פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
ארה''ב חייבת לסגור את אונר''א
שמעון מנדס (יום שני, 27/09/2010 שעה 14:00)


ארה''ב חייבת לסגור את אונר''א

שמעון מנדסיו''ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס המוכר יותר בשם אבו מאזן, אינו דמות פוליטית חדשה בעולם הערבי. לא אחת כאשר דובר עליו ועל יכולת השליטה הפוליטית שלו, תמיד הוא תואר כחסר יכולת. בשפה הערבית יש ביטוי המתאר זאת במודייק: ''האיש אינו מסוגל לקשור קשר ואף לא להתיר אותו'' (هذا لا بحل ولا بربط). בימים אלה האיש מספק לנו את ההוכחה לכך, כאשר הוא מצהיר, שהוא אינו מסוגל להסכים להפסקת הקפאת הבניה התנחלויות ולכן הוא יפנה ל''וועדת המעקב'' של מדינות ערב וגם יפנה לליגה הערבית, שהם ידונו בבעיה ויורו לו מה עליו לעשות. הוא לא הפלסטיני הראשון שמערב את כל מדינות ערב בפתרון הבעיה הפלסטינית. הראשון שעשה כך היה חאג' אמין אל-חוסייני, המופתי של ירושלים. אחריו עשו אותו הדבר ראשי אש''ף אחמד שוקיירי ויאסר ערפאת.

תופעה זו מעידה על כך שהעם הפלסטיני הוא חסר מנהיגות. ויש כאלה הטוענים כי חברה שאינה מסוגלת לגבש מנהיגות אינה יכולה לטעון למעמד של עם. אבל זו סוגיה אחרת. ואם כבר כל מדינות ערב רואות עצמן במעמד של אפוטרופוס, וכולן הכניסו את ידן לקלחת הפלסטינית - צריך לשים על שולחן הדיונים בעיה כאובה שנוגעת למרבית המדינות הערביות - מדינת אונר''א.

בנגוד לנציבות הפליטים של האו''ם, שהיא ארגון הומניטרי הדואג לשקם את הפליטים שבאחריותו, אונר''א הוא ארגון פוליטי המטפל ברווחתם של הפליטים הפלסטינים שנוצרו עקב מלחמת 1948. בשנת 1950 מספר הפליטים הפלסטינים הוערך בין חצי מליון לבין 700 אלף. תקציב אונר''א לאותה שנה היה 54 מליון דולר. בשנת 2009 מספר הפליטים הפלסטינים נאמד מעל ל-‏4.7 מליון נפש. כי זאת לדעת, המדיניות של אונר''א היא להעניק מעמד של פליט לכל צאצאי הפליטים המקוריים. תקציב אונר''א לשנת 2009 היה 1.23 מיליארד דולר. יצויין, כי רק 1.3 מליון פליטים מתגוררים ב-‏59 מחנות הפליטים, הנמצאים בירדן, סוריה, לבנון, רצועת עזה והגדה המערבית.

כאשר אונר''א הוקם לטפל בפליטים הפלסטיננים, נציבות האו''ם לפליטים היתה כבר קיימת. אלא שנציב האו''ם לפליטים רואה את יעודו בשקום הפליטים בכל מקום שרק ניתן לעשות זאת. בעוד שאונר''א הוקם מתוך מגמה לטפל ברווחת הפליטים עד להחזרתם למקום מושבם. הצפי היה שבתוך שנתיים הפליטים יוחזרו לביתם.

ארה''ב היא, היא שדאגה כל השנים להאריך את המשך פעילותו של הארגון כזרוע מבצעת של האו''ם. להערכתי, שני גורמים הניעו את ארה''ב לתמוך בארגון. הראשון, לקנות שקט מזרח-תיכוני. והשני מודיעיני אנשיה פזורים בכל מחנות הפליטים במדינות ערב. תקציב הארגון ממומן מתרומות של חברות האו''ם. אך את עיקר הנטל הכספי נשאה ארה''ב. משמע, שאם ארה''ב מחליטה להפסיק לתרום כספים לאונר''א, הארגון לא יוכל להתקיים – גם אם המדינות האחרות ימשיכו לתרום לארגון. אבל הדעת נותנת שבמקרה כזה גם המדינות האחרות יפסיקו להזרים כספים.

וכאן מגיע הרעיון, שיכול לסייע לארה''ב להניע את העגלה המדינית הפלסטינית: ארה''ב תכריז שבתוך שנתיים היא מפסיקה לתרום כספים לאונר''א, ובהמשך היא תדאג להפסקת פעילותו של הארגון. הצהרה כזו תכניס ללחץ את מדינות ערב ואת הליגה הערבית. מאידך, ארה''ב תצהיר שהיא תדאג להכין תכנית לשקום האנשים. כסף לשקום - כן. כסף להזנה ולהאדרת הבטלנות – לא. או אז הפלסטינים יתחילו לדחוק בעגלה המדינית. כי כל עוד הפליטים מתרבים, וכל עוד האו''ם קיים ועומד בשמירה על זכויותיהם לשוב לבתיהם, שום דבר לא בוער להם.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


אונרא נועד להנציח את מעמד הפליטים.
ימני גאה (יום שני, 27/09/2010 שעה 14:48) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א- הוא האחראי לריבוי הטבעי העצום של צאצאי הפליטים. ילודה חופשית, ללא דאגה לפרנסתם.
ב- המשך קיומו של ארגון זה, הוא כישלון צורם של כל ממשלות ישראל עד היום. הם העדיפו לעצום עיין על אף הנזקים שהארגון גרם.
ג- כוחם המספרי של הערבים ותומכיהם האוטומטיים באום, הם הגורמים שאפשרו את המשך קיומו של ארגון זה.
ד- לא רק ארה''ב, אלא כל מדינות שרוצות להשכין שלום כאן, צריכות להירתם לחיסולו של הארגון.
_new_ הוספת תגובהלמה שהפלסטינים יסכימו ???
איתן אדיר (יום שלישי, 28/09/2010 שעה 14:52) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

• למה שהפלסטינים יסכימו להפסיק להיות טפילים של אריסטוקרטים מרחבי העולם שלא איכפת להם מהסכסוך בכלל?
שני הצדדים נהנים. הבטלנים הפלסטינים מקבלים משכורת חודשית קבועה בשביל כלום, חומרי מזון בסיסיים סיוע בדיור וכו' וכו'. בראשית הדרך, בתחילת שנות ה-‏50, כששמעו הערבים שמקבלים כסף מהעצים נרשמו רבים כפליטים מ'פלסטין הכבושה'. אנשי ממשל בלבנון ובסוריה נרשמו כדי לקבל את ההטבה שנפלה להם מהשמיים. כל מי שהצליח לעבוד בעיניים נרשם במשרדי האו''ם בביירות, דמשק, קהיר ועמאן ומאז הוא ומשפחתו נהנים מכסף שפראיירים בעולם מוכנים לשלם להם. אם לעולם היה איכפת הם היו מונעים הקמת ארגון פליטים מיוחד לערבים ומשלב אותם בארגון הפליטים העולמי. אבל למדינות העולם רובן היה נוח להתעסק בצורה ייחודית מול ישראל ו''פלסטין''.

דרך פעולה זאת דומה גם בדברים אחרים. ה'פלסטינים' זוכים ליחס מיוחד ומועדף רק משוםפ מתעמתים עם היהודים הפלסטינים. ואת היהודים מכירים בכל העולם. זוהי תרומתו של העולם לשימור הסכסוך בארץ ישראל.
משום מה 'פליט פלסטיני' זה לא רק מי שברח בעצמו משטחים שכבשה ישראל ב-‏1948, אלא זוהי זכות שעוברת בירושה לילדיו, נכדיו וניניו. זכות זו אינה קיימת לפליטים אחרים בעולם!

• חאג' אמין אל חוסייני לא היה פלסטיני. לפחות לא לפי איך שהוא הגדיר את עצמו. ההגדרה המקובלת היהת 'ערבי פלסטיני' (ערבי מפלסטינה) או ערבי-סורי ממחוז סוריה-דרום (סוריה ג'נובייה). אחמד שוקיירי, עניינו עוד יותר מסובך: הוא מצרי, בן של אב חיג'אזי (מסעודיה) ואמא תורכיה.

• רק משטר אמריקאי רפובליקני קונסרבטיבי יוכל לעצור את קיום אונר''א.
ראוי שישראל תפעל כבר מעכשיו אצל המפלגה הרפובליקאית ובכיריה ותציג פתרונות חדשים לסכסוך עם הפלסטינים ובתוך זה את עניין העוקץ של או''מ-רע !!!!
_new_ הוספת תגובהלמה שהפלסטינים יסכימו ???
שמעון מנדס (יום שלישי, 28/09/2010 שעה 19:44)
בתשובה לאיתן אדיר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה כל הענין, שבמקרה הזה לא נדרשת הסכמתם של הפלסטינים. ארה''ב תוביל מהלך בינלאומי שיביא לקבלת החלטה על ידי האו''ם, שבעוד שנתיים למשל האו''ם מפסיק להאכיל אנשים. ארה''ב מוכנה לגבש תכנית שקום לכל הפליטים הפלסטינים במקום מושבם.

חבר טוב שלי, שהיה בזמנו בתפקיד בכיר בממשלה, נפגש פעם עם פייסל חוסייני מירושלים. וזה הפתיע את חברי באומרו שעל ישראל לקבל את החזרת הפליטים כעקרון. כי בפועל אנחנו הפלסטינים בגדה במערבית, אין לנו ענין להחזיר את כל הפליטים לכאן. אנחנו (הפלסטינים) ניצור כאן התפוצצות אוכלוסין.

אני הזהרתי אז את חברי, שהם מדברים כך כדי להסיר מלבנו דאגה ופחד. אבל האמת היא שאסור לנו להסכים לבלוע את הפתיון הזה.
_new_ הוספת תגובהארה''ב לא תוליך שום יוזמה מקורית לשלום כי היא שבויה בפלסטיניוּת
איתן אדיר (יום שלישי, 28/09/2010 שעה 20:20)
בתשובה לשמעון מנדס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בודאי ממשל אובמה שרואה את כל סכסוכי העולם במשקפת עקומה, חושב שאמריקה אשמה היסטורית בהרבה סכסוכים ומוכן לתת כבוד ומעמד למדינות וארגונים טוטליטריים וטרוריסטים.

למזלנו יש עדיין את הצמרת הביטחוני האמריקאית ששומרת על שפיות ומחזיקה את אובמה בגבולות ההתנהגות ההגיונית.

אבל שארה''ב תקבל את העמדה להפסיק את קיומה של אונר''א? זה רחוק ביותר. אנחנו צריכים ממשל רפובליקני שמרני שיראה אחרת את הדרך לטיפול המשבר בפלשתינה ובמסגרת זאת גם יתן מכת מוות לאונר''א. לדעתי שנתיים זה מוות בגסיסה ולכן זה ארוך מדי.

פייסל חוסייני המתון ייצג נאמנה את 'מדיניות השלבים' של אש''פ. הוא ייצג נאמנה את התחום המדיני, את ההידברות הדי קשוחה. פייסל חוסייני, בראיון לעיתון המצרי ''אל-ערבי'' בשנת 2001 אמר: ''הסכם אוסלו היה סוס טרויאני. מטרתנו האסטרטגית היא שחרור פלסטין מהירדן עד הים''.

אותו ''איש שלום'' מת ב-‏1 ביוני 2001 מהתקף לב כשהשתתף בכינוס הקפאת הנורמליזציה עם ישראל בכווית.
כחודשיים לפני כן, בביירות, באפריל 2001, הוא נשא נאום ובו אמר:
... there is a difference between the strategic goal of the Palestinian people, which is not willing to give up even one grain of Palestinian soil, and the political [tactical] effort that has to do with the [present] balance of power and with the nature of the present international system. The latter is a different effort than the former. We may lose or win [tactically] but our eyes will continue to aspire to the strategic goal, namely, to Palestine from the river to the sea. Whatever we get now cannot make us forget this supreme truth(http://www.palestinefacts.org/pf_current_faisal_huss...).

למרות שחוסייני נתפס ע''י מכריו הישראלים כאיש מתון וכאיש של שלום, המסרים שהפיץ בחברה הפלסטינית והערבית היו מסרים מלחמתיים שלא מכירים בזכות קיומה של ישראל. ב-‏5 בדצמבר 2000, הוא אמר:
The Palestinians are waging a war of independence that will end only when the last Israeli settler leaves the territories, and when Palestinians become a majority in the Holy Land, they will decide whether to allow the Jews to have a state.

לצערי הפלסטינים לא שינו עמדותיהם ואימות לכך ראינו בחודש האחרון בהתבטאויות של מנהיגים פלסטיניים מאש''פ, החמאס וארגונים אחרים.
_new_ הוספת תגובהנכון ומעניין. רק אתמול עוזר לנו מחמוד אזהאר, בכיר החמאס בעזה
איתן אדיר (יום רביעי, 29/09/2010 שעה 11:16)
בתשובה לאיתן אדיר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כשהוא טוען כי בכל עת שיו''ר הרשות הפלשתינית לשעבר יאסר ערפאת חש שתהליך השלום מול ישראל נקלע לקשיים הוא פנה לחמאס והורה לארגון לבצע פיגועים נגד ישראל.

לטענתו ערפאת הודה בדיעבד כי תהליך השלום מול ישראל היה טעות חמורה והצער שפקד אותו על כך שניהל מו''מ עם הכיבוש הציוני היה בסופו של דבר מה שהביא למותו.

(מצוטט מ''ישראל היום'', 29.9.2010, עמ' 3, http://www.tapuz.co.il/Forums2008/Popups/ShowAttach.... ).
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי