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
הסדרת התיישבות הבדואים בנגב
חדשות / המערכת (יום שלישי, 25/06/2013 שעה 8:00)


הסדרת התיישבות הבדואים בנגבפיתוח הנגב לטובת כלל תושביו הוא משימה לאומית מן המעלה הראשונה. כדי להגשים את המשימה הלאומית הזאת במלואה יש להסדיר תחילה את סוגיית התיישבותם של הבדואים בנגב, שהיא סוגיה בעלת חשיבות ציבורית רבה. הבדואים בנגב, המונים כיום כ-‏200,000 נפשות, הם אזרחים שווי זכויות במדינת ישראל וככאלה הם זכאים למסגרת כלכלית-חברתית שתאפשר להם לממש את ההזדמנויות לצמיחה העומדות לכל אזרחי ישראל. ואולם הבדואים בנגב הם כיום בני הקבוצה הענייה ביותר בישראל ולעונייה נלוות בעיות חברתיות הדורשות תיקון יסודי. מכאן נובע הצורך לנקוט אמצעים יעילים כדי לאפשר לבדואים בנגב להיחלץ ממצבם האמור בתוך שנים אחדות ולהעניק להם את הכלים הדרושים כדי להתמודד בהצלחה עם אתגרי העתיד.

עניינה של הצעת חוק זו הוא הפן המשפטי של סוגיית הסדרת התיישבותם של בדואים בנגב, לרבות הסדרת תביעות בעלות על קרקעות בנגב שהוגשו בידי חלק מהם. עמדת המדינה היא כי הדין הקיים לא מאפשר לקבל תביעות אלה, אך בשל התנאים החברתיים והכלכליים המיוחדים בנגב, היוצרים בעיה חמורה הרובצת לפתחה של החברה בישראל זה עשרות שנים, מוצע לקבוע בהצעת חוק זו הסדרים מיוחדים לפתרון המצב. הסדרים מוצעים אלה, הכוללים הענקת תמורה בקרקע ובכסף בשל תביעות הבעלות על קרקעות, הם חסרי תקדים ואינם מוכרים כיום בחוק ובפסיקת בתי המשפט.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


התנהגות מטומטמת של ממשלות ישראל .
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום שלישי, 25/06/2013 שעה 11:56) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הבדואים הם נוודים . בשנת 1948 הם היו 19.000 .
הקרקעות שהם טוענים לבעלותם אינן שלהם . לא כעת ולא בעבר .
שתי שגיאות גדולות עשו ממשלות ישראל עם הבדואים -
1 - שגייסו אותם לצהל .
2 - שנתנו לנהם קיצבאות ילדים .
וכעת עומדים לפני ביצוע שגיאה שלשית .
_new_ הוספת תגובהלא פתרון
דוד סיון (יום שלישי, 25/06/2013 שעה 13:51) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בראשית הדרך מדינת ישראל העבירה חלק ניכר מהבדואים אל מחוץ לגבולות ישראל. אחר כך ריכזו אותם באזור הסייג (באר שבע-דימונה-ערד). כמו רעיונות קודמים שנדונו והתקבלו, גם אם תאושר בכנסת הצעת החוק היא לא תפתור את הבעיה:

א. לבדואים שגרים בפזורה נוח המצב הקיים הנזיל. למרות שהצעת החוק נותנת תמריצים לנהוג לפיו הם ימשיכו להתנגד ליישו חוק כזה.

ב. כבר הרבה שנים אין מדינת ישראל אוכפת את החוקים הקיימים בנושא. לכן קשה להאמין שמשהו ישתנה.
_new_ הוספת תגובהעוד ממשלת לוי אשכול ניסתה לגבש דרך לעצור את ההתפשטות
בצלאל פאר (שבת, 29/06/2013 שעה 13:50) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הבלתי מבוקרת של הבדואים בצפון הנגב. הוקמה ועדה שמשכה את עבודתה 10 שנים ושום דבר לא יושם בסוף שנות ה-‏70. בינתיים הבדואים התפשטו במרחבים הפתוחים כמו פטריות אחרי הגשם.

היום אנחנו נמצאים בסבב שלישי או רביעי בניסיון למצוא פתרון הגיוני להתיישבות הבדואים (בין היתר ועדת גולדברג הציעה פתרונות). ב-‏1999 הוקמה הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב, אבל ברור שהבדואים לא שיתפו איתה פעולה. ועדה בראשותו של דורון אלמוג מנסה להגיע להידברות עם גורמים בדואים שמוכנים לשתף פעולה על בסיס החלטות ועדת בני בגין. בינתיים באפריל 2013 החלו עבודות פיתוח נרחבות בשכונה 16 ביישוב חורה. השכונה, הנמצאת בצפון מזרח היישוב, אמורה לקלוט כ-‏140 משפחות חדשות. חלק מהמשפחות הן ריבוי טבעי מתוך היישוב עצמו וחלקן הן קליטת פזורה של תושבים המתגוררים בסמוך ליישוב. עד היום הושקעו כמיליון ₪ בפיתוח מדרכות, כבישים, תאורה ותשתיות מים בשכונה. על פי התוכנית יפותחו בשלב א' כ-‏60 מגרשים ולאחר מכן יושלמו כ-‏200 מגרשים נוספים. הפרוייקט הזה יהווה מודל לריכוזם של הבדואים שהתפשטו במרחב המדברי בלי כל תכנון ובלי שום אישור. תמורת המהלך הזה הסכימה המדינה להכשיר מספר התנחלויות בדואיות לא-חוקיות שמקיימות תנאי סף כמו: שמספר אוכלוסיהן גדול יחסית ושהשטח אותן תפסו אינו פוגע בזכויות קניין פרטיות או קבוצתיות של אחרים.

בינתיים עבר ''חוק פראוור'' בקריאה ראשונה... או בקריעה ראשונה http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/483/687.html?hp=1... . צודק ח''כ ברלב שראוי היה שהממשלה תידבר עם גורמים בדואים שמעוניינים להידבר, כדי להגיע לתיאום מראש. אבל במקרה זה בו, יש רק מעט הבדואים שמעיזים להידבר עם הממשלה, כי הם מאויימים ע''י גורמי דת קיצוניים. מכאן שההדברות צריכה להיות לעיתים בחשאי, והמדינה צריכה בסוף לכפות את החלטותיה, כמה שהן תהיינה קשות, על הציבור. כמו שהיא מימשה את פינוי מתנחלי עזה וכמו שהיא הורסת בתים ערביים לא-חוקיים http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/484/324.html?hp=1... (גם לאחרונה היא הרסה).

מרוב שיש לנו ועדות בנושא, אולי ראוי להגדיר פרוייקט התיישבות לבדואים בצורה מסודרת, להתמקד בישובים הקיימים ולקבוע את מפת היישובים החדשים שיוקמו להם, וללכת על זה בהיקף רחב ומהר כדי להציע פתרונות ראויים להתנחלויות הבדואים בצפון הנגב. במקביל ייסגרו להם האזורים שמחוץ לפרוייקט השיקום הזה. מול פתרונות ראויים על כף היד, לא יתעקשו הבדואים לחלום על עשר התנחלויות אוהלים בכל מרחב פתוח בנגב. הבדואים כבר מזמן אינה אוכלוסיית נוואדים וראוי לגבש איתם את חייהם המסודרים בישובי הקבע המורשים.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי