פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
באין חזון ייפרע עם
שמעון מנדס (יום ראשון, 17/06/2007 שעה 14:00)


באין חזון ייפרע עם

שמעון מנדסהכותרת אינה שלי, היא רק באה להמחיש את המצב שבו עם ישראל נמצא היום. על אף שדברי חכמה אלה נכתבו על ידי שלמה המלך (משלי כ''ט י''ח) לפני כאלפיים חמש מאות שנים, על ידי אחד ממנהיגינו הבולטים – לא השכלנו להבין את הדברים לעמקם, ולהמלט מפח יקוש של מדיניות קצרת-רואי. יוסי שריד אמר הערב בסיום הפרק על מלחמת ששת הימים: נאצר טעה וחוסיין טעה, ומדוע אנו היינו צריכים ליפול בין הטעויות שלהם. כבר ארבעים שנה שאנו משלמים את מחיר הטעות של הכבוש. והוא צדק.

השנה היתה 1978, בראש עיריית שכם עמד אז בסאם אל-שַׁכְּעָה, איש החזית העממית לשחרור פלסטין. בימים ההם הארגון הנ''ל היה הקיצוני ביותר מבין הארגונים הפלסטינים. עמדותיו אז תאמו את העמדות של החמאס היום. אלא שלארגון הזה לא היה צבא חמוש כמו זה של החמאס היום. לעיריית שכם היתה תחנת-כח לייצור חשמל, ששרתה את שכם וסביבותיה. מנוע הדיזל שהפעיל את הגנרטור עמד לנפוח את נשמתו, וראש העיר בקש לרכוש גנרטור עם מנוע דיזל חדש.

אנשיו רצו ובאו באירופה בחפוש אחר יחידת – כח אמינה. לבסוף הם החליטו לרכוש גנרטור מתוצרת גרמניה. הפלסטינים האמינו במשאיות הדיזל של מרצדס, וגם כאן הם האמינו שהיחידה הגרמנית היא החלופה הטובה ביותר.
ראש העיר נפגש עם מושל שכם, ובקש ממנו להסדיר את ייבוא הגנרטור. המושל השיב כי הוא יעביר את בקשתו למפקד האזור.

מושל שכם שסבל קשות מעמדות ראש העיר, חפש לנקום בבסאם אל-שכעה, ולהציגו בפני תושבי עירו, כמנהיג שאינו רואה את טובת תושבי עירו, אלא את טובת ארגונו. המושל שקל את הסוגיה, ובפגישה עם מפקד האזור הוא הציג את בקשת ראש העיר. בנוסף היה לו רעיון משלו כיצד לדחות את בקשת ראש העיר, ולהציע לו סוכריה. צריך לקשור את שכם לישראל בקשר בל יינתק. וכל אימת שראש העיר יעמוד במריו, אפשר יהיה להוריד את השלטר לעיר שכם - ולהצביע על ראש העיר.

הוא הציע למפקד האזור לדחות את בקשת הרכש של ראש העיר, ובמקום זאת להציע/לכפות על ראש העיר לחבר את שכם לרשת החשמל של ישראל. הפיתוי היה תעריף מוזל לקילוואט. עיריית שכם מכרה אז לתושביה קילוואט חשמל במחיר של 80 אגורות. בישראל המחיר לקילוואט היה קרוב ל-‏30 אגורות (אם אינני טועה). הרעיון שהציע המושל למפקד האזור, שהמימשל הצבאי יחבר את שכם לרשת הישראלית חינם. בנקודת החבור יוצב מונה של העירייה. חברת החשמל הישראלית תמכור לעירייה קילוואט חשמל במחיר של 25 אגורות, והעירייה תוכל למכור אותו לתושביה ברווח של חצי לירה - ועדיין זה יהיה זול יותר לתושב (5 אגורות).

אלא שבסאם אל-שכעה לא רצה להתחבר לישראל. הוא רצה בתחנת-כח עצמאית משלו, שתבטיח את עצמאותו. התרגיל של הרווח הכספי לעירייה לא עבד עליו, והאיש עמד במריו. לא הועילו כל הטעונים של קציני המימשל ובראשם מושל הנפה, שהחבור לישראל יועיל לעירייה לשפר את שרותיה, בעקבות ההכנסה הכספית הנאותה, שתתווסף לה.

הוא רצה עצמאות, והמימשל הצבאי שלנו בקש לשים ידו על השלטר. סופו של דבר ראש העיר נפצע ממטען חומר נפץ שהושם מתחת למכוניתו ע''י המחתרת היהודית דאז. ושכם חוברה לרשת החשמל של ישראל.

והיום, ה''שבח'' לקציני המימשל, ידינו על השלטר. ומה זה נותן לנו, מעבר לכאב ראש מיותר?

אותו הדבר עשינו גם בעזה, שחוברה לרשת החשמל. יש כסף אין כסף, הפלסטינים אינם יכולים לעמוד בנטל התשלום השוטף עבור צריכת החשמל. האם מישהו מעלה על דעתו לנתק את החשמל לשכם או לעזה? קדחת בצלחת. זה לא מחנה צבאי. יש בתי חולים. יש מתקני סניטציה ועוד כהנה. אנחנו לא נוכל להרשות לעצמנו לנהוג בתושבי השטחים כמו סודאן בדארפור.

אם הם היו עצמאיים עם החשמל שלהם – הרווח כולו היה של עם ישראל.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


אז
ע.צופיה (יום ראשון, 17/06/2007 שעה 14:46) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אם זה כל כך פשוט וכדאי,אז אולי נבנה להם תחנת כח וגם נתנתק מהם ונחסוך כאב ראש, גם נקבל מחמאות על ההומניות והנדיבות שלנו וגם, אם ירגיזו אותנו ,יהיה לנו מה להפציץ.
שווה את הכסף!
_new_ הוספת תגובההערות
א. פרקש (יום שני, 18/06/2007 שעה 11:58) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

קודם כל ספר משלי נכתב לפני כ-‏2950 שנה אם אכן שלמה המלך כתב אותו.....

זה נכון ש''באין חזון יפרע עם'' אבל מאחר שאין אצלנו חזון אחד, דרך מוסכמת המקובלת על הרוב, הרי שיש אצלנו הרבה חזונות למינהם ואפשר לאחל לעצמנו ''כִּי לֹא יִהְיֶה עוֹד, כָּל-חֲזוֹן שָׁוְא--וּמִקְסַם חָלָק: בְּתוֹךְ, בֵּית יִשְׂרָאֵל.'' הלכנו בתוכניות שווא בשנים האחרונות וחטפנו את הטרור בפנים. שאמר מי שאמר ליחזקאל: ''בֶּן-אָדָם, מָה-הַמָּשָׁל הַזֶּה לָכֶם, עַל-אַדְמַת יִשְׂרָאֵל, לֵאמֹר: יַאַרְכוּ, הַיָּמִים, וְאָבַד, כָּל-חָזוֹן.''. ואנחנו אכן מאבדים את חזון שעמד לנו בהקמת המדינה. ובימים ההם ''נְבִיאֵי יִשְׂרָאֵל, הַנִּבְּאִים אֶל-יְרוּשָׁלִַם, וְהַחֹזִים לָהּ, חֲזוֹן שָׁלֹם; וְאֵין שָׁלֹם, נְאֻם אֲדֹנָי יְהוִה''.

עמדות החזית העממית לשחרור פלסטין.מעולם לא תאמו ממש את העמדות של החמאס היום, להוציא את אי הכרתם בזכות קיומה של ישראל. הארגונים עצמם רחוקים באידיאולוגיה שלהם ובצורה בה הם רואים את הרשות מתפקדת.

עניין החשמל אינו פשוט כל כך. אם ראש עיריית שכם היה בונה את תחנת הכוח שלו היו קמות עוד איזה עשר תחנות דומות שמגבירות את זהום הקרקע בכל ארץ ישראל המערבית. צריך לחשוב על הסוגיה במבט על, וכל עוד אין לפלסטינים מערכת חשמל אחת ממוסדת זו רק טעות להניח להם לבנות מתקן ייצור חשמל ליד כל עיר ושכונה.

חבל שלא הצלחנו לכפות עליהם בניית מערכת ניקוז מי שופכין יעילה ואחידה ואי העשייה הזאת גרמה לנזקים אקולוגי, אקוואלוגי (של המים) וגיאולוגי חמורים.
_new_ הוספת תגובהלא לא ניתן את ששת הימים לאין
אחלא ברץ (יום שלישי, 19/06/2007 שעה 11:28) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין כמו מלחמת ששת הימים!!!!!!!
המלחמה ששינתה את פני ישראל,
הלחמה שבגללה יש לנו מדינה,
המלחמה שעשתה את מדינת ישראל חזקה, גדולה ובלתי מנוצחת!

הידד לכל אותם האנשים שעשו את המלחה עשו :
אלו שפקדו אליה ואלו שנלחמו בה!
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי