פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
דרך היין להתיישבות בודדים ברמת נגב
עגל הזהב / דוד סיון (יום שלישי, 05/08/2008 שעה 15:00)


דרך היין להתיישבות בודדים ברמת נגב

מתיישבים בסבך הביורוקרטיה

ד''ר דוד סיוןהרעיון של הקמת חוות משפחתיות אינו חדש ומלווה את ההתיישבות בארץ עוד מלפני הקמת התנועה הציונית. בין החוות הראשונות שקמו במדינת ישראל היו החווה של מאיר הרציון מעל עמק הירדן וזו של משפחת שרון (1972) לא רחוק משדרות. באותם הימים החוות הללו היו תופעה יוצאת דופן ועיקר תהליך ההתיישבות התמקד בהקמת ישובים מסוגים שונים. המגמה הזאת החלה להשתנות בסוף שנות ה-‏70 כאשר הגורמים המיישבים הבינו שתהליכי התפתחות וגידול ההתיישבות הכפרית הואטו. היה ברור שחידוש מגמת הגידול וההתפתחות תלויה ביכולת להציב אתגרים חדשים שמתאימים יותר לתקופה. בין הרעיונות שעלו אז על הפרק היו המצפים בגליל והחוות המשפחתיות.

ברמת נגב התחיל לעלות על פני השטח הרעיון של הקמת חוות משפחתיות יותר מאוחר, בראשית שנות ה-‏90. הרעיון קיבל דחיפה משמעותית משני מקורות מקומיים: פניות של יזמים והישגי המחקר החקלאי באזור. הצעד הבא היה תוכנית, ''דרך היין להתיישבות בודדים'', שגובשה במועצה האזורית רמת נגב בתיאום עם משרד החקלאות ומנהל מקרקעי ישראל (ממ''י). מהות התוכנית היתה הקמת אטרקציות תיירותיות במסגרת חוות חקלאיות שיתמקדו בגידול ענבי יין, זיתים ועוד.

החווה הראשונה שקמה במסגרת התוכנית הזאת עלתה על הקרקע בשנת 1995. מאז עלו על הקרקע ברחבי רמת נגב עוד 22 חוות. אבל למרות שהתוכנית קבעה שיוקמו 30 חוות התהליך נבלם לפני שהושלם – היד שנתנה היא גם היד שכאילו רוצה לקחת.מי שמכיר את עבודת משרד החקלאות והמחלקה להתיישבות של הסוכנות היהודית (הגורמים המיישבים) יכול לחבר את מועד השינוי בגישה לימי ממשלת בגין הראשונה כאשר אריק שרון היה שר החקלאות. זה לא סוד גדול ששרון היה ממובילי השינוי וניצל אז את מעמדו כגורם מיישב לקידום הקמת חוות משפחתיות (תזכיר חוות, עו''ד יעקב נאמן, עמ' 2). עם הזמן התגבשו נוהלים על פיהם נהגו משרד החקלאות וממ''י להקצות שטחים להקמת חוות ברחבי הארץ. בעיקרון כך קמו עד היום כ-‏100 חוות משפחתיות בנגב ובגליל.

לרמת הנגב הגיע השינוי בסוף שנות ה-‏80. שלושה גורמים חוללו את השינוי הזה. הגורם הראשון היה העובדה שלאחר ניסויים בתחנת הנסיונות הגיעו למסקנה שאפשר לגדל באזור ענבי יין שלא נופלים באיכותם מאלו שגדלים באזורים אחרים. מכאן שלגידול כרמי יין יש פוטנציאל כלכלי. צירוף המידע הזה למידע על התפתחות טיולי יין לאורך צירים בהם קיימים יקבי בוטיק, העלה הירהורים ראשונים על פיתוח דרך יין גם ברמת נגב. הגורם השני היה שגם ברמת נגב החלו להופיע יזמים שביקשו להקים עסקים חקלאיים שבמרכזם מטעים וכאלו שרצו להקים חווה משפחתית. גורם חשוב נוסף היה החלטה מס' 443 של מועצת ממ''י בפברואר 1990. ההחלטה נועדה להסדיר מסירת קרקע ליחידים (משפחות) למטרות התיישבות מחוץ לישובים. בהחלטה נקבע גם נוהל של התייעצות עם ראש המועצה האזורית, הועדה החקלאית, מנהל הרשות לתכנון במשרד החקלאות והמחלקה להתיישבות של הסוכנות היהודית. בנוסף נקבע שהמתיישב יוכל לקבל הקצאת קרקע למטרות כלכליות (חקלאיות).

ברמת הנגב לא רק הגורמים לשינוי היו שונים מאשר באזורים אחרים, אלא גם דרך היישום היתה שונה. ביוזמת ראש המועצה התגייסו מוסדות המועצה לסייע ליזמים בשלבים השונים של היוזמה, הרבה מעבר למתחייב על פי החוק. סיוע זה כלל הדרכה וליווי היזמים בתהליך הטיפול בבקשותיהם במערכת הביורוקרטית; זה כלל גם גיוס סיוע של קק''ל בהכנת תשתיות וגם תמיכה מורלית בשעות הקשות.

בסופו של דבר נקבע נוהל מעשי להקמת חוות משפחתיות על ידי הגופים הציבוריים המוסמכים לכך, שהם משרד החקלאות וממ''י והתהליך יצא לדרך. במהלך שנות ה-‏90 הוקמו על פי הנוהל הזה כ-‏10 חוות על ''דרך היין''. את התהליך הזה איפשרו פעולות ואישורים של לא מעט גופים ציבוריים: ממ''י הקצה שטחים, אושרו מגורי שומרים (משרד החקלאות וממ''י), החוות שהוקמו חוברו לתשתיות מים וחשמל וטלפון, משרד הביטחון דרש ומימן גידור שטחים, קק''ל מימנה דרכים והכשרת שטחים, החטיבה להתיישבות סייעה בתקציבי מתיישב והמתיישבים משלמים ארנונה (מעורבות משרד הפנים). המדינה תמכה בתוכנית דרך היין גם באמצעות מענקי השקעות במימון הקמת החוות. משמעות העובדות הללו היא שהתהליך של הקמת החוות בדרך היין קיבל הכרה והסכמה של כל הגורמים שנזכרו.

בכל זאת היו לתהליך לא מעט מתנגדים והביטוי המשמעותי הראשון היה בג''ץ 243/99 שהוגש על ידי ''אדם טבע ודין'' ו''החברה להגנת הטבע''. העותרות טענו כי החוות לא פעם מוקמות באופן בלתי חוקי ובניגוד לשימושי קרקע המותרים על פי תכנית המתאר. בית המשפט דרש שיגובש נוהל שיבטיח שימנעו מעשים בלתי חוקיים ונוהל זה הומצא לבית המשפט. לכן נמחקה העתירה (החלטה, 12.7.2001). הנוהל החדש היה יותר מורכב ויותר קפדני ובכל זאת תהליך ההתיישבות על דרך היין חודש כמקודם.

גם לאחר החלטת הבג''ץ נמשכה תמיכת הממשלה וגופים הכפופים לה (כדוגמת ממ''י) בהתיישבות על דרך היין נמשכה. כשנה לאחר החלטת בג''ץ 243/99, בתאריך, החליטה הממשלה כי התיישבות בודדים היא האמצעי שלה לפיתוח הנגב והגליל. עוד נאמר שם כי שרי הממשלה הנוגעים בדבר יביאו למימוש מדיניות זו... (החלטה מס' 2699, 8.11.2002). בסמוך להחלטת הבג''ץ החלה בהזמנת ממ''י הכנת תיקון (שינוי) לתוכנית המתאר המחוזית ''דרך היין ברמת נגב'' (תמ''מ 42/4). בסופו של תהליך ארוך, בראשית מאי 2006, אושרה התוכנית הזאת על ידי המועצה הארצית לתכנון ולבניה (אושרה הקמת 30 חוות בודדים בנגב).

לכאורה, אחרי שהוקמו 23 חוות, אפשר היה לצפות שכעת אפשר יהיה להשלים את יעדי תוכנית דרך היין (הקמת עד 30 חוות) באיתורים שסומנו על ידי התוכנית. אלא שאז התחילו הדברים להסתבך. שלושה גופים ציבוריים, עדאלה (המרכז המשפטי לזכויות המיעוט הערבי בישראל), במקום (מתכננים למען זכויות תכנון) ו''הפורום לדו קיום בנגב'' שנאבקו נגד אישור התוכנית עד הרגע האחרון הגישו עתירה לבג''ץ כדי שזה יבטל בעצם את החלטת המועצה הארצית לתכנון ולבניה (הודעה לעיתונות של עדאלה, 12.4.2006).

עד היום, יותר משנתיים אחרי, לא התקבלה (פורסמה) שום החלטה של הבג''ץ בנדון. אבל מאז הגשת הבג''ץ בסוף מרץ 2006 התייחסות הגופים השלטוניים השתנתה מאד לרעה. ביום בהיר אחד, כפי שסיפר אחד החוואים, הוציא ממ''י לבעלי ארבע חוות מכתבים ''לפני התראה'' בהם נטען שהחוות האלה אינן חוקיות ופלשו שלא כדין לקרקע לא להם ושהם מתבקשים להרוס ולפנות. על פי דבריו נוצר מצב שבו ממ''י הפסיק לחדש חוזים לשטחים ולמבנים ולהתייחס למתיישבים כאשמים במצב שנוצר. בהמשך השתמש ממ''י בטענה שאין חוזים כדי לדרוש להרוס ולפנות כדי להשתחרר מחלקם באשמה. בין בעלי החוות נוצרה תחושה שממ''י מנסה לשחוק את המתיישבים בכל מיני קביעות ביורוקרטיות נוספות כמו הוצאת שומות בגובה של מאות אלפי שקלים על שימוש בקרקע.

לא רק שתהליך ההתיישבות הזה נעצר אלא שנוצרה האפשרות שיעשו מעשים כדי להקטין את מספר החוות. אבל אמר החוואי שאם משהו בתהליך היה לא בסדר או לא תקין, הרי ששותפים לו לא מעט מוסדות וגופים ציבוריים שפעלו עד אותו מועד בכוונות טובות – צריך למצוא דרך לתקן את המצב במינימום נזקים. מדוע שינתה הגשת העתירה את התנהלות ממ''י?

אפשר לראות את השינוי בהחלטות הממשלה. כשנה לאחר אישור תמ''מ 42/4 הוחלט כי תוקם ועדה בינמשרדית שתבחן את מעמדן של חוות היחידים הקיימות ואת אפשרות הקמתן של חוות יחידים נוספות בנגב ובגליל. במסגרת עבודתה תבחן הוועדה את כל ההיבטים הרלוונטיים לנושא, בין היתר, תיקוני חקיקה ככל שיש להם הצדקה (החלטה מס' 2000, 15.7.2007). כחמש שנים אחרי החלטת הממשלה הקודמת בעניין (החלטה מס' 2699) ''מגלה'' הממשלה שכדי לקיים את ההחלטה הקודמת כראוי נדרשים שיפורים משמעותיים. מי שלא מכיר את נוהלי השגת האישורים, חתימה על חוזים והקמת החוות, עשוי להיות מופתע.

אבל מי שקרא את העתירה ודאי כבר יודע שבניגוד למגישי בג''ץ 243/99, שלושת מגישי הבג''ץ ממרץ 2006 זיהו לקות אמיתית בנוהלי הקצאת החוות. לטענתם החוות הוקצו בניגוד למשתמע מחוק חובת המכרזים, ה'תשנ''ב-‏1992 ולכן דרשו לבטל את האישור שניתן לדרך היין ברמת הנגב (לתמ''מ 42/4). הממשלה (ממשלות) ורשויות שתחת אחריותה נתפסו כמעודדות ''עקיפת החוק'' ולכן היועץ המשפטי לממשלה נכנס לפעולה ודרש שמשרדי הממשלה יאכפו את חוקי התכנון והבניה וכללי המינהל התקין.

בניגוד לפעמים קודמות שהתגלה צורך, הפעם בעקבות הגשת הבג''ץ, היועץ המשפטי והפרקליטות החליטו להיכנס לעובי הקורה וממש לדאוג לתיקון המצב. הדגש הוא על תיקון המצב ולא חשוב על חשבון מי. זהו ההסבר מדוע ממ''י שנמצאת במרכז העצבים של תהליך ההתיישבות מנסה לתקן ולשחוק את המתיישבים. השנה גם הממשלה הבינה שכנראה אין לה ברירה אלא להחליף דיסקט. בהחלטה שכותרתה, ''הסדרת ההתיישבות בחוות הבודדים בנגב ובגליל'' נאמר שעל המינהל לקיים הליך של מכרז על 7 החוות הלא מאוישות (על המיקומים הלא מאוישים) לאחר שהתוכנית המפורטת שלהן הופקדה. עוד נאמר שם שלאחר ההתנסות עם המכרזים הללו לקדם הוצאת החוות המאוישות למכרז (החלטה מס. 3499, 18. 5.2008).המהלך שיצא לדרך בברכת כל הגורמים המיישבים (משרד החקלאות, מנהל מקרקעי ישראל, הסוכנות היהודית, בפרט וממשלות ישראל לדורותיהן) עלה על שרטון, נבלם. יותר מכך כיום ננקטו פעולות כדי לסלק משפחות חוואים מהמקרקעין שהוקצו להן על ידי הגורמים המוסמכים לכך. אותה היד שנתנה מנסה או שואפת כעת לקחת.

העובדות הן שממשלות ישראל יזמו את ותמכו בהקמת החוות כפי שמתואר בתוכנית ''דרך היין ברמת נגב'' (תמ''מ 42/4). לא חשוב איך נסתכל על התהליך הרי שבמהלך השנים הוא נתמך בפועל (במעשה או בהימנעות ממעשה) על ידי לא מעט משרדי ממשלה, צה''ל, רשות העתיקות, רשות שמורות הטבע והגנים, קק''ל, מקורות, בזק ועוד. נקודה חשובה נוספת היא שלחוואים הקיימים ... יש זכות חוקתית, חוקית ומוסרית להמשיך ולשבת במקרקעין וכי פינוי החוות יהווה הפרה של זכויות אלו,... (תזכיר חוות, עו''ד יעקב נאמן, עמ' 1). הם הרי השקיעו מזמנם ומכספם כדי להשביח את הקרקעות אותן עיבדו וטיפחו. רובם גם פעלו בדיוק כפי שנדרשו על ידי ממ''י (שהחתים אותם על חוזים) וזאת בסיוע גופים אחרים במימון ובאספקת שירותים.

במצב ''הלא תקין הזה'' לא יהיה זה סביר שהחוואים לבדם ישלמו את מחיר התיקון. יתכן שלא יהיה מנוס מלהוציא למכרז את שבעת המיקומים הלא מאוישים כפי שהחליטה הממשלה במאי האחרון. אבל לא יהיה זה ראוי לפנות חוואים שפעלו כפי שהורו להם רשויות ממשלתיות כמו ממ''י. לא יהיה זה ראוי שיתעלמו מזכויותיהם שנצברו במהלך השנים. יתכן שזוהי גם משמעות החלטת בית המשפט העליון שקבע שפינוי מתיישבים והריסת מבנים שהוקמו שלא כחוק אינו מידתי (בג''ץ 143/06, 5.9.2007).
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


התנהלות מוכרת
אליצור סגל (יום שלישי, 05/08/2008 שעה 16:14) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לק''י
זו התנהלות מוכרת.
קודם כל צריך לזכור שהחוק נועד לקדם התישבות יהודית ולא להפך - כלומר אם יש בעיה בחוק צריך לשלנות את החוק.
מעהר לזה הרי גם אנו ביש''ע מכירים את הסיפור - כל הרשיויות נותונות אישורים ואז בא ארגון שמאל קיצוני מגיש בג''ץ ופתאום פעולות שנעשו הופכות לבלתי חוקיות רטורואקטיבית.
ברור מאחרוי כל זה לא עומדת שמירת החוק אלא אנטי ציונות - זה אותו הסיפור בשומרון ביהודה בנגב ובגליל.
אליצור
_new_ הוספת תגובהחוות בודדים זו יצירה ציונית גזענית
זוהר בדשא (יום שלישי, 05/08/2008 שעה 17:12) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שמפלה בין אזרח לאזרח, לא כל אזרח יכול לקבל זכות כזו , לא כל אזרח אפילו אם הוא יהודי, אפילו אם הוא נורמטיבי הקריטריונים בדרך כלל הם יכולת למצוא דרך לגופים המחליטים ולהיות בעלי זכויות ציוניות כמו שרות צבאי רצוי באיזשהי יחידה סודית שהתמחתה בחיסולי פלסטינים וכו.

הציונות מסתבר היא בעיקר גזענות כלפי יהודים הרבה לפני שאנחנו מדברים על ערבים, זה סוג של בונבון ציוני שמחולק לאנשי שלומנו.
_new_ הוספת תגובהחוות בודדים זו יצירה ציונית גזענית
פופפקורן (יום שלישי, 05/08/2008 שעה 17:32)
בתשובה לזוהר בדשא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הטיעון שלך בלתי ראוי. לא כל אחד יכול להיות פועל בנין או מהנדס אלקטרוניקה, אז המדינה לא יכולה לתמוך במיזמים שיתגמלו את פועלי הבניין הישראלים או לתמוך בפרוייקט פיתוח טכנולוגיות חדשות באלקטרוניקה וחשמל?

אם יש יחידה סודית שמתמחה בחיסול פלסטינים הייתי כותב אותה במנילה שלי. תגיל לי איך קוראים ליחידה הזאת, אולי אשלח תיקון למנילה.
_new_ הוספת תגובההיחידה המפורסמת היא ''רימון''
צדק (יום רביעי, 06/08/2008 שעה 8:46)
בתשובה לפופפקורן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יחידה קטנה זו, 35 חיילים בסך הכל! חיסלה את הטרור בעזה בשנות ה-‏70 בתוך זמן קצר,
מכיוון שניתנה לה יד חפשית ע''י משה דיין ועל הביצוע הופקד שרון.
יחידה זו תפסה מחבלים, חקרה אותם, וחיסלה אותם.
עבודה מקצועית ומושלמת מביאה תוצאות מהירות ומושלמות.

כאשר יש צבא מסורבל ומסורס, גם 10 אלפים חיילים חמושים מכף רגל עד ראש,
לא מסוגלים לחסל את כנופיות הרוצחים העלובות הללו.
_new_ הוספת תגובההיחידה המפורסמת היא ''רימון''
הבה נרגילה ! (יום רביעי, 06/08/2008 שעה 15:30)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זו לא היתה יחידה סודית כל כך, אלא שאז לא כתבו הרבה על זה בעיתונית. ''רימון של אז היא ''דובדבן'' של היום. המפקד של 'רימון' היה אז דגן, היום ראש המוסד, והוא היה מוכר לציבור דרך העיתונים, והיה ברור שהם פשוט מאתרים מחבלים ומחסלים אותם. זה לא ממש סודי.
היום כל הקרביים: גולני, צנחנים, נח''ל, גבעתי, דובדבן, עושים את זה, לפי הצורך המבצעי.

סודי זה משהו במוסד שנקרא 'כידון' אבל גם הוא פועל אד-הוק מול מטרה מסויימת וכשהו מסיים את משימתו הוא מתפרק.
_new_ הוספת תגובההיחידה המפורסמת היא ''רימון''
צדק (יום חמישי, 07/08/2008 שעה 6:58)
בתשובה להבה נרגילה !
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

היחידה היתה סודית מאד, מעטים ידעו על קיומה גם שנים רבות לאחר שפורקה.
אף יחידה איננה דומה לרימון, בוודאי שלא דובדבן.
אם דובדבן היתה עושה מאית ממה שעשתה רימון, היחידה היתה מפורקת וחייליה היו בבית סוהר.

רימון הוציאה מחבלים להורג לאחר חקירה, אף יחידה לא עושה זאת !!
רימון חיסלה מחבלים גם כאשר יכלה לתפוס אותם חיים ללא שום סיכון.
רימון עשתה מה שבראש שלה, היום על כל סטירה יש לך בג''ץ.
_new_ הוספת תגובההיחידה המפורסמת היא ''רימון''
פפריקה (יום חמישי, 07/08/2008 שעה 8:15)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

היחידה ''רימון'' כמו ''דובדבן'' היתה סודית בערבון מוגבל. שתיהן פעלו תוך הפעלת מסך עשן.
ההבדל בינהן הוא לא בדרך הפעולה שהיא דומה, אלא בכך שאז התקשורת היתה פחות חשופה לסודות ושיתפה יותר פעולה עם הממסד, שנית, לא הכל היה שפיט לפני בג''צ ושלישית, הצבא חשף את 'דובדבן' מיוזמתו ע''י הזמנת כתב צבאי שקיבל גם חומרים מצולמים על היחידה, ואיתם יצא לכתבת-פגז על היחידה.

מה בדיוק דובדבן לא עושה? לא חוקרת מחבלים לפני שהיא מחסלת אותם? נדמה לך.
_new_ הוספת תגובההיחידה המפורסמת היא ''רימון''
צדק (יום חמישי, 07/08/2008 שעה 10:53)
בתשובה לפפריקה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה לא ענין של תקשורת, בוגדים שמאלנים היו גם אז.
המנהיגות היתה אחרת, היא נתנה גיבוי מלא לחיילי צה''ל.
נראה לך שעיתונאים לא ידעו על החיסולים הללו? ששמאלנים לא ידעו עליהם?
אך הם לא העיזו לפעול כי ידעו שהשלטון היה נכנס באבי אביהם.

יוסי שריד סיפר שגולדה מאיר דיברה ברצינות על כך שצריך לאשפז אותו בבית חולים לחולי נפש,
מכיוון שאמר כי יש לשקול את החזרת רמת הגולן לסוריה.
זה לבדו יכול להסביר עד לאיזו תהום הידרדרנו.
איזה הבדל בין מנהיגים של שנות ה-‏60 וה-‏70 לאילו של ימינו.

אם דובדבן עושה את מה שאתה אומר אז כל הכבוד להם ולמי שמאפשר להם זאת.
אך בכל זאת, אינני מאמין שזה קורה. זה נשמע כמדע בדיוני.
_new_ הוספת תגובהדובדבן זה הכי, אחי
יוסלה  (יום חמישי, 07/08/2008 שעה 11:47)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ועכשיו מתברר שזה המכנה עצמו 'צדק'
כלל אינו יודע שלצה''ל יש יחידות מחסלים
המוציאות להורג את פעילי הארגונים הפלסטינים
השונים, בשטח וללא משפט (ובניגוד כמובן לפקודות
מטכ''ל).

מה לפי דעתך המובן של הביטוי 'חיסול ממוקד',
חשבת על זה פעם? במקרים רבים מחסלים חיילי יחידות
אלה לא רק את 'המבוקש' אלא את בני משפחתו, או
סתם עוברי אורח שנקרו למקום.

ואם אתה מציע לחזור לימים שגולדה שקלה להכניס את
יוסי שריד לבית משוגעים, אז אני מציע אותך כמועמד
הראשון.
_new_ הוספת תגובהדובדבן זה הכי, אחי
צדק (יום חמישי, 07/08/2008 שעה 12:13)
בתשובה ליוסלה 
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא יודע ולא נראה לי שקיים דבר כזה.
באוירה התבוסתנית שהכניסו הבוגדים זה נראה בלתי אפשרי.

חיסול ממוקד הוא חיסול חוקי ומוסרי לחלוטין, הבא להורגך השכם לחסלו ולמוחקו מעל פני האדמה.
ואם יהרגו עוברי אורח ובני משפחתו, לא נזיל דמעות תנין,
ממילא כולם הם חלק מהטרור הערבי הרצחני, ומותם הוא באשמת הטרוריסט שחוסל.
חיי יהודים תמיד עדיפים על חייהם של האויבים.
_new_ הוספת תגובהדובדבן זה הכי, אחי
יוסלה  (יום חמישי, 07/08/2008 שעה 12:20)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כן, כן,
הערבים רוצחים,
היהודים מסכנים,
והקדוש ברוך הוא
נתן לנו את ארץ ישראל.

ו'צדק' יושב על הגדר תיל
בסלון ביתו וחולם על כל המלחמות
שבהן לא השתתף.

דיבורי נאצה כאלה
שומעים רק ממי
שלא החזיק
אף פעם רובה ביד.
_new_ הוספת תגובהדובדבן זה הכי, אחי
צדק (יום חמישי, 07/08/2008 שעה 12:48)
בתשובה ליוסלה 
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הערבים הם רוצחים שפלים הנהנים ממלאכת הרצח, חלאות המין האנושי,
בוגדנים שפלים, כפויי טובה, שקרנים, גנבים, גזלנים.....(השלם את החסר)

דיבורים אלו נשמעים מפי מי שעסק במלאכת הקודש של חיסול רוצחים ערבים.
_new_ הוספת תגובהדובדבן זה הכי, אחי
יוסלה  (יום חמישי, 07/08/2008 שעה 13:52)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה ממש לא נשמע
שהיית בצבא
(זה חרוז)
_new_ הוספת תגובהדובדבן זה הכי, אחי
סופר לא סתם (יום שישי, 08/08/2008 שעה 16:33)
בתשובה ליוסלה 
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אצלך החרוז
נשמע כמו שבוז
שאתה דוחקו עד אין קץ
להתקפל, להשתחל ולהתגרבץ
והעיקר לא לומר מאום בחפוז.
_new_ הוספת תגובה[•] יוסלה
זוהר בדשא (יום חמישי, 07/08/2008 שעה 18:48)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

האיש הזה מתהדר בנוצות שמאלני לרבבה דגול.

הנה הוא מטיף לצדק הימני כי לא רצח מספיק ערבים, ולכן הוא השמאל ציוני יוסלה לא רואה בצדק מספיק גברא אחא לדיונים עמוקים על הציונות.

מספיק לקרוא כמה שורות של יוסלה בכדי שנדע שמדובר בקללת השמאל ציונות, שהיא היא הימנמנות האמתית, כמו שלא נולד שהיה בן גוריון, מבצע הנאכאבה, רוצח יהודים וערבים מהסוג הכי נקלה.
_new_ הוספת תגובהיוסלה
יוסלה  (יום חמישי, 07/08/2008 שעה 22:21)
בתשובה לזוהר בדשא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני עסוק בלהכניס את 'צדק'
לבור שהוא עצמו חפר,
ואז מופיע 'זוהר בדשא'
ונופל לאותו החור השחור.

צא מהסחרור.
_new_ הוספת תגובה[•] יוסלה הגיבור הציוני הדגול
זוהר בדשא (יום שישי, 08/08/2008 שעה 16:44)
בתשובה ליוסלה 
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מכל הרהב והמלל ה''שמאלני'' נשאר משפט נבוב מילטרסטי פאשיסטי ומטופש של ''לא החזקת רובה ביד'' .

יוסלה הוא שמאל ציוני, דוגל במלחמות, את האבו עלי השמאלני שלו הוא עושה על צדק הימני ממנו הוא שואב חיזוקים להיותו שמאלני, צדק אכן יחסית ליוסלה ה''שמאלני'' פחות רצחני ולא תקע ערבים בצבא , ממש נביבות מהסוג הירוד השמור לשמאל ציוני טיפוסי.
_new_ הוספת תגובהיוסלה הגיבור הציוני הדגול
ע.צופיה (יום שישי, 08/08/2008 שעה 16:48)
בתשובה לזוהר בדשא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

על כל מגרעותיו,והן רבות, יש לו יתרון אחד גדול ואדיר עליך, זוהר בדשא, או זוהיר ,או כל שם אחר : הוא ציוני וזה מה שאתה לא .
קודם תגדיר את עצמך ואחר כך תזרוק בוץ על אחרים.
_new_ הוספת תגובהיוסלה הגיבור הציוני הדגול
זוהר בדשא (יום שישי, 08/08/2008 שעה 16:59)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני לא ציוני זה ברור, אני גאה בזה, לא ברור לי מה אתה צופיה. אשמח את תגדיר לי אותך בלי רהב ובלי הבלים ציוניים.אתרום לך מה לדעתי ההגדרה שלך, אתה שמרן , קאפטליסט, בטח אתה חושב שלתמוך במפלגת העבודה הבורגנית זה סימן שאתה שמאלני דגול, אני מציע לך לחשוב מחדש, ולהפסיק להתבייש בהיותך ימנמני, בטח החזקת רובה ביד, ולא משנה אם זו יד ימין או שמאל.

יופי ציוני של פאפא.
_new_ הוספת תגובהיוסלה הגיבור הציוני הדגול
ע.צופיה (יום שישי, 08/08/2008 שעה 18:53)
בתשובה לזוהר בדשא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הגדרת אותי מצוין.
לא להיות ציוני בארץ ישראל זה או נטוראי-קרתא או ערבי או סתם יהודי בוגדני.
אני מהמר על האמצעי.
_new_ הוספת תגובהיוסלה הגיבור הציוני הדגול
זוהר בדשא (יום שישי, 08/08/2008 שעה 19:41)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

להיות טיפש ולכתוב ערימת שטויות נבובה כמו שאתה כותב מהמקום בו אתה נמצא זה באמת אופייני לציוני.
_new_ הוספת תגובהיוסלה הגיבור הציוני הדגול
זוהר בדשא (יום שישי, 08/08/2008 שעה 19:49)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עוד משהו צופיה הציוני מאי-שם...לדעתי כשמונים אחוז מאלה שחיים בישראל אינם ציונים, אולי הגזמתי, תשעים אחוז.

מאיפה שאתה בא זה באמת מראה מקום מלבלב ומובן, אני מניח לך להתבוסס בציונות שלך, בוגד במי?

בך?

אני מכיר אותך מאיזשהו מקום , חייב לך משהו?

בורות עלובה וכסילות כמו שלך אופיינית מקלטו של הנבל בציונות הנבובה.
_new_ הוספת תגובהיוסלה הגיבור הציוני הדגול
ע.צופיה (יום שישי, 08/08/2008 שעה 23:30)
בתשובה לזוהר בדשא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ניבול הפה מראה על המסכנות והעליבות שלך.
הרי תשובה ענינית זה לא בתחום שלך.
כפי שכתבתי הבוגדנות שלך בולטת לעין כל.
_new_ הוספת תגובה[•] יוסלה הגיבור הציוני הדגול
זוהר בדשא (שבת, 09/08/2008 שעה 0:18)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בוגד זה לא ניבול פה?

אתה כתבת שאני ערבי, שזה משעשע, זוהיר , ברמה של ילד בכיתה ג' , על מה אתה מלין?

אני בוגד יאללה , תרים טלפון לשב''כ חתיכת [•]...
_new_ הוספת תגובהיוסלה הגיבור הציוני הדגול
זוהר בדשא (יום שישי, 08/08/2008 שעה 17:50)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אגב צופיה זוהיר זה רמז שאני ערבי? או סתם פרענק?

מסחיק הצופיה הזה.
_new_ הוספת תגובהיוסלה הגיבור הציוני הדגול
סופר לא סתם (יום שישי, 08/08/2008 שעה 17:58)
בתשובה לזוהר בדשא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זוהר בדשא, אל תסמוך על שמאלנים. כלומר גם לא על עצמך.
_new_ הוספת תגובהיוסלה הגיבור הציוני הדגול
ע.צופיה (יום שישי, 08/08/2008 שעה 18:54)
בתשובה לזוהר בדשא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

פרענק זו מחמאה.
ואני לא מחלק לך מחמאות.
אגב, זו לא בושה להיות ערבי, להיפך.
_new_ הוספת תגובהיוסלה הגיבור הציוני הדגול
זוהר בדשא (יום שישי, 08/08/2008 שעה 19:43)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

להיפך ?

גזען ציוני , איך כתב עליך עמיש, שוטה אלים. אני חושב שאתךה שוטה ציוני , אלים נו טוב זו תכונה של כל ציוני באשר הוא.
_new_ הוספת תגובההפוסל במומו פוסל
דוד סיון (יום שישי, 08/08/2008 שעה 22:48)
בתשובה לזוהר בדשא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהיוסלה הגיבור הציוני הדגול
ע.צופיה (יום שישי, 08/08/2008 שעה 23:31)
בתשובה לזוהר בדשא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כפי שאמרתי ,זה לא בושה להיות ערבי, להיפך.
_new_ הוספת תגובהיוסלה הגיבור הציוני הדגול
זוהר בדשא (שבת, 09/08/2008 שעה 0:19)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא בושה להיות ערבי? בטח יש לך ידידים ערבים.
_new_ הוספת תגובהיוסלה הגיבור הציוני הדגול
ע.צופיה (שבת, 09/08/2008 שעה 6:42)
בתשובה לזוהר בדשא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בטח שיש לי , למה לא?
_new_ הוספת תגובהלי יש חברים בדואים
דוד סיון (שבת, 09/08/2008 שעה 7:38)
בתשובה לע.צופיה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כבר הרבה שנים שיש לי רצוף וחם עם בדואים.
בשנים האחרונות הרשימה דווקא מתרחבת.
_new_ הוספת תגובהלי יש חברים בדואים
לוי (יום שני, 11/08/2008 שעה 6:40)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הזהר שהחברים האלה לא יחסלו אותך .
_new_ הוספת תגובהיוסלה
סופר לא סתם (יום שישי, 08/08/2008 שעה 17:43)
בתשובה ליוסלה 
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בינתיים אתה נפלת לבור שחפרת
ואתה עסוק יותר בלחץ את עצמך ממנו
ואז בא זוהר בדשא ונופל עליך
ומחזירך לתחתית הבור.

צא מהבור.
_new_ הוספת תגובהאני החזקתי פעם רובה ביד
יוסי (יום שישי, 08/08/2008 שעה 7:59)
בתשובה ליוסלה 
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ואני אומר דברי נאצה דומים
כן, כן,
שהערבים רוצחים,
והיהודים מסכנים,
והקדוש ברוך הוא
נתן לנו את ארץ ישראל.

אבל אני לא חולם
כי הרי לא צריך לחלום על מלחמות
הן ישנן ברוך השם,
כי הערבים רוצחים,
ואנחנו מתגוננים והורגים
אז תתעורר מחלום השלום ההזוי שלך
ותצטרף אלינו לנשק להגנת העם, האדם והארץ
כנגד מטורפי הערבים עובדי האלילים ואללה.
_new_ הוספת תגובהאני החזקתי פעם רובה ביד
יוסלה  (יום שישי, 08/08/2008 שעה 10:11)
בתשובה ליוסי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אולי החזקת פעם רובה ביד,

אך אם לפי תפישתך,
הכיבוש הישראלי בשטחים
הוא מלחמה,
וביהודה ושומרון ''אנחנו מתגוננים והורגים''
כדבריך,

אז עבר צבאי כנראה אין לך,
כי כל חייל יודע להבחין
בין 'מלחמה' לבין מה שצה''ל אמור
לעשות בשטחים (שיטור ושמירת
הסדר והבטחון).
ואם תמצא עצמך במלחמה, ואיני מאחל לך זאת,
תדע מיד מה ההבדל.

עד כה רוב המטורפים עובדי האלילים שיוסלה
פגש, גרים בהתנחלויות בשטחים.
_new_ הוספת תגובהלא נכון
סופר לא סתם (יום שישי, 08/08/2008 שעה 16:28)
בתשובה ליוסלה 
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

חיסול ממוקד זה חיסול הטרוריסט המיוחד.
רק במקרים מועטים נפגעו גם נוספים, וזה במקרים חריגים וכאשר אי אפשר היה להעריך שיש לידם נוספים (מה שנקרא אצל המחבלים ''מגן חי''. להוציא פעם אחת שחוסל חמאסניקי בכיר כשידעו שאישתו איתו ובפועל הסתבר שהיו גם ביתו, שומרי ראשו ועוד חמאסניקים שהתגוררו בבניין). מבחינת ההישגים המבצעיים היה ערך לסיכולים ממוקדים, וקרוב לודאי שנחדש אותם כאשר הפלסטינים יחדשו את הטרור האקטיבי.

חבל שגולדה לא הכניסה את יוסלה לבית המשוגעים כי אז
השמאל הישראלי היה מרגיש בריא יותר.
_new_ הוספת תגובההתחסדות רצחנית
יוסלה  (יום שישי, 08/08/2008 שעה 21:53)
בתשובה לסופר לא סתם
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מקרה אחד לדוגמא [מאתר 'בצלם']:

''ב-‏7.5.08, במהלך פעולה למעצר חשוד בבית שכן, השתלטו חיילים על בית משפחת א-דר'מה בכפר עבסאן החדשה שברצועת עזה. אותה שעה היו בבית אם המשפחה ושלושה מילדיה. החיילים פוצצו את דלת הבית ללא אזהרה ובפיצוץ נהרגה האם. לאחר-מכן השתלטו החיילים על הבית ונותרו בו כחמש שעות כשגופת האם מוטלת על הארץ וילדיה בחדר הסמוך. עם תום הפעולה עזבו החיילים את הבית והותירו את הילדים לבד עם גופת אמם. סמירה א-ד'רמה, בת 13, תיארה את שהתרחש אותו יום בעדות וידאו שמסרה לבצלם.''

_new_ הוספת תגובהפלצנות מתחסדת
אמישרעגז (יום שני, 11/08/2008 שעה 11:47)
בתשובה ליוסלה 
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כוחות צה\\''ל תקפו בית מחבלים ולא משפחה מסכנה ותמימה. הפלסטינים (כלומר, אתה ושכמותך) אינם יכולים להפנות אצבע מאשימה לצה\\''ל כאשר אתם בעצמכם מערבים ערביות וילדים עם טרור. אם כל הכבוד למגן האנושי שלכם, יש גבול לטימטום! אני לא מוכן שערבי ישגר קסאמים על שדרות כשמסביבות בני משפחתו כמגן. אני רוצה שהערבים ישלמו כגמולם, ואם הם מערבים נשים וילדים אז שישלמו בהם מחיר כבד.

הריסת הבית היתה חשובה במלחמתנו נגד הטרור ושום מגן אנושי שמוסתר במעבי הבית לא צריך לתת יתרון מבצעי לערבים. זה בטח גם לא נותן לערלים האלה יתרון מוסרי. לכל היותר כל גבר יקבל 77 זונות בגהנום.
_new_ הוספת תגובהחוות בודדים זו יצירה ציונית גזענית
זוהר בדשא (יום חמישי, 07/08/2008 שעה 18:50)
בתשובה לפופפקורן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ימים יגידו מה יהיה מהמדינה שרקחתם פה שחומדת כספי נצולי שואה, ומאמללת זקנים ונכים וחולים.

רק רוצחים מטעם המדינה מקבלים מתנות , על זה תפארת המדינה שהקמתם.
_new_ הוספת תגובהמה זה מפריע לך שתשיעה אנשים קיבלו חווה
יוסי (יום שישי, 08/08/2008 שעה 8:06)
בתשובה לזוהר בדשא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כדי לכבוש את הנגב?

האמריקאים ככה כבשו את המערב רק שהם גם נלחמו בינם לבין עצמן על הממון והכוח. בנגב הממשלה נותנת (לא תמיד בשכל רב,אבל נותנת) קרקעות ליהודים טובים ומוכשרים להקים מחדש את חקלאות הנגב של העבר. האם מפחיד אותך שגם הנגב יהיה פורח?
מפריע לך שאיננו נותנים גם לערבים לכבוש את הנגב?
מה ההתייפיפייפות השמאלנית הזאת?
פעם לא התביישנו לומר שאנחנו מדינת העם היהודי. היום זה נתקע לכם בשיניים, כמו שפעם לדתיים זה נתקע בשמיים.
הדתיים רובם כבר יצאו מזה. השמאלנים ברובם עכשיו נכנסים לזה, אבל עם ישראל יוכל לכם בכל מצב!
_new_ הוספת תגובהחוות בודדים זו יצירה ציונית
צדק (יום שישי, 08/08/2008 שעה 8:41)
בתשובה לזוהר בדשא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אכן רוצחים מקבלים מתנות, ראה פושעי אוסלו המיליונרים מעיסקות עם מרצחי אש''ף.
דמים תמורת דם יהודי.
_new_ הוספת תגובהפגיעה בהתנחלויות הר הנגב היא פשע לאומי
פופפקורן (יום שלישי, 05/08/2008 שעה 17:25) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הממשלה צריכה לתקן את ההדורים, לתמוך ההתנחלויות הקיימות ולעודד חדשות ובלבד שהשטחים שיועברו יהיו רשומים ומסומנים כדין. בהחלט אנחנו צריכים לפזר את האוכלוסיה היהודית ככל שניתן בארץ ישראל המערבית, לנצל את שיטחי הקרקע ככל הניתן מבחינה חקלאית. היתרון של רמת הנגב הוא מיקום גבוה יחסית, מיעוט גשמים ומים בכלל (אם נתעלם מאקוויר מי התהום הנגב) שם אפשר לגדל גידולים בחקלאות בעל ושלחין עם מי נגר עיליים ואגירת מי שטפונות ופיזור המים בשיטת הטפטפות.

היתרון של הנגב שיש שם שטח גדול יחסית, טמפרטורות גבוהות יחסית שגורמות להבשלה מוקדמת (מבחינה זאת יש להם יתרון מסחרי). הגפן זקוק למעט מים יחסית כדי לפרוח וניתן להשקותו גם עם מים מליחים (ברמה סבירה) שמשפרים את איכות הגפן, ולכן הגפן הוא פרי ראוי ומתאים. אבל גם פירות אחרים יכולים לצמוח שם עם השקעה יחסית קטנה, כמו דובדבנים, תפוחים, אגסים, משמשים, אפרסקים וכו'.
_new_ הוספת תגובהאתם העושים עצמכם כשמאלנים מחללים את הארץ
סתם אחד (יום חמישי, 07/08/2008 שעה 6:21) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

האדמה שייכת לעם הפלסטיני השדוד. אבל אתם יודעים שלמוסלמים אסור לשתות אלכוהול ואתם בכל זאת מגדלים להם גפן על ההר, רק כדי לפגוע ברגשותיהם.

סיון, אתה שמאלן מדומה. אתה כובש את הקרקע וגונב אותה מהפלסטינים בנצח ע''י חילולה בגפן האלכוהולית שלכם.

אתה לא טוב יותר מימנמן שרוצה למחוק את זכר הפלסטינים הקדמונים מן הארץ.
_new_ הוספת תגובהאתם העושים עצמכם כשמאלנים מחללים את הארץ
לוי (יום חמישי, 07/08/2008 שעה 7:29)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בגץ אנטישמי אשר טופח ע''י אהרון ברק , זה כל הסיפור .
הוא רמז לארגוני סמול שונים להגיש בגצים במסווה של איכות הסביבה, טבע , נוף וכו'.
אותם תרגילים מסריחים מופעלים על מגורשי גוש קטיף והישובים בישע .
ממתי הבגץ מתערב בבבעלות קרקע ? רק כאשר מדובר בסילוק יהודים . ערבים משתלטים על אדמות בכל הארץ חופשי חופשי .
מדינה אנטישמית .
_new_ הוספת תגובהשמעתי 3 מתוך 27 חוואים בדרך היין .
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום חמישי, 11/11/2010 שעה 8:29) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מה שהם אמרו זה שכמו בגליל כך בנגב , נועדו חוות הבודדים (שבנגב) ומיצפים (שבגליל) למנוע התיישבות לא חוקית של בדואים . דבר זה אינו מוזכר במאמר אליו אני מגיב .
מה שמופיע במאמר זה איזכור של אדם טבע ודין , החברה להגנת הטבע עדאללה והפורום לדו קיום בנגב .

שני האחרונים הם מתומכי העמדה הערבית-בדואית . כך גם בגץ הטהרן הגדול בישראל .

מאחר וההקמה של מבני מגורים על ידי הבדואים , נעשה ללא התחשבות בתוכניות המיתאר , על אדמות המדינה וללא מיכרז הרי שהן לא חוקיות בעליל .

התיישבות יהודים בחוות בודדים על דרך היין בתוספת זית ,רימון ותיירות נועדה לבלום מגמה זו .
_new_ הוספת תגובהאם תקרא שוב תמצא:
דוד סיון (יום חמישי, 11/11/2010 שעה 9:19)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. אמירה לגבי החוקיות של החוות: ''עותרות טענו כי החוות לא פעם מוקמות באופן בלתי חוקי ובניגוד לשימושי קרקע המותרים על פי תכנית המתאר''.

ב. יש במאמר עוד רמזים לגבי דעתי על חוקיות ומטרת התהליך וכמובן הערות הקוראים שבעצם טוענות זאת.
_new_ הוספת תגובהמה קורה יש חדש
(יום שני, 24/09/2012 שעה 16:59) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מה קורה עם חוות בודדים? יש שם התקדמות או שהכל תקוע כמו הכל במדינה הזו??
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי