פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
סתירות במאהלי המחאה
יוסף אליעז (שבת, 06/08/2011 שעה 13:00)


סתירות במאהלי המחאה

יוסף אליעזלמרות שמרגול צדקה בעיקרי דבריה – לבי לבי למפגיני האוהלים. באופן כללי אין ספק כי יוקר המחיה בישראל הוא גדול וחסר כל הצדקה. הדוגמא הקלאסית היא מחירי התפוזים ושמן-הזית, שאינם מיוצרים באנגליה אך מיוצרים בישראל, ועולים פה הרבה יותר מאשר שם.

אולם כאשר אתה מבקש שיתיחסו אליך ברצינות אתה חייב ליצור תורה, או מטרה, או רשימת דרישות, שכל מרכיביה 'חיים בשלום' זה עם זה.

אם אתה דורש חינוך חינם מגיל 3 חודשים – מה ההגיון לדרוש הרחבת חופשת לידה לששה חודשים? אם את בחופשת לידה - העניקי את כל תשומת לבך בחופשה לתינוקך הרך ואל תשלחיהו למעון. הרי בעתיד לא יזדמן לך לעשות כן. אגב - זו הזדמנות נפלאה להניקו חלב-אם (קולוסטרום) מחזך ולבך ולא מבקבוק...

המחאה הציבורית קמה בשל הפקעת מחירי הקוטג'. הממשלה מגיבה בטפשות (מפחד הטייקונים?) ובמקום לטפל בראש ובראשונה במפקיעי המחירים הראשיים – רשתות השיווק , המחלבות ובראשן ''תנובה'', היא נטפלה דווקא לרפתנים, כאילו פער התווך מצוי באותן פרוטות מעטות שחפצים לגרוע ממחיר החלב.
אבל- גם מחיר החלב מופקע. ובכן ''מה לכהן בבית הקברות'', ומה לפרות בין האוהלים? מחר אולי ישלחו הטייקונים כמה משורייני ''ברינקס'' ומיכליות לחלב או לגז לשבות בשמם עם שוכני האוהלים?

גם התלהמותו של עיני, מזכיר ההסתדרות, מיותרת ואינה מסייעת לטוהר השביתה.
עיני, תומך בכל הוועדים החזקים שסידרו לחבריהם משכורות עתק (ראה משכורת סוואר או נתב בנמלים, משכורות עובדי חברת החשמל ו''מקורות''), חברי ''אגד'' ו''דן'' וכיוצ''ב, שמשכורותיהם וההטבות הנוספות (''חשמל חינם'') באים על חשבון הציבור ומהווים קן חמים לנפוטיזם (קבלת עובדים חדשים בני-משפחה). הוא אינו דואג ל''צדק חברתי'' אלא להפך : להטבות למעטים החזקים והמאורגנים.
בא אותו טייקון הסתדרותי, קוצב לראש-הממשלה יומיים להיענות לדרישות (איזה בדיוק?) תוך איום בשימוש באמצעיה העצומים של הסתדרות. אילו אמצעים? להשבית את המשק? לגרום עוד סבל עצום לציבור והפסדי-עתק לקופת הציבור?
האם ציפה שבאותו לילה ישלוף ראש הממשלה 10.000 דירות ממחבואן?

עוד תומך נלהב בשוכני האוהלים הוא מכובדנו שר השיכון. הוא וקודמיו אחראים אישית לחלק עצום ממשבר הדיור.

פליאה היא: היכן המגזר החרדי? מדוע הוא אינו מצטרף בהמוניו למפגינים? אולי משום שהוא מופלה לטובה? ראה זה פלא: האברכים אינם עובדים אך לרובם יש דירות. כיצד זה? בעוד עמיתיהם החילונים אכן גרו באוהלי הצבא וחרפו נפשם בגבולות הנה האברכים נישאו, ילדו ילדים, ובעזרת קריטריונים הנותנים עדיפות לבעלי-משפחות זכו לרכוש בחצי-חינם דירות שנבנו מכספי-ציבור, כספי אותו ציבור הנושא בנטל השירות הצבאי בסדיר ובמילואים, בנטל העבודה ובתשלום המסים.

מספר הילדים הוא שיקול חשוב, אך מולו יש להציב שירות צבאי ממושך ונשיאה בעול העבודה והמיסוי. לא בכדי דורשת ש''ס בממשלה את תיקי השיכון והפנים, ו''יהדות התורה קרדום לחפור בה'' דורשת את ראשות ועדת הכספים וסגנות שר הבריאות. צבת בצבת אחוזה, והצבתות חונקות את הציבור המשרת והעובד.

בשעטו''מ אושרו בשבוע החולף עוד 5.000 דירות לבניה לחרדים בחריש, בנוסף ל 5.000 הדירות שכבר אושרו. שמעתם על בנית עיר או שכונה לחילונים? החרדים ''הורגים עצמם באוהלה של תורה'', אך בערב חוזרים איש לביתו שנבנה מכספיך ומכספי.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


אני בהחלט מסכים עם רוב דבריך
המסביר לצרחן (שבת, 06/08/2011 שעה 14:20) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אבל התייחסותך לחרדים בעייתית. מהיכן אתה יודע שלחרדים אין מצוקות דיור ולכן הם לא משתתפים בהפגנה?
אז לחרדים יש מצוקות דיור והויכוח הוא רק האם לתת להם סיוע גדול מלכל אזרח אחר ברכישת דירה? אבל שיטת קביעת היקף הסיוע לפי מספר הנפשות במשפחה, שהיא שיטה סבירה, הולך לקראתם. בניית דיור לחרדים בשכונות משלהן היא מנהג נדיר בישראל. אם אנחנו כחברה מקבלים שקיבוצים ומושבים יכולים למיין את רוכשי הדירות אצלם, אז למה למנוע את זה מחרדים? חוץ מזה אני מניח שרוב החילונים לא מעוניינים לגור בשכונות חרדיות בלאו הכי.

התחלות הבנייה בישראל היו בירידה בעשור האחרון והתחדשו שוב לפני כשנה וחצי. עוד כשנה וקצת נתחיל לראות את הדירות החדשות מקרב ה-‏45 אלף הדירות שנמצאות כרגע בבניה. בעיית הדירות הפנויות התעצמה בשל השקעות כספים פרטיים ברכישות נדל''ניות לעסקים או להשכרה. כנראה שהממשלה הולכת לטפל בהם דרך המיסוי, כדי שיהיה למחזיקי כמה דירות כדאי יותר למכור אותן.
_new_ הוספת תגובהמנחם עיני תקף את המפגינים בתחילת השבוע
גלעד היפתחי (שבת, 06/08/2011 שעה 14:58) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ובסוף השבוע כאילו מצטרף אליהם.

נראה לי שהוא משחק אותה כתומך בהפגנה אבל הוא יעשה את הכל כדי לקצרה ולהפסיקה. ההסתדרות לא אוהבת כשמישהו משחק בקלפים שלה. חוץ מזה עייני צריך להגן על המונופולים.
_new_ הוספת תגובהלמה שלא נתחיל בשכר לימוד?
עמיש (שבת, 06/08/2011 שעה 15:48) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שישוו את שכר הלימוד בישיבות ובמוסדות להשכלה גבוהה.
שיסבסדו את המכללות וישוו את שכר הלימוד שבהן לזה שבאוניברסיטאות.
זה נראה לי התחלה נאה להשגת שוויון בין הבטלנים החרדים, לתושבי הפריפריה ולתושבי הערים הגדולות.
_new_ הוספת תגובהלמה שלא נתחיל בשכר לימוד?
גלעד היפתחי (שבת, 06/08/2011 שעה 15:55)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אם תלך לפי שעות לימוד אז החרדים שוב ינצחו אותך.
_new_ הוספת תגובהגם בסירחון הם ינצחו
עמיש (שבת, 06/08/2011 שעה 15:59)
בתשובה לגלעד היפתחי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אבל לא זו השאלה כרגע
_new_ הוספת תגובהגם בסירחון הם ינצחו
גלעד היפתחי (שבת, 06/08/2011 שעה 16:49)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זו בהחלט התשובה.
_new_ הוספת תגובהמר אליעז מוטב שתתנצל על הוצאת הלעז
יענקלה (יום ראשון, 07/08/2011 שעה 6:11) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

העיר חריש תוכננה ונבנתה בחלקה על ידי אריק שרון כעיר במסגרת תכנית ה''כוכבים''.
בין השנים 1995-2002 נזנחה העיר כמעט לחלוטין ורובה הפך להיות עיר רפאים.
קהלני שהיה שר המשטרה ב2003 איפשר לחבורת הפשע קראג'ה להכנס לחריש וזו הפכה להיות מצודה של כנופיית פשע בדרך להיות כמו שכונת הרכבת בלוד המטילה מורא על השכנים.
התושבים המועטים, רובם ממעמד סוציואקונומי נמוך ביותר הביטו בעיניים כלות כיצד רכושם הולך נשדד ומתבזה עלידי הקראג'ות כך הם נקראים בחריש.
במקביל הגיע גרעין תורני , מסיבות אידיאולוגיות וגם מהסיבה שהבתים בחריש הגיעו למחירים מצחיקים (ב2005 דירה בחריש במחיר של 7500 ש''ח) .
הגרעין התורני החל להיות הגוף הדומיננטי בחריש והקראג'ות הבינו מהר מאוד שכדאי להם להתייחס בכבוד לדיירים החדשים.
כיום חריש מאוכלסת בקבוצת הגרעין כ-‏500 איש, בעוד כ300 אנשים ותיקים (ברובם יוצאי ברה''מ לשעבר ) והקראג'ות הפכו להיות מיעוט מבוטל .
בתקופה שאף אחד לא רצה לגור בחריש, החל משרד השכון ליזום תב''ע לבניה מסיבית בעיר לחרדים.
ברור שמכך יסבלו בני הגרעין התורני שיאלצו לעזוב החרדים לא מסתדרים עם מיזרוחניקים, החילונים גם לא ירגישו טוב והקראג'ות כמובן גם.

אבל צריך להדגיש שהחרדים לא מקבלים דירות בחינם אלא משלמים עליהם טבין ותקילין.
בניגוד לצבור החילוני ששם בא כל אחד לגופו לחברת הבניה כדי לרכוש דירה, יודעים החרדים להתארגן.
הם מתארגנים בעמותות שיודעות ללחוץ על הקבלנים לצורך קבלת מחירים נמוכים ביותר. (את הקרקע מקבלות העמותות במחירי מכרז קונים ולא מקבלים ) לכן ראוי שמר אליעז יתנצל.
למשל, דירה בת 100 מ''ר במחיר שלא עולה על 400000 ש''ח.
והם מצליחים בזה.
מי שמכיר את העמותות האלה יודע שמדובר בהתארגנות וולונטרית של אנשים מוכשרים ויעילים שרובם עובדים בהתנדבות ושמצליחים להזיז דברים בצורה מבריקה.
ברור שליד העמותות האלה שמסתובב שם הרבה מאוד כסף חיים הרבה שועלים וצבועים ומתווכים שונים שחיים מהשאריות או מהקירבה לצלחת.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי