פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
הוד מלכותם ביקרו באוקראינה
יוסף אליעז (יום שישי, 23/08/2019 שעה 10:00)


הוד מלכותם ביקרו באוקראינה

''אם אין עוגות נשליך את הלחם''

יוסף אליעזהמדינה מצויה כיום במשבר פיננסי. שר האוצר, כחלון מכולנו-ליכוד, בזבז כספים ללא שיקול דעת והותיר חור שחור גדול בתקציב, מבצעי ה''נטו'' שערך להאדרת שמו ותקציבי הענק לחרדים הפכו לבולענים. אבל למי אכפת? המטוס המלכותי ששמו אינו ''חיל אויר 1'' כמנהג ארה''ב אלא ''שרה'', ככתוב על חרטומו, כנראה על שם מי שדרשה את רכישתו והכשרתו (כולל מיטה!) בכמיליון דולר עומד מוכן, לזה כחלון מצא תקציב. ומדוע לא להתעופף בזמן מערכת הבחירות כדי להציג את ביבי המועמד כמדינאי חובק עולם? הטיסה וההוצאות הן מכספי ציבור, אז הגרעון יגדל קצת... הטיסה אינה ממומנת מכספי הזוג וגם לא מקופת הליכוד. המטוס מוכן, הַמֶּדְיָה מספרת שהזוג המלכותי תפס את מקומו, אך אבוי! לגברת נדמה היה שהטייס לא בירך אותה והיא מתפרצת לכוון תא-הטייס. המאבטח, מסופר, בלם אותה.

ביבי מעופף בגבהים, גבוה מעל שלושת תיקיו הממתינים לשימוע, גבוה מאד מעל תיק הצוללות אשר הפרקליטות אינה מזדרזת לסיימו, אולי בתקוה שההרשעה בתיק פָּחוּת יחסוך ממנה לתבוע בתיק חמור בהרבה. גבוה מעל עַזָּה, אוֹתָהּ הוּא עוֹטֵף בַּדּוֹלָרִים קטאריים וּבַחֲלוּקַּת מַתָּנוֹת כְּדֵי לְמַתֵּן אֶת חמ''ס. כְּאִילּוּ אֵינוֹ יוֹדֵעַ שֶׁהֶאֱכַלְתָּ צָבוֹעַ רק מגדילה אותו ואת תַּאֲבוֹנוֹ. הרבה יותר נחמד לטוס לביקורים מיותרים וחוזרים ברוסיה, ארה''ב, אנגליה, אוסטרליה, עומאן, צ'אד ואוקראינה. רשימה חלקית. כל זה מהר, בטרם זֵרֵי הדפנה יהיו לזר קוצים.

נוחתים באוקראינה. אכן רגע גדול: בארץ הפוגרומים, בהם נטבחו אלפי יהודים כבר דורות לפני השואה, בארץ בה הפורע בוגדן חמלניצקי, אַטְמָן של הקוזאקים הרצחנים, נחשב עתה לגיבור לאומי ופסליו מעטרים את קייב - הנה זכה עם ישראל ושני יהודים עומדים בצמרת השלטון: הנשיא וראש הממשלה! אכן זהו עוד צחוק מר של ההיסטוריה. צחוק מר דומה ראינו כשראש ממשלת אוסטריה (ארץ ''האנשלוס ומולדת היטלר) היה קְרָנְסְקִי היהודי. עם ישראל לא שבע ממנו נחת.

משמר כבוד מקבל את פני האורחים, כמיטב המסורת הבינלאומית והמקומית מקדמים את פני האורחים החשובים בלחם ומלח. הוד מלכותו טועם מהפת ומגיש פרוסה ממנה להוד מלכותה והיא משליכה את הלחם ארצה לעיני ולמגינת-לב כל הציבור ומצלמות הטלוויזיה. אכן ייצוג הולם ותרבותי של מדינת ישראל... מה טוב שלא חסכנו ורכשנו לצמד מטוס אישי לשירותם, ומה טוב שהמלך אינו טס חלילה בגפו.

וכיצד מבלה המלך בזמן טיסותיו וביקורו בין טכס לטכס? כרגיל בהשמצות ובתקיפת מתחריו במכות מתחת לחגורה. כמו שבזמנו הפיח שטויות ביחס לחדירה לטלפון של גנץ הנה עתה הפך נושא החיפושים אחר מדליף מכחול-לבן לנושא חיטוט. הרי ביבי שולט בכל אמצעי החקירה הממלכתיים ומי כמוהו בקיא בחדירות לרשות הפרט? עתה הפך הליך רגיל, הגיוני ומקובל של חתימת הסכם עודפים בין מפלגות, כמו בין 'כחול-לבן' ל'ישראל ביתנו', לתשתית להשמצת ליברמן כ''סמולני'' המעביר קולות מהימין לשמאל. עם הצגת כחול-לבן, בה חברים אנשי ימין מובהקים כמו בוגי, הפך ביבי בתעמולתו למפלגת שמאל מובהקת.

עוד מספרת העיתונות כי ביבי ירד לא מכבר לנאום באילת ודרש כי יביאו לו את כסאו האישי מירושלים. לא שאין כסאות נוחים באילת, אך ביבי חשש כנראה שאדם אחר כלשהו ישב לרגע על כסאו ואולי יחוש שם בנוח. ככתוב: ''על כסאו לא ישב זר ולא ינחלו אחרים את כבודו''. כן, זו ''הרדיפה אחר הכיסא'' בהתגלמותה המוחשית ביותר. זו אינה סתם פראזה אלא מציאות בלפורית קיימת.

אתה עומד בפני ''סיפורי הריהוט'' בין בלפור לקיסריה בפה פעור. זה החל כידוע בפרשת ריהוט הגן שנדד בין הגינות בבלפור ובקיסריה, נמשך בדרישת המלכה להציב מיטה במטוס ועתה פרשת הכיסא, כס המלוכה, כפי שאמר פרעה ליוסף, בהפקידו אותו לנגיד על ארץ מצריים: ... רַק הַכִּסֵּא, אֶגְדַּל מִמֶּךָּ (בראשית מ''א, 40). ומה טוב מכס מלכות במטוס ככתוב: ... הַשָּׁמַיִם כִּסְאִי, וְהָאָרֶץ הֲדֹם רַגְלָי... (ישעיהו ס''ו, 1). ואתה נזכר לפתע שבטרם נקרא ביבי ע''י משה ארנס המנוח לשגרירות ישראל בוושינגטון היה ביבי סוחר רהיטים. יש עיסוקים שכנראה קשה להשתחרר מהם, בעיקר כשהיא רוֹצָה. בכלל – טוב שלאדם יש מקצוע שאליו ניתן לחזור. ''כל עבודה מכבדת את בעליה''.


הכמיהה למנהיג

מעריץ נלהב אמר על ביבי: ''ראש ממשלה חלש, שמאה אחוז מִהַטִּרְלוּל הזה מתרחש במשמרת שלו. אפס מנהיגות. אפס משילות. דינה זילבר היא ראש הממשלה הָאֲמִיתִּי''.
והנה אותו סמוטריץ' ממשיך להצהיר בראש חוצות כי אותו איש עליו דיבר כך הוא, הוא מועמדו לראשות הממשלה!
איילת שקד נדחתה ממשרד או פמליית ראש הממשלה, הודחה על ידי ביבי (כדין!) מכהונתה כשרת המשפטים, ביבי וב''ב מנעו ממנה להשתלב בליכוד. והיא מצהירה כי מועמדה לראשות הממשלה הוא אותו ביבי!

כל צמרת הליכוד, שחלקה כבר בָּחַל בביבי ובמנהיגותו המעקרת את תומכיו ומונעת את צמיחתם, והמקדם רק את החנפים לו – חתמה כרובוטים חסרי בינה (מלאכותית) על העצומה שרק ביבי-ואין-בלתו יהא מועמדם גם לראשות הממשלה הבאה.

התופעה של סמוטריץ' ולמעשה גם של הרב פרץ וגם שקד ובנט היא מעט יוצאת דופן. ביהדות התגבשו זרמים כמו ''החסידים'' בגולה ואף בישראל וביהדות צפון אפריקה, שהולכים באמונה שלמה אחרי הרבי החסידי, או החכם והמקובל, בלי להרהר אחריו. הרבי אינו טועה לעולם ובכל בעיה או שאלה פונים אליו וממלאים אחר דברו. קהילות שלמות הלכו בעוורון מוחלט אחרי מנהיג דתי כריזמטי כמו שבתאי צבי, שראו בו את המלך המשיח, או להבדיל כמו קהילה גדולה ומכובדת שרואה בְּרַבָּה הגדול והמנוח את המלך המשיח ומצפים לשובו לתחיה (דבר המזכיר מאד, להבדיל, את האמונה הנוצרית בשובו של ישוע). או פשוט מכחישים את מותו אף שהשתתפו בהלוויתו. אלא שהאדמו''רים היו אנשי רוח, לרוב חכמים גדולים בתורה, צדיקים ונקיי-כפיים. ברוח זו גם היום ההמון מחפש מנהיג כזה ללכת אחריו כעדר אחרי המשכוכית בעיניים עצומות. הם מצאו אדם כזה במנחם בגין המנהיג הצנוע ונקי-הכפיים ודומה שכך הם נוהרים כיום, או נהרו עד עתה, אחרי ביבי הנהנתן שמתיימר להיות ממשיך מורשתו של בגין.

אולם התופעה של סמוטריץ', שקד ובנט היא אחרת. הם יודעים היטב מיהו ביבי, בלבם הם רוחשים לו בוז ואי-אהבה, אך הם קוראים לציבור להצביע עבורו. אולי הם הושפעו מהפילוג שביבי עשה בעם ובשנאה שעורר כלפי ''הסמולנים'' (עד שנזקק להם). וכמו אותם דגים טפילים השוחים לצד הכריש המסוכן הם ממתינים לפירורים שיפלו להם מאשר יָצוּד. נוח להם, למרות האמת , לנוע תחת סנפיריו או כנפיו.

אבוי, אלו מנהיגיך ישראל!
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי