פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
ביקורת בפנים או בחוץ
שלמה גזית (שבת, 03/11/2018 שעה 7:00)


ביקורת בפנים או בחוץ

אלוף (דימ.) שלמה גזיתאינני מכיר את מנכל ''בצלם'', חגי אלעד. מעולם לא נפגשנו ומעולם לא הזדמן לי להחליף עמו דברים ולדון במדיניות ישראל בשטחים שנכבשו על ידנו במלחמה. אני מניח שדעותינו וביקורתנו על מדיניות ישראל בשטחים אלה דומות. לזכותי, פרסמתי את המלצתי למדיניות ישראל כבר ביום האחרון של מלחמת ששת הימים, ב-‏9 ביוני 67, המלצות שנשארתי בהן.

מאז פשטתי את המדים ב- 1980, אני מרבה לדון בנושא, ואני עושה זאת, שוב ושוב, בכתב ובע''פ.

אני מעלה דברים אלה בתגובה להופעתו של חגי אלעד, מנכ''ל ''בצלם'', כאורח ישיבה פורמאלית של מועצת הביטחון.

ישיבה אליה הוזמן על מנת לבקר את מדיניות ישראל.

אינני מניח שהופעתו זו קידמה במשהו את מצבה של ישראל או את קידומו של הסכם מדיני בין ישראל להנהגה הפלסטינית, אך בהופעתו חצה אלעד קו – נציגי ישראל משתתפים ונאבקים על הצגת עמדותיה של ישראל בדיוני המועצה, אך, מעולם, למיטב ידיעתי, לא נמצאו ישראלים אשר הופיעו בדיונים פורמליים בפורומים מדיניים-בינלאומיים שלא מטעם המדינה ובוודאי לא בפורום שישראל החליטה להחרימו.

מותר לישראלים לנתק עצמם מן המדינה, לרדת מן הארץ ולנהל את מאבקם המדיני מבחוץ. אינני אוהב את מהלכם זה, אך מי שעשו כן היו מוכנים לשלם את המחיר האישי. כל האחרים, כמוני וכמו אלעד, חייבים לזכור שהם אזרחי המדינה, ואזרחותם זו מחייבת.

לפני כעשר שנים נמניתי על חברי הנהלת ''יש דין'' והייתי שותף לביקורת הקשה על מדיניות ישראל ביהודה ושומרון. בעקבות פעולת ישראל במבצע ''עופרת יצוקה'' הקימה מועצת זכויות האדם של האו''מ את ועדת השופט ריצ'רד גולדסטון לבדיקת פעולות צה''ל במבצע.

ממשלת ישראל החליטה שלא לשתף פעולה עם הועדה.

אנחנו, חברי הנהלת ''יש דין'', התלבטנו – אכן חקרנו ופרסמנו דוחות ביקורתיים במהלך המבצע, אלא שעתה התעורר הוויכוח – האם לבקש להופיע ולהעיד בפני הועדה בעת ביקורה בארץ.

נמניתי על המסתייגים מהופעה כזו. עם כל הביקורת שהייתה לי על מדיניות ישראל, טענתי, אני קודם כל אזרח המדינה ואינני מוכן להופיע בפני ועדה שממשלתי החליטה להחרימה. עמדתי זו, ולא הייתי יחיד שאמר זאת, נדחתה ע''י הרוב בהנהלת ''יש דין'', ועל רקע זה פרשנו – אנוכי ושאר חברי ההנהלה שהיו שותפים לעמדתי – מהנהלת ''יש דין''.

פרשה זו קלה לאין ערוך מן הצעד שנקט חגי אלעד.

אינני חושב שהופעתו בישיבה פורמאלית של מועצת הביטחון קידמה אותנו במשהו לפתרון הסכסוך הישראלי-פלשתיני. אך אני, כישראלי המתמודד עם הבעיות המדיניות כאן בבית, אינני מוכן לראות את אלעד כבר-שיח. עבורי הפך, בצעדו זה, את תנועת ''בצלם'' כולה לתנועה שאיננה בת-שיח בוויכוח שאנו מנהלים כאן בבית.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


  חגי אלעד הוא לא הראשון וגם לא האחרון  (דוד סיון)

חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי