פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
יורם המזרחי הלך לעולמו
שמעון מנדס (יום שישי, 15/10/2010 שעה 11:00)


יורם המזרחי הלך לעולמו

שמעון מנדסthe Golden Lion and the Sun בצהרי יום אתמול (13.10.2010) הלך לעולמו ידידי ורעי, כאח לי, יורם המזרחי יליד ירושלים. הוא נפטר בוויניפג שבמרכז קנדה, לאחר מחלה קשה וממושכת. ילדיו טלי, רון ודן היו אתו ברגעיו האחרונים. בשנים האחרונות מחלתו (סכרת) הלכה והחמירה, עד כדי פגיעה ביכולת הראייה שלו. ובשביל אדם שכל חייו אהב לחוש את דופק החיים, זו היתה מכה קשה ביותר. נחמתנו היחידה שיורם הלך לעולם שכולו טוב.

יורם המזרחי נולד בירושלים ב-‏1942. הוריו התגרשו בעודו ילד, והוא גדל אצל סבו וסבתו הייקים בשכונת בית מזמיל, הידועה כיום בשם קרית יובל. הוא היה בחור דינמי ומאד פעיל בנושאים חברתיים. הוא היה ממייסדי התנועה למניעת כפיה דתית; כמו כן הוא היה מזכיר החטיבה הצעירה של מפ''ם. בבחרותו יורם היה איש שמאל, בעיקר מן ההיבט הסוציאליסטי החברתי. אבל בהיבט המדיני הוא לא קבל את הגישה של מפ''ם. ככל שבגר ולמד מתוך נסיון את הנושא הישראלי-ערבי, הוא היה איתן יותר בדעתו הימנית, בכל הקשור בסכסוך.

הוא התגייס לצה''ל ושרת בצנחנים וביחידת סיור מיוחדת בפקוד דרום, שבמרוצת הזמן הפכה להיות סיירת ''שקד''. בשנת 1960 נפצע והשתחרר מצה''ל לאחר מכן הוא למד ציור ב''בצלאל'' בירושלים. ובהמשך הוא למד בבית ספר לאמנות בוויסבאדן שבמערב גרמניה.

Iraq הוא עבד כעתונאי ברשות השדור, ברשתות טלביזיה זרות גרמנית ואמריקנית. בתוקף תפקידו העתונאי, ובזכות העובדה שהוא החזיק בדרכונים זרים בדין, הוא יכל לנוע באופן חופשי במזרח התיכון. מסעיו המרובים באזור הקנו לו ידע רחב ביותר על ארצות האזור. בסיוריו המרובים במזרח התיכון בכל אותן השנים, יורם שרת את המוסד בהתנדבות, והוא עשה זאת מתוך מניע אחד: אהבת מולדת. הוא כתב שני ספרים בנושא המזרח התיכון. הספרים פורסמו בארה''ב. הראשון שנקרא The Golden Lion and the Sun, שדן בהרחבה על אירן. הספר השני שנקרא The Cedar and the Star, שדן במתח שבין ישראל ולבנון. וכמו כן השתתף בכתיבת ספרי הדרכה צבאיים.

the Cedar and the Star בסוף שנות ה-‏80 של המאה הקודמת, ירד יורם מצריימה כשליח של עתון יומי. בהתחלה עוד הוא חשב לקחת אתו את משפחתו. אבל לאחר התייעצויות עם אנשים יודעי דבר, הוא וויתר על הרעיון ונסע לקהיר בגפו. כדי לא להסתבך עם השלטונות, ההנחיות שלו היו לא להתעסק בפוליטיקה. בהתאם לכך הוא הונחה לשלוח לעתון רק כתבות צבע. דהיינו תמונות מהחברה המצרית על כל גווניה. כעבור כמה חדשים, יורם התבקש על ידי המוסד לבדוק סוגיה כלשהי. וכרגיל, יורם עמד המשימה. כעבור כמה ימים הופיעה תמונה שלו בעמוד הראשון של אחד העיתונים היומיים המופיעים בקהיר, ובצמוד אליה הופיעה כותרת שאמרה: המרגל הישראלי בקהיר.

יורם נכנס ללשכת השגריר שלנו בקהיר, והראה לו את העתון. השגריר שהוא מזרחן שתחום מומחיותו היא מצרים, אמר ליורם: אל תשים לב. זה לא עתון רציני. אילו זה היה מופיע באחד העתונים הגדולים בקהיר, אז הייתי אומר שיש מקום לדאגה. יורם יצא מאצל השגריר, והנה הוא פוגש את הרכז של השב''כ בשגרירות. וזה מסתכל על יורם כלא מאמין: אתה עוד כאן? הוא שאל את יורם. עכשו אתה עף מכאן לשדה התעופה, אל תחזור למלון, וקח את המטוס הראשון שיוצא מקהיר, לא חשוב לאן. וכך ניצל יורם.

כעבור חודש לאחר שחזר לארץ, הוא לא מצא עבודה. הטלביזיה הישראלית סרבה להעסיק אותו. המוסד סרב לסייע. לבסוף הוא פנה למנכ''ל משרד ראש הממשלה, אריה מקל, ובקש ממנו שיפעל אצל הטלביזיה שהיתה בשליטתו, להעסיק אותו. שום דבר לא עזר. ואז האיש קם וחזר לקנדה. באחת השיחות האחרונות שהיו לי עם יורם, הוא אמר: על דבר אחד אני כואב ביותר. המדינה שנתתי לה את חיי זרקה אותי לפח האשפה. ואני מה בסך הכל רציתי: עבודה.

חבל על דאבדין ולא משתכחין. יהי זכרו ברוך.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


היה אדם גדול.
ימני גאה (יום שישי, 15/10/2010 שעה 14:44) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עקבתי אחרי כתיבה שלו באינטרנט,
בנושא מודיעין.

היה מרתק, ובעל ידע רחב.
_new_ הוספת תגובהכולנו משתתפים בצער המשפחה והחברים על לכתו של אדם גדול
איתן אדיר (יום שישי, 15/10/2010 שעה 15:36) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ורב אשכולות!

אכן הוא היה ידען וחכם, שני דברים נדירים במקומותינו.

מן השמיים ינוחמו !
_new_ הוספת תגובהאחי היקר יורם/תודה שמעון ולמנחמים
סוריא סהרה (יום שישי, 15/10/2010 שעה 22:56) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אחי היקר היה ענק בחייו ובמותו ! אהב את ארץ ישראל בכל ליבו .לחם למענה בכל ישותו. פנינת חייו היה אצבע הגליל כפי שכינה את האזור שעד היום נקרא כך הודות לו.הקים את הגדר הטובה וקרא לשער שער פטמה על שם אשה לבנונית שהגיש לה עזרה ועוד עליו ועל מעשיו אפשר לקרא http://digital-edition.israelhayom.co.il/Olive/ODE/I...

_new_ הוספת תגובהאחי היקר יורם/תודה שמעון ולמנחמים
סוריא סהרה (יום שני, 18/10/2010 שעה 3:30)
בתשובה לסוריא סהרה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהתודה לשמעון על דבריו
עמיש (שבת, 16/10/2010 שעה 9:39) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אחד הכותבים הטובים של הפורום הזה ואיש אשכולות.
חבל שלא מצא את מקומו כאן בארץ.
_new_ הוספת תגובהחֲבָל עַל דְּאָבְדִין וְלֹא מִשְׁתַּכְּחִין
גלעד היפתחי (שבת, 16/10/2010 שעה 21:21) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הַמִּזְרָחִי יִשְׂרָאֵל עַל בָּמוֹתֶיךָ חָלָל, אֵיךְ נָפְלוּ גִּבּוֹרִים.
הֲרֵי בָגִּלְבּוֹעַ אַל-טַל וְאַל-מָטָר עֲלֵיכֶם וּשְׂדֵי תְּרוּמוֹת
כִּי שָׁם נִגְעַל מָגֵן גִּבּוֹרִים, מָגֵן יוֹרָם בְּלִי מָשִׁיחַ בַּשָּׁמֶן.

יְהִי זִיכְרוֹ בָּרוּךְ !
_new_ הוספת תגובהשמעון, הזכרתי את דבריך
עמיש (יום שני, 18/10/2010 שעה 15:09) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

במאמר ממוחזר לזכרו של יורם.

קראו כאן:
_new_ הוספת תגובהשמעון, הזכרתי את דבריך
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום שני, 18/10/2010 שעה 17:29)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מתאים לך להיות שמאלן כמו שלטרומפלדור התאים להיות קטוע יד .
_new_ הוספת תגובהספור לזכרו של יורם
שמעון מנדס (יום שני, 18/10/2010 שעה 23:44)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הערה למפלגה הקטנה והניה: ראשית זו לא דרך נאה לנהל וויכוח בדרך כלל, קל וחומר בנסיבות שהדברים נאמרים. מאחר שמדובר בחבר יקר שלי שהלך לעולמו, אספר לך ספור, שלקח בצדו.

לפני כמה כחמישים שנה, באחד השעורים של ''תורת המשטרים'', תלמיד אחד כינה אישיות פוליטית שמאלנית בתואר ''עוכר ישראל''. פרופסור בנימין אקצין, שהעביר את השעור, שיסע את דברי הסטודנט ואמר לו: ''תאר לך שהוא היה אומר אותם הדברים עליך, היית מסכים? ואז פרופסור אקצין סיכם את הסוגיה באומרו: ימין ושמאל, כולם אוהבים את המדינה ורוצים בטובתה בהבדל אחד: כל אחד בדרכו.
_new_ הוספת תגובהספור לזכרו של יורם
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום שלישי, 19/10/2010 שעה 8:01)
בתשובה לשמעון מנדס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מר שמעון מנדס היקר ,
למרות שאיננו מכירים אני מכבד אותך על-פי הדברים שאתה כותב .
את יורם המזרחי לא הכרתי ואין לי מה לומר עליו .

לעומת זאת את הכותב ''עמיש'' כבר הכרתי דרך פורום זה . אדון זה שלח את קוראיו לבלוגיה שלו כאילו בענין יורם מזרחי . דבריו שם הם אוסף ניסוחים שמאלניים אופיניים ואין בהם הרבה על יורם מזרחי . תוכל לבדוק בעצמך .

מאחר ואותו עמיש הוא שמאלן מובהק וגם טרומפלדור היה קטוע יד מובהק הרי אמירה זו ''מתאים לך להיות שמאלן כמו שלטרומפלדור התאים להיות קטוע יד'' אינה בגדר עלבון אלא חוות דעת על עמיש . בכל מקרה אין אמירה זו עוסקת בידידך יורם המזרחי אותו כאמור לא הכרתי ואין לי מה לומר עליו .

------------------------------------------------------------------------------------------------------------

גם לי היו מורים .
אחד מהם כינה את אחד התלמידים ''אידיוט'' . מישהוא מהתלמידים הזדעק מדוע הוא קורא אידיוט לזולתו ? האם לא היה נפגע אילו קראו כך לו ?
ענה המורה
''לקרוא לי אידיוט זה שקר . לקרוא לאותו תלמיד אידיוט זו אמת !''
_new_ הוספת תגובהספור לזכרו של יורם
ע.צופיה (יום שלישי, 19/10/2010 שעה 8:18)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זו הבעיה עם המורים עד ימינו אלה.
_new_ הוספת תגובהשמעון, הזכרתי את דבריך
סוריא סהרה (יום שני, 18/10/2010 שעה 18:49)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מר עמיש תודה ! עבור המאמר הממוחזר לזכרו של יורם .
_new_ הוספת תגובהמכתב שקיבלתי לזיכרו של יורם/ פונה ליורם
סוריא סהרה (יום שלישי, 19/10/2010 שעה 16:56) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יורם שלום,

מתאר לי שאם היית קורא את התגובה הזאת - היית מת מצחוק. אני יודע שאתה אדם מציאותי ברמח איבריך ומאמין רק במציאות: בעולם הזה ולא בשום עולם אחר. אני יודע שהיית מתפקע מצחוק ועונה לי בלשונך המעודנת והמציאותית: לאיזה יורם אתה אומר שלום? אבל אין לי כבר שלום - מת אני! לא שמעת? אני אדם מת שני מטר מתחת לאדמה ולאדם כזה אתה אומר שלום?

לתגובה לקונית זו הייתי עונה- ועוד איך הייתי עונה... שאני אשתוק- ואפילו ליורם הגדול.

ובכן ידידי יורם, וקודם כל לחלק הרשמי של התגובה: משתתף בצערך, באמת ובתמים חשתי צער דוקר כאשר פתחתי את המוניטור וראיתי את המייל של גטניו. מכותרת המייל כבר הבנתי את תוכן ההודעה על אף טעות הדפוס שנפלה בכותרת. כן אהבתי לקרוא את המשקפת שלך. אהבתי את העברית המשובחת ואני מצטער על העברית הזו שחלפה מן האדמה עם מותך, היא הלכה ושוב לא תחזור. אהבתי את הלב הפתוח שמציץ מתוך כל מילה כתובה; ידעת לשדר את מה שנושאת המילה פלוס מה שאתה חושב עליה ולא תמיד הסכתמת איתה. אהבתי את הכנות שלך יורם, אינני מכיר את משפחתך ואת אהוביך אבל אני יכול לשער שמכל התכונות שלך - זו תישאר בליבם לעד: כנותך.

ההכרות שלנו הווירטואלית התחילה כאשר הזכרתי באחת ההודעות שלי את ''דוד הקטן'' שהיכרת, וגם אני הכרתי... כאן בפנמה. איזה עולם קטן. חשת צער נוכח הודעתי על מותו, והגבת על זאת בכמה שורות חמות שתלשת מזכרונך עליו; ובכלל באיזה זיכרון התברכת יא סחבי...

עד כאן החלק הרשמי יורם, ועכשיו לחלק השני העיקרי מבחינתי, שהתפוצצת מצחוק עליו... לפחות הצחקתי אותך במותך!

ובכן ידידי יורם, טעית בכתובת כשצחקת, ונפלת בפח... גם אני חושב שאינך כבר בין החיים ולאדם מת לא אומרים שלום. גם אני חושב שאין שני עולמות כי-אם עולם אחד ויחיד: העולם הזה המציאותי שלנו, אין עוד מלבדו. לא טעית יורם ידידי כשפיקפקת בקיום אלהים, ולא עשית בזאת שום דבר רע... נהפוך, עשית את הדבר הנכון ביותר כאשר נתת דרור לכנות שבך וטענת בקול רם וברור: יתכן ויש אלהים ויתכן שלא- אין לדעת, אולם אין למונח ''יתכן'' מקום כבוד בסל המטבעות המציאותיים בעולם שלנו, ולכן גם קיום אלהים שנקשר במהותו למונח הזה - נוטה מטבעו לכיוון השלילי, והסליחה עם המאמינים. זו לעניות דעתי הנחת העבודה שלך לכל הקשור בעסקי דת ואלהות, והחתום מטה חותם על כל מילה בהנחת העבודה הזו.

ציינתי כבר לעיל את הערצתי לכנות שבך... היה וטעית בהנחת העבודה שלך, היינו ויש אלהים ועולם הבא ושאר הירקות... אזי מקומך בעולם הבא הוא רם ונישא, ורק בזכות הכנות שלך יורם. לתכונה זו המשקל הרם ביותר בעולם האמת - וגם זו הנחת עבודה נכונה.

ומה נשתנה? מה הביא אותי להסכים עם הנחת עבודה אפיקורסית כזו? שיניתי את עורי...?

ידידי יורם מבנה העור שלי לא השתנה, אבל הצלחתי לעדכן את מנת המשכל שלי באמצעות משקפת שפגשתי במקרה, ואני מדבר על ספר, ספר אנושי הכי נמכר בעולם, ואני כבר רואה שניחשת... כן ספר התורה. הצלחתי יורם ידידי לקרוא כהלכה את ספר התורה, וגליתי להפתעתי שהמחבר לא מזכיר בו את אלהים אפילו במילה אחת, ולו ברמז... ושלא תמנה אותי על לוגמי הטיפה המרה - אציין בפניך עובדה ספרותית זו שגיליתי בספר התורה: המונח אלהים הנזכר בתורה מכוון אל ''התודעה האנושית'', ובלשון התורה ''אלהים''; היינו המנחה, המורה, המוביל, המנהיג, המכוון, המנווט, המדריך, המנהל... כל אלו מצביעים על מרכז השליטה של האדם, וכל אלו במילה אחת: תודעה, ובלשון התורה ''אלהים''. המחבר חזר באמצע התורה והשתמש באותו המונח ''אלהים'' באופן בלשני מובהק המזכיר את הבלשן המקצועי בשעת עבודתו... ע''ע המונח אלהים בשמות ד, טז.

וגם המונח ''יהוה'' שכיוון לו המחבר - רחוק שנות אור מהמונח המקובל השמיש... מדובר פשוט בשיבוש כרוני בהבנת הנקרא; שיבוש שנפרש על פני דורות רבים, והתורה בעצמה מתעדת שיבוש זה ואת מוצאו על פני הפרק הראשון בספר בראשית. זה כתוב בלשון אנושית בהירה חדה וברורה כשמש, ואני מנסה כרגע להעלות את ממצאי אלה על דף וכבר התחלתי במלאכה; מקווה בימים הקרובים לסיים את החלק הראשון ולפרסמו ברשת, אולי אצל חבריך הוותיקים מארץ הצבי, או אולי באתר של מילשטיין הלוחם... כמה חבל שאינך בינינו; בין הקוראים... כמה הייתי קונה את התגובה שלך...

ובעצם מי זה המחבר של התורה? מה שמו אם לא אלהים? ובעצם מה אני רוצה להגיד? היש אלהים או אין?

כל אחד יתמודד עם השאלה הזאת בכוחות עצמו - אם וכאשר ימצא לנכון; זו התבונה הישירה שביקש מחבר התורה להעביר לנו. כמה מצער יורם שאינך איתנו לראות את התובנה הזו, בעינך המזויינת החדה שהתעקשה לתפקד למרות המחלות... עד שהסכרת הכריעה אותה; כמה חבל.

אלברט שבות
פנמה
_new_ הוספת תגובהמכתב שקיבלתי לזיכרו של יורם/ פונה ליורם
סוריא סהרה (יום שלישי, 19/10/2010 שעה 17:01)
בתשובה לסוריא סהרה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תגובה זו נכתבה בתחילה בפורום אחר ונישלחה אלי בדואל!
מתנצלת רק אחר כך הבנתי !ובכל זאת לזכר אחי עם קולמוסט הסליחה.
_new_ הוספת תגובהיהי זכרו של יורם המזרחי ברוך
יענקלה (יום רביעי, 20/10/2010 שעה 5:06)
בתשובה לסוריא סהרה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי