פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
הצלת הרצועה – אינטרס ישראלי
שלמה גזית (יום שני, 12/02/2018 שעה 7:00)


הצלת הרצועה – אינטרס ישראלי

אלוף (דימ.) שלמה גזיתלפני כחודש החליט הנשיא טראמפ לקצץ באופן דראסטי את תרומת ארה''ב למימון תקציב הפעולות של UNRWA, סוכנות הסעד והתעסוקה של הפליטים הפלסטינים. בשלב זה דובר בקיצוץ של כמחצית התרומה השנתית של ארה''ב לארגון, תרומה המהווה מרכיב מכריע בתקציב הפעולות של הארגון.

היה זה צעד תגובה שנועד להפעיל לחץ על הנשיא עבאס והרשות הפלסטינית, תגובה על החלטתם לפסול את וושינגטון כמתווכת בסכסוך עם ישראל, וזאת, בתגובה על הכרת הנשיא האמריקאי בירושלים כבירת ישראל ועל העברת שגרירות ארה''ב מתל-אביב לירושלים.

התייחסתי כבר להשלכות המסוכנות והמידיות של קיצוץ אמריקאי זה על תפקוד UNRWA, אם לא יימצא לו תחליף, כאשר הנזק העיקרי והמיידי יהיה ברצועת עזה. פגיעה במערך ססו''ת המקומי יפגע מיד בחייהם של כשני שליש מתושבי האזור.

שמענו לפני שבוע את הרמטכל אשר הופיע בישיבת הממשלה והזהיר מפני עימות צבאי ברצועה אשר עלול לפרוץ על רקע המצב הכלכלי והפיסי הבלתי נסבל שבשטח. שני מיליון התושבים והתשתית המקומית בכל תחום אפשרי, הם על סף קריסה.

תמונת מצב זו מביאה אותי להציע לממשלת ישראל, ובייחוד לראש הממשלה המקיים מערכת יחסים אינטימית עם הנשיא בוושינגטון, לבוא לנשיא עם הצעת תוכנית מהפכנית, תוכנית שנועדה להוציא מתוק מעז, תוכנית שנועדה לנצל את הסכום שיקוצץ בתקציב הפעולות של הארגון כמנוף לתיקון המצב, תוכנית אשר תוכל לשנות את יחס הפלסטינים למימשל בוושינגטון, ליזום פעולות אשר תקלנה על המצב השורר בשטח, ואף להתחיל בתהליך שיפרק דה-פקטו את מערך הפליטים הפלשתינים שבמקום.

התוכנית המוצעת היא ליעד את הסכום שקיצצה וושינגטון מתקציב ססו''ת, כ-‏150 מיליון דולר, וליעדו כנתח ראשון בתוכנית הפיתוח של התשתיות ברצועת עזה – בדגש על הקמת מתקן להתפלת מי ים, הקמת תחנת כוח שתפתור את מצוקת החשמל, והקמת נמל ימי שישרת את תושבי המקום.

יחד עם הודעתו על תוכניות השיקום, יקרא הנשיא טראמפ להקים מנהלת פרויקט בינלאומית, בהשתתפות מדינות ערב, ובראשן מצריים,

על מנת שתוכנית כזו תוכל להתקבל ולהתממש, אל לה לישראל לבקש מקום במנהלת הפרויקט.

ישראל תידרש – במימון מנהלת הפרויקט, להזרים מיד חשמל אשר ישמש את תושבי הרצועה 24 שעות ביממה, להזרים מים מותפלים עד שיהיה במקום מתקן התפלה עצמאי, ולהקל משמעותית על סדרי הכניסה והיציאה אל ומן הרצועה.

אינני נכנס בנייר זה לפרטים הארגוניים, אומר רק זאת – אסור לנו להציב מראש תנאים שאם לא ימולאו יקפיאו ואף יבטלו את התכנית מיסודה ומה שחשוב אף יותר – אין לנו זמן. המצב בשטח משווע ליזמה מעין זו. הצלת הרצועה היא אינטרס ישראלי.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי