פורום ארץ הצבי

http://www.faz.co.il/story_8810

מו''מ עם חמאס
שלמה גזית (שבת, 07/04/2018 שעה 8:00)


מו''מ עם חמאס

אלוף (דימ.) שלמה גזיתבטור שהפצתי לפני שבוע המלצתי על שורת פעולות ויוזמות שהייתי מציע לישראל אל מול רצועת עזה. בין שאר ההצעות כתבתי שהייתי מבקש לפתוח מיד בערוץ שיחות חשאי עם הנהגת החמאס...

אחד מקוראי הטור לא אהב הצעתי זו וציין –''זה לא רעיון חדש. הגה אותו כבר גאון אסטרטגי אחר – דוד גרוסמן (הסופר). כששאלו אותו ''ומה נעשה אם החמאס יסרב לדבר אתנו?'', התשובה שלו הייתה- ''מה זאת אומרת 'יסרב'? אם הוא יסרב לדבר אתנו, אז נכריח אותו''.

אינני מכיר את המגיב, אך הייתי מציע לו להתייחס יותר בנימוס אל חתן פרס ישראל לספרות בשנת ה-‏70 למדינה, ומבכירי הסופרים הישראלים המוכרים בעולם.

ללא קשר לסגנון, שאלתו חייבת תשובה, ואני עושה זאת לאחר שאתמול שוב חווינו התכתשויות לאורך הגדר.

בעובדה, מזה שנים שישראל מדברת עם החמאס – כך ניהלנו מו''מ לשחרור גלעד שליט, כך אנו פועלים היום בעניין גופות חללינו, וכך נהגנו וכך אנו נוהגים גם בשאלות אחרות.

נושאי השיחות, נקבעים בידי שני הצדדים. מי שמסרבת לדון בנושא המדיני זו ישראל. טענתה כי חמאס הוא ארגון טרור, כי אמנת החמאס היא הקיצונית בהתייחסותה לישראל, מכאן שאמנה זו פוסלת את הארגון כפרטנר אפשרי.

ישראל נסוגה לאחרונה במידה מסוימת מגישתה זו, ואף שיגרה את האלוף יואב מרדכי להשתתף בצוות בינלאומי שיציע תכניות לפיתוח ולקידום רצועת עזה.

אכן, אינני מאמין כי ניתן לשכנע את חמאס, ואף לא את הנהגת אש''פ ברמאללה, להגיע להסכם שלום עם ישראל, להסכם אשר יפתור את כל השאלות שבמחלוקת, לרבות מעמד ירושלים וזכות השיבה, אך אני מאמין כי ניתן להגיע להסכם מדיני אשר שני הצדדים זקוקים ומעוניינים בו, הסכם בו הצדדים יחליטו על דו-קיום, תוך השארת סוגיות מסוימות וקשות בלתי פתורות.

כך נהגה ממשלת ישראל לפני כשלושים שנים, משיזמה וקיימה שיחות עם הנהגת אש''פ בטוניס. מערכת שיחות זו, שנוהלה בחשאיות מוחלטת, הניבה בסופו של דבר הסכם מדיני גלוי, הסכם בו שני הצדדים התעלמו מן האמנה הפלשתינית של אש''פ, על אף תוכנה האנטי ישראלי.

אנו ננהל שיחות ומו''מ במטרה להגיע להסכם מדיני עם ההנהגה הפלשתינית הפוליטית, איננו מנהלים מו''מ עם האמנה. להיפך, ההנהגה הפלשתינית, היא שתידרש להסביר לעמה את הפער שייווצר בין האמנה לבין ההסכם עליו חתמה.

ציינתי למעלה ''מו''מ חשאי''. אין כל סיכוי, לדעתי, להגיע להסכמה אלא במו''מ שיתנהל בחשאיות מוחלטת, ללא לחצים של גורמים פוליטיים ושל דעת הקהל. יתר על כן, אין מניעה לנהל בה בעת גם שיחות גלויות, בידיעה שאין סיכוי כי אלה יניבו פירות (זה, כזכור, היה המצב בעת שהושג ההסכם באוסלו). הצגה גלויה של הסכם מוגמר, אם יושג – היא שתביא לשינוי גם בדעת הקהל, ובשני הצדדים.

ולבסוף - המצב השורר היום ברצועת עזה מחייב התערבות ופעולה מידית, קודם שהאסון יפגע בתושבי הרצועה ובה בעת גם בנו, בישראל. כמי שעלולים להיות הנפגעים, חובתנו להתערב ולפעול למציאת פתרון, ובהקדם.http://www.faz.co.il/thread?rep=177784
מצחיק או עצוב?
(שבת, 07/04/2018 שעה 14:01)

אם דיברנו עם אש''פ ולא יצא שלום, אז איך ייצא שלום עם דיבור עם החמאס?

ונניח שמלאכי השרת יעמדו לצד השלום, ונגיע להסכם כלשהו שהוא הסכם אבל לא שלום, אז מה יהיה עם הג'יהאד האסלאמי? ואחר כך עם הזרוע הצבאית של הפת''ח ושל החמאס, החזית העממית לשחרור פלסטין, החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין, האחים המוסלמים, אל-קעידה-עזה ואח''כ דאע''ש-עזה .... ומי יודע עוד כמה ארגוני טרור אסלאמיים יקומו ככל שנגרד עוד קליפה מהבצל של הטרור הפלסטיני?

רק הבוקר קרא עוד מנהיג חמאס להמונים שעל הגדרות שהכוונה היא לחתוך את הגדרות ולפלוש לתוך ישראל בדם ואש לשטח שבין ''הגדה המערבית'' לים, כשלכל אחד נופק מפתח שיפתח את הדלת של היהודי שהוא ירצח וירש את ביתו.

אין בין מה ששלמה גזית מדבר עליו ובין העובדה שישראל מדברת דרך מתווך, בדרך כלל המצרים, בעניין גלעד שליט או גופות החיילים. מדובר בעניין טקטי מקומי ולא באסטרטגיית הקיום של החמאס או ישראל. גם טלפון אנונימי מאיים מצה''ל לבכיר בחמאס בעניין כזה או אחר, אין משמעו הכרה לשיחות.

בעניין שאלת ההתערבות הישראלית בעזה אני סקפטי כהרגלי. השאלה עכשיו היא למה לחלץ את החמאס ואת תושבי מעזה מהחדלון והדראון שהם דחפו את עצמם אליהם? למה לא לתת להם לסבול, להיענש ולשלם מחיר יקר על תאוות הטרור שלהם שהפילה אותם לקרשים? למה לא לתת להם ללמוד לבד שעל רשעות ופנאטיות הם חייבים לשלם? שהרי אם ישראל תציל אותם, מה ירתיע אותם לחזור לטרור אקטיבי ברגע שישלו עצמם שהם חזקים מספיק לספוג מכות מישראל?

לישראל אין שום חובה כלפי עזה מרגע שהיא נטשה אותה. מעבר לכך, ישראל לא חייבת לספק לעזה מים, חשמל, מזון, תרופות וכו', כאשר עזה מכריזה על עצמה ישות אוייבת לישראל שמטרתה להשמיד את ישראל. גם אם יאמרו שישראל מספקת לעזה את רוב המים והחשמל, זה לא ישנה דבר. היו לעזתים כבר 13 שנים כדי לבנות לעצמם תשתיות טובות בתמיכת רוב מדינות העולם, אבל הם החלו להשקיע את הכסף בבניית יכולות טרור והרחבת מערכת המנהרות. אם רוצים שמדינה תערוב ותסייע להם, צריכים לכפות על מצרים לאמץ את שיקום התשתיות בעזה, ושדרכה יצאו ויכנסו הערבים לעזה. די, כמה זמן אנחנו צריכים לתת לעזתים להתנהג כטפילים כשאנחנו יודעים שכל כוונתם הוא שהרמש יהרוג את הפיל ממנו הוא מוצץ את הדם.


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.