פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
''שלטון החוק'' במשבר
שמעון מנדס (יום שישי, 31/08/2007 שעה 2:45)


''שלטון החוק'' במשבר

שמעון מנדסכתבתי בעבר לא פעם כי אינני אוהב את המושג ''שלטון החוק''. התחושה שלי בנושא נבעה ממה שלמדתי ממורי באוניברסיטה העברית, הפרופ' בנימין אקצין ז''ל, בסוף שנות החמישים של המאה הקודמת. הוא קבע אז: ''כל שלטון ממושך סופו להסתאב ולחגוג על השחיתות''. והוא אף נתן דוגמא שבארה''ב ידעו להתמודד עם זה בצורה נכונה, בכך שקבעו כי נשיא לא יכהן יותר משתי תקופות רצופות. כלומר, המסקנה המתבקשת היא שצריך להחליף מעת לעת כל שלטון – כדי שלא יספיק להסתאב.

לפני כשלושים שנה החלו אצלנו להשתמש במושג ''שלטון החוק''. הביטוי הזה הועתק מן האמריקנים שקבעו אז את המושג שלהם בנושא: The Rule of Law. כוונת המשתמשים במטבע לשון זו, היתה להדגיש את עליונות החוק על פני כולם. והרי במשפט העברי כבר נקבע, לפני אלפי שנים: ייקוב הדין את ההר, כי המשפט לאלהים הוא (מסכת סנהדרין דף ו'). בעברית שלנו היום, הפסוק אומר כולם שווים בפני החוק, כי החוק הוא של האלהים. הרעיון מאחורי התפישה הזו הוא שכל בני האדם, יהא תפקידם אשר יהיה, האל הטוב הוא תמיד מעליהם, ויש לציית לו. ולכן כולם שווים בפני החוק.

בימים ההם של ראשית המדינה, היועץ המשפטי של הממשלה לא היה מעל לממשלה. הוא לא יכול היה לצוות עליה דבר. במציאות הוא היה כשמו: היועץ. איך אמר פעם דוד בן-גוריון לחיים כהן, שהיה אז היועץ, כאשר אני אזדקק לעצתך אני אקרא לך. וחיים כהן ז''ל, שהיה המשנה לנשיא בית המשפט העליון, לא היה איש קוטל קנים במישור המשפטי. אבל כדי שזה יקרה צריכים להתקיים שני דברים. הראשון, העומד בראש העם, צריך להיות מנהיג. והשני, על המנהיג להיות נקי כפיים, שלא דבק בו רבב. בזכות שני דברים אלה, ב.ג. עמד מול האפיפיור – ויכל לו. הוא גם עמד מול האו''ם – ויכל לו (או''ם שמו''ם).

האיש שגרם למפנה היה מנחם בגין ז''ל. בהיותו משפטן הוא רצה להפגין את עליונות החוק, ולכן כופף את עצמו ואת כולם לא לחוק, אלא לאנשי המשפט. הוא היה האיש שטבע את המושג: „יש שופטים בירושלים”. חובה עלינו לציין, שהאיש היה צנוע, נקי כפיים ובר לבב. אבל הוא רצה להמחיש בפועל את הפסוק ממסכת סנהדרין. לכן הוא היה הראשון שהזמין את היועץ המשפטי לממשלה להשתתף בישיבות הממשלה באופן קבוע. ומאז אנשי המשפט לקחו לעצמם סמכויות לאט לאט, וראו כי טוב. והם החלו להכתיב לשלטון מה כן ומה לא. למרבה הצער, האנשים שבאו אחרי בגין כבר לא היו מהליגה של המנהיגות הראשונה שלנו.

ולאט לאט מערכת המשפט החלה להתדרדר. התביעה הכללית דאגה לסלק מדרכה כל אישיות פוליטית שבקשה לבצע רפורמות שיטלו ממנה את אחוזות השלטון שהיא מחזיקה בהן. המאבק היום בין שר המשפטים, הפרופ' דניאל פרידמן לבין נשיאת בית המשפט העליון, הגב' דורית בייניש, הוא לא על איכות החוק, או פגמים בו. המאבק הוא על השלטון במערכת הצבורית שלנו.

בכל מדינות העולם המתקדם, אין שום מינוי אוטומטי לשום תפקיד צבורי. רק בישראל, לנשיא בית המשפט העליון מתמנה השופט הוותיק ביותר. אף שיתכן כי בבית המשפט העליון יש שופטים יותר מבריקים ויותר מוכשרים – הבחירה היא אוטומטית. מדוע ששופט יתאמץ להוציא מתחת ידיו פסקי-דין מעולים, שהרי הוא יודע כי ממילא הקידום חסום בפניו. בארה''ב למשל הנשיא יכול למנות נשיא לבית המשפט העליון, אדם שבכלל לא היה חבר בפורום העליון הזה. כנגד זה, האיש חייב לעבור שימוע קפדני ביותר אצל ועדת החוקה בסנאט האמריקני. ורק אם היא מאשרת אותו, הנשיא יכול למנותו לתפקיד הרם.

הגיע הזמן לבטל את המושג הנלוז הזה ''שלטון החוק''. הנסיון מוכיח לנו ששלטון ממושך סופו שיסתאב. מערכת המשפט שלנו הסתאבה. אבל נשאלת השאלה האם נוכל להחליף את החוק? ודאי שלא. החוק אינו שלטון אלא ערך עליון, שאנחנו כחברה מתוקנת יש לנו אינטרס לשמור עליו. החוק הוא הבסיס של כל שלטון, ולא מעליו; החוק צריך להיות נר לרגליהם של אנשי השלטון, שלאורו הם יפעלו. ואנשי המשפט יעשו שרות גדול לעם ישראל, אם יפעלו לשנות את הנורמות הקיימות.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


מינוי לפי וותק
לוי (יום שישי, 31/08/2007 שעה 7:45) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הערתי פעם לדיקן שציונים לא תמיד מבטאים את כישוריו של הסטודנט . לכן לא ראוי להשתמש בממוצע הציונים לחלוקת מילגות .
תשובתו היתה
אתה צודק . מה אתה מציע ? שאחלק מלגות לפי מספר הנעלים ? לפי המשקל ? הרי זה לא ימעוד במבחן בג''ץ .
חביבי ,
חברי בית המשפט העליון פמפמו לציבור שמי שזכה במינוי הוא לא סתם לקקן או תככן אלא משיכמו ומעלה . כולם מצוינים לכן המינוי הוא בסה''כ טכני כמו בהסתדרות עליה השלום .
הצרה היא שלבית המשפט העליון הסתננו פוליטיקאים מושחתים וסתם לקקנים , לקקניות ונמושות .
לכן היגענו לאן שהיגענו .
_new_ הוספת תגובהמה שקורה לא כל כך רע.
אבי גולדרייך (יום שישי, 31/08/2007 שעה 11:39) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הפרדת הרשויות יוצרת מאזן כוחות בין שלושת הרשויות, המבצעת, השופטת והמחוקקת.

אלא, שבתקופה די ארוכה שלט איש חזק, -ברק ברשות השופטת.
הוא ניצל את חולשתם וחוסר ניסיונם של אנשי הרשות המחוקקת והמבצעת- ניצל את יכולתו לסנדלם על ידי תיקים פליליים ויכולתו לסבכם בחקירות פליליות וכך שלט ביד רמה על מדינת ישראל ובאורח לחלוטין לא דמוקרטי.

מה שאנו רואים כאן איך מערכת האיזונים והבלמים של הדמוקרטיה מתחילה לנוע על צירה ולהתאזן.
איש אחד חזק מהרשות המבצעת, פרידמן , מזעזע את הרשות השופטת ומחזירה למקומה תוך כדי כך שמחזיר לרשות המבצעת את כוחה וכבודה.
אנו נהיה צפויים לעוד מהלומות כבדות בין 2 הרשויות ואפשר לצפות שבסופו של דבר תתאזן המשוואה וייווצר ''מאזן אימה''.-
הבג''צ יפסיק להלך אימים על הרשות המבצעת והרשות המבצעת תפסיק ''לעורר מדנים'' אצל השופטים.

הבעיה היא מה יקרה עם הכנסת, הרשות המחוקקת.
הכל תלוי במסה הקריטית של חברי הכנסת ה''טובים'' והמוכשרים.
אם יהיו הרבה טובים זו תדע לדרוש זכויותיה- אם לא אז לא.
ושני הרשויות האחרות ידרסו אותה
_new_ הוספת תגובהאני מסכים לכל מילה ומילה
ע.צופיה (יום שישי, 31/08/2007 שעה 12:28) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אך בכל זאת הערה קטנה. דוד בן גוריון לא צדק. כאשר אתה מעסיק יועץ משפטי ושומע את דעתו,והיא לא נוחה לך,זכותך לבקש ולקבל עצה,או עצות נוספות,אך אינך יכול לקבל החלטות בעלות גוון או השלכות משפטיות מבלי להיוועץ עימו בנושאים המשפטיים. וזה נכון לגבי מומחים אחרים,כגון אנשי צבא. נוכחות היועץ המשפטי בישיבות הממשלה נותנת לו את האפשרות להכיר את הבעיות ממקור ראשון.
הבעיה עם היועץ המשפטי היא, האם הוא איש הרשות המבצעת או זרועה הארוכה של הרשות השופטת ברשות המבצעת.
לדעתי למר מזוז יש הרבה לילות לבנים בענין זה.
_new_ הוספת תגובהמנחם בגין היה יסודי
זוהר בדשא (יום שישי, 31/08/2007 שעה 15:14) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

למשל כאשר הוא נסע לקאמפ דויד לעשות שלום עם מצרים הוא לקח איתו את אהרון ברק, ושם ניסח האיש את המילים והעקרונות של הסכם השלום. המון כעסו עליו גם הנשיא קרטר שהוא כזה קפדן.

איזה לעג ואילו קיטונות נזרקו בבגין במיוחד ע''י שלום עכשיו ועוד כמה ''צברים'' חפיפניקים שחושבים שיש להם את החוכמה בכיס הקטן של הג'ינס הדהוי שלהם.

אבל מה שקרה די פשוט , היהודי החכם והישר בגין שוב צדק, הסכם השלום עם מצרים שרד מלחמות ושרד תהפוכות ואפילו שרד את רצח נשיא מצרים.אולי זה לא הסכם אידיאלי אבל בהתחשב במקום בו אנו חיים זה הסכם שהוכיח את עצמו.

והנה בא הצבר רבין ז''ל האיש שאין לו שום קשר למישפטזציה הוא הרי חברמן, צבר אמיתי מין איש עילג כזה שיודע לעשות ולא לדבר, והביא את הסכם אוסלו עליו אמר אהוד ברק שהוא מלא חורים כמו גבינה שוויצרית , מה התוצאה?

התוצאה הרג אלפים משני הצדדים ויאוש גדול מהשלום. ואחד ההבדלים בין בגין לרבין שבגין לא השאיר חורים ולא לקח סיכונים ולא זלזל בחוקים ובתקנות ומלא מהם יש בהסכם שעדיין שורד בהתחשב בעוינות שיש בין ישראל למצרים.

ומה קרה בהסכם אוסלו?

ההפך הגמור , הבוז לתקנות הבוז להסדרים שצריך לכבד , והתוצאה ידועה.

יש איזושהי עייפות משלטון החוק וממשפטנים אבל מה יהיה אם נשאר בלי בתי משפט , איך נחיה, הרי הפאשיזם יגיע מהר מאשר נדמה לנו, לי יש המון ביקורת על בתי הישפט על הממסד המשפטי אבל רק לא מדינה שלא מכבדת את שלטון החוק, שיהיה אפילו חוק קלוקל, אפשר להלחם בו.

אני לא איש כל כך מסודר , ודווקא בגלל שאני מאמין בחופש ובחירות אני לא הייתי מחפש מנהיג חזק, מנהיג חזק צבר חברמן ופאשיסט זה לא הפתרון.

ראינו את אריק שרון מנהיג חזק לאיזה דרדור מוסרי הביא את המדינה איזו שחיתות הוא גלגל לפתחי המדינה המוצלחים ביותר במנהיגי ישראל היו גלותיים מאד, אשכול ובגין.

שניהם עם השוני בניהם כמובן ובהשקפת העולם שלהם היו צנועים, והיום כל המנהיגים שלנו הם מושחתים, רמאים, שקרנים וחלק נגועים בעבריינות ממש , ממש מודל ציוני צברי.

עוד משהו שאופייני לצברים ציוניים , זה הבוז לסדר ולשלטון החוק , החברמן הציוני לא יודע לעמוד אפילו באור אדום ברמזור, קטן עליו.

הסכנה על הכביש היא סוג של ''מודל'' לחיים ללא חוק כי על הכביש רוב התאונות נגרמות מזלזול בחוק.

יוצא ששלטון החוק שומר על החיים שלנו וזו לא קלישאה.
_new_ הוספת תגובהמנחם בגין היהודי עבר סובלימציה של תרבות גויית
אלכסנדר מאן (יום שישי, 31/08/2007 שעה 21:28)
בתשובה לזוהר בדשא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני מוצא עצמי מסכים לדבריך אלה, אולם חייב להמשיך ולהקיש בעניין ''החטא הקדמון'' לשיטתך, שאינו אלא הציוניזם בהכללה. ממה שאני בעצם מבין מנימת דבריך אלה, הרי שיש הבדל של ממש בין ציונים-גלותיים ששורשיהם מצויים בתרבויות אחרות, לבין ציונים-צברים שמבקשים לצפצף על כל העולם – אלא אם כן אינך מגדיר את אשכול ובגין כ''ציונים'' לצורך ההשוואה.

אני גורס, לעומת זאת, שהבעייה המרכזית לזלזול בשלטון החוק מקורה בהיעדר נורמות קולקטיביות המכירות בחוקיי משחק סבירים וג'נטלמנים בין הכוחות השונים במשוואה. זוהי גם הבעייה עם האבטיפוס הציוני הכללי: הוא אינו בדיוק ג'נטלמן, וברוח דברים זו הוא גם אינו נדיב ואכזר כדברי אותו משורר, אלא בסופו של דבר מאוד יהודי במובן הקומבינטורי של המילה, שמחפש גם שקט ונורמליזציה שסביבת הג'ונגל שבה בחר להקים את ביתו הלאומי מסרבת להעניק לו (מה שמעניק לו הרבה נקודות של חסד, להבנתי, שכן מסביבו חיים טורפי אדם).

כאן גם מגיע העוקץ בדבריי אלה: הציונות שאתה כה מתעב לא נולדה יש מאין; היא באה מסל הרעינות היהודי, ופניה דומות בפירוש לפני היהודי שלא עבר סובלימציה גויית מכוננת בדמות היכרות ראשונית עם מדינת חוק מתפקדת, היינו שלא רוסן על ידי תרבות גויית מסביבו. זוהי כנראה התורה על רגל אחת כולה בהקשר זה.
_new_ הוספת תגובהמנחם בגין היהודי עבר סובלימציה של תרבות גויית
זוהר בדשא (יום שישי, 31/08/2007 שעה 22:42)
בתשובה לאלכסנדר מאן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ֲאתה טועה אולי לא הסברתי נכון.

בבחירה בין יהדות לישראליות אני מעדיף את היהדות, הבעיה שלי עם הציונים היא במקום של הרצון ליצור יהודי חדש , אני חושב שזו הבעיה העיקרית של הציונים כי התרבות הישראלית שנוצרה היא תרבות של חפיף , של שנאה, שלא הרס ושל אלימות , בחרו תמיד במשהו שהוא ההפך מהיהודי הגלותי, גם כאשר היהודי הגלותי הזה היה תפארת תרבות המערב.אני לא רואה שלילה בגלות היא אינה פשע נגד האנושות ובגלות במילא היהדות של היום עוצבה.

אני לא מותר על היהודי הזה ולזה התכוונתי לא מתאים לי הישראליות שנוצרה פה היא בהמית ואכזרית.

אגב לא רק כלפי ערבים כלפי יתום ואלמנה כלפי יהודים שנראים אחרת כלפי נצולי שואה ..רשימה ארוכה וזה מה שאיני מקבל.
_new_ הוספת תגובהמנחם בגין לא היה יסודי כל כך
שמעון מנדס (יום שישי, 31/08/2007 שעה 23:04)
בתשובה לזוהר בדשא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ראשית, מנחם בגין לא היה יסודי. אילו הוא היה באמת כזה, הוא לא היה מתחרט על חתימת הסכם השלום עם מצרים, שלוש שעות אחרי החתימה. כי אז הוא הבין את הטעות הזו ביחס לרמת הגולן.

השגיאה הגדולה של מנחם בגין מתבטאת בכך שהוא הפך את משרתי החוק לאדוניו של החוק. ומאז שיש לנו ''שלטון'' של חוק, לפתע רבו כל כך פורעיו.
_new_ הוספת תגובהמנחם בגין לא היה יסודי כל כך
זוהר בדשא (שבת, 01/09/2007 שעה 20:10)
בתשובה לשמעון מנדס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה יודע שזה לא נאה להיות צייקן , המסע אותו צריך היה לעבור בגין כאיש ימין ואיש לאומי להחזיר את כל סיני בפועל לא בקשקשנות בן גוריונית הוא פער שקשה מאד אפילו לאיש עם פאתוס כמו בגין , בטח היו לו היסוסים ובטח שספקות וחרטות זה לא מוריד דבר מהמעשה הגדול והמופלא שעשה במיוחד כאשר משווים אותו לבן גוריון שהביא שנאה וסלקציות והפרדה בין יהודי ליהודי שלא לדבר על שלטון צבאי של כמעט עשרים שנה על ערביי ישראל , הקלישאות של ימין שמאל מתפרקות לא נשאר זכר לאמירות על פאשיזם, בגין היה שלוש פעמים יותר הומניסט מבן גוריון שהיה מיזנטרופ לא קטן.

אגב בן גוריון החזיר את סיני בלי להביא ולו השג בודד אחד מדיני או צבאי לישראל אחרי מבצע קדש , שום כלום , שלא לדבר על עצם ההשתתפות במבצע קולניאליסטי מתועב ששנים הביא לשנאה בין ישראל למדינות ערב ועוד בחישות וחירחורי מלחמה שהיו אופיינים לבן גוריון.

גדולתו של בגין ככול שהשנים חולפות רק גוברת.
_new_ הוספת תגובהתנו לבהמות לחיות!
אלכסנדר מאן (שבת, 01/09/2007 שעה 3:06)
בתשובה לזוהר בדשא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אבל היהודי הגלותי היה צריך לרסן עצמו, ועל כן הצליח להחיל על אורחות חייו את אותה סובלימציה עליה אני מדבר. לו היה מתנהג בפראות או בכל תכונה אחרת שלילית שציינת – וכלל לא משנה אם כקולקטיב או כאינדיבידואל – היה מחוסל פיסית.

הישראליות שאתה מצר עליה היא אכן בהמית, אך היא לפחות חייה ובועטת ואינה נוירוטית ועקומה כאותה נופת צופים מוראליסטית שמוצגת על ידי יהודים שונים ברחבי עולם הגדול: התקרבנות עד אין קץ והטפת מוסר-משולש בשעות הפנאי.

או שמא אתה מתכוון ליהודים-קוסמופוליטיים – שכלל לא ברור לי מה הופך אותם בדיוק ליהודים, מעבר לכך שנראה לי שסארטר צדק באבחנתו לגבי זהות היהודי (הוא כנראה התכוון לאותו זן קוסמופוליטי ואינטלקטואלי): ''יהודי הוא מי שסביבתו חושבת עליו שהוא יהודי'' [ציטוט מהזיכרון].

ההתבהמות אינה אלא חלק מנורמאליזם בהקשר זה, ונערה-ישראלית-ממוצא-יהודי עם פירסינג המרקדת בדיסקו-של-שירותים-משותפים עדיפה בעיניי על תלמידה-חכמה יהודייה שמפרשנת את העולם לגויים מתוך ארגנטל של פורמאלין.

אני יודע שאתה שולל את הרצון ''להיות כמו כולם'' בהקשר ''עם ככל העמים'', אולם אינך יכול לעצור את השינוי והנורמאליזם הנובעים מאחריות ישירה בתחזוקת טריטוריה. הגויים, אגב, מבינים זאת היטב, ואתה הרי אינך בא אליהם בטענות של התבהמות.

בקיצור: היהודי הגלותי שאתה מתגעגע אליו כמעט ואינו קיים יותר, שכן אני משער שאתה מתכוון למודל הסינתזה היהודי-אירופאי שקיבל את חיותו העיקרית בתקופת טרום מלחמת העולם השנייה.

לא נותר לישראלים-היהודים החדשים והמתחדשים אלא להיות נורמאלים שפירושו: להתנתק מהמלצות מה-יפית של דוכסי המוראליזם היהודי, תוך ביצוע שינויים ורפורמות הנחוצים להשתלבות חלקית בתרבות הסובבת שבפירוש אינה תרבות אירופאית. זה מה יש בווילה שנקנתה שם בג'ונגל.
_new_ הוספת תגובהתנו לבהמות לחיות!
חזי (שבת, 01/09/2007 שעה 7:38)
בתשובה לאלכסנדר מאן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כתבתה כאן הרבה דברים של טעם.

במיוחד מצאה חן בעיני הציטטה ''יהודי הוא מי שסביבתו חושבת שהוא יהודי''.

נראה לי כי קריטריון זה יכול להחשב לאחד הקריטריונים לענות על השאלה ''מי הוא יהודי''.
_new_ הוספת תגובהתנו לבהמות לחיות!
זוהר בדשא (שבת, 01/09/2007 שעה 19:59)
בתשובה לאלכסנדר מאן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה מוגזם , הכוונה לתת לבהמות לחיות כי הבהמות לא נותנות לאחר לחיות זו הבעיה.

הדברים הרי אינם כל כך בהירים אין פה נוסחה ואי-אפשר לדייק , הרי אני כליד המקום גם מכיל חלק מהדברים שאני במחשבה בהירה לא אוהב , את היהירות הזו את הבוז ליהודי שהוא פאר המערב את השנאה העצמית שהנחיל פה בן גוריון לעם ששונא את מקורותיו והכי אבסורד שבן גוריון עצמו היה כל כך יהודי נרגן וגלותי.

אז בטח שאי-אפשר ליצר חלוקה ממש נקיה וקריסטלית אבל , בגדול אני לא מותר על היהדות יש לי קרבה נפשית לכל יהודי גם יהודי שאיני מסכים לדרכו יש לנו גורל משותף , עם חלק מהישראלים אין לי נחלה ואיני מוכן אפילו להידמות להם בשום דבר ועניין.

אגב ההגדרה שהבאת למי הוא יהודי ''מי שהסביבה רואה בו יהודי'' היא הגדרה נכונה וראוי לרבנות שלנו להתגמש בכל מה שנוגע לענייני גיור כי רות המואביה חברה לעם ישראל ע''י שקשרה את גורלה בגורל העם היהודי, לי זה מספיק .
_new_ הוספת תגובהתנו לבהמות לחיות!
זוהר בדשא (שבת, 01/09/2007 שעה 21:22)
בתשובה לזוהר בדשא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בקשר להגדרה היא מזכירה לי כמה דברים, ההגדרה הזו של יהודי שהסביבה רואה בו יהודי , ראשית מה שיפה בהגדרה הזו שהיא פתוחה מאד, אין בה שום דבר כובל, יהודי נהפך למשהו שקאנט קרא לו ה''כשלעצמו'' וזה מחבר להגדרה של אמנות שהגה אמן מינמליסט בשנות ה- 60 של המאה הקודמת , שכחתי את שמו ההגדרה אומרת כך : עבודת אמנות היא כזו כאשר אתה מביט בעבודה וחש טפיחה(מכה) על השכם - זה ציטוט מהזיכרון כמובן.

בשתי ההגדרות יש את העניין ל..כשלעצמו שיהודי הוא דבר בפני עצמו , לא יהודי כזה או אחר, אלא יהודי ''יהודי''- ואמנות כך בדיוק כשאתה חווה חויה אמנותית אתה יודע באותו רגע שמדובר באמנות.

ואין צורך לתת פרשנות שמלאה בדיקדוקי עניות.
_new_ הוספת תגובהתנו לבהמות לחיות!
אלכסנדר מאן (שבת, 01/09/2007 שעה 22:28)
בתשובה לזוהר בדשא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מסכים איתך לחלוטין לגבי התחושה וההנאה האסתטית לגבי יצירת אומנות: או שזה ''מכה'' בך, או שזה לא...
אכן, ההגדרה של קאנט לגבי ''הדבר לכשעצמו'' (an für sich) יכולה לבוא כאן בהחלט בחשבון, אולם כאן עלינו באמת לבדוק את המשמעות הנלווית של הדברים.

להיות יהודי זו כנראה סוג של תודעה. אגב, אשמח אם תשלח לי מייל קצר לכתובת הדואל שלי.
_new_ הוספת תגובהתנו לבהמות לחיות!
זוהר בדשא (שבת, 01/09/2007 שעה 23:36)
בתשובה לאלכסנדר מאן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שלחתי.

שבוע טוב.
_new_ הוספת תגובהתנו לבהמות לחיות!
אלכסנדר מאן (יום ראשון, 02/09/2007 שעה 1:09)
בתשובה לזוהר בדשא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עניתי לך.

כל טוב
_new_ הוספת תגובהמנחם בגין היה יסודי
אריק פורסטר (שבת, 01/09/2007 שעה 2:30)
בתשובה לזוהר בדשא
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אמן, זוהר. ראה פלא - לפעמים אנו מסכימים!
_new_ הוספת תגובהיש ערבוב מושגים בין ''חוק'' לבין ''משפט''
חזי (יום שישי, 31/08/2007 שעה 18:46) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כתבתה:
'' הנסיון מוכיח לנו ששלטון ממושך סופו שיסתאב. מערכת המשפט שלנו הסתאבה. אבל נשאלת השאלה האם נוכל להחליף את החוק''.

הבעיה שהמערכת השיפוטית פועלת בניגוד לחוק.
אין פה בעיה שהחוק לא בסדר.
הפרדת הרשויות הקלסית, אמורה להפריד בין הרשות השלטת לרשות השופטת.
את זה איבדנו במשך השנים האחרונות.

ההסתאבות הינה של המערכת השיפוטית בלבד !!!
_new_ הוספת תגובהיש ערבוב מושגים בין ''חוק'' לבין ''משפט''
אריק פורסטר (שבת, 01/09/2007 שעה 2:39)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ההסתאבות היא גם זו של הרשות המבצעת והאנשים שעמדו במשך השנים בראשה: ברק, שרון, אולמרט. פעם היה נהוג שאדם התנדב לשירות הציבור כי העדיף עשייה למדינתו על פני עשייה לביתו. היום זה יצא מהמודה והשחיתות האישית חוגגת. זוכרים כשבן גוריון התנגד לשידורי צבע בטלוויזיה כי ''מי צריך את הלוקסוס הזה?'' היום אלה שנמצאים בעמדות הכח מסתכלים על זה שיש לו ''רק'' מסך ''40 כעל מסכן, לוזר.
_new_ הוספת תגובהיש ערבוב מושגים בין ''חוק'' לבין ''משפט''
שמעון מנדס (שבת, 01/09/2007 שעה 9:11)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הוא שאמרתי, החיים השתבשו בגלל שהפכנו את מערכת המשפט למערכת שלטונית. שלטון, חייבים להחליף מעת לעת, אבל את החוק אי אפשר להחליף. לכן החוק חייב להיות ''ערך'' במערכת החיים שלנו. כי ''ערך'', שומרים עליו כל הזמן.

הבעיה שהתעוררה אצלנו נבעה מן החולשתם של המנהיגים - בין בגלל אישיותם ובין הסתבכויות הפלילים שלהם, שריפו את ידיהם מול משרתי החוק=אנשי המשפט. קח לדוגמא את צחי הנגבי. כל זמן שעניינו נותר פתוח בפרקליטות, הוא תומך נלהב באנשי מערכת המשפט, מתוך תקווה שהנחמדות שלו והתמיכה שלו בכל מה שהם אומרים, תעמוד לצדו כאשר יבואו להחליט האם להעמידו לדין או לסגור לו את התיק.
_new_ הוספת תגובהיש ערבוב מושגים בין ''חוק'' לבין ''משפט''
חזי (שבת, 01/09/2007 שעה 10:01)
בתשובה לשמעון מנדס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שמעון,
נגעתה כאן בנקודה כואבת.

אכן, גם המשטרה וגם הפרקליטות עושים יד אחת ''למשוך'' חקירות עד אין-קץ, כדי להשיג תוצאות פוליטיות.

חוץ מהמקרה של צחי הנגבי,
אפשר למנות הרבה הרבה מקרים לחיזוקה של טענה זו.

מה שחמור בעניין זה, שיש כאן שיתוף פעולה הדוק בין הפרקליטות, המשטרה והמערכת השיפוטית.

במצב זה מרגיש האזרח שנקלע ''לחקירות'' לחוסר אונים מוחלט.
_new_ הוספת תגובהיש ערבוב מושגים בין ''חוק'' לבין ''משפט''
חזי (שבת, 01/09/2007 שעה 18:26)
בתשובה לשמעון מנדס
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שמעון, יש פה מילה לא יפה ''הפכנו''.

כתבתה:
''הוא שאמרתי, החיים השתבשו בגלל שהפכנו את מערכת המשפט למערכת שלטונית''.

מי שעשה זאת היה בית המשפט העליון, בראשותו הממושכת של אהרון ברק.

לא האזרחים ''הפכו'' את מערכת המשפט למערכת שלטונית,
אלא מערכת המשפט היא שנטלה לידה את השלטון.
_new_ הוספת תגובהבמקרה או בכוונה יש כאן ערבוב טוטאלי
עמיש (שבת, 01/09/2007 שעה 13:13) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

של אנשים, מושגים, מוסדות, רשויות והשקפות.

ההנחה כי מערכות החוק - מהמשטרה והפרקליטות (השייכים לרשות המבצעת) ועד בית המשפט העליון - הן למעשה מערכת אחת הפועלת בתיאום מתוך אינטרס אחיד שהוא גם פוליטי אינה אלא הנחת הבל רכלנית ודמגוגית.

חבל שאתה נותן ידך להפצת הרכילות האינטרסנטית הזו שנועדה למוסס את שלטון החוק ולחיזוק כוחות עבריניים הן בתחום הפוליטי והן בתחום הפלילי.
_new_ הוספת תגובההדמגודיה היא שלכה
חזי (שבת, 01/09/2007 שעה 14:08)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עמיש,
העובדות המוצקות מראות שבית המשפט העליון מתעלם מהחוק, ופועל כאילו היה מחוקק.
הפסיקות האחרונות (שתיים תוך יומיים) בעניין ''זכויות האישה'' למוניטין של הבעל בזמן גירושין הם תזכורת טריה.

בשלטון ''החוק'', היה בית המשפט העליון נזקק לחוק של הכנסת כדי להוציא פסיקות מרחיקות לכת מסוג זה.

עוד דבר,
בית המשפט העליון, בשבתו כבית משפט לערעורים, מפר חוק מפורש של הכנסת הקובע כי הוא חייב לדון בערעורים.
למעשה הוא בוחר לעצמו באילו ערעורים (וסעיפי ערעור) הוא ''מעוניין'' לדון.
ערעורים שאין בהם ''תקדים משפטי'' אינם זוכים להתייחסות,
אפילו שאף בית משפט לא התייחס נעניין מקודם.
האם את מי שנזקק לבית המשפט העליון מעניין אם זה תקדים או לא, כאשר הוא פונה לדין צדק ?

האם לזה אתה קורא ''שלטון החוק'' ???
_new_ הוספת תגובהאני לא בדיוק מבין מה אתה רוצה
עמיש (שבת, 01/09/2007 שעה 16:47)
בתשובה לחזי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

האם הפסיקות הללו הן נגד החוק? האם בחוק כתוב אחרת?
_new_ הוספת תגובהאני לא בדיוק מבין מה אתה רוצה
חזי (שבת, 01/09/2007 שעה 18:22)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אנסה להסביר שוב:

החוק מחייב את בית המשפט העליון לדון בערעורים,
בשבתו כבית משפט לערעורים.
בית המשפט מחוזי ממונה לדון בערעורים על פסיקות של בית משפט השלום.
בית המשפט העליון ממונה לדון בערעורים על בתי המשפט המחוזים.

המצב שיצר בית המשפט העליון במשך השנים האחרונות,
שהוא ''בוחל'' לדון בסעיפי ערעור אשר אין בהם ייצרת תקדים שיפוטי,
גם אם העניין לא נדון באף ערכאה שיפויטת קודמת.

זה בפירוש נוגד את חוק בתי המשפט.

את מי שמתדיין בפני בית המשפט העליון לא מעניין אם לפסיקה שלו יש נופך תקדימי או לא.
הוא דורש משפט צדך, וזכותו לקבל אותו לפי החוק !!!
_new_ הוספת תגובהאני לא בדיוק מבין מה אתה רוצה
חזי (שבת, 01/09/2007 שעה 18:22)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אנסה להסביר שוב:

החוק מחייב את בית המשפט העליון לדון בערעורים,
בשבתו כבית משפט לערעורים.
בית המשפט מחוזי ממונה לדון בערעורים על פסיקות של בית משפט השלום.
בית המשפט העליון ממונה לדון בערעורים על בתי המשפט המחוזים.

המצב שיצר בית המשפט העליון במשך השנים האחרונות,
שהוא ''בוחל'' לדון בסעיפי ערעור אשר אין בהם ייצרת תקדים שיפוטי,
גם אם העניין לא נדון באף ערכאה שיפויטת קודמת.

זה בפירוש נוגד את חוק בתי המשפט.

את מי שמתדיין בפני בית המשפט העליון לא מעניין אם לפסיקה שלו יש נופך תקדימי או לא.
הוא דורש משפט צדך, וזכותו לקבל אותו לפי החוק !!!
_new_ הוספת תגובההאלטרנטיבה לשלטון החוק
יובב (שבת, 01/09/2007 שעה 16:44) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הוא שלטון הפשע והטרור.

ביהמ''ש אינו עיון על הממשלה והכנסת, אבל, לשמחת כולנו, כשאלה פועלים בניגוד לזכויות האזרחי או מנסים להעביר חוקים שיפגעו באזרחים, יש מי שיתנגד.

החלק הגדול של הקריאות נגד ביהמ''ש מגיעות מהצד הימני של המפה, כנקמה על רקע פוליטי, ולא כביקורת עניינית.
_new_ הוספת תגובההאלטרנטיבה לשלטון החוק
א. פרקש (שבת, 01/09/2007 שעה 17:30)
בתשובה ליובב
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

כשבית המשפט נכנס לנישה הפוליטית ופוסק פסיקות בעניינים שרק לפוליטיקאים יש סמכות לקבוע בהם הוא הופך בהכרח לבית משפט פוליטי, ופותח את עצמו לביקורת מימין (וגם משמאל). הכל ענייני.
_new_ הוספת תגובההאלטרנטיבה לשלטון החוק
יובב (שבת, 01/09/2007 שעה 18:06)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ביהמ''ש פוסק במסגרת עתירות שהוגשו אליו ומידת החריגה של הרשויות האחרות מהמסגרת שהוגדרה להם (לפעמים ע''י הם עצמם).
קוראים לזה איזונים ובלמים.
_new_ הוספת תגובההאלטרנטיבה לשלטון החוק
לוי (יום ראשון, 02/09/2007 שעה 6:54)
בתשובה ליובב
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

המשטרה , הפרקליטות , היועץ המשפטי לממשלה , בית המשפט העליון וחלק מהשופטים המפוזרים בבתי המשפט האחרים פוסקים ופועלים לפי השקפתם הפוליטית .
היועץ המשפטי לממשלה , פרקליטות המדינה ושופטים זוטרים אשר פזלו לעבר בית המשפט העליון פעלו לפי הכלל ''יודעת בהמה נפש בעליה'' . אותה גישה השתלטה גם על המשטרה והשב''כ . התוצאה היתה שחיתות טוטאלית המרקיעה שחקים . שוטרים קודמו לפי רמת התיכמונים שלהם והשרותים אשר נתנו לפרקליטות , הפרקליטות והיועץ המשפטי התחנפו והתייפו אל מול השופטים הפוליטיים המושחתים .
שוחד מינויים ותפקידים השתלט על מערכות המדינה .
מערכת המשפט לא עמדה בפרץ אלא דרבנה את התהליך .
מדינת ישראל אינה מדינת חוק אלא בשליטת צבר של מאפיונרים וחונטות .
_new_ הוספת תגובההאלטרנטיבה לשלטון החוק
יובב (יום ראשון, 02/09/2007 שעה 8:29)
בתשובה ללוי
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה באמת מאמין ששוטר ממוצע מחזיק בדעות הפוליטיות של אהרון ברק, שחוקר שב''כ מאמין בערכים של דליה דורנר ושאליקים רובינשטיין חושב כמו בייניש?
אם כן, הפרנויה שלך הגיעה לרמה שמצדיקה טיפול תרופתי.
_new_ הוספת תגובההאלטרנטיבה לשלטון החוק
צדק (יום ראשון, 02/09/2007 שעה 9:01)
בתשובה ליובב
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה באמת חושב שהמשרת בק.ג.ב. השוטר הפשוט, והשומר בגולאג,
מאמינים בערכים של סטאלין ובריה?
אם כן, הפרנויה שלך הגיעה לרמה שמצדיקה טיפול תרופתי.
_new_ הוספת תגובההאלטרנטיבה לשלטון החוק
יובב (יום ראשון, 02/09/2007 שעה 21:50)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

האנשים האלה מילאו פקודות של הממשה. לא יזמו תפירת תיקים שמאלנית.
_new_ הוספת תגובההאלטרנטיבה לשלטון החוק
צדק (יום שני, 03/09/2007 שעה 6:58)
בתשובה ליובב
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

השוטר והשופט בישראל עושים בדיוק את מה שעשה איש הק.ג.ב.,
השופט, והשומר בגולאג, בתקופת סטאלין.
הם מילאו פקודות ותפרו תיקים על פי ה''צורך''.

אין שום הבדל !!
_new_ הוספת תגובההאלטרנטיבה לשלטון החוק
יובב (יום שני, 03/09/2007 שעה 8:31)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אז עכשיו השופטים ממלאים פקודות? חשבתי שהם מושכים את החוטים?
תמצא תיאוריית קונספירציה יותר קונסיסטנטית.
רצוי גם עם איזושהי אחיזה במציאות.
_new_ הוספת תגובההאלטרנטיבה לשלטון החוק
צדק (יום שני, 03/09/2007 שעה 9:52)
בתשובה ליובב
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

השופטים ממלאים את פקודות החונטה שהם חלק ממנה.
כמו שבמשטר הסטאליניסטי, גם נותני פקודות היו מבצעי הפקודות.
כמו שבמשטר הנאצי, אייכמן מילא פקודות וגם נתן פקודות.
יש גם דברים ''מסובכים'' כאלו בחיים..........

תיאוריות אני משאיר לך. אני עוסק בעובדות בלבד.
_new_ הוספת תגובהעוסק בשקרים
עמיש (יום שני, 03/09/2007 שעה 13:10)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ברגע שאתה נדרש לעובדות או שמוצגות בפניך עובדות אתה בורח כמו שפן.
_new_ הוספת תגובההאלטרנטיבה לשלטון החוק
יובב (יום שני, 03/09/2007 שעה 21:27)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מאוד מעניינות ה'עובדות' שלך.
בוא תפרט ותוכיח מי ומי בחונטה ומה תפקידם, עם מראי מקום לארועים אמיתיים בבקשה...
_new_ הוספת תגובההאלטרנטיבה לשלטון החוק
צדק (יום שלישי, 04/09/2007 שעה 5:50)
בתשובה ליובב
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני מפרט את פשעי החונטה הרבה פעמים.
כל חבר חונטה פועל במסגרת תפקידו, שופט, פרקליט, שוטר, וכו'.
תעבור על כל מאמרי ותיזכר במאות הפשעים שבוצעו ע''י החונטה והובאו על ידי.
לא נרשום את כולם מחדש.........זו אנציקלופדיה בריטניקה של פשעים.
_new_ הוספת תגובההבל וריק
עמיש (יום שלישי, 04/09/2007 שעה 7:35)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מעולם לא הבאת כאן אף עובדה אחת התומכת בטענות ההבל שלך.
אף דוגמה ואף הוכחה.
כל דבריך הם טענות ריקניות שאינך מסוגל להדגים ולהוכיח בשום מקרה.
_new_ הוספת תגובההאלטרנטיבה לשלטון החוק
לוי (יום שלישי, 04/09/2007 שעה 6:54)
בתשובה ליובב
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני חושב שכל פונקציונר שאינו מטומטם מבין ''רמזים'' המעברים אליו ופועל בהתאם .
אליקים רובינשטיין חשב היטב על עתידו המקצועי .
שבכניק מן השורה חשב על קידומו ופעל בהתאם .
חביבי שוטרים , שבכניקים ופרקליטים העלימו ראיות ופברקו ראיות . בודדים הודו בכך אחרי צאתם לגימלאות . לגבי אחרים הוכח ששיקרו ופעלו בניגוד לחוק . מאחר שעשו זאת לפי הוראה מלמעלה לא העמדו לדין כי היו חושפים את הממונים עליהם אשר בינתיים עלו בסולם הדרגות .
_new_ הוספת תגובההפושעים הגדולים ביותר פועלים במסגרת החוק.
צדק (יום ראשון, 02/09/2007 שעה 8:59)
בתשובה ליובב
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

פושעי אוסלו רצחו 1500 יהודים - השמאלנים טוענים ''במסגרת החוק''.
בית המשפט אישר פשע נגד האנושות ''במסגרת החוק''.
בית המשפט גרם לרצח משפחת חטואל ''במסגרת החוק''.
אריק שרון המושחת המשיך לשלוט ''במסגרת החוק'', במסגרת הגיבוי של הפרקליטות ובית המשפט.
מניעת אוכל מילדי חרדים, גזענות ''במסגרת החוק''.

הקריאות באות מצד ימין, כי רק את הימין מענינים חייהם של יהודים.
השמאלנים לא מתרגשים כאשר נרצחים יהודים, אז למה שיצעקו כשבית המשפט גורם לכך?
_new_ הוספת תגובההפושעים הגדולים ביותר פועלים במסגרת החוק.
יובב (יום ראשון, 02/09/2007 שעה 21:52)
בתשובה לצדק
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הטענות חסרו השחר שלך מקבילות לטענה כמו ''מתנחלים רצחו חיילים ''למען א''י''''
_new_ הוספת תגובההפושעים הגדולים ביותר פועלים במסגרת החוק.
צדק (יום שני, 03/09/2007 שעה 7:02)
בתשובה ליובב
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הטענות שלי הן עובדות ברורות וידועות כמו השמש ביום והירח בלילה.
פושעי השמאל מבצעים פשעים חמורים ''במסגרת החוק'',
רצח, פשעים נגד האנושות, בגידה, התעללות בעוללים, החרבת רכוש...

החוק הוא המסגרת בה פועלים הפושעים הגדולים ביותר.
כאשר מישהו טוען ''הכל במסגרת החוק'', ברור לי שמדובר בעבריין גדול.
אדם ישר לא פועל ''במסגרת החוק'', הוא פועל רחוק מאד מהמסגרת, הוא לא מתקרב אליה.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי