פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
על ספרו החדש של יוסף אורן
המערכת (יום שישי, 10/02/2012 שעה 15:00)


על ספרו החדש של יוסף אורןהמידע שמובא בהמשך על הספר, ''ניתוץ מיתוסים בסיפורת הישראלית'', שרוב פרקיו (בדרך כלל בגירסה מקוצרת) הופיעו ב''פורום ארץ הצבי'', נמסר לנו על ידי הוצאת הספרים.
ניפוץ מיתוסים בסיפורת הישראלית בהוצאת ''יחד'' הופיע החודש ספר, הביקורת המעודכן ביותר על הסיפורת הישראלית – ספרו החדש של החוקר ומבקר הספרות יוסף אורן.

אורן זכה פעמיים בפרס הביקורת ע''ש מרדכי ברנשטיין (ב-‏1981 וב-‏1989) ופעמיים בפרס היצירה מקרן ראש-הממשלה (ב-‏1989 וב-‏2011). כמו-כן ערך את כתבי-העת ''בעד ונגד'' ו''יחד'' (1980-1972). כינס וערך את קובצי הסיפורים של יוסף אריכא (1982) ושל בנימין תמוז (1990) ואת האנתולוגיה של סופרי ראשון לציון – ''בוסתן הראשונים'' (1989).

''ניפוץ מיתוסים בסיפורת הישראלית'' הוא הכרך ה-‏21 בסדרה ''תולדות הסיפורת הישראלית''. כרכי הסדרה מהווים ביחד מפעל היסטוריוגרפי ופרשני יחיד במינו במחקר ובביקורת של הספרות העברית – מפעל שאין דומה לו בהיקפו ובתוכנו, העוקב אחרי התופעות המרכזיות בהתפתחות הספרות העברית בשנות המדינה ואחרי התפתחות יצירתם של החשובים מבין סופרי הדור.

בספר זה מנהל המחבר דיאלוג ביקורתי מקיף ומנומק עם עשרה רומאנים שמחבריהם ביטאו בהם עמדה מעניינת, הן בנושאים חברתיים-לאומיים והן בנושאים קיומיים-אישיים. לפיכך, מדגימים פרקי הספר לא רק קריאה המקיימת דיאלוג פרשני עם היצירות, אלא גם דיאלוג ביקורתי עם נטיית חלק מהרומאנים האלה לנתץ נורמות, ערכים ומיתוסים.

במסורת הסדרה, מציע אורן גם בכרך ''ניפוץ מיתוסים בסיפורת הישראלית'' פירושים מקוריים לעשרה רומאנים חדשים ומצליחים של המספרים היותר בולטים בסיפורת הישראלית, מהם של כותבים ותיקים ומהם של כותבים ההולכים ומבססים בה את מעמדם:
  • ''מים אדירים'' – אהרן אפלפלד
  • ''חסד ספרדי'' – א. ב. יהושע
  • ''תש''ח'' – יורם קניוק
  • ''נוילנד'' – אשכול נבו
  • ''נתניה'' – דרור בורשטיין
  • ''נוצות'' – חיים באר
  • ''אל מקום שהרוח הולך'' – חיים באר
  • ''שארית החיים'' – צרויה שלו
  • ''רביעי בערב'' – יעל הדיה
  • ''זה הדברים'' – סמי ברדוגו
בכרך זה נכלל גם מפתח ביבליוגרפי שימושי, המפרט – על-פי שמות הסופרים – את היצירות הנדונות בהרחבה ב-‏21 כרכי הסדרה.מחיר הספר : 88 ש''ח (כולל מע''מ ודמי-משלוח בדואר) וניתן להשיגו ישירות מהוצאת ''יחד'', ת.ד. 87 ראשון לציון, 75100.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


כל הכבוד, מר אורן ! המשך בדרכך היחודית במינה
ע.צופיה (יום שישי, 10/02/2012 שעה 15:03) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי