פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
בחירות נוסח מצרים
שמעון מנדס (יום חמישי, 18/09/2008 שעה 17:00)


בחירות נוסח מצרים

שמעון מנדסהתהליך לבחירת מועמד/ת לראשות מפלגת קדימה הסתיים, וכפי שכבר פורסם נבחרה הגב' ציפי לבני לעמוד בראש מפלגת קדימה. היום, למחרת ההכרעה, פוליטיקאים ומעצבי דעת קהל (עתונאים), מתחו בקורת קשה על השיטה. הטענות הן שהסקרים למיניהם, במקום לשמש כמידע לצבור הפכו להיות כלי מלחמה בין המועמדים כדי להשפיע על המצביעים. והחמור מכל אירע אמש, כאשר מצד אחד, ראש ועדת הבחירות של מפלגת קדימה החליט להוסיף חצי שעה לזמן ההצבעה. ומאידך תחנות הטלוויזיה פרסמו את תוצאות הקלפי הנסיוניות שלהן - כאשר בפיהן שהמועמדת גברה על המועמד בהפרש של עשרים אחוזים. כמעט כל האנשים שעדיין לא הצביעו, עזבו את הקלפי מבלי להצביע.
חמור מאד.

כדי להמחיש לקורא את משמעות התופעה אשתף אתכם בתהליך דמוקרטי דומה ממדינה שכנה. לפני כחצי יובל שנים הייתי בקהיר באותו שבוע שבו התקיים משאל עם על בחירת הנשיא מובארק לכל ימי חייו. ביום הבחירות התארחנו אצל חסן עיסא, בדירת השרד שלו על גדות הנילוס, השייכת למשרד החוץ המצרי. בין האורחים, לבד מאתנו שני ישראלים, היו שני תעשיינים מצרים ושני עורכי דין עם נשותיהם - וכמובן המארח וזוגתו. כידוע, שפה משותפת שוברת מחיצות, כיון שהשיחה התנהלה באווירה נעימה, בלהג המצרי של השפה הערבית, השיחה קלחה משל כולנו היינו מצרים. נשתכחה האיבה כלפינו ונפלו כל מחיצות המגן שהמצרים נוהגים לעטות על עצמם, כאשר הם עומדים מול ישראלים.

ברגע המתאים שאלתי את בן-שיחי, אחד מעורכי-הדין, באם הוא כבר הצביע על השאלה האם להכריז על מובארק כנשיא לכל ימי חייו. האיש אחז אותי בידי ומשכני לאחת הפנות, משל בקש להמתיק אתי סוד, והשיב: : ''כמובן שלא''. כאשר בקשתי הבהרה הוסיף: ''הרי הכל מכור מראש'' (ما هي مبيوعة من اساسها). ומיד הוסיף להסביר. הקולות הצפים במצרים נמנים על חוגי האינטליגנציה - ואלה מהווים כעשרים אחוזים מכלל האוכלוסיה. יתר שמונים האחוזים נמנים על השכבות הנמוכות, שהם שכונות העוני בערים הגדולות וכל הכפריים. הנתח הזה של האוכלוסיה הוא בידי השליט באופן קבוע.

לכל מנהיג שכונתי הנקרא שיח' אל-חארה, ולכל ראש כפר, שאצלנו הוא נקרא מוח'תאר במצרים הוא נקרא עוּמְדָּה, לפונקציונרים האלה יש קבלני קולות. ביום הבחירות השליט דואג למלא את כיסיהם בהרבה מזומנים, כסף שיממן את ההצבעה הרצויה. בדרך כלל התעריף לכל ראש רבע לירה מצרית. (במצרים יש שטר כסף שערכו הנקוב 25 גרושים). צריך להבין שהעוני במצרים הוא כל כך גדול, כך ששטר של רבע לירה מהווה ברכה, ומשחרר לחץ לכמה ימים. העובדה שהאיש קבל בקשיש מן השליט, זה כבוד גדול עבורו. והם כאלה טפשים שאפילו אינם מעלים על דעתם שהם יכולים לקבל את השוחד ולשים איזה פתק שנם רוצים - כי אין שום אפשרות לבדוק אותם.

מעבר לזה יש גם הסבר סוציולוגי-דתי. כפי שאתה ודאי יודע ככל שהאדם הוא עני יותר, הוא מאמין גדול יותר באלהים. כי רק ממנו הוא יוושע. ובקוראן יש פסוק האומר: צייתו לאלהים, צייתו לשליחו (הנביא) ולמי שעומד בראשכם (اطيعوا ألله واطيعوا الرسول واولى الأمر منكم). כך שכל אחד מן המסכנים האלה מקבל את ההוראה להצביע בעד השליט כצו אלהי. ואם תוסיף לכך את העובדה שהוא גם קבל בקשיש, אז הוא בכלל בעננים. לכן האינטליגנציה לא הולכת להצביע. וכאשר אתה קורא למחרת היום שהשליט נבחר ברוב של 99.9% זה לא שקר. להיפך, זו האמת הצרופה. כי לקלפי מגיעים רק אלה שהם בעד - אין נגד. ואם כבר יש שקר, שהרי בלי זה אי אפשר, זה שהשלטונות מעלימים עשירית האחוז מן הקולות, כדי שזה יראה דמוקרטי.

עצוב שהעתונאים שלנו הפכו למעצבי דעת קהל, כי בכך הם דומים לקבלני הקולות של המצרים.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


אני עדיין לא מבין...
חזי (יום שישי, 19/09/2008 שעה 7:50) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מה הסיבה לפופולריות הגדולה של ציפי לבני ?

אין לה ''רקורד'' מרשים של ביצועים.
אין לי הכריזמה של מנהיג.
אין לה תוכניות חריגות לביצוע.

הסיבה היחידה שאני יכול לחשוב עליה: היא אישה, וזוכה לתמיכה עוורת של נשים...
_new_ הוספת תגובהאני עדיין לא מבין...
שמעון מנדס (יום שישי, 19/09/2008 שעה 8:54)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בוחריה מעריצים אותה על כך שהיא לא העזה לחצות את הרוביקון. לאחר פרסום דוח הביניים של וועדת ווינוגרד, היא הצהירה שאולמרט חייב להתפטר. אבל המשיכה להן כשרה בממשלתו כמו פודל קטן.

להזכירכם מה אמר נצראללה על אולמרט לאחר מלחמת לבנון השניה: נצראללה החליט לחטוף את החיילים, כי הוא רצה להעמיד במבחן את ראש הממשלה הישראלי החדש, ''שעצמותיו עדיין רכות''.

האם אנחנו עומדים לחזור על אותה השגיאה ?
_new_ הוספת תגובהכולם חכמים כולם? לאחר מעשה
דוד סיון (יום שישי, 19/09/2008 שעה 10:07)
בתשובה לשמעון מנדס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עם התיאור שלך על מה שקרה בתהליך הבחירות אנחנו גם צריכים לזכור את הרקורד של המפסידים. זה במיוחד כך כאשר מזכירים שוב ושוב את מלחמת לבנון השניה.

אחד הדברים שאנחנו נוטים לשכוח זה מה עשו ואיפה היו ''בעלי הנסיון'' בעבר הקרוב. למשל שאול מופז שהיה רמטכ''ל (1998 - 2002) ושר הביטחון (2002 - 2006). אלו השנים בהן (על פי ועדת וינוגרד ומידע מהעיתונות) החיילים לא התאמנו מספיק, ולא נעשה דבר משמעותי נגד התעצמות מערך הטילים של החיזבאללה. מה באמת עשה מופז בהקשרים הללו?

מי שחושב שמופז יהיה ראש ממשלה מוצלח יותר טועה.
_new_ הוספת תגובהכולם חכמים כולם? לאחר מעשה
שמעון מנדס (יום שישי, 19/09/2008 שעה 22:33)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני לא התייחסתילהעדפה בינה לבין מופז. היא הרי הצהירה שאצלה הפוליטיקה נקיה יותר. מה שהיה עד עכשו לא יהיה יותר. אז המציאות מוכיחה, כמאמר חז''ל: ''סדנא דארעא חד הוא''.
_new_ הוספת תגובהכולם חכמים כולם? לאחר מעשה
דוד סיון (שבת, 20/09/2008 שעה 7:11)
בתשובה לשמעון מנדס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

היה לי די ברור שדבריך התייחסו לשיטה. אבל חשבתי שכדאי להוסיף גם את ההיבט של ''ההישגים''. במיוחד שהקמפיין של מופז התמקד בטענות ש''לבני'' לא טובה ואין לה הישגים... אחרי שהתברר שהוא הפסיד עלו טענות לא רציניות שמתאימה להן הכותרת ''דפקו את המזרחיים''.
_new_ הוספת תגובהיפה, אבל לא על זה היה הדיון
מרמלדה (שבת, 20/09/2008 שעה 20:07)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מנדס צודק.
_new_ הוספת תגובהאני עדיין לא מבין...
ע.צופיה (שבת, 20/09/2008 שעה 17:47)
בתשובה לשמעון מנדס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תמימות גדולה היא להאמין לנאסראללה
_new_ הוספת תגובהמאותו המקום בו הגיעה הפופולריות של סטאלין
צדק (יום שישי, 19/09/2008 שעה 8:59)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

פרופוגנדה וטיפשים בכמויות מסחריות.
_new_ הוספת תגובהאני עדיין לא מבין...
מהנדס אזרחי (יום שישי, 19/09/2008 שעה 10:32)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הבחירות היו ידועות מראש יה זאלאמי

היא נבחרה בגלל שהיא אשכנזיה נקודה

ותו לא
_new_ הוספת תגובההבחירות בקדימה מסריחות
מרמלדה (שבת, 20/09/2008 שעה 20:25) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בסך הכל שאול מופז צדק בתחזית לתוצאה. אני משער שלולא שריפת הקלפיות ברהט והריסת כמה קלפיות בפ''ת ובעוד מקום או שניים התוצאה היתה בדיוק כמו שאנשי מופז חזו. השרש של אחוז וקצת הוא על סף המיקרי.

החטא ואולי הפשע היה שהקלפיות לא נסגרו במועד החוקי. אף אחד מהמתמודדים זולת צ. לבני שאנשיה ביקשו להאריך את ההצבעה , לא היו מודעים להזזת מחוגי השעון והם הפסידו מומנטום (בעיקר מופז). הארכת זמן בחירות היה חייב מבחינה חוקים להתקבל ע''י ארבעת המועמדים כדי לא לפגוע המיצוי פוטנציאל הבחירה של אנשיהם. צ. לבני היתה מוכנה עם אנשיה העצלים שלא יצאו עד 10:00 ובכך צמצמה את הפער הקטן שהיה לה עם מופז וחפה על פניו. יש לשער שגם תומכי מופז שכבר הגיעו לקלפי ושמעו את התחזיות הזהות והשגויות בטלויזיה כבר לא עמדה להם נאמנותם למופז, שכן כבר לפי ידיעתם לבני ניצחה, ואז אולי מתוך נאמנות לתנועה ורצון להראות שמי שנבחרה נבחרה בגדול, שמו פתק צ. לבני. וזו היתה הטעות הגדולה. לאור הפער הנמוך בינהם, לכל קול היתה עוצמה של שינוי.

ההצבעה היתה לא תיקנית. היועץ המשפטי של מופז אמר שהיתה עילה טובה לפסילת הבחירות. רק רצונו של מופז לקחת פסק זמן, מנע את הבירור המשפטי.

אין ספק שמופז מוכשר יותר ומוכן יותר מבין הארבעה לכהן כראש ממשלה. ניסיונו כרמטכ''ל וכשר ביטחון נותן לו יתרון גדול על היתר. ואם יאמר לי מאן דהוא שכאילו מופז נכשל בתפקידיו האחרונים, לא אתווכח איתו כי באותה מידה נוכל לטעון שכולם כשלו בתפקידיהם האחרונים, כולל הגברת לבני. אז מה יתרונה על מופז? אפשר לשער שלפחות מופז הפיק לקחים, במידה ומישהו היה מוכיח לי שמופז כשל. שגם על זה אפשר להתווכח.

אז שיאמרו לי מתנגדי מופז, במה לא כשלה לבני? במה היא כשירה ומוכנה יותר להנהגת הממשלה ממופז?

הרגשתי העמוקה היא שראוי שכולנו נלך למחזור בחירות קרוב ומהיר. עדיף לישראל לבזבז כמאה מיליון שקל (ואפילו יותר על בחירות שיבואו בכל מקרה) על הוצאה חד פעמים וענקים (של משבר כלכלי או צבאי שיבוא בגלל הנהגה כושלת).

ויפה שעה אחת קודם.
_new_ הוספת תגובהקצת מבולבל - הרי טענת שזה לא נושא הדיון (תגובה 122288)!
דוד סיון (שבת, 20/09/2008 שעה 22:02)
בתשובה למרמלדה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהצריך ללכת לבחירות כלליות וזהו
אליצור סגל (שבת, 20/09/2008 שעה 22:09)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהגם זה לא יעזור לנו
דוד סיון (שבת, 20/09/2008 שעה 23:05)
בתשובה לאליצור סגל
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לפני בחירות צריך לנקות את האורוות. לפני כ-‏21 שנה זכה הליכוד בבחירות על ההבטחה לנקות את האורוות ולא קיים. מאז המצב (מבחינת טוהר המידות) לא ממש השתפר. לדעתי מי שחושב שבחירות חדשות ישנו משהו מהבחינה הזאת טועה.

אם אין שיפור בחירות חדשות לא יעזרו מהבחינה הזאת.
_new_ הוספת תגובהדן ארבל מונה ע''י ציפי ליבני.
צדק (יום ראשון, 21/09/2008 שעה 6:55)
בתשובה למרמלדה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

דן ארבל מונה למנהל בתי המשפט ע''י ציפי ליבני בהיותה שרת המשפטים.
זהו השופט שהחליט על הארכת זמן פתיחת הקלפיות לאחר שראה שציפי ליבני הפסידה בהן.
שופט זה שיקר בפומבי כאשר טען שמופז ביקש את הארכת זמן פתיחת הקלפיות.
מופז ושיטרית התנגדו במפורש והתנגדותם הגיעה לידיעתו של השופט, אם הוא עדיין ראוי לתואר הזה.

עורך הדין של קדימה שאמור להיות נייטרלי, פעל לטובת ציפי ליבני,
ותיאם עם השופט ארבל את התירוץ שבו ישתמשו על מנת שלא להתחשב בקלפי השרופה ברהט ולחתום על התוצאות מיד.
והתירוץ היה, ההפרש הקיים 341, מספר המצביעים ברהט 340, וגם קול אחד קובע.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי