פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
הדמוקרטיה בסכנה או הכל פופוליטיקה
שמעון מנדס (שבת, 27/09/2008 שעה 22:00)


הדמוקרטיה בסכנה או הכל פופוליטיקה

שמעון מנדסיש בין הפוליטיקאים שלנו הטוענים שישראל נמצאת במצב חרום, והמבחנים שהיא עומדת לפניהם הם קשים מאד. משום כך הם דורשים להקים ממשלה לאלתר. אסור לאבד זמן יקר במשאים ומתנים פוליטיים לצורך עריכת בחירות חדשות לכנסת. לפי גירסה זו, אנו עלולים להקלע למצב חרום, בעוד שאנו משחקים את משחק הדמוקרטיה. וכפי שחז''ל כבר אמרו: ''איזהו חכם? הרואה את הנולד''. חזון המלחמה הבאה עם אירן נגלה לשני המחנות הפוליטיים הגדולים, ומנהיגיהם דוחקים בנתניהו להצטרף לממשלת חרום לאומית - כדי שנהיה מסוגלים לעמוד בפרץ ביום פקודה. יותר מזה, הם תוקפים את נתניהו על אי הצטרפותו לממשלה, ומטיחים בו שהוא מעדיף את טובתו האישית על פני טובת המדינה.

מלחמת העולם השניה נמשכה כידוע שש שנים. בבריטניה העם לא הלך לבחירות כל עוד שהמלחמה נמשכה. העם האנגלי סמך על ראש ממשלתו, ווינסטון צ'רצ'יל, שינהיג אותם לנצחון על הנאצים. במקום לנהוג כמו הרומאים בימי קדם, שנהגו למנות דיקטטור במצבי חרום, החליטו האנגלים ללכת בדרך דומה ולוותר על ההליך הדמוקרטי של בחירות, ושמו את מבטחם בראש ממשלתם. ומיד בתום המלחמה שלחו אותו הביתה.

דוגמא אחרת, הפוכה מזו, היא ארה''ב. האמריקנים לא פחדו לנהל שתי מערכות בחירות, בשנים 1940 ו-‏1944 בימים מלחמת העולם השניה. נכון יהיה לדייק, שבשנת 1940 ארה''ב טרם היתה שקועה במלחמה באופן ישיר; היא הצטרפה למלחלמה בדצמבר 1941, לאחר שהיפנים תקפו את פרל הארבור שבהונולולו. במקרה הראשון, האמריקנים שראו את אירופה שקועה במלחמה, וחששו שמא המלחמה תגיע גם אליהם, החליטו לבחור בפעם השלישית את פרנקלין דלאנו רוזבלט לנשיאם - בנגוד לנוהג שהיה נהוג עד אז, שנשיא לא נבחר ליותר משתי קדנציות. אבל חשרת הסופה המלחמתית שהעיבה עליהם גרמה להם לחרוג מהרגלם. עדיף להמשיך עם נשיא מנוסה מאשר להכניס לקלחת המלחמה אדם חסר נסיון. קל וחומר בשנת 1944, שארה''ב היתה שקועה עד צואר במלחמה - והם בחרו ברוזבלט בפעם הרביעית.

הנה לנו שני עמים מתקדמים שוחרי דמוקרטיה, שידעו לסטות ממנהגם הדמוקרטי, על מנת למנוע מעמם סכנת מלחמה. אינני יודע באם היה לשני העמים האלה ''אחד העם'' שלהם שהזהיר: ארץ כי תחרב יקומו לה צ'רצ'יל ורוזבלט ויבנוה. אולם עם כי יחרב, מי יושיעו? יש לי הרושם שחושיהם הבריאים הם שהובילו את העמים הללו להחלטה נבונה זו. והרי אנו יכולים ללמוד מנסיונם של אחרים - הלא כן? אבל לא.

ומה אצלנו? הרי כל הלכות הדמוקרטיה של ישראל נשענות על הפילוסופיה הדמוקרטית של שתי מעצמות אלה. יתרה מזאת, לנו כן היה ''אחד העם'' שהתריע בשער בת-רבים שיש לנהוג בתבונה בשינוי העתים.

אילו נהגנו לפי המודל הבריטי, מאחר שאי אפשר להשאיר את ראש הממשלה על כנו, מזכירות המפלגה השלטת היתה מתכנסת ומטילה את תפקיד ראש הממשלה על בעל הנסיון המוכח מבין שריה, ובוחרת בשאול מופז לתפקיד ראש הממשלה. לחילופין המזכירות או הסיעה בכנסת היתה בוחרת לתפקיד באחד ממנהיגיה, ולא מתפלשת במשחקי דמוקרטיה של בחירות מקדימות. ובשל כך מאבדים חצי שנה מבלי לדעת אנה אנו באים. גם המודל האמריקני היה אומר, שהפורום הבכיר של המפלגה היה מתכנס ובוחר בשאול מופז ומסתמך על נסיונו הבטחוני הרב.

שרת החוץ, הגב' ציפי לבני, יצאה גם היא חבולה מן המלחמה האחרונה. החלטת מועצת הבטחון מס' 1701 לא הביאה למפנה המיוחל, וראינו מה נשאר מהחלטה זו במציאות. ולאחר המלחמה היה לה העוז לומר בפומבי שהיא אמרה לראש שהוא צריך להסיק את המסקנות ולהתפטר. אבל משסרב לעשות זאת, היא נשארה לכהן בממשלתו כאילו לא קרה דבר. היא העדיפה את ההצמדות לקרנות המזבח - והמציאות הישראלית הוכיחה שהדבר משתלם.

מאידך, אהוד ברק (הגנרל המעוטר ביותר בצה''ל, האיש בעל המח האנליטי, ועוד כהנה וכהנה מליצות) גם הוא נצמד לקרנות המזבח. הוא מסרב לעזוב את כס שר הבטחון, מתוך תקווה שכסא זה יביא אליו את ''הכתר'' של הנהגת המדינה. אלא שדא עקא, הצבוריות הישראלית כבר לא קונה את הרהב הזה. הטעות הגדולה ביותר שלו היתה כאשר הוא לא תבע מאהוד אולמרט להתפטר - או-אז היו נערכות בחירות בישראל, והעם היה אומר את שלו.

הטרגדיה שלנו היא כזו, שמרבית הצבור בישראל רואה בנתניהו את האיש עם כושר המנהיגות והכישורים המתאימים ביותר להנהיג את העם בשעה זו. שעה שכל האחרים הלכו לחפש את האתונות - ומצאו בטעות את המלוכה, והם אינם רוצים לוותר עליה. לכאורה, לפי המודלים האמריקני ו/או הבריטי הם היו צריכים לאפשר לנתניהו להגיע לתפקיד בהליך דמוקרטי של בחירות. ואם לחילופין העם היה בוחר במישהו מהם, אז איש לא היה מטיח בהם שהם זכו בתפקיד באקראי.

זוהי אינה התנהגות של מנהיגים בשעת חרום. זוהי פופוליטיקה זולה.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


[•] מי אמר ש''מרבית העם רואה בנתניהו..''
סתם אחד (שבת, 27/09/2008 שעה 22:20) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

פעם אחרונה שנבחן, הביבי קיבל 13 מנדטים. יגיעו הבחירות ונראה מה יגרוף הפעם. אל תרתום את העגלה לפני הסוסים, גם אם זוהי משאת נפשך לראות [•]... בשלטון.
_new_ הוספת תגובהמי אמר ש''מרבית העם רואה בנתניהו..''
סתם אחד (שבת, 27/09/2008 שעה 22:54)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה מקובל על כולם כולל עלינו השמאלנים. לפחות בסיקרי דעת הקהל יש לביבי 35 מנדטים בלי עודף.

לצערי נכשלנו במלחמת לבנון והתחלנו לדשדש בכלכלה שביבי בנה לנו, ואני מפחד שנפסיד הכל והשלטטון יפול כפרי בשל לידיו של ביבי. עלינו לא להיות שאננים, כי אחר כך נצטרך לשמוח יותר מדי על שביבי דפק אותנו.
_new_ הוספת תגובההייתי רוצה לסייג את דבריך, עמיש
סתם אחד (שבת, 27/09/2008 שעה 23:07)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ולשים סדר בדבר. ביבי זכה ב-‏13 מנדטים בבחירות 2006 ולא ב-‏2008. לדעתי בכל זאת כמעט 3 שנים אחר כך הזרעים לא קפאו בשלג בחרמון אלא פרחו בשדות הארץ, ויותר ויותר פרחים רוצים להריח ביבי.

הגנן אלכס
_new_ הוספת תגובהזאת הערוגה שלך בה צומחים העשבים השוטים ?
סתם אחד (שבת, 27/09/2008 שעה 23:47)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה כמו שפרס אמר, את הסקרים כדאי להריח אבל לא לשתות
_new_ הוספת תגובה[•] מי אמר ש''מרבית העם רואה בנתניהו..''
יועזר (יום ראשון, 28/09/2008 שעה 6:59)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עד כמה שאני יודע, הליכוד בראשות ביבי קיבל רק 12 מנדטים, בדיוק כמו ש''ס בראשות אלי ישי.
_new_ הוספת תגובהישראל כנראה צריכה ליפול עוד קצת כדי להבין שהיא לא הולכת קדימה
סתם אחד (שבת, 27/09/2008 שעה 22:26) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ממשלת לבני כן או לא זה רק פיטפוטי פוליטיקה שמרוח עליה רוטב מזוייף של 'טובת האומה'. אלה שרוצים שהמושחתים ימשיכו מבכים על כך שנתניהו עושה להם סטופ ומסיר מעל פניהם את צביעותם. הללו רוצים להמשיך למשול כשהם מנפנפים בחדווה את האיום האיראני ואת החשש לחידוש האינתיפאדה. כאילו האיום העתידי הזה מחייב לתת להם להמשיך לשלוט ומחייב את ביבי לשחק את המשחק שלהם.

צריך לומר שקבוצת הברברת של קדימה שחטפה את המדינה יכולים להמשיך להתקשקש ולחגוג את מפלת אולמרט שהיה משא כבד על גבם. הם יכולים להתפלל לתקווה טובה יותר עם אחת לכאורה נקייה מחטא, למרות שהיא היתה שותפה ועדת ראייה לו ולא באה כלל על עונשה. שנאמר, בפוליטיקה מושחתת, לא מלפשים כבוד וצדק.

והללו רוצים למשוך את היהי לביצה העכורה שלהם כדי לפגוע בתדמיתו ולהאפילה לפני הבחירות. הם אומרים, אם נגזר עלינו ליפול אז ראוי להפיל גם את ביבי ובכך להקטין את התבוסה.

עניין ממשלת חירום הוא שטות גמורה. השמאלנים לא רצו בה בתקופות שהיה להם נוח להישאר בחוץ, אבל עכשיו הם מתפללים שביבי ייכנס למלכודת הממשלה שלהם. תפקידו של ביבי ושלנו הוא להבהיר לנבחרינו שדרכם תמה ושצריך ללכת במהירות לבחירות חדשות. עדיפים בחירות במחיר סביר על תשלומים גבוהים על נזקי הממשלה הבאה. זוהי ממשלה דחוקה שקצה אחד שלה מותנה בקצהו האחר, ומרכזה מתנייד מקצה לקצה בניסיונות חוזרים ונישנים להשאיר את כולם על הספינה.

אלא שבספינה של היום אין רב חובל. רק ביבי יכול להיות רב חובל מבין המועמדים היום לבחירות. עלינו להחזיר את הספינה לנמל, כי אנחנו לא יכולים להפליג במים סוערים עם רב חובל לא ראוי וצוות לא ממושמע לה. יש לחזור מיד לנמל, ולשפץ את הספינה בבחירות מהירות בסוף השנה תחילת שנה הבאה.

אברהארד שולץ
_new_ הוספת תגובהע.צופיה (יום ראשון, 28/09/2008 שעה 6:15) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מנדס ידידי, אתה לוקח דוגמא אחת מהדמוקרטיות הגדולות ומשמיט שניים.
א.בארה''ב קיום הבחירות כל 4 שנים הוא דבר ק ד ו ש. אפילו אם נשיא מת,חולה,פושע,אונס,לא משנה מה-בחירות פעם בארבע שנים בלבד.למה זה לא אמור (על פי שיטתך) להיות קדוש גם אצלנו? בגלל ש-‏503 איש בסקר מקרי קבעו מה שקבעו?
ב.בדמוקרטיות ה אלו יש סדר. לכל אדם יש מחליף לפי החוק. בארה''ב כאמור מועד הבחירות קדוש ובבריטניה רק ראש הממשלה מחליט אם ללכת לבחירות מוקדמות או לא.
אצלנו, חודש לאחר הבחירות כבר קם מישהו מהאופוזיציה ומגיש חוק להקדמת הבחירות,למה? שיהיה.
ההכרעה של העם בבחירות 2006 היתה ברורה! קדימה לשלטון נתניהו והליכוד לאופוזיציה. זה לא היה בהפרש של קול בודד או שנים זו הייתה הכרעה מוחצת.
זכותה של קדימה למצות עד הסוף את המנדט שקיבלה מהעם.
_new_ הוספת תגובהלא עם אנחנו - רק עדר
(יום ראשון, 28/09/2008 שעה 14:31)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עין יקירי,

מה שהטריד אותי במיוחד אלו הם הספינים הפוליטיים שעושים לנו פוליטיקאינו המאוסים. אבל בעקרון הלואי שיכולנו להיות הצל של הגויים (הניגוד של ''אור לגויים'') בסוגיה זו.
אני אתך בסוגיה זו לכל אורך הדרך. הטרגדיה שלנו שאין לנו תרבות שלטון. והטרגדיה הגדולה יותר שלנו ש''נבחרינו'' אינם רוצים לתקן את המעוות. ולכן בכל הזדמנות אני מזכיר את שירו המשורר יל''ג ''עדר אדוני''.

אני מאד מצר על כך שמערכת החנוך שלנו השמיטה משעורי הספרות את אחד העם ואת יל''ג. ממרום ימי חלדי, ואני כבר זקן, אני יכול לתמוך בוודאות בדברי יל''ג על אף שהמדינה בת 60.

עדר אדוני / י. ל. גורדון
------------------------

מה אנו, תשאלו, ומה חיינו
העם נחנו כעמים מסביבנו (יל''ג התכוון לעמי אירופה)
או רק עדת אישים בעלי דת אחת?
הבה אגלה לכם סוד זה בנחת
אך אל תוציאו דיבה מן החדר
לא עם, לא עדה אנחנו, רק - עדר.

שנה טובה לך.
_new_ הוספת תגובהלא עם אנחנו - רק עדר
ע.צופיה (יום ראשון, 28/09/2008 שעה 15:44)
בתשובה לmendes3@zahav.net.il
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תודה על התשובה הנאה.
שנה טובה ומבורכת לך ומשפחתך ולכולנו.
_new_ הוספת תגובהלא עם אנחנו - רק עדר
סתם אחד (יום ראשון, 28/09/2008 שעה 23:24)
בתשובה לmendes3@zahav.net.il
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נו, ועכשיו העם שלנו הוא עדר הנסיגה?

מה נשתנה השנה הזאת?
_new_ הוספת תגובה''קו קלוקס קלן''... ''הדמוקרטיה בסכנה''... !!!!!
סתם אחד (יום חמישי, 02/10/2008 שעה 19:34) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עד מתי תתלהמו בחוסר מעש?

אז לכו ותפסו את הכנסת, תשתלטו על קרית הממשלה ותעשו הפיכה עם הכוחות העממיים שלכם.... קצת טוטליטריזציה שמאלנית רק תבנה לכם עמוד שידרה חדש וחזק.
הכו בפטיש, תקצרו בחרמש!
לנין וסטלין מסתכלים עליכם מלמעלה בהערצה.

קדימה למהפיכה !

potere diciassette
.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי