פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
אפי איתם - עצות חכמות
דוד סיון (יום ראשון, 17/09/2006 שעה 9:49)


אפי איתם - עצות חכמות

ד''ר דוד סיוןבמהלך המלחמה בשתי החזיתות, בצפון ובדרום (שעוד נמשכת), שמענו בפומבי לא מעט עצות וביקורת 'נגד' פעולות המלחמתיות של ממשלת ישראל. בראיונות באמצעי התקשורת נשמעו במהלך המלחמה דברים כמו, 'אחרי המלחמה צריך שיהיו בחירות ...', עצות טקטיות ועצות אסטרטגיות בקשר למהלכי המלחמה ועוד (האם רק לך (או לכם) מותר ...?).

בדיונים קודמים כתבתי שהמשימה העיקרית שלנו היא בירור הבעיות שצצו על פני השטח במהלך המלחמה האחרונה בלבנון. הבירור הזה חשוב אלפי מונים מעריפת ראשים (תמיד יש ברירה):
  1. אלו בעיות של קריאת המציאות בה אנחנו חיים ובירור מהם המהלכים האסטרטגיים הנובעים.
  2. במצב שנוצר כל ממשלה חליפית תהיה מורכבת מכאלו שכבר היו שם זמן ממושך.
עריפת ראשים היא רק חלק שולי בכל התהליך המשתמע והיא לא משימה ראשונה בו.


אפי איתם

חה''כ (תא''ל במיל.) אפי איתם שהוא בעל רקע קרבי עשיר, מהאחרונים שלחמו בחיזבאללה לפני הנסיגה בשנת 2000, כנראה מציג גישה דומה לשלי. כבר במהלך המלחמה טרח לשבת עם ראש הממשלה, אני מניח שכדי לתמוך ולייעץ. אולי הניח שזה לא הזמן לקרבות פוליטיים. כאשר התחילה הסערה הפוליטית לפני ולאחר הפסקת האש הוא קרא לחה''כ להתאפק עם הביקורת כי המלחמה בעצם לא נסתיימה (לספור עד 10).

כעת לאחר ניתוח של המציאות, של התהליך, שהביאה לתוצאות המלחמה הוא אומר שיש לנו בעיית מנהיגות שבעצם חוצה מחנות. דור המנהיגות הנוכחי הוא על פרשת דרכים ולא בדיוק ברור לו לאן צריך להוביל. לדעתו אנחנו ברגע נדיר של שאלות הישרדות. גם אם הימין, המחנה של אפי איתם, ינצח המאבקים והמכשולים '' הדילמות והאיומים מאוד קשים, וקשה לקבל את ההחלטות הנדרשות בסביבה של אופוזיציה לוחמנית. זה יתיש את העם עוד יותר. הדרך היחידה היום להציב הנהגה היא להתאחד''. הוא ממליץ בחום להקים ממשלת בטחון לאומי לתקופה מוגדרת , וגם פועל לא מעט להקמתה (''פשוט להרוג'').
אולי זהו ההסדר המתאים לגיבוי תהליכי החקירה ויישום מסקנותיהם. הסדר מהסוג הזה יכול, טוב יותר מההסדר המקובל, להציב אותנו בראשיתו של תהליך שיקום שכל כך נחוץ לנו.נראה אם מובילי המפלגות יגלו אחריות ויעמדו בפני הפיתוי לעסוק באינטרס האישי-מפלגתי.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


כל עוד ועדת החקירה לא תגיש את דו''ח החקירה הראשוני
א. פרקש (יום ראשון, 17/09/2006 שעה 14:56) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נדמה לי שלא תקום ממשלת חירום, וכל השחקנים הפוליטיים יריבו בינהם. בתוך הקואליציה ובין הקואליציה לאופוזיציה. לאחר הדו''ח הראשוני נראה לי שהצמרת הפוליטית (אולמרט ופרץ - בטוח. אולי גם לבני) תצטרך לנטוש את תפקידה. פרץ כבר מרגיש את האש מתחת לרגליו בתוך מפלגת העבודה.

השאלה המכרעת, מה יהיו פני המפה הפוליטית לאחר פרסום הדו''ח הראשוני של הועדה (ממשלתית? ממלכתית? - עדיין כלום לא סגור ולכן לא ברור מתי היא תתחיל לפעול). האם אכן יערקו שליש מחברי קדימה לרשימה עצמאית שתחבור לימין?
יש משמעות לדבר כי המהלך יקבע מי יהיה ראש הממשלה לאחר התפטרותו של אולמרט.

הרכב הממשלה החדש, בראשות קדימה או הליכוד, יוכל לכלול מגוון רחב של מפלגות ציוניות מהעבודה ועד לישראל ביתנו, וזו יכולה להיות ממשלה שתייצב את המצב הפנימי הלא נוח כל כך בארץ.

אמנם ממשלת חירום לאומית אינה חיונית כדי להתמודד עם איומים חיצוניים ופרוייקטים פנימיים, אבל היא יכולה לייצב את הלכי הרוח התוססים, להשקיט את הרחוב וליצור משב רוח רענן, שיתן לצה''ל לשקם את עצמו ותדמיתו.

הגיע הזמן שיפסיקו להתנפל סתם על הצבא, על הפרוייקטים היקרים שלו, על שירות אנשי הקבע, על התנאים לאנשי הקבע ושהחברה תניח למיטב האנשים להישאר בתפקידי פיקוד ומנהלה בצבא ולא תכריח אותם לפרוש לאזרחות לאחר תקופת קבע ראשונה או שניה. הקיצוצים המעטים שנשיג בתקציב הביטחון יביאו לכשלים עמוקים בכל המערכת, כמו שקרה לנו בחמש עשרה השנים האחרונות.

מה עוד שכפי שטענתי כבר בעבר הגדלת תקציב הביטחון על כל סעיפיו לא פוגע במשרדים אחרים ובודאי לא פוגע במשק או במאזן התקציב של הממשלה, כי הגדלת התקציב מכניסה הרבה כסף לתוך שוק העבודה והייצור במשק בכלל, והיא זריקת מרץ גם לעניין המלחמה באבטלה.תגובה 83331
_new_ הוספת תגובהלא מי אלא מה
דוד סיון (יום ראשון, 17/09/2006 שעה 16:44)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

החשוב הוא מה נעשה לפתרון הבעיות ולא מי יעמוד בראש.
צריך קודם לעסוק ב''מה'' ורק אח''כ ב''מי''.
מה שאתה צופה (סדר הפוך) לא יוביל לפתרון הבעיות
החמורות שמלחמת לבנון השניה חשפה.
_new_ הוספת תגובהלא מי אלא מה
א. פרקש (יום שני, 18/09/2006 שעה 13:29)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

מה שצריך לעשות קודם זה להחליף את הצמרת המדינית.
בכל ענייני הביטחון אני סומך על הצבא.
_new_ הוספת תגובהמעשה כזה יהיה טעות
דוד סיון (יום שני, 18/09/2006 שעה 16:43)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובהמעשה כזה יהיה טעות
א. פרקש (יום שני, 18/09/2006 שעה 20:35)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא בטוח. אבל גם אם זו טעות. עדיף טעות קטנה מאשר טעות גדולה יותר (= אי תשלום פוליטי אישי של הנושאים באחריות ישירה לכ מה שקרה).
_new_ הוספת תגובהבטוח כי החיפזון מן השטן
דוד סיון (יום שני, 18/09/2006 שעה 21:53)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

התשלום האישי של הפוליטיקאי הוא הכי פחות חשוב בהקשר הזה.
קודם שיטפלו בזיהוי הבעיות והתחלת פתרונן. רק אם יתברר
שיש מי שמפריע לתהליך הזה יהיה מקום להזדרז עם החשבון האישי.
_new_ הוספת תגובהבטוח כי החיפזון מן השטן
א. פרקש (יום שני, 18/09/2006 שעה 22:08)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נכון. אבל תשלום אישי הוא בלתי נמנע אם הפוליטיקאי יצר מחדל במו שיכלו וידיו. תמיד טענתי שצריך לעומק ולרוחב את כל הנושאים בלי משוא פנים. ואני גם לא חושב שכל המלחמה הזו היא תקלה אחת גדולה, אלא אני מזהה כמה ניצוצות של בכל זאת יתרון או הצלחה. אבל אני חושב שבמשטר דמוקרטי אדם צריך להיות מתוגמל כראוי לו, בהצלחה ובכשלון. ובמלחמת לבנון הכשלון גדול מההצלחה.
_new_ הוספת תגובהעדין לא צריך להיחפז
דוד סיון (יום שלישי, 19/09/2006 שעה 1:59)
בתשובה לא. פרקש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובההתעלות
ע.צופיה (יום ראשון, 17/09/2006 שעה 15:36) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

התעלות של פוליטקאים מעל שאיפות אישיות למען טובת הכלל והמדינה היא תכונה נדירה ביותר בארצנו.
בעת המלחמה שמענו מספר קולות ומילמולים בכיוון זה,אך עם התבהרות תמונת סיום הלחימה ה''כרישים'' הפוליטיים חשפו מיד את שיניהם החדות מתוך מטרה לקרוע את קדימה לגזרים ולנסות ולהיבנות על הריסותיה, כנ''ל גם ה''תנינים'' במפלגת העבודה. אפי איתם גילה(והוא לא היה היחידי) בזמן המלחמה אזרחות יפה על ידי הבעת תמיכה בממשלה,אך הדבר לא באה לידי מימוש מעשי,לכן מלבד ציון לשבח מילולי או מילמולי איני רואה דברים נוספים לזכותו.
אפי איתם,לעניות דעתי, הוא אדם תמים מאוד שמישהו החדיר לראשו את הרעיון כי ניחן בתכונות מנהיגות והנהגה.הוא לא היחיד בפוליטיקאינו והגיע הזמן שהמבחן למנהיגות הוא לא רק דרגה צבאית, עושר אישי, צעקנות תקשורתית וכדומה,אלא מבחנים אמיתיים של מנהיגות שעומדת בכנות וביושר למבחן הציבור.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי