פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
''אנחנו יכולים להתמודד עם תוצאות של תקיפה צבאית באירן''
חדשות / המערכת (יום שני, 29/04/2013 שעה 19:00)


''אנחנו יכולים להתמודד עם תוצאות של תקיפה צבאית באירן''הרמטכ''ל לשעבר גבי אשכנזי אומר כי ישראל יכולה להתמודד עם ההשלכות של תקיפה צבאית ישראלית באירן. בכנס של הג'רוזלם פוסט שנערך בניו יורק גיבה אשכנזי את ראש אמ''ן לשעבר ידלין שאמר שישראל יכולה להתמודד עם השלכות ''היום שאחרי'' תקיפה אפשרית באירן.

''אנחנו יכולים להתמודד עם תוצאות של תקיפה צבאית באירן'', אמר רא''ל במיל' אשכנזי לבאי הכנס בניו יורק. ''עבדנו קשה ובמשך הרבה זמן כדי להתכונן'', הוסיף הרמטכ''ל לשעבר.
יתכן והדברים האלה של אשכנזי מעמידים בספק את אמינות הדיווחים בעבר שהוא מתנגד לתקיפה ישראלית על מתקני הגרעין באירן.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


על דברי אולמרט ונתניהו
דוד סיון (יום שלישי, 30/04/2013 שעה 4:17) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. אולמרט אמר באותו ארוע שנעשתה הגזמה בנושא האיראני ושהוא סומך על נשיא ארה''ב שימנע מאיראן נשק גרעיני.

בהקשר הזה התקשורת שלנו עסקה בעיקר בשאלה האם היה ראוי שהוא יאמר דברים מהסוג הזה ועוד בחו''ל. אחד הנשאלים אצל רזי ברקאי היתה הזכיר דברים שנתניהו אמר בזמן שאולמרט היה ראש ממשלה. הוא טען שדברים מהסוג הזה הם לגיטימיים במסגרת חופש הביטוי הפוליטי. אני חושב שהפרשנות הזאת נכונה במיוחד שגם ראש הממשלה משתמש בנושא לצרכים פוליטיים.

ב. אתמול במבט ראש הממשלה אמר שאיראן עוד לא חצתה את הקו האדום שהוא הציב בעצרת האו''ם בסתיו האחרון. בכך הוא בעצם סתר את דברי האלוף (מיל.) ידלין בזמן האחרון.
_new_ הוספת תגובההאטום האיראני והכימי הסורי
המשורר (יום חמישי, 02/05/2013 שעה 16:56)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מחקר הסטורי מוכיח-מתוך 120 הסכמים בין מדינות במאה ה-‏20.כמחצית הופרו !!
לדוגמא-הסכמי מינכן,הסכמי ריבנטרופ-מולוטוב ועוד.
לכן גם אם , היה לנו הסכם הגנה מחייב עם ארה''ב לא הייתי נשען עליהם.לא נשב ונחכה, שוב פעם, שיפציצו את אושוויץ(איראן) בשבילנו.

בנוגע לסוריה-צריך לשלוח למורדים, ארגזים של מזרקי אטרופין,מסיכות אב''כ,מסקנטייפ וניילונים...
_new_ הוספת תגובההאטום האיראני והכימי הסורי
המשורר (יום ראשון, 12/05/2013 שעה 12:47)
בתשובה להמשורר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בצפון-קוריאה קיים מחנה ריכוז (כפשוטו,כמו בשואה).שמכונה ''מחנה 14 ''.הכלואים המעונים מחכים עד היום שמישהו יבוא ויפציץ/ישחרר את המחנה.

ואין.העולם תמיד עומד מהצד.(אלא אם כן מדובר בפלסטינים...)
_new_ הוספת תגובהאז גם אשכנזי הפך ל''רך ליבב''?
בצלאל פאר (שבת, 04/05/2013 שעה 21:20) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני שמח לשמוע שגם אשכנזי מתכנס, בלית ברירה, לאופצייה של נתניהו. כנראה שככל שהוא רחוק מעשייה כך הוא פנוי יותר לחשיבה ופחות לפוליטיקה.

אשכנזי, דגן, דיסקין (מה לו ולעניין הזה?) ודומיהם תקפו את ראש הממשלה על שחשב לנצל מספר חלונות זמן בעבר כדי לתקוף ולהשמיד את תשתיות הגרעין האיראני ובסוף לא הבשילו אלה למבצע. מבחינתם לא היתה אז הצדקה לתקיפה משום שאיראן טרם הגיעה לרמת מוכנות ליצור דלק גרעיני בכמות הנדרשת לפצצה ראשונה. עמדתם היתה שיש לבנאם את הסכסוך ולסמוך על אמריקה שהיא תתקוף את איראן. בכך הם חשבו שראוי שישראל לא תוביל את המהלך, דבר שיכול למנוע תמיכה בינ''ל גלויה של מדינות המערב. הם ניסו לפגוע בעמדה אפשרית לכאורה של ישראל שהמצגת לתקיפה תָקיפה וקיימת, ולו רק כדי להפעיל לחץ על איראן לעצור. אז הגווארדיה הזאת חזרה ויצתאה לחו''ל במימון הגורמים המזמינים כדי להשמיע שם טענות המחבלות המדיניות הישראלית, גם אם היא לא מוצאת חן בעיניים. יותר ויותר מתברר במדיניות נתניהו מוצדקת והביאה להישגים ואילו הם לכל היותר הוזמנו ע''י גורמים שרצו במסר שלהם תמורת כמה אלפי דולרים בודדים. כנראה שהם לעולם יגיעו לרמתו של אהוד ברק שמקבל מינימום 55,000 דולר להרצאה בת שעה. להם משלמים פחות ומזמינים פחות. שמעתי לאחרונה שאת אשכנזי כבר לא רוצים להזמין ולא רק בגלל יכולותיו המוגבלות יותר להתבטא באנגלית, אלא גם משום שהוא לא נחרץ מספיק נגד מדיניותה של ישראל.

עמדתו של אולמרט בהחלט מראה שהוא לא מבין בנושא כמו שלא הבין כשהיה ראש הממשלה. שהרי לא צריכים רק לדעת (וראש הממשלה יודע הרבה) אלא צתריכים גם להבין, ובזה הוא חייב לעמוד על הבנת עצמו. בזמנו הגיע המודיעין האמריקאי ב-‏2007 למסקנה שאיראן חזרה בה מפרוייקט הגרעיןוהנמיכה את הפעילות בו, הרבה בגלל הפאסיביות של אולמרט שמיעט לדבר גם בצינורות החשאיים, דבר שהופרך כעבור כמה חודשים ע''י ארה''ב עצמה. רק בזמנו של ראש ממשלה ישראל חסר הבנה או מחבל באינטרס הבטחוני הישראלי יכולה לקרות כזאת תקלה.

כמובן שהם טעו. אשכנזי עושה קולות של תיקון, דגן עדיין ממשיך לרפרף בשיכלו בנקודת טרום האל-חזור שלו ונשמע יותר ויותר הזוי, כאשר לשומע התמיד הוא קורץ כאילו לומר ''תאמינו לי שאני ידוע יותר מכם אזס תסמכו עלי''. הוא עדיין ממשיך לדקלם כאילו שגם בלי תקיפה אפשר לעצור את הפרוייקט האיראני, בין אם במהלכים מדיניים ובין אם בקריצה הוא נותן לאחרים להבין שעם ראש מוסד טוב אז אין שום בעיה.

עמדתו של נתניהו היתה שישראל יכולה וראויה לתקוף את אתרי הגרעין לצורכי צבא באיראן. בספטמבר 2012 הכריז נתניהו על 'קו אדום', לפיו המשך העשרת האוראניום לכיוון 90% דלק נקי תהיה עילה לתקיפה. המבקרים של נתניהו טענו שהוא נותן לאיראנים להתל בו ושהם ישחקו עם הקו הזה לצרכיהם ואחר כך ייאלץ נתניהו לספוג פגיעה בשמו ולהכריז על קו חדש. בפועל מה שקרה הוא שהאיראנים הבינו את האיום ועצרו את המשך ההעשרה מעל 20%, כאשר חלק מהדלק הם מעבירים לשימוש דלק גרעיני בכור שבבושייר. בין אם הדבר נעשה לשמו ובין אם האיראנים משחקים את משחק ''השוטר והגנב'', ברור הוא שאמירתו של נתניהו חייבה אותם להתפתל. ישראל תמיד תוכל להחליט אם איראן עוברת את הקו ולנקוט בצעדים צבאים ראויים.
במקביל האיראנים מרחיבים את פרוייקט הצנטריפוגות הולך שכבר מזמן עבר את 12,000 הצנטריפוגות והם מתקרבים ל-‏22,000 צנטריפוגות. משמעות הדבר, שמרגע שההנהגה האיראנית תקבל החלטה לרוץ קדימה לרש''ק גרעיני, יוכלו האיראנים לאיץ ולקצר את זמן המעבר ממצב של אי-חריגה של הקו האדום להשגת דלק גרעיני המספיק לפצצת אטום אחת. מאחר שמעריכים שהתקופה הזו אורכה בסביבות חודש-חודשיים חשוב שישראל תשב על הורידים של האיראנים כדי לדעת על כל שינוי בפעילותם ולפעול צבאית בטרם השלמת המהלך האיראני.

ההבדל בין ישראל לארה''ב הוא שארה''ב מסכימה להתיר לאיראנים להפיק חומר גרעיני לפצצה ולהשאיר את מרחב התמרון הפוליטי עד לרגע שיראו שהאיראנים מחמשים רש''ק גרעיני וומתקינים אותו על טיל. מבחינת ארה''ב אולי זה קביל, אבל ישראל לא יכולה להתיר לאיראן להגיע כל כך קרוב לפצצה, בלי לפגוע ביכולם של האיראנים.
כמובן שהעמדה של ארה''ב היא מופקרת וחסרת אחרויות. אם ארה''ב החליטה לעצור בכוח התגרענות איראנית, אז למה לבחור את הדרך המסוכנת והמסובכת ביותר. שהרי מרוץ איראני לפצצה בשלב האחרון יהיה מהיר יחסית ואין כל ביטחון שהמודיעין הישראלי או האמריקאי יוכלו לאתר את השינוי הזה בזמן רלוונטי שיוכל להכיל תקיפה והשמדה. הסכנה שבכישלון ארה''ב גדולה מסכנה בכשלון ישראל לממש את מטרות התקיפה.

המקרה של שימוש הסורי בחל''כ כנגד לוחמי אופוזיציה הוא אירוע שמלמד עד כמה יכולים האמריקאים להיות רחוקים מהמציאות המבצעית בשטח האוייב. האמריקאים לא הבינו שסוריה השתמשה בחל''כ למרות שהאופוזיציה טענה זאת ופירסמה תמונות. רק התייחסותו של רח''ט מחקר באמ''ן ביום עיון אקדמאי הביא לשינויים הדרגתיים בעמדה האמריקאים. קודם הם טענו שאין להם מידע דומה ושהם יבררו זאת עם ה''שותפים'' (תורכיה וישראל וכמה מדינות ערביות). לאחר מכן הם אמרו שנעשה שימוש בנשק החל''כ אבל זה עדיין לא ''“Game Changer. אחר כך הם הודיעו שהם לא יודעים בבטחון איזה צד הפעיל את החל''כ. אובמה חזר וגימגם בתחילת השבוע שהם לא יודעים מהם הנזקים שנגרמו, איזה סוג של חל''כ זה היה ומי הצד שהפעיל אותו. כלומר, ישנם תהליכים שקורים אבל לא מובנים לאמריקאים, או שנוח להם לא להבין. כנראה שאובמה לא רוצה להבין מה שקורה גם באיראן, כי זה יחייב מעורבות אמריקאית כלשהי. כנראה שאובמה לא יודע איך לאכול את מה שנופל עליו (ראינו את חוסר תפקודו והתפתלותו בשל אי התנהלות ברורה באירוע בנגזי), הרי אם יודה שהיה שימוש בנשק כימי בסוריה זה יהיה בעבורו הודאה שסוריה צתתה את ''הקו האדום'' וייחב שינוי במדיניות האמריקאית כלפי המשבר בסוריה. אובמה כלוא בתוך ''קו אדום'' שהוא הציב לעצמו ולא יודע איך להיחלץ ממנו. אני מקווה שכאשר האיראנים יחצו את ''הקוו האדום'' שהציב להם נתניהו, נתניהו לא יתפתל ויגיב כראוי.

לכן העמדה של אשכנזי ודגן כאילו ישראל צריכה להשאיר את הטיפול המבצעי בידי האמריקאים היא טעות חמורה. ישראל צריכה, בתיאום אמריקה, לעקוב מודיעינית אחרי ההתפתחויות, אבל לקבוע את שעת התקיפה בעצמה כשהתנאים יבשילו ומתוך תיאום והסכמה עם ארה''ב. כמובן שישראל צריכה לעדכן את המדינות הערביות, שלפי ידיעות בעיתונות, כבר נתנו את הסכמתן למעבר מטוסים ישראלים בשמיהן. במידה והאמריקאים יתעשתו וירצו לתקוף, כמובן שישראל תניח להם. אבל אם האמריקאים לא יתעוררו וישארו שוב אדישים לאיזשהו ''קו אדום'' שהם העבירו, אז ישראל תצטרך לעשות זאת לבדה. בכל מקרה יש דד-ליין למשחקים האלה, וישראל תצטרך להכריע לפי השעון הגרעיני האיראני!

הפעילות של אשכנזי ויותר מכך של דגן ועוד יותר מכך של אולמרט הם דיבור-יתר בלתי אחראי ומנותק מהמציאות. הם מרגישים כברונים שממלכתם נילקחה מהם. ראוי לא להתייחס אליהם ברצינות. בעיקר לא להתייחס לאולמרט שככל שמשפטו מתקדם הוא חוזר ומשמיע קולות הבל בחו''ל, בעיקר כשהוא מקבל איזה 50.000 דולר על כל שעת השמצת ישראל. יאללה, עליזה כבר לא יושבת בבית בטלביה !
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי