פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
פרשת ד''ר רן ברץ
עגל הזהב / דוד סיון (יום שישי, 23/07/2010 שעה 10:00)


פרשת ד''ר רן ברץ

ד''ר דוד סיוןהשבוע שמענו שהאוניברסיטה העברית הודיעה לד''ר רן ברץ שבשנה הבאה לא ילמד, שהיא לא תחדש את חוזה העסקתו. אתמול הגיע הנושא למהדורת מבט של ערוץ 1. שמענו שהוא מרצה אהוד ושמתארגנת קבוצה של סטודנטים כדי למנוע את פיטוריו. הטענה הבולטת נגד הפיטורין היתה שד''ר רן ברץ פוטר בגלל שהוא בעל דעות ימניות ושבין הסטודנטים המוחים ישנם פעילי שמאל.

לזה התווספה טענה מאד חשובה שהוא ''מורה מצויין'' וזה תורם רבות להישגי הסטודנטים. אין לי ספק שעבור הסטודנטים זו תכונה חשובה. הכרתי לפחות שני מקרים כאלה בימי כסטודנט בארה''ב בהם התארגנו הסטודנטים למנוע פיטורין של מרצה אהוד – כזה, כמו רן ברץ, שציוני הערכת הסטודנטים שלו מהגבוהים ביותר. אין לי ספק שסטודנטים לא אוהבים שמפטרים מרצה מהסוג הזה.רוב המידע הקשור להעסקתו של ד''ר רן ברץ שבידי, מקורו בתקשורת בלבד ולכן ראוי לנקוט בזהירות לפני שמסיקים מסקנות. בכל זאת שני היבטים שקשורים עם העסקת מרצים באוניברסיטאות בכלל ובארץ בפרט ידועים לי. הראשון מתמצה בביטוי ''פרסם או שתעלם'' (publish or perish): מורה במוסד מחקרי שרוצה לשמור על משרתו צריך לפרסם בירחונים או רבעונים נחשבים – והרבה. עובדת היותו מורה מצויין תורמת מעט מאד. ההיבט השני הוא שמשרת מרצה מן החוץ היא זמנית ביותר.

לפי טענות האוניברסיטה:
חברי הסגל האקדמי של האוניברסיטה העברית נבחרים על פי קריטריונים של מצוינות אקדמית בלבד. לפני כמה חודשים נערך מכרז תחרותי לתקן הוראה במקצועות פילוסופיה יוונית ופילוסופיה אנליטית בפקולטה למדעי הרוח, ובו זכה מועמד בעל רקורד אקדמי מעולה. לד''ר רן ברץ אין תקן אקדמי באוניברסיטה העברית והוא מועסק כעמית הוראה שהעסקתו מתחדשת בהתאם לצורכי ההוראה בפקולטה.
למעשה לד''ר ברץ יש בעיה כפולה הוא גם מרצה מן החוץ וגם חסרים לו פרסומים לפי העקרונות האקדמיים המקובלים כדי להתקבל למשרה תקנית. לפי מה שאמר נציג האוניברסיטה ל''מבט'' לד''ר ברץ אין פרסום אקדמי אחד.אם אכן הטיעון שפיטורי ד''ר רן ברץ נובעים מהיותו ימני ומכך בלבד ראוי שיפנה לבית הדין לעבודה. אם נכונים הדברים שאמר ל''מבט'' שלפי הקריטריונים המקובלים הוא צריך להיות בראש הרשימה של המרצים מן החוץ, הרי שזה ישחק לטובתו בשיקולי בית הדין. אם מצד שני טענות האוניברסיטה נכונות טוב יעשה ד''ר רן ברץ אם ישפר את ההישגים שנחשבים (יציג רשימה של פרסומים נחשבים) לפי הקריטריונים האקדמיים. לרבים זו דרך לא קלה, אבל זו הדרך הישרה.

גילוי נאות: רשימת פרסומים שהגשתי היתה הסיבה העיקרית שלא התקבלתי לעבודה באקדמיה.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


למרות
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום שישי, 23/07/2010 שעה 10:29) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

למרות כעסי עליך , הרי שאני מאחל לך בכל זאת פרנסה טובה באופן כללי והצלחה באקדמיה באופן נקודתי .
_new_ הוספת תגובההמידע שאתה מביא כאן הוא חלקי ומוטה
איתן אדיר (יום שישי, 23/07/2010 שעה 13:13) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הבעיה של רן ברץ שהוא גם עמית מחקר במרכז שלם ומפרסם כתבות אקטואליה בפרסומים ואתרים ימנים. לאחרונה הוא יצא בחריפות נגד המרצים שקוראים להחרמת האוניברסטאות בהם הם מרצים. בהנחה שטענת דובר האוניברסיטה נכונה וגם הציטוט של נכון הרי שיש לשאול למה מרצים אחרים במעמדו של ברץ לא מקבלים יחס דומה.יחד עם זאת אני שמעתי שרן ברץ אמור היה להתמודד עם מרצה נוסף על תקן אקדמי קבוע שהוקצה למחלקה ו''למועמד אחר היו נתונים אקדמיים טובים יותר'' (זה גם מופיע כך בכתבת מעריב http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/135/840.html?hp=1... ). לפי הנהלת האוניברסיטה ''לד''ר רן ברץ אין תקן אקדמי באוניברסיטה העברית והוא מועסק כעמית הוראה שהעסקתו מתחדשת בהתאם לצורכי ההוראה בפקולטה''. המרצה המחליף הוא צעיר, חדש ולא מנוסה, ובניגוד לברץ לא סיים דוקטורט בהצטיינות.

אני משער שהאמת תיחשף בועדת החינוך של הכנסת שאמורה לדון באירוע הזה.
_new_ הוספת תגובהאתה ממשיך עם הטענות השקריות!!
דוד סיון (יום שישי, 23/07/2010 שעה 13:54)
בתשובה לאיתן אדיר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ראשית, אתה אינך מפסיק לכתוב מידע מוטה. הנה דוגמה בוהקת (שגם לא הצגת את המקור לה): ''המרצה המחליף הוא צעיר, חדש ולא מנוסה, ובניגוד לברץ לא סיים דוקטורט בהצטיינות''. לא רק זה אתה גם מקווה ''שהאמת תיחשף'' במגרש הפוליטי שמוטה בהגדרה.

כתבתי במאמר במפורש: ''רוב המידע הקשור להעסקתו של ד''ר רן ברץ שבידי, מקורו בתקשורת בלבד ולכן ראוי לנקוט בזהירות לפני שמסיקים מסקנות''. המשמעות היא שדברי לא מתיימרים להיות פסיקה חד משמעית והם גם לא כאלה; המשמעות היא שדברי אינם מוטים משום שהם נסמכים על מידע חלקי. לא התיימרתי ליותר מכך כפי שאתה מנסה לטעון בכותרת השקרית שלך.

אם נכון שברץ מרבה לפרסם מאמרי אקטואליה הרי שזה מסביר במשהו את הטענה של נציג האוניברסיטה שלברץ אין פרסום אקדמי אחד.
_new_ הוספת תגובהאתה ממשיך עם הטענות השקריות!!
איתן אדיר (יום שישי, 23/07/2010 שעה 15:46)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כל מה שציטטתי הוא מכתבות עיתונות, ולא ידע אישי שלי. כלומר, במידע דולף שבעלי עניין משני הצדדים. אתה תומך את טענתך באחד המקורות בעלי העניין בסכסוך. מעבר להיותו של ברץ מרצה מבריק ואהוד לא ראיתי שום עדות לכך שהוא לא פרסם מאמרים אקדמאים, כמו שבאותה מידה באוניברסיטאות אחרות אני מכיר מרצים מכובדים שתקועים במקומם כשהם לא מפרסמים כבר עבודות. הם מקורבים להנהלה, לאו דווקא בעניין הפוליטי-מדיני, אלא דווקא בעניין הפוליטי-כוחני של מאבקי הכוח בתוך האוניברסיטאות ובמועצה להשכלה גבוהה. האוניברסיטאות הן אליטה זקנה ששומרת על כסאות וכוח ומתנהלת ברשלנות פושעת http://www.relevanti.com/hebrew/Message.aspx?widgetI... .

ברץ בודאי הרגיז רבים באוניברסיטה על שחקר את עניין הקרן החדשה לישראל ותמיכתה הכספית בארגונים אנטי ציוניים, תוך קיום קשרים ממוניים עם ממשלות וארגונים אירופאיים המתנגדים לישראל, בין אם ישנה ממשלת ימין או ממשלת שמאל, וחלק מהארגונים אפילו מתנגדים לקיומה של ישראל.

פרסום כתבות אקטואליה אינו מסביר שום טענה וגם אינו מוכיח שלברץ אין לכאורה פרסום אקדמאי אחד. כתיבת האחד לא סותר או מונע את כתיבת השני.
_new_ הוספת תגובהאתה ממשיך עם הטענות השקריות!!
דוד סיון (יום שישי, 23/07/2010 שעה 17:51)
בתשובה לאיתן אדיר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

1. טענתך לגבי ההטיה בדברי נמצאה מופרכת.
2. נציג האוניברסיטה אמר למבט (שודר אתמול) שאין לברץ פרסום אקדמי. כפי שכתבתי כבר אני מכיר עוד מקור אחד שטוען זאת במפורש.
3. ברור לי שעיסוקו של ברץ במאמרי אקטואליה עשוי לגזול מזמנו ולכן מהווה סיבה אפשרית לאי פרסום אקדמי.
4. חבל שבדומה למיכאל שרון נראה לך שכל ההמתרחש בעולם האקדמי מסתכם במאבקי כוח. זו נקודת מבט שלכאורה מתעלמת מהישגי רבים מבכירי האקדמיה שרבים מהם מוכרים כמומחים בתחומם ברחבי העולם. הם גם זוכים ללא מעט פרסים בגין זאת.

5. בכל מקצוע ומקצוע, בכל מפעל ועסק יש היררכיה והבכירים בה מקבלים יותר זכויות וכיבודים מהזוטרים. אבל אין בכך בסיס לטענה הכוללנית ''האוניברסיטאות... ברשלנות פושעת''.
_new_ הוספת תגובהאתה כנראה נוהג להתלהם כשמישהו מבהיר לך שאתה טועה!!
איתן אדיר (יום שני, 26/07/2010 שעה 12:31)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אז נציג האוניברסיטה אמר משהו לערוץ 11. So whay? כולם אומרים לכולם מה שהם רוצים לשמוע. הגדיל לעשות פרופ' אלחנן יקירה http://www.srugim.co.il/5590-%D7%A4%D7%A8%D7%95%D7%A... שנזעק להגן על נקיון כפיו של החוג לפילוסופיה בירושלים. כשלפני שנה הוא וחבריו ''עמדו על רגיהם האחוריות'' (מעניין מה עושים הפילוסופים של אוניברסיטת ירושלים עם רגליהם הקדמיות?! (-:) הם לא נרתעו בשל העובדה שהוא לא כתב ולו עבודת מחקר אחת! אבל נניח שכך הוא באמת המקרה אז למה במקומו הם מביאים את ד''ר נלי טלר מאוניברסיטת באר שבע, מרצה צעיר שאך זה השלים את הדוקטוראט ושגם הוא לא כתב שום עבודה אחת בתמורה?
אלחנן יקירה מעלה תמיהות למה דווקא אנשי שמאל רדיקליים מגנים עליו והוא רומז שהשמאל רצה להכשיר את השתלטותם על ''מקומות באקדמיה'' בתמורת עלה תאנה אחת! (''עכשיו, כשכולם עוסקים בחוג לפילוסופיה שאין בו תופעות של פוליטיזציה, ייקל לשכוח את המקומות באקדמיה שבהם יש באמת השתלטות או לפחות נוכחות מסיבית של אנטי-ציונים.'').

אם כך, למה שלא יביאו מרצה ותיק יותר שממלא את התנאים שאותם הם העמידו מול רן ברץ ולא התעקשו מול נלי טלר?
או שגם לטלר הם יתנו שנה-שנתיים לעבוד בשכר רעב ואחר כך יזרקו אותו בתואנה שתתאים להם.

ניסיונך כמיכאל שרון להתנגד לכל אמירה שלא תואמת את דעתך ולהרחיק את הויכוח מיעדו די מובנת לי.
_new_ הוספת תגובהשוב הוכחת שאתה מעדיף לשקר ולהשמיץ! ניצחת!
דוד סיון (יום שני, 26/07/2010 שעה 12:47)
בתשובה לאיתן אדיר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהמישהו התעורר,סוף-סוף
ע.צופיה (יום שישי, 23/07/2010 שעה 18:59) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובההברץ הזה רוצה עכשיו לעשות קריירה
עמיש (יום שישי, 23/07/2010 שעה 21:07) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בזכות זה שהוא לא ימשיך ללמד בשנה הבאה.
ברץ עבד על תקן של מורה מהחוץ ולא התקבל למשרה קבועה מאחר ולמשרה הזו התקבל מישהו בעל הישגים אקדמיים טובים יותר.
האוניברסיטה העברית מפרסמת בכל שבוע מכרזים לתפקידי מרצים וחוקרים (כולל בסוף השבוע הזה) ומתקבלים אליהם מי שעברו את ועדות הקבלה.
(ואגב , אנחנו כלל איננו יודעים אם ברץ הגיש מועמדות וכנגד מי הוא התחרה.)
למרבה הצער הצטיינות בהוראה אינה מהווה קריטריון באוניברסיטאות המחקר, אם הוא רוצה להתבסס על יכולתו כמורה עדיף לו לחפש עבודה באחת המכללות.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי