פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
כדור הארץ קטן והולך
שלמה גזית (יום ראשון, 16/02/2020 שעה 7:00)


כדור הארץ קטן והולך

אלוף (דימ.) שלמה גזיתקשה להאמין וקשה להסביר כיצד החברה האנושית שלנו, על אף הישגיה הפנומנאליים בתחום המדעי-טכנולוגי, עומדת חסרת אונים מול נגיף הקורונה.

מסתבר שקל יותר להגיע לירח מאשר להתמודד ולבלום נגיף קטן הנותן חיתתו על החברה המערבית-המודרנית. אין גם נחמה בכך, שמחר, במועד קרוב, תימצא תרופה לקורונה, שהרי מיד נצטרך להתמודד בקורונה חדשה, קורונה מסוג אחר.

זו ככל הנראה התמודדות אין-סופית בין הקידמה המדעית הנדרשת שוב ושוב להיחשף לנגיף קטן וחדש זה או אחר, והתשובה היחידה - בכל מקרה כזה – היא הטלת סגר נרחב, המנתק חלקים גדולים מן החברה האנושית, כתשובה יחידה לבלימת התפשטות הנגיף החדש. זוהי גם התוצאה הישירה של העלמות החסמים אשר הפרידו עד לא מכבר בין אזורים שונים שעל פני כדור הארץ.

לכאורה, מה עניינינו בישראל בנגיף המשתולל היום בחופי סין ויפן, ''לכאורה'', שהרי די בנוסע אחד שעל ה'קורונה', אשר יעלה על מטוס ביפן, ושעות ספורות לאחר מכן ינחת בכל מקום על פני כדור הארץ. ואז, שוב אין אפשרות לקיים הפרדה אשר תמנע הידבקות במגיפה בכל מקום בעולמנו. זה המחיר שאנו נדרשים לשלם עבור הפיכת כדור-הארץ לישות אחת, כאשר אין משמעות למרחק של אלפי קילומטר המפרידים בין מקום למקום – כאשר ניתן לגמוא מרחקים אלה במספר קטן של שעות טיסה.

לכאורה, ניתן לשאול, מה זה ענייננו לדאוג מהתפשטות הקורונה, המכה היום בנמלי סין ויפן, כאן בישראל, אלפי קילומטרים מן המקום. אלא שאלה בדיוק ההשלכות של הפיכת כדור הארץ ליחידה אחת, הלכה למעשה, כאשר מאות אלפי נוסעים מוצאים עצמם במגע יומיומי עם אחיהם שמעבר לאוקיינוס.

זה המחיר שאנו נדרשים לשלם כאשר כדור הארץ נעשה קטן, כאשר כמעט ואין יותר משמעות לריחוק הפיסי. כאשר אין יותר אזורים ''שכוחי-אל'', אזורים המנותקים מן הקורה בחלק אחר של כדור הארץ. לטוב ולרע , אנו חיים בעולם אחד וקטן.

רובנו חיים במערכת גלובאלית אחת ומוגבלת. מיליונים, ואולי אף מיליארדים, ימשיכו לחיות בדלת-אדמותיהם, בפיסת הקרקע המוגבלת של יישובם, אך זו החלטה אישית שלהם. בכל רגע נתון הם עשויים למצוא עצמם מעברו השני של כדור הארץ.

אנו חיים היום בעולם אחד, לטוב ולרע. הריחוק הגיאוגרפי איבד את משמעותו, ואנו נדרשים ללמוד לחיות עם המציאות החדשה ולהסתגל אליה.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי