פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
מות האידיאולוגיה
טורקיז קטן / יובל רבינוביץ (שבת, 25/09/2010 שעה 11:00)


מות האידיאולוגיה

ד''ר יובל רבינוביץהאידיאולוגיה מתה. אי אז בשנות התשעים של המאה הקודמת, אנשים הפסיקו להאמין בעצמם והתחילו להאמין במה שאומרים להם. הפרסומאי (או בשמו החדש „יועץ התדמית”) הוא המלך והסקר הוא המטרה.

בעבר זה לא היה כך. אם הצבעת לבן-גוריון, מנחם בגין, תופיק טובי, גאולה כהן, מאיר וילנר, מאיר כהנא או אורי אבנרי, ידעת למה אתה מצביע. היום אתה מצביע לסלט פירות שהשף האחראי עליו חושש לומר מאילו מרכיבים הוא בנוי, שמא יועץ התדמית לא ירווה נחת. כיום אתה יכול להצביע לבנימין נתניהו, ציפי לבני, אהוד ברק או חיים אורון. לא תרגיש בשום הבדל. מין בליל אחיד של שאיפה לשלום, בטחון, צדק, שתי מדינות לשני עמים, מדינה מתוקנת וכן הלאה, קלישאות נבובות שאין שום תוכנית מוגדרת להגשים.

ראו את התוסף החדש שהתנאתה בו המערכת הפוליטית שלנו. רב אלוף במילואים דן חלוץ, הודיע על כניסה לפוליטיקה. הוא לא היה יכול לבחור זמן מתאים יותר. המשא ומתן בין ישראל לפלשתינאים כנראה תקוע, ומכל מקום – הצדדים שומרים על חשאיות ודבר לא דולף לתקשורת. הכנסת בפגרה. האירוע המסעיר ביותר שהתקשורת מצאה לנכון לעסוק בו לאחרונה הוא המעבר לשעון החורף וגם השטות הזו נופחה ופומפמה ללא גבול, ופתאום – דן חלוץ. מובן שהעיתוי נקבע על ידי „יועץ תדמית” המתייחס לדן חלוץ כמו שיש להתייחס להחדרה מחדש של מוצר ותיק בהקשר חדש, מין דרמפון שכזה.

„ראיון בלעדי” לקקני ב„מגזין סוכות” של „מעריב” (22.9.2010). תמונת ענק של חלוץ על שער המגזין והכיתוב „חלוץ מרכזי”. העיתונאי, באופן מפתיע באמת, הוא בן כספית, שתמיד ייחסתי לו חושים מחודדים יותר. ונעבור ליצירת המופת עצמה. הפתיחה היא „סיפור מהחיים” על שיחה עם אב שכול. ההמשך הוא כצפוי על חוסן החברה הישראלית, ערך חיי אדם ורכיבים דומים שדיאטנים נוטים להזהיר מפניהם. מה אין שם? הדבר האלמנטרי – לאיזו מפלגה מצטרף הכוכב דה-לה-שמאטע? לא ידוע. המוזרות הזו לא היתה יכולה לעלות על הדעת לפני דור. איש ציבור פונה לפוליטיקה ומסרב להצהיר לאיזו מפלגה בכוונתו להצטרף. כשמר כספית מקשה, להלן הדקלום שהוכתב על ידי יועץ התדמית, אני מציע לגזור ולשמור את הטקסט האלמותי, המלמד יותר מכל על משבר הערכים של הסמרטוטרים שלנו:
זה שאני לא אומר, לא אומר שאני לא יודע. כשאחליט סופית, אודיע ואגיד את זה בקולי, באופן הכי ברור. אני לא במסע קניות. אני לא מחפש מי יציע לי או יגרש אותי. יש לי תפיסת עולם ואני אצטרף למסגרת שתהיה הכי תואמת אותה. אני לא איש של קצוות, אלא של אמצע.
ברור?
כמו שיוסי בנאי המנוח אמר פעם: מה יש פה להבין, כשהכל ברור ושקוף כמו בטון.

להלן הפירוש והתחזית בלשון בני אדם. זהירות, אין כאן שום פרסומת.

דן חלוץ לא ממש יודע מה הוא רוצה או מה אנחנו צריכים. כעת יש הצלחה מסויימת לרעיון שתי המדינות לשני העמים, והוא מוכן לאמץ אותו. הוא יסכים להיכנס לכל מפלגה שתבטיח לו מקום בכנסת ואם לא תהיה ברירה הוא יקים אחת כזו בעצמו או שיצטרף למשהו קיקיוני. הבית האידיאלי עבורו נראה כרגע מפלגת קדימה, היות שהוא עונה על שתי הדרישות הבסיסיות של ציפי לבני: בטחוניסט מוכר שלא קוראים לו שאול מופז. אם זה לא יצלח, הוא יכול למצוא את עצמו באיחוד הלאומי, ישראל ביתנו, הליכוד, מפלגת העבודה או מרצ.

חוכמולוג, תאמרו לי – ומה היית רוצה שיהיה?
קודם כל – הייתי רוצה שמי שאין לו שום דבר חדש לומר – לא ילאה אותנו בפתפותי ביצים. נראה שיש כעת גודש של פוליטיקאים שמאמינים ברעיון של שני עמים שיש להם שתי מדינות החיות בשלום זו לצד זו. בקיצור – שיהיה להם לבריאות. זה לא יקרה, אבל קצרה ידי מלהטיף בשער. כנראה שהמציאות תיאלץ לערוך עוד ביקור מכאיב באזורנו. בכל אופן, גם אם הצדק איתי וגם אם הוא עם המחנה השני, אין כיום שום צורך בפוליטיקאי שיבוא ויאמר מה שאומרים עוד מאתיים פוליטיקאים אחרים. החלוץ הנגרר אחרי המחנה לא מעניק לו שום ערך מוסף.

דבר שני – הגיע הזמן שהפוליטיקאים שלנו יבינו שסקר הוא כלי עבודה. זה בסדר לערוך סקר כדי לדעת מה הציבור רוצה, אבל רק כדי לומר לציבור היכן הוא טועה. מדינאי אמיתי אמור להיות בעל תפיסת עולם (אמיתית, לא מהסוג של מר חלוץ). הוא צריך לנסות לשכנע את הציבור בצדקתו ובשל כך הוא זקוק לסקרים. כיום הגישה היא הפוכה: נקבל את הסקר ואז נצהיר שאנחנו מאמינים בדיוק במה שהציבור אומר. בראש המפלגה נציב כמובן את המועמד בעל הסיכוי הגבוה ביותר לזכות, על פי הסקרים, והוא יוכרז כמנהיג המפלגה.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


מה אכפת לך שיהיה עוד סהרורי בכנסת ?
ימני גאה (שבת, 25/09/2010 שעה 11:30) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

פוליטיקאי, כמו כל אדם אחר, רוצה להצליח.
מה שחשוב לנו כעם, שהכנסת תאיוש באנשים שמסוגלים להחליט נכון.
העמדה המדינית שלהם פחות חשובה.
היא בכל מקרה תהיה תלויה בנסיבות ובאפשרויות בשטח.

גם אני חושב שרעיון שתי המדינות לא יתממש. הוא עוד רעיון בשביל ''למשוך זמן''.
זה מה שהערבים רוצים, כדי שלא ייאלצו להשלים עם מדינה יהודית.

שאלו פעם בחור צעיר : מה אתה רוצה לעשות כשתהיה גדול'' ?
התשובה החכמה היתה '' לעשות מה שאף אחד אחר לא יכול לעשות''.

אז אולי דן חלוץ הוא כזה ?
_new_ הוספת תגובהאמצע'' זה קדימה. מה יש פה להבין?
מיכאל שרון (שבת, 25/09/2010 שעה 11:38) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בשפת התקשורת היומיומית - אמצע זה קדימה. המרכז. למה הוא לא אומר מפורשות? כי על פי ההיגיון העממי, איש ששומר את הקלפים לעצמו נחשב, ''תותח'', ''לא פראייר''. כאן אין יעוץ של יחצן, אלא גינונים עצמיים שנוערו לעורר כבוד. מי ש''מספר כל דבר ששואלים אותו'' נחשב בישראל פראייר. והאיש מעוגן היטב ב''תרבות'' המקומית.
_new_ הוספת תגובהחלוץ בוגד בייעודו
איתן אדיר (שבת, 25/09/2010 שעה 12:52)
בתשובה למיכאל שרון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

חלוץ שמכריז שהוא נכנס להיות שחקן אמצע בקבוצה מוותר מראש ומכריז שהוא בלתי כשיר למלא את תפקידו. איש של אמצע זה איש שמקשר בין מנהיגי המפלגה ובעצם הופך להיות משרתם של רב-אדונים.

אם חלוץ לא רוצה להיות מנהיג ולעמוד בקצה המחנה כדי להראות לו את הדרך, אז אני משוכנע שדרכו הפוליטית נכשלה מראש ופשוט כניסתו לפוליטיקה מיותרת בהחלט.

האם יש כאן מישהו שיכול לומר לו את זה?
_new_ הוספת תגובהאין לו שום אידאולוגיה ושום דרך. הוא ביצועיסט
מיכאל שרון (שבת, 25/09/2010 שעה 13:34)
בתשובה לאיתן אדיר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

קדימה היא המפלגה הגדולה היחידה בישראל בה הוא יכול לחדור לנישה מושלמת עבורו: ''לנטרל את הפרענק'' -דהיינו קדימה מתוייגת כמפלגה לבנה, מלח הארץ, מתונה. המזרחי מופז, הוא הרב אלוף היחיד שם (בישראל אי אפשר מפלגה גדולה בלי בריגדיר גנרל), והוא מזרחי, והוא עושה בעיות, וגם יש לו שם של אפס ב''הישגיו'' בצבא ובמשרד התחבורה
_new_ הוספת תגובהלא האידיאולוגיה מתה אלא הבושה
איתן אדיר (שבת, 25/09/2010 שעה 12:47) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

פעילים פוליטיים של היום הם שחקני רכש זרים שבאים להעניק נקודות/קולות לנבחרתם. כל דיון מדיני-פוליטי, מנוהל ע''י שחקני התקפה והגנה ולפעמים שוער מסכן שצריך לאסוף את ההצהרות מהרשת. ויותר חמור, שהמשחקים של היום מתנהלים ללא שופט, ללא ביקורת עצמית מוסרית, אידיאולוגית ופרקטית. הפה שלהם מרים סיסמאות להנחתה, וכשיש חלוץ טוב מנגד הוא מוריד את זה לגובה רגלו כדי להוציא הצהרה בלי לערב את הראש. יש רק מעטים שעדיין יודעים גם לנגוח, ואז הציבור יכול להינות מזכרונות עבר של פוליטיקה אחרת, כי מה שיוצא מהראש יכול להיות רק פנינה, לקבוצה שלך ולקבוצה היריבה.

פעם שחקן פוליטי היה צריך כושר רטורי, הגיון צלול, קשר לשחקני הספסל ולאוהדים. היום מספיק צורה טובה וכמה מעריצות שמפזרות ברושורים לפני המשחקים הקובעים את הרשימה. ניקוי המגרש הפוליטי מהלכלוך, על חשבון הצופה מהצד ולא על הקבוצות המלכלכות.

האידיאולוגיה קיימת במרתף, בכספת ולא משתמשים בה, כי זה לא יפה. היום המפלגות לא מאמנות את שחקניהן להרים הצהרה לראש החלוץ שלך או של היריב ולתת לו הזדמנות להרביץ אידיאולגיה לשער. היום כבר בושה לומר שקבוצה אחת מימין משחקת נגד קבוצה שניה משמאל והמנצח זוכה. היום המצב הוא שכל שחקן משחק נגד עצמו ונגד כל האחרים, ורק בפעמים שמחלקים את הכסף אז כולם הופכים ל'ביחד' לזכר האידיאולוגיה.
_new_ הוספת תגובהנסיון להסביר
דוד סיון (שבת, 25/09/2010 שעה 14:59) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יש לי תחושה שמותה של האידיאולוגיה קשור בכוחו היחסי של ''האח הגדול'' (דיון 3693).

פעם, במיוחד הרבה לפני קום המדינה הפוליטיקאים, מדינאים של עם ישראל פעלו ללא תמיכה חיצונית משמעותית ולכן לא היו ממש תלויים במדינות אחרות. לכן הם פעלו לפי החלום, לפי האידיאולוגיה שלהם לשכנע את הציבור היהודי.

הפעם הראשונה (שאני מכיר) שמנהיגי העם היהודי, כל חברי הנהלת הסוכנות, החליטו על פי ''האח הגדול'' היה שהם למעשה הסכימו שגבול המנדט יהיה על הירדן (דיון 4542). יותר מאוחר היו ודאי מקרים נוספים.

נראה לי שהמכה שהרגה את האידיאולוגיה היתה נגישות לאינפורמציה ולעומקה. פתאום גם לפוליטיקאים שוליים, שהם מעבירי המסרים לציבור הרחב, התברר שמה שרואים משם (מעמדת ההנהגה) גם הם רואים - רואים מה ''האח הגדול'' דורש. כדי להישרד במערכת כזאת הרי צריך להיות פרקטי ולא אידיאולוג.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי