פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
סדאם סאנדייגו
טורקיז קטן / יובל רבינוביץ (יום שישי, 25/04/2003 שעה 3:28)


סדאם סאנדייגו

ד''ר יובל רבינוביץ
בשנות השמונים היה משחק מחשב פופולרי במיוחד: היכן נמצאת כרמן סאנדייגו? על פי סיפור המשחק, כרמן סאנדייגו היא מנהיגת כנופיית פושעים. היא נמלטת מהחוק למקומות שונים בעולם, והאדם המשחק במחשב צריך למצוא אותה על פי רמזים. תוך כדי המשחק היה אפשר ללמוד דבר או שניים בגיאוגרפיה. בהמשך הופיעו זירות שונות לאותו משחק: היכן בארה''ב נמצאת כרמן סאנדייגו? היכן בזמן נמצאת כרמן סאנדייגו?

אנחנו מציעים כאן את הטרנד הבא. משחק עדכני בטעם רטרו: היכן סדאם חוסיין?

לא פשוט להיות סדאם חוסיין בימים אלה: ספק אם יש בעולם מישהו שקלסתר פניו ידוע לציבור יותר מזה של סדאם. האמריקאים מחפשים אותו. האנגלים מחפשים אותו ועוד מעט קט גם העיראקים יחפשו אותו, כדי שישיב על כמה שאלות נוקבות (ואולי יעבור עוד מספר חוויות נוקבות).

אבל, איך אומרים? אדם פיקח יודע לצאת מצרות שאדם חכם לא נכנס אליהן, וסדאם הוא פיקח. מאד. במהלך המלחמה נראה היה שהעיראקים נלחמים באופן עיקש. לפתע פסקה הלחימה העיראקית לחלוטין. מי שעודד את הכוחות העיראקים להילחם הפסיק לפתע את נוכחותו. מאז האמריקאים מחפשים את סדאם, עודאי, קוסאי וטארק עזיז. נאדה. אין רואים את קצה שפמו של מישהו מהם. האמריקאים אמנם חילקו לכוחות הלוחמים קלפים בדמויות בכירי המשטר העיראקי, אך מתקשים לאסוף את כל הסריה.

סדאם אינו רק בחור פיקח. הוא בחור פיקח ועשיר. במשך שנים הוא אסף בשקדנות את כספו של העם העיראקי ואגר אותו ליום סגריר. יום הסגריר הפציע דווקא בבוקר אביבי נאה, אך סדאם כבר היה מוכן.

אז היכן סדאם? מה הייתי עושה לו הייתי במקומו?

ההערכות שנשמעו בתקשורת הן שסדאם נמלט לסוריה, רוסיה או בלארוס, מקומות בהם הוא ימצא שליטים לטעמו, שהם גם חבריו. נראה שיש לקח אחד שעדיין לא הופנם: מאז שהפניקים המציאו את הכסף לא צריך חברים. סדאם אינו אידאולוג גדול. הוא אינו מחפש מקום ממנו יוכל לחדש את המאבק. הוא זקוק למקום בו יוכל להמשיך את החיים הטובים. כזכור - כסף אינו מהווה בעיה.

קשה לי לראות את סדאם נהנה מהחיים הטובים שהמשטר הסורי המתמוטט יכול לספק לאזרחיו, מה גם שהאמריקאים, חיות תקשורת שכמותם, יחליטו כנראה לחפשו דווקא שם, בניגוד לכל היגיון. גם סעודיה, המדינה המוסלמית קיצונית המנוהלת פחות-או-יותר על ידי האמריקאים, אינה באה בחשבון.

אז היכן?

קודם כל - סדאם חוסיין ידאג לכך שרק האנשים שישהו איתו ביעד הסופי ידעו את המיקום. גם מי שיודע את פרטי התוכנית לא ידע לציין את המיקום אם יתפס, אך סדאם ידע לעמוד על המשמר. שכניו במקום משכנו החדש לא ידעו פרטים כלשהם על איש המסתורין העשיר שבא להתגורר בשכנותם.

סדאם יגור בטירה או בארמון מבלי למשוך תשומת לב. הדבר מצמצם את האפשרויות באופן קיצוני. ברוב המקומות בעולם אדם לא יכול להתגורר בטירה מבלי למשוך תשומת לב, אך יש מספר יוצאים מן הכלל.

קודם כל מדינות המפרץ הפרסי: קטאר, עומן, איחוד האמירויות. סדאם מכיר את השפה ואת המנטליות, ואדם עשיר באופן קיצוני אינו חריג במקומות אלה. יתכן גם שהוא יוכל למצוא תומכים ואנשי סוד שימשיכו לראות בו את צלאח א-דין.

לי קוסמת אפשרות הרבה יותר מפתה: מקום ענק עם טירות למכביר, ההולך ונעשה מוסלמי מרגע לרגע. מנהיגי האיזור עשו ככל יכולתם כדי לגונן על סדאם חוסיין: אירופה. יש די טירות בצרפת, גרמניה ושוייץ. עשיר מופלג לא יעורר תשומת לב, גם אם מישהו יגלה שהוא דובר ערבית.

אז, חברי האירופאים, עומד להצטרף אליכם חבר חדש, מעורה בהליכות העולם הגדול, בעל דעות מוצקות על הנעשה באזורנו, משופם וחביב כגראוצ'ו מרקס. הוא אמנם לא זקוק לעבודה, אך ישתעמם ללא תעסוקה הולמת. אולי ניתן להעסיקו כבודק תוכנת המשחק 'היכן נמצא סדאם חוסיין?'


קישורים:
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


מה עם כפר שמריהו...
אודי (יום שישי, 25/04/2003 שעה 6:52) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

...כשהוא מתחזה לסוחר שטיחים יהודי עשיר מאירן?
_new_ הוספת תגובהמאמר מעולה - יובל חבל שאתה ממעט לכתוב בפורום
דוד סיון (יום שישי, 25/04/2003 שעה 7:12) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אבל בזמן שכתבת, כנראה נתפס טארק עזיז.

קישורים:
על תפיסת ט. עזיז וקצת ביוגרפיה: http://glz.msn.co.il/glz/news/3987E40B92264397B0DE85...
_new_ הוספת תגובהטורקיז קטן וחביב ביותר
אריה פרלמן (יום שישי, 25/04/2003 שעה 21:29) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ומהנה למדי.

הזכרת לי נשכחות: כרמן סאנדייגו. המשחק שדרכו יכולת ללמוד לא רק מעט גיאוגרפיה, אלא אף מעט היסטוריה ותרבות. בשעתו נחשב למשחק בעל גרפיקה גבוהה...

ואם כבר במשחקים ישנים עסקינן, מי שיסייע לי להשיג גירסא (תקינה!) של המשחק ''מתחת לשורש''
Below the root
תבואנה עליו אלף ברכות.
_new_ הוספת תגובהBelow The Root
קורא בוואלה (יום ראשון, 27/04/2003 שעה 13:25)
בתשובה לאריה פרלמן
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

נסה את זה

קישורים:
_new_ הוספת תגובההיום יום הולדת
יובל רבינוביץ (יום שני, 28/04/2003 שעה 20:20) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

סדאם חוסיין חגג (אולי) היום את יום הולדתו ה-‏66, יתכן שבכמה מתנות צנועות. אף אחת מהטירות שנסרקו בכתבה אינה עולה יותר מ-‏3 מיליון דולר.

טארק עזיז, שהסגיר את עצמו השבוע לארה''ב סיפר שסדאם חוסיין נראה חי ב-‏7 באפריל. לא שטארק עזיז חשוד באמירת אמת כפייתית. לפרטים נוספים ראה בקישור.

קישורים:
עיתון 'הארץ': טארק עזיז לחוקריו: סדאם חוסיין חי: http://news.haaretz.co.il/hasite/pages/ShArt.jhtml?i...
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי