פורום ארץ הצבי

http://www.faz.co.il/story_8970

בחירות, בחירות עלייך ישראל
יוסף אליעז (שבת, 09/02/2019 שעה 21:00)


בחירות, בחירות עלייך ישראל

יוסף אליעזשוב המדינה כְּיוּרָה רותחת. ראש הממשלה הקדים את הבחירות מנובמבר בהנחה מוטעית שכך יספיק לשוב ולהיבחר לראשות הממשלה בטרם יחליט אביחי מנדלבליט, היועץ המשפטי לממשלה, על העמדתו לדין והגשת כתב אישום, אלא שֶׁלְהַוָּתוֹ הוברר לו שהיועץ, המתנהל בדרך כלל בעצלתיים, הקדים את תחזית רה''מ ומסיים לגבש הכרעתו. עתה החל מחול שדים – ביבי הטוען ''שאין כלום כי לא היה כלום'' החליף את עורכי דינו בכאלו שנראו לו בכירים ולדעתו טובים יותר... הכל בשביל כלום? עתה פצחו חַנֵּפַיו במחול שדים נגד הפרקליטות ובו בזמן החל ביבי בחיפוש מימון לסוללת פרקליטיו. תחילה ניסה כהרגלו להשיג מימון ממלכתי ומשנחסמה דרך זו חזר לחפש מימון מידידיו בעלי-ההון - כאילו לא בְּשֶׁל כך כבר הסתבך לכאורה בפלילים... דומה הדבר להבדיל, לגזלן שהועמד לדין וביקש מִהַנִּגְזָלִים או ידידיהם לממן לו את הגנתו.


הבחירות בליכוד

המאבק בליכוד היה מכוער כמעט כרגיל, רשימות מומלצים ורשימות חיסולים עברו מיד ליד. בריתות נרקמו וגם הופרו. השמצות והטחות הופצו, המיוחד במישור זה היתה התנכלותו של רה''מ ביבי לגדעון סער, בטענה ש''שמע מ- 3-2 אנשים'' שסער עשה יד אחת עם לא פחות מנשיא המדינה לגרום ל''פוטש'' בכך שהנשיא יטיל על סער, ולא על ביבי, שלגביו כבר יוגש כתב אישום, להקים את הממשלה החדשה. כל הכחשותיו של סער לא הועילו וגם דרישתו לגלות מי ומי אלו שהוציאו דיבתו רעה לא נענו. המוזר הוא שביבי ואנשיו תקפו לא מכבר את המפכ''ל היוצא אלשייך, שטען שנשכרו חוקרים לחקור עליו ועל מספר קציני משטרה בכירים, וסירב לגלות מי היו החוקרים ומי שכר את שרותיהם. ממש החרב המתהפכת. כן, ביבי צעד צעד נוסף להחרבת החוק והסדר במדינה כאשר האשים ללא בושה וללא רְתֵת את כב' הנשיא במזימה לסילוקו מבלפור.

תוצאות הבחירות הפתיעו לטובה. אחרי קדנציה בה הציבור התבייש בנציגיו בבית המחוקקים מספר חברי כנסת שהתגלו בריקנותם או בטיפשותם הודחו מן הרשימה. הצעקני והבולט ביניהם היה אורן חזן שהורחק ע''י ועדת הכנסת שוב ושוב מפעילות. לחזן יש מגוון תכונות וסגנון שאינם מתאימים לח''כ. מצד שני רבים נהנו מתעלוליו כצופים במין קומדיה פרועה. בחצרות מלכים תמיד היה תפקיד לליצן ובחצר הביזנטינית של ביבי ושרה, או סָמוּךְ לה, מילא חזן תפקיד זה, ודומני שבכל זאת כולנו העדפנו את תצלומי ה''סלפי'' שלו, אפילו עם הנשיא דונלד טראמפ, על צילומיו של נתן אשל.

עדת חַנֵּפַיו של ביבי לא השתנתה רבות, [\דודי אמסלם ודוד ביטן נותרו על כנם, הגם שירדו מעט ברשימה, בעוד שֶׁשָּׂרַת (חוסר) התרבות ''אִיסְטְרָא בִּלְגִינָה'' מירי רגב נותרה בצמרת לְבוּשָׁתֵנוּ וחזקה עליה שנמשיך להתבייש בה. השר הָרֵיְקָן איוב קרא הנכבד, מגדולי החנפים, נזרק ככלי אין חפץ בו. אכן אוי לדרוזים שהוא היה נציגם. עדה משכילה זו, שבה רופאים, עו''ד וקצינים בכירים רבים ראויה היתה ליצוג הולם יותר בליכוד ובכנסת. אולי הדרוזים שִׁלְּמוּ את מחיר התנגדותם לחוק הלאום ומחיר עלייתם לרגל אל בני גנץ. אולי ביבי ישכיל למנות מי מהם לאחד המקומות ששוריינו על ידו. ]

מינויו של יואב גלנט לשר הקליטה (כנראה מינוי ביניים) לא הותיר טעם טוב בפה. מופז וציפי לבני שלמו את מחיר ריקודם ממפלגה למפלגה. תמיהה היא קליטתו המיוחדת בליכוד ומינויו החפוז לשר. מי שהתכחש למי שמינהו לשר- הישמור אמונים למי ששב ועטעה טעות שכזו? האם ביבי כה נבהל ממפלגת הגנרלים עד שחש צורך לקושש לעצמו גנרל? אפילו מליגה אחרת? גם מינויו הקודם, ע''י משה כחלון, לשר הבינוי והשיכון היה תמוה, למרות נסיונו הרחב והמתרחב בִּבְנִיַת ביתו הפרטי במושב אחיקם... מינוי ממש מוזר כמינויו של אריה דרעי לשר הפנים. שניהם ,אגב, מינויים של ביבי.

גם את מִפְעֲלּוֹתַיו של נציג העדה האתיופית, ח''כ אברהם נגוסה, שצנח לסוף העשירון השלישי, לא ראינו בכנסת היוצאת. שוב – האמנם הוא מבחירי העדה ונציגה? לבוחרי הליכוד פתרונים.


ימין חדש והבית היהודי

נפתלי בנט ואיילת שקד היו בלתי הגונים כלפי המפד''ל שאירח אותם והעלה אותם לגדולה. אמנם הם הפיחו בו חיים אך אין זה ראוי או הוגן לפרוש כך, 3 חודשים לפני הבחירות שהוכרזו, ולהשאירם כתמר שכל צמרת ענפיו קוצצו לפני חג הסוכות וליטול עמם את המנדט והתקציבים הנלווים לו למפלגה חדשה, אך הגינות בפוליטיקה אינה מצרך מבוקש. גם לא אצל שרת המשפטים.

האמנם הם ראויים להוסיף ולשמש שרים , תפקיד אליו נשלחו, או שלחו עצמם, מטעם הבית היהודי? מה חושב על כך ביבי? כלום מישהו יעתור עתה לבג''צ על המשך החזקתם במשרותיהם הרמות?

אמנם כך נהגה לבני במספר מפלגות, וכך עשה אריק שרון לליכוד שהוא עצמו ליכד. מוזר בעיני שצמד-חמד זה זוכה בינתיים להצלחה של ממש. אני הייתי חושש עתה לתת בהם אמון.
הבית היהודי כנראה התאושש מעט, בחר לעצמו מנהיג חדש שחובש כיפה שלמה ולא בגודל מטבע של 25 אגורות כבנט. ואולי המפלגה עוד תספיק להתארגן לקראת הבחירות. דומה שבנט ניצל את הבית היהודי כְּכָּנָה להרכיב עליה צמח זר אחר, או כמקפצה לעתיד פוליטי אישי של עצמו, וטוב למפלגה שנפטרה משני מנהיגים שאמנם הם מוכשרים ובעלי-יכולת שעלו להנהיגה הגם שלא היו בשר מִבְּשָׂרָה אלא נטע זר.http://www.faz.co.il/thread?rep=177856
בחירות
בצלאל פאר (יום ראשון, 17/02/2019 שעה 23:40)

למיטה זכרוני ביבי נאלץ להקדים את הבחירות בגלל פרישת ליברמן. ליברמן היה אמור להצביע עם הקואליציה על חקיקה מחדש של חוק הגיוס עד 15 בינואר 2019, כפי שבורה בג''צ https://www.maariv.co.il/news/politics/Article-673524 . אבל משפרש ליברמן בגלל המדיניות מול עזה, הוא סירב לצרף את ידו לחקיקת חוק הגיוס. לפיכך לא היה מנוס, אלא להקדים את הבחירות. יתכן שגם שיקולי מועד השימוע והכרעת היועמ''ש לגבי 3 תיקי נתניהו שימשו זרז. אבל מחסום החקיקה היה המכריע. אני משער שדווקא הקדמת הבחירות גרם למדנבליט להקריד את השימוע והכרעתו לגבי הגשת כתבי אישום ולא להיפך. הרי מאות התיקים הוגשו למנדנבליט רק שבועיים לפני שיצא בהכרזה על שימוע וגיבוש בחלטה. אינני מכיר שום גאון משפטי שיכול לקבל הכרעה כה מורכבת מבחינה משפטית של מאות קלסרים, עדויות וממצאים במשל חודשיים-שלושה, גם אם היה מתעדכן באופן רצוף שבוע שבוע מצוות החקירה ואנשי הפרקליטות. הצורך המוזר לסגור תביעה בפרק זמן קצר כל כך מקבלת סיכומי החקירות וגיבוש געת הפרקליטות, מעיד על שיקולים זרים, שחלקם נחשפו בעיתונות הלעומתית ובמה אתרי חדשות אינטרנטיים. לכאורה, המשטרה יכלה להגיש את סיכומי החקירה כבר לפני שנה וחצי. אבל יודעי דבר מספרים שהחוקרים לא היו מרוצים מסיכומי העדויות, וחיכו כדי לדוג מידע נוסף, כדי להעלות שרירים על שלד התביעה שלהם. אותם יודעי דבר טוענים, שהחוקרים לא השיגו הרבה ומנגד הפרקליטות כבר לחצה עליהם להזדרז. אם כם, למה היה מנדנבליט צריך להכריז שבכוונתו להחליט תוך פחות מחודשיים? למה הוא ממהר? למה הוא לא יכול ללמוד לעומק את חומרי החקירה שמרוכזים בכתבי התביעה [שבדרך כלל לא משקפים את כלל הידוע מדיונים עיתיים בהם מוצגים בד''כ חלקי מידע וגם מקבלים החלטות ביצועיים להשלמות חקירה]. מי שלא לומר את חומר החקירה המגובש בצורה שקולה, יתקשה להכריע לכאן או לכאן. ומי שמחפף, יכול לטעות, או נכון יותר, אפילו לטעות ולעגל פינות.

צוות המשפטנים של נתניהו שינה את הרכבו, אבל לא בצורה משמעותית. נוספו עוד כמה עורכי דין בסוגיות שדרשו תגבור, ככל שנתניהו ועורכי דינו זיהו את כיוון התביעות. זה דבר מקובל שלא מצביע על בלבול או לחץ, אלא הערכות משפטית נכונה.

כאן צריך לציין שמבדיקות שערכו משפטני נתניהו וכמה עיתונאים/עורכי דין עצמאיים, הולכים ונחשפים עוד ועוד ליקויים, סחבת, עיוותים, מגמתיות, חוסר מקצועיות, של חוקרי המשטרה ופרקליטים מובילים בפרקליטות. צריך לציין שיש בפרקליטות מספר אנשים, כמו המשנה רן ניזרי, שאומרים שראוי לסגור תיקים או להוריד סעיפי אישום, והם מותקפים ע''י חבריהם המשפטנים.

במרחבי המרשתת ישנם אנשים ישרים שצועקים ''המלך הוא עירום''. והמלך במקרה הזה הוא לא נתניהו אלא מנדנבליט ומערכת החקירה/פרקליטות שעסקה בתידי נתניהו. אני חייב לציין מבינהם 3 מובילים. להלן דוגמאות מטענותיהם.

1. אלי ציפורי, כתב גלובס, כלכלן.
2. יואב יצחק, עיתונאי, בעל אתר News1
3. אבי וייס, משפטן וחוקר להב 443 לשעבר

http://www.faz.co.il/thread?rep=177857
הבחירות בליכוד
בצלאל פאר (יום שני, 18/02/2019 שעה 0:09)

הבחירות בליכוד הן דמוקרטיה במיטבה. טיבעי שיהיו קבוצות שיחתרו להתקדם במעלה המיקום ברשימה. בריתות היו גם בעבודה וגם במר''צ. גם שם נפלטו כמה ממקומות ריאליים וקודמו אחרים. זה המשחק הפוליטי מקובל. (התקלות בספירת הקולות בבחירות הליכוד היו שוליות ולא פגעו ברשימה, זולת 2 שקודמו מקום או שניים).

ראובן נוקם בנתניהו על רקע מחלוקות בינהם כשהראשון היה יו''ר הכנסת, ובעיקר לאחר שנתניהו תמך בבחירת דליה איציק. מאז ראובן ממשיך מעת לעת להעכיר את האוירה ולפזר הצהרות מחפירות במטרה לפגוע בנתניהו. הוא בעבר גם מיהר והשתלח בציבור כולו לאחר הרצח בכפר דומא, כשאמר ''בני עמי בחרו בדרך הטרור ואיבדו צלם אנוש''.

לא היה מאבק מכוער בליכוד, בטח לא יותר מאשר בעבודה. ביבי תקף את אלשייך כי אלשייך אמר שחדוע לו שחוקרים עקבו אחריו ואספו עליו מידע. לא ביבי אמר את את זה על אלשייך. ואז ביבי דרש מאלשייך לחשוף על מה הוא מבסס את דבריו, https://www.davar1.co.il/109132/ והמפכ''ל/חוקר שב''כ ידוע, נסוג מאישומיו. או לחות שתק. אז מי בדיוק מחריב את החוק והנוהי הסגור. אם אלשייך באמת חשב שאוספים עליו מידע, אז למה הוא לא הנחה את 443 או אפילו את השב''כ לחקור את הנושא, כי אם זה היה נכון, אז זה היה חמור ביותר. אבל משלא חקר, סביר שגם לא היה מה לחקור, כי לא היה. ואם לא היה, למה אמר שהיה?

מינויו של יואב גלנט [לביבי יש גם את עוזי דיין] לשר הקליטה נעשה לאחר שהצטרף לליכוד. המהלך דווקא הותיר טעם טוב בפה. מסתבר שגלנט ונתניהו כבר דיברו על זה מאז אפריל-מאי 2018. לכן זה לא כתוצאה מגנרלים די דוהים אצל גנץ. לכן גם אי אפשר לומר שמינוי לא היה חפוז. תמיהה היא קליטתו המיוחדת של ניסנקורן אצל גנץ, לאחר שחיפש מקומו בעבודה והבין שלא יזכה שם לתמיכה. אחר כך מגעים עם כחלון ובסוף נחת אצל גנץ שבכל זאת עדיין מחפש שותפים אטרקטיביים, ויש לו רק עוד 4 ימים.


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.