פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
אהובתי המפגרת
יובל רבינוביץ (יום ראשון, 05/05/2002 שעה 10:03)


אהובתי המפגרת

ד''ר יובל רבינוביץבשעות הבוקר המוקדמות אני נתפס לעתים למחשבות ביזאריות מעט. מובן שהפתרון ההגיוני הוא לא להיות ער בשעות הבוקר המוקדמות, אך ההכרח לא יגונה. מכל מקום, הבוקר הבטתי בשלט פרסומת לחברת קוקה-קולה, המונח במקומו מזה עידן ועידנים, וללא ספק ראיתיו גם בעבר, אם כי לא באותו הלך רוח של נים-ולא-נים.

בשלט כתוב Thirsty? ובנוסף לכיתוב באנגלית מופיעה המלה במספר שפות, ובכלל זה בעברית: צמאים? אני לא טיפוס מאד קולקטיבי, ומימי לא הייתי 'צמאים'. אם הקולקטיב צמא, שיקנה קוקה-קולה כאוות נפשו. אלי השלט הזה לא כל כך מדבר. נגע התקינות הפוליטית אוכל כל חלקה טובה. לכן לא נאמר בשלט 'צמא?', שלא יתקפח, חלילה, חלקן של הצמאות. בהתחבטות בין אובדן הזהות האישית של קורא הפרסומת לבין הישות המשפטית האלטרנטיבית המזעזעת (הווה אומר 'צמא/ה?') בחר המפרסם באופציה הנראית לו פחות גרועה.

אבל העברית, שפתי האהובה, היא שפה שוביניסטית ומפגרת. אין מה לעשות. פניה סתמית היא בלשון זכר. פניה בפרסומת לאדם בודד, טוב תעשה אם תבחר באופן שרירותי באחד המינים (צמא או צמאה, אבל לא צמאים). אז נכון שיש בה פנינים החסרות בשפות אחרות, חלקן בהחלט חדשות בשפה. כך קל להבחין בה בין דמות לתדמית, בין חופשי לחינם ובין הודי לאינדיאני. מצד שני, אי אפשר לפנות לאדם בצורה נורמלית בלי לדעת עליו מספר פרטים אנטומיים לא רלוונטיים.

האם השפה האידיאלית צריכה להתעלם תמיד מהבדלי מין? לטעמי – בשפה אידיאלית תמיד ניתן יהיה לבחור בין אפשרות של התייחסות לאדם ללא ציון מינו, לבין התייחסות שכן מציינת זאת, הכל על פי ההקשר.

אבל אפילו באנגלית הדבר אינו כך. כדי לדבר על מישהו בגוף שלישי, אני חייב לדעת עליו פרט כלשהו, אחרת איאלץ לדבר עליו במפורש בלשון זכר או נקבה. אין ספק, עם זאת, שהאנגלית קרובה לאידיאל הרבה יותר מאשר העברית. לולא מבנה המשפט הדפוק שלה (הדוחה לסוף המשפט את הנושא), היה מצבה הרבה יותר טוב.

אז מה נשאר? אספרנטו? במבט היסטורי נראה שבניית שפה באופן מלאכותי לחלוטין אינה מדברת לקהלים גדולים של בני אדם. אין פתרון. נישאר בשפות המפגרות והאהובות שלנו, תוך תקווה שהגיל יעשה להן רק טוב.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


גם מפגרת וגם מתחזה!
ד"ר יעקב דריהר (יום ראשון, 05/05/2002 שעה 10:08) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לא זאת בלבד, אלא שהיא גם גונבת קרדיט על דברים ששייכים לשפות אחרות. הסכיתו ושימעו (מעשה אמיתי שששודר בפינת הספורט של יומן הבוקר של גל''צ) :
דובר שם על קבוצת הכדורגל הגרמנית לברקוזן, אשר זכתה באליפות באופן די חד-פעמי, ע''פ הנאמר בידיעה, ולכן האנגלים מכנים אותה בשם ''נברקוזן'', והוסיף השדר בקריצה - ועכשיו תקראו טוב טוב - *ובעברית אפשר היה לקרוא לה לוזר-קוזן*.
say no more.
_new_ הוספת תגובהלא השפה ....
יהודה דוכן (יום ראשון, 05/05/2002 שעה 10:24)
בתשובה לד"ר יעקב דריהר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

...מפגרת או מתחזה אלא מי שאינו שולט בה.
_new_ הוספת תגובהאשמח אם תפרט
יובל רבינוביץ (יום ראשון, 05/05/2002 שעה 10:32)
בתשובה ליהודה דוכן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

הרי נתתי דוגמאות ספציפיות (בעברית - דוגמאות סגוליות). אם טעיתי - העמד אותי, במטותא, על טעותי.
_new_ הוספת תגובההשפה היא ראי לתרבותה
יורם המזרחי (יום ראשון, 05/05/2002 שעה 14:23)
בתשובה ליובל רבינוביץ
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לוזר... לוזרים... לוזריות וכיו''ב פלשו לעברית והתנחלו. (עד לסלנג אנגלי חדש...). פני שפה - כפני התרבות שהיא מייצגת.
כאשר שפתנו המשותפת ירדה לרחוב, היא הגיעה לצומת המכנה המשותף ובעם המתמכר לתרבות אנגלו-אמריקאית נקלט ''הלוזר'' ע''פי ''התנ''כ החדש'' ...האמריקאי.

בעניין זה אין העברית בודדה. הצרפתים מתלוננים ונכנעים ''להתאנגלזות'' כך הגרמנים ועוד...

השפה הערבית או הז'רגון הפסוידו-ערבי, עושים בינתיים חיל (ושמות) בשפתנו ה''סחבקית''. ראו למשל שמות אתרי אינטרנט: ''אחלה'', ''וואלה'', ''סחבק'' ועוד.
הערבית דחקה את רגלי היידיש והלאדינו, שתי שפות יהודיות. בנעורי הגדירו למשל : ''טמבל'' או זוגתו ''טאמה-ואטא'' שהפכו ל''אהבל'' או למשל ''הבלא'' המחליפות את ''הפוסטמא''...

העתונות הכתובה, בעיקר הטבלואידית, מובילה בתחום המילון הלא רשמי. די לראות בשער האינטרנט של אחד מהם ''רוצה גרינקארד''? ולהמשיך דרך כתבות מעטי ומקלדות בוגרי חממת ה''פרוטקציונרים'' של גלי-צהל, כדי להבין את עומק החדירה והכירסום...

הצרפתים של קוויבק, שסיסמתם ''תמיד נאמן'' הקימו משטרת-שפה הלוחמת באנגלית, אך גם בחבל דובר הצרפתית מתקשים לעקור סממני ''התאנגלזות''......כך מתפתח (או נסוג?) עולם תרבותי.
_new_ הוספת תגובההסאגה נמשכת...
ד"ר יעקב דריהר (יום ראשון, 05/05/2002 שעה 22:35)
בתשובה לד"ר יעקב דריהר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

והערב, רונית כפיר מנסה לתת למאזינים את כתובת הדוא''ל שלה:
''רונית קו תחתון קיי אף at - שזה בעברית שטרודל - ג'י אל זד נקודה סי או נקודה איי אל''
אמור מעתה: כרוכית.
_new_ הוספת תגובהLOL
מיץ פטל (יום שני, 06/05/2002 שעה 13:11)
בתשובה לד"ר יעקב דריהר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי