פורום ארץ הצבי

http://www.faz.co.il/story_9153

החותרים לאחור
טלית של תכלת / נסים ישעיהו (יום שישי, 07/02/2020 שעה 7:00)


החותרים לאחור

נסים ישעיהומישהו יודע לנמק את המאמץ העצום שעושים מתנגדיו להסיג את מדינת ישראל לאחור, להשיבה למעמד בינלאומי רעוע כמו שהיה לפני עשר ועשרים שנה? לי אין הסבר מלבד אולי איזה פחד המקנן בליבם של אנשים מפני התחדשות, מפני שחרור מקבעונות חשיבתיים

קצת פחות מחודש לבחירות וכצפוי, ברשתות החברתיות זה הנושא המדובר ביותר. התומכים בנתניהו מדברים על השגיו ועל יכולותיו והתומכים בגנץ מזכירים שוב ושוב את כתבי האישום נגד נתניהו. ומה על מילה לטובת גנץ? כישורים, יכולות, בטח יש לו כאלה, לא? שום אמירה חיובית על המועמד שלהם, רק נגד נתניהו. תומכי האחרון מעלים שוב ושוב תמיהה 'איך מישהו יכול לחשוב בכלל על הצבעה למועמד כזה לא יוצלח' לדעתם. ואני כמתבונן מהצד, תוהה מהכיוון ההפוך: איך נותרו לנתניהו תומכים אחרי כל שנות ההסתה נגדו? טענת השחיתות מבוססת על רכילות עיתונאית שבעקבותיה נפתחו חקירות ובסופן קביעת המשטרה והגשת כתבי אישום על ידי הפרקליטות.

כבר כמה שנים ברציפות שהתקשורת מוצפת בהשמצות נתניהו; אז את המתנגדים לו אפשר להבין, הם ניזונים מתקשורת שלילית ומערכת משפטית שהצטרפה אל התקשורת ברדיפתו, מה שקשה להבין זה איך בכל זאת יש עדיין רבים התומכים בנתניהו. והמתנגדים לו, הם לא רואים את השגיו? לא רואים שהמתחרה שלו אינו מציע שום רעיון הגיוני מלבד שלילת נתניהו? הם לא מעדיפים להצביע עבור מי שהוביל ויכול להמשיך ולהוביל את ישראל להישגים? מן הסתם התשובה לשאלות אלו מצויה בתחום תורת הנפש ואין כאן המקום להכנס לזה. אבל קשה להתעלם מההקבלה בין תופעות אלו בימינו ובין המסופר בפרשות השבוע האחרונות ובפרט בפרשת השבוע שלנו.

תשע מכות חטפו המצרים ופרעה התעקש שלא לשחרר את בני ישראל. אחרי המכה העשירית מיהרו הוא ועמו לגרש אותם (שמות י''ב): לג וַתֶּחֱזַק מִצְרַיִם עַל-הָעָם, לְמַהֵר לְשַׁלְּחָם מִן-הָאָרֶץ: כִּי אָמְרוּ, כֻּלָּנוּ מֵתִים. אז יצאנו ממצרים וכאן היה אמור להסתיים הסיפור, אבל לא, יש המשך (פרק י''ד): ה וַיֻּגַּד לְמֶלֶךְ מִצְרַיִם, כִּי בָרַח הָעָם; וַיֵּהָפֵךְ לְבַב פַּרְעֹה וַעֲבָדָיו, אֶל-הָעָם, וַיֹּאמְרוּ מַה-זֹּאת עָשִׂינוּ, כִּי-שִׁלַּחְנוּ אֶת-יִשְׂרָאֵל מֵעָבְדֵנוּ. עשר מכות ועדיין לא למדו לקח? מסתבר שלא. חשבו שהפעם זה יהיה שונה: ט וַיִּרְדְּפוּ מִצְרַיִם אַחֲרֵיהֶם, וַיַּשִּׂיגוּ אוֹתָם חֹנִים עַל-הַיָּם... חשבו שלא יכול להיות יותר גרוע ממה שכבר היה ומכאן ואילך יצליחו. ובני ישראל, איך הם הגיבו כשראו את הרודפים? ... וַיִּירְאוּ מְאֹד, וַיִּצְעֲקוּ בְנֵי-יִשְׂרָאֵל, אֶל-ה'.

הפחד מהתחדשות

וגם כאן ראוי לשאול: נכון, הצבא המצרי רודף אחריהם, אבל ה' איתם אז ממה הם פוחדים? הם הרי ידעו שהקב''ה הכה את מצרים עשר מכות ובכך אילץ את המצרים לשחרר אותם, אז ממה הם מפחדים כעת? כאמור, התשובות לשאלות אלו מצויות בתורת הנפש; מסתבר שקשה מאוד לשנות הרגלי חשיבה, המצרים התרגלו לשעבד את בני ישראל ובני ישראל התרגלו להיות משועבדים למצרים. אז אמנם כתוצאה ממהלך אלוקי הם השתחררו משיעבוד מצרים אבל בינתיים זה היה רק שיחרור גופני, השחרור עוד לא חדר לתודעה שלהם והיא נותרה עבדותית. זהו הטבע האנושי וצריך להתמודד איתו, חייבים להתבונן במציאות בפקחון ולהתמיד בחתירה קדימה. רק כך משתחררים מקבעונות.

והרי כל המהלכים היו מתוכננים מראש כידוע, שהרי עוד לפני שהכל התחיל מורה ה' למשה להזהיר את פרעה מפני המכה האחרונה (פרק ד'): כב וְאָמַרְתָּ, אֶל-פַּרְעֹה: כֹּה אָמַר ה', בְּנִי בְכֹרִי יִשְׂרָאֵל. כג וָאֹמַר אֵלֶיךָ, שַׁלַּח אֶת-בְּנִי וְיַעַבְדֵנִי, וַתְּמָאֵן, לְשַׁלְּחוֹ--הִנֵּה אָנֹכִי הֹרֵג, אֶת-בִּנְךָ בְּכֹרֶךָ. זו היתה המכה העשירית ועליה הוזהר בהתחלה. התכלית של סידרת המכות היא בניית מודעות נכונה, מודעות לנוכחות ה' ולהנהגתו את העולם. גם אצל בני ישראל וגם אצל המצרים צריכים לבנות את המודעות הזאת. לבני ישראל נאמר: וִידַעְתֶּם, כִּי אֲנִי ה' אֱלֹקֵיכֶם..., ביחס למצרים נאמר: וְיָדְעוּ מִצְרַיִם כִּי-אֲנִי ה'... ולפרעה: ... לְמַעַן תֵּדַע, כִּי אֲנִי ה' בְּקֶרֶב הָאָרֶץ. יש עוד כמה אזכורים לתכלית של בניית המודעות הנכונה אבל דומני שהרעיון מובן.

אחרי כל האמור לעיל, איך נבין את מה שקורה בפרשת השבוע שלנו וגם אצלנו בימים אלו ממש? אפשר להבין את פרעה וחילו שרדפו את בני ישראל אל תוך הים עד שטבעו בו כולם? למישהו יש הסבר הגיוני לשנאה כלפי ראש ממשלה שהוביל את ישראל להישגים ומעמד בינלאומי חסרי תקדים? מישהו יודע לנמק את המאמץ העצום שעושים מתנגדיו להסיג את מדינת ישראל לאחור, להשיבה למעמד בינלאומי רעוע כמו שהיה לפני עשר ועשרים שנה? לי אין הסבר מלבד אולי איזה פחד המקנן בליבם של אנשים מפני התחדשות, מפני שחרור מקבעונות חשיבתיים. כל כך רגילים להיפך הטוב עד שלא מסוגלים לסבול את הטוב. כמו פרעה שכל כך התרגל לשעבד עד שלא הצליח לשחרר גם במחיר חייו.

אמנם ה'פרעה' הפנימי שלנו מקשה עלינו לשחרר אבל כמו אז גם כיום, איש לא יוכל לבלום את התכניות של הקב''ה להיטיב לעמו ישראל. פרעה וממשיכי דרכו לאורך ההיסטוריה נכשלו בכך ואין שום סיבה להניח שמישהו יצליח בכך כעת. אנחנו עלולים אמנם להאט את מהלך הגאולה וכבר האטנו לא מעט, אבל היא תגיע בלי ספק ובקרוב ממש.
מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.