פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
השופט הוא עֵרוֹם
שמעון מנדס (יום חמישי, 25/02/2010 שעה 19:00)


השופט הוא עֵרוֹם

שמעון מנדסלפני כעשרה ימים פורסמו בכותרות ענק דברי בקורת קשים ביותר של עו''ד אורי קורב על המערכת השפוטית שלנו. עו''ד קורב הוא פרקליט בכיר בפרקליטות המדינה וחבר בצוות התביעה במשפטו הפלילי של אהוד אולמרט - ראש הממשלה לשעבר. ללא כל ספק הדברים שנאמרו על שופטים בכלל ונשיאת בית המשפט העליון בפרט היו קשים ביותר. המרצה כינה כמה שופטים, ביניהם נשיאת ביהמ''ש בעליון, בתואר של חָמוֹרִים. מה שהכה בתדהמה את צבור העתונאים והמשפטנים בעיקר, שהדברים נאמרו בפני סטודנטים למשפט - עורכי הדין של המחר. אין ספק שדבריו של עורך-הדין קורב זעזעו לראשונה את אמות הסיפים של מערכת המשפט בטלטלה אדירה. וכמובן שתגובת המשפטנים, פרקליטים ושופטים לשעבר, היתה בהתאם. דהיינו, של אנשים שנושכו על ידי נחש.

עד עתה שמרנו על מערכת המשפט מכל משמר, מחשש שמא יטילו בה דופי. מעולם היא לא עמדה תחת שבט הבקורת באופן נוקב. על אף המשפט הידוע במסכת סנהדרין ''יקוב הדין את ההר ולא תגורו מפני איש, כי המשפט לאלהים הוא''. בהכללה משמעות המשפט היא כי על השופטים לשפוט ללא מורא, והוא הדין גם על מבקריהם שיעשו אותו הדבר - אם הבקורת תתבקש. אבל אנחנו אתרגנו את המערכת המשפטית. הרשות המחוקקת והרשות המבצעת כל כך נגועות באיידס פלילי, וזה גרם לנו לשמור על הרשות השופטת שתהיה צחה וזכה. גם כאשר פרופסור למשפטים, חתן פרס ישראל, מתח בקורת קשה על פסק דין של בית המשפט ששפט את השר חיים רמון, כל המשפטנים רגמו את הפרופסור המלומד בחרפות וגידופים - כאחד שבא להרוס את בית המשפט.

במבט לאחור, מה שקרה כאן הוא חזרה על ספורו של הסופר הנורבגי הנריק איבסן ''המלך הוא ערום''. העתונאים והמשפטנים עשו יד אחת כל הזמן כדי להלביש את מערכת המשפט במחלצות פאר. ופתאום קם עורך-דין ומכה בהלם את המערכת, וזועק כי נשיאת בית המשפט העליון ערומה. והארץ ההמומה עמדה מלכת. וכל חברי הגילדה המשפטית הגיבו כנשוכי נחש. וכאן קרה משהו מוזר. במקום לאבחן את מצבם של הננשכים ולעסוק בהבראתם, כולם עסוקים בנסיון להרוג את הנחש - במקרה דנן את עו''ד קורב. כאילו שהריגתו היא שתביא לנו את המזור.

סטודנטית למשפטים בשנה ג', מספרת ברדיו כי בקרה בבית משפט כצופה מן הצד. והנה אמו של נאשם מנסה לומר לבית המשפט משהו על הנאשם שהוא בנה, והשופט משסע את דבריה ואומר לה: ''את תסתמי את הפה שלך. את שקרנית ואני לא רוצה לשמוע אותך''. והסטודנטית שהוכתה בהלם מהתנהגות השופט שאלה: האם כך צריך להתנהג שופט? במוסף הכלכלי של עתון ''הארץ'', מראיינים פעם בשבוע עורך-דין מצליח. בראיון יש שגרת שאלות רוטינית שחוזרת על עצמה עם כל מרואיין. אחת השאלות שהמרואיין נשאל: מה הדבר שמציק לו ביותר בעבודתו כעורך-דין. עורכת-הדין האחרונה שנשאלה את השאלה הזאת השיבה: שיושב מולי שופט על כס המשפט שאינו ראוי לשבת על כס השפוט. משמע שיש דברים בגו בדברי עו''ד קורב.

לפני הרבה שנים ראיתי סרט צרפתי מהאסכולה הניאו-ריאליסטית. הסרט נקרא ''האמת הכפולה'' (Le deux verite). הגבור בסרט הוא עורך-דין שנטש את המקצוע עשרים שנה. והוא הסכים לקבל על עצמו להגן על צעיר שנאשם ברצח - שאף עורך-דין אחר לא רצה לקחת על עצמו את המשימה. כי ההפסד היה בטוח. ואז הוא נשאל על ידי אחד מחבריו למקצוע, שהזכיר לו את נטישת עריכת-הדין: ''איך אתה מרשה לעצמך לקחת עליך משימה כזאת?'' והוא השיב: ''אני סומך על טפשותם של אנשים''. מכל האמור לעיל, אנו רואים שבני אדם טועים, וביניהם גם שופטים. אז במה חטא עו''ד קורב?

מה גם שהסטודנט שהביא את הקלטת לפרסום, אמר שהדברים נאמרו ברוח שובבית בשעור השוואתי של המשפט - על ההבדל בין התאוריה המשפטית הנלמדת בכיתה לבין המאבקים המתנהלים בין כתלי בית-המשפט. בארה''ב למשל, אוניברסיטה שמכבדת את עצמה תמיד תעדיף להעניק משרה של מרצה לעו''ד משכיל, שיש לו נסיון עשיר במאבקים משפטיים. דהיינו, השכלתו של האיש מחד ונסיונו המעשי מאידך מהווים מטען משפטי שערכו לא יסולא בפז.

מה שמטריד בכל הפרשה שאיש מבין כל המשפטנים רמי המעלה לא עצר לרגע כדי לשאול את עצמו: שמא טעיתי? ואולי צריך אני ליטול קורה מבין עֵינָי? יש כלל בפסיכולוגיה שאומר, כאשר אומרים לך משהו, או מתייחסים אליך בצורה מוזרה, שאל את עצמך מדוע זה מגיע לך? ווינסטון צ'רצ'יל אמר פעם בערך כדברים האלה: עשיתי הרבה טעויות בחיים. אבל אם לא הייתי עושה טעויות לא הייתי עושה כלום. דוד בן-גוריון אמר פעם, כאשר הטיחו בפניו בקורת על ממשלתו, ''בכל מקום שיש אור חייב להיות גם צל''. דהיינו שבעשייה תיתכנָּה גם טעויות.

• • •

אבל בכל זאת נשאלת השאלה איך הגענו למצב הזה? לי יש רק מענה אחד: כאשר המנהיגות כושלת המשפט תופס את מקומה. עקב שחיתותם של פרנסינו הכל נמדד אצלנו באמות מידה משפטיות. המוסָר שאותו צריכה המנהיגות לשאת נפל לשאול תחתיות. בכל מדינה מתוקנת, איש צבור חייב להתפטר אם רק דבק בו סרח כלשהו. ואילו אצלנו נשיא וראש ממשלה מוזמנים לחקירה תחת אזהרה והם נשארים על כנם בטעון שהם חפים מכל רע כל עוד לא הורשעו בבית המשפט. בתנאים כאלה החוק הופך לשלטון. בעבר כתבתי לא אחת, כי אף פעם לא אהבתי את המושג ''שלטון החוק''. מפי מורי הפרופ' בנימין אקצין שמעתי: ''כל שלטון ממושך סופו שיהיה מושחת''. וכידוע במדינה מתוקנת אי אפשר להחליף, במשמע לבטל, את החוק. זאת ועוד בכל מדינה יש מאבקים תדירים להפיל את השלטון - אז מה האם נפיל את החוק?

אבל אם כולנו, ובפרט מנהיגינו, היו מתייחסים לחוק כאל ערך, ובמקום שלטון החוק היינו מאמצים את מטבע הלשון ''עליונות החוק'' - המצב היה שונה, כי אז המוסר היה חוזר לשכון במקום הראוי לו.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


השופט הוא בן אדם
ע.צופיה (יום שישי, 26/02/2010 שעה 9:00) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

חשוב לזכור שכל שופט היה בעברו עורך דין.הוא מכיר את התכסיסים ןהקומבינות של עורכי הדין שלעיתים הם ילדותיים ותגובת השופט בהתאם.
חוץ מזה קיימת שחיקה בעבודה,כפי שקיימת בכל מקצוע. שוב פעם נהג שיכור ושוב פעם ''חכמולוג'' שמערער על דו''ח השוטר, לעיתים זה נמאס על השופט והוא מתנהג בהתאם.
עו''ד קורב לא מתח ביקורת על מערכת המשפט הוא עלב בה קשות ועל כך אין סליחה, לדעתי הוא סיים את תפקידו בחיים כעורך דין.ובצדק.
_new_ הוספת תגובההשופט הוא בן אדם
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום שישי, 26/02/2010 שעה 9:26)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני דווקא הייתי ממנה אותו לשופט .
_new_ הוספת תגובההשופט הוא בן אדם
ע.צופיה (יום שישי, 26/02/2010 שעה 9:38)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

למה? אתה צריך חמור גדול יותר?
_new_ הוספת תגובההשופט הוא בן אדם
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום שישי, 26/02/2010 שעה 10:09)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אחד כזה יהיה ערני יותר מאחרים . גם ניעור המערכת יביא רק תועלת .
_new_ הוספת תגובההשופט הוא בן אדם
ע.צופיה (יום שישי, 26/02/2010 שעה 10:31)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אדם,כמו עו''ד קורב, שחושב כך ומתבטא כך רק יגרע מאיכות מערכת המשפט.ניעור המערכת זה דבר אחר. אנשים שאינם רוחשים כבוד למערכת לא יצליחו לנער אותה.
_new_ הוספת תגובההשופט הוא בן אדם
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום שישי, 26/02/2010 שעה 17:29)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

קורב זילזל בשופטים שעושים מלאכתם - רמיה . לא במערכת .
_new_ הוספת תגובההשופט הוא בן אדם
ע.צופיה (יום שישי, 26/02/2010 שעה 18:33)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מאחר והוא לא ציין שמות,מלבד הנשיאה, הרי הוא כיון למערכת בכל ולא מלפרט זה או אחר.
_new_ הוספת תגובהבכל מקרה, קורב צודק ולא חצי צודק
חצי חציל (שבת, 27/02/2010 שעה 18:03)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ההשעייה שלו על סתם. צריך להכניס הילוך, לתת גז ולשלוח את קורב לעמוד לפני אולמרט במשפט. אני מחכה לתמונה.
_new_ הוספת תגובהאני אומר שמההתחלה בכלל לא היו צריכים להשעות את עו''ד קרוב
חצי חציל (שבת, 27/02/2010 שעה 18:01) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אלא לעשות ברור קצר שלא תלוי במשפט ואחר כך לתת לו להוביל את התביעה. כי שמעתי שהוא הכי בקיא בתיק ויכול בקלות לגרום להרשעתו של אולמרט. מזה אולמרט פחד ולכן חיכה 4 חודשים עם שפרסם את הקלטת השטותית הזאת. היועץ היה צריך להראות לאולמרט מאיפה משתינים העורכי דין ולתת למר קרוב לנהל את התביעה מול קיבתו המתפתלת של אולמרט.
אבל מערכת המשפט שלנו באחמת חרא ולכן היא תוקעת לעצמה מסמרים בשלומיאליות.
_new_ הוספת תגובהאני אומר שמההתחלה בכלל לא היו צריכים להשעות את עו''ד קרוב
ע.צופיה (שבת, 27/02/2010 שעה 19:28)
בתשובה לחצי חציל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מה שטוב במערכת המשפט,זה שהם לא חצילים.
חצאי חצילים כמוך הם אוכלים בארוחת 10.
קורב לעומת זאת הולך לגדל חצילים. עורך דין הוא כבר לא יהיה.
_new_ הוספת תגובהאני אומר שמההתחלה בכלל לא היו צריכים להשעות את עו''ד קרוב
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום ראשון, 28/02/2010 שעה 8:51)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עתידו של קורב לא ידוע .

מה שידוע זה שמערכת המשפט שלנו מושחתת . הטיפול בקורב הוא חלק מהשחיתות וגם עדות לקיומה .

הוא רק אמר שחלק מהשופטים הם חמורים . אפשר להוסיף לזה את האחוז הגבוה של עיסקאות טיעון , את הענישה הקלה , את הסלחנות לעבריינים , את הנמכת העבירה עליה נתבעים רוצחים , כולל עבריני תנועה רצחניים , את ההתנפלות על שרים ומועמדים הנראים לסכן את שלוות חיי הפרקליטים ואת הזקיפות הנוקשה אחרי שזרקו נעל על בייניש . ולבסוף את השקרנות והמחבוא של אדון אהרון ברק שיצא מהארון השמאלני אחרי תום כהונתו .

מושחתים הם .
_new_ הוספת תגובהלמה עתידולא ידוע? קורב הוא עו''ד והוא עובד בפרקליטות
המסביר לצרחן (יום ראשון, 28/02/2010 שעה 8:59)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

והוא ימשיך לעבוד שם כי משלמים טוב יחסית למגזר הציבורי.
עכשיו השופטים דווקא יזהרו ממנו ויתנו בו סימנים של כבוד.
_new_ הוספת תגובה[•]
חצי חציל (יום שישי, 05/03/2010 שעה 10:53)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

חצילים בשלים הם אחלה חצילים!
והנבואה לא ניתנה לחצילים, בין אם הם חצי ובין אם הם רקובים !!!!
_new_ הוספת תגובההחוק הוא ערמומי
המסביר לצרחן (יום ראשון, 28/02/2010 שעה 8:56) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ולכן מפתה שופטים ומפשיט אותם עירום.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי