פורום ארץ הצבי

http://www.faz.co.il/story_8757

שני נושאים
שלמה גזית (שבת, 27/01/2018 שעה 7:00)


שני נושאים

אלוף (דימ.) שלמה גזיתקראתי בימים אלה את ספרו של מישקה בן-דוד, ''הכריש''. רומן בדיוני, המתאר שרשרת של התפתחויות דרמטיות באזורנו, התפתחויות והידרדרות בהן עומדת ישראל על סף כיליון פיסי.

אינני מתכוון להיות מבקר ספרותי, אני מבקש להתייחס לשני נושאים השזורים בעלילה, נושאים אשר עשויות להיות להם השלכות אקטואליות.

סיפור המעשה מתחיל בהסכם ישראלי-פלסטיני, העומד על סף החתימה, וממש במועד זה פורצת יזמה התקפית של החמאס ברצועת עזה, מהלך צבאי המבקש להכשיל את ההסכם, מתוך אמונה פנאטית שזה הסכם כניעה פלסטינית, אשר צריך לעשות הכול על מנת לסכלו.

אינני יודע אם ומתי יעמדו ישראל והפלסטינים במצב של ערב חתימה על הסכם, אולם אין לי ספק כי לא רק בספר, גם במציאות לא יושג הסכם אשר שני הצדדים יהיו מאושרים עימו. להיפך, תהיה זו פשרה כואבת, כאשר המנהיגות משני הצדדים תהיה מוכנה לחתום עליו, בתור ''הרע במיעוטו''. ואז, ללא ספק, ימצאו גורמים קיצוניים, אצלם ואצלנו, אשר ינסו לחבל בהסכם.

חווינו התנגדות כזו בדעת הקהל בעת מימוש שלבי ההסכם עם מצריים, משנולד הצורך לפנות את כל סיני. חווינו התנגדות כזו בהתנתקות הישראלית מרצועת עזה. ואי אפשר שלא להזכיר את רצח רבין.

וזה מביאני למקום ולתפקיד אותו ממלא המנהיג בשעת המבחן. איננו יכולים לדעת כיצד היה מסתיים תהליך אוסלו, להיכן יכול היה להגיע הקשר עם מנהיג אש''פ, יאסר ערפאת. אך אנו יכולים לקבוע בוודאות, בשלושה כדורים השיג יגאל עמיר את מטרתו – הוא רצח את תהליך השלום.

גם בצד השני – היה יאסר ערפאת המנהיג הפלסטיני היחיד שמעמדו איפשר לו לקבל החלטות שיכלו להתקבל על ידי כל חלקי הפזורה הפלסטינית. מאז הפלסטינים מפוצלים, כאשר מחמוד עבאס מתמרן בידיעה ברורה שאיננו מוסמך לקבל החלטה לאומית.

המבחן של ההנהגה הלאומית, הישראלית והפלסטינית, יהיה ביכולת העמידה העיקשת על הדרך להשגת הסכם ואי כניעה ללחץ הקיצוניים, גם תוך הפעלת כוח.

ומכאן, לנושא השני. עלילת הספר נפתחת במבצע מורכב של החמאס ברצועה, פריצה מתוך מנהרה והשתלטות על יישוב יהודי סמוך, כאשר במקביל באה הסתערות של אלפי תושבים ברצועת עזה על הגדר המפרידה. אלה רומסים ומפילים את הגדר ודוהרים צפונה, לעבר אשקלון ואשדוד. ואין כוח בישראל שעוצר בעדם. כך נפתחת המלחמה אליה מצטרפות, בזה אחר זה, כל מדינות ערב.

אינני מתכוון לצפות ולהתייחס לסבירותה של יזמה זו של החמאס, אך אני חרד יותר, ואף רואה זאת כאפשרות סבירה, ממשבר קיצוני בתנאים השוררים כיום בתוך הרצועה, אנו חוזים משבר מחוסר מי שתייה, משיעור אדיר של מחוסרי עבודה, ועתה – בעקבות הקיצוץ האמריקאי בתקציב אונרא - מתפתח משבר תברואתי חמור, עם אלפי נפגעים. משבר כזה עלול להניע אלפי עזתים, אשר יסתערו ספונטנית על גדר ההפרדה, ויפרצו מזרחה בתקווה ''לשבור שבר'' בישראל. בדומה לעלילת ספרו של בן-דוד, אני רואה את כוחות צה''ל עומדים חסרי אונים, ואינם מסוגלים לחסום את המסתערים אפילו יפתחו עליהם באש.

אינני מנסה ואינני מסוגל לנבא כיצד תסתיים התפתחות דרמטית זו, אם אמנם נהיה עדים לה. עם זאת, התפתחות כזו, אם אמנם נגיע אליה, תיצור מצב חדש לחלוטין באזורנו. מצב שאיננו ערוכים לו. מצב אשר עלול לקעקע את עיקרי מדיניות הביטחון שלנו.http://www.faz.co.il/thread?rep=177739
2 הערות
בצלאל פאר (יום ראשון, 28/01/2018 שעה 21:42)

* למיטב זכרוני הרצח המתועב של יצחק רבין לא הוא שעצר את השיחות. מיותר ממקור אחד ידוע שהשיחות עלו על שרטון עוד בחצי השנה האחרונה לפני הרצח ורבין אפילו שקל כיצד לנטרל את הנזקים שכבר נגרמו בתהליך ולחלץ את ישראל מהמלכודת. https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3965948,00.h... .

* לגבי עזה, המצב רק הולך ומחמיר, עם או בלי סיוע של ישראל, אם או בלי החמאס. מדובר בחברה לא מפותחת שלא מסוגלת להחזיק את עצמה מעל המים. כמובן שחמאס אפילו מחריף את ומקצין את הבעיה כי חלק גדול של הכסף הציבורי הולך לתשתיות הטרור - וכידוע, הטרור אינו מאיץ כלכלי.

בהחלט אפשר להניח שבמקרה קיצון ''יצעדו מיליון איש לירושלים'' מעזה. משמעות הדבר טבח גדול שהעזתים יבצעו באזרחי ישראל ושצה''ל יבצע בעזתים. אינני רואה אופציה ששני הצדדים נפגשים ושרים ''התקווה''.

אפשרות אחרת, אולי מקבילה, שכבר מתקיימת מספר שנים, היא הגירת עזתים לאפריקה, אירופה. עשרות אלפים בודדים כבר היגרו בעשור האחרון [דרך אגב, היקפי הגירת ערבים מיו''ש גדולה יותר יחסית, כי היא קלה וזולה יותר. מספר קטן של המהגרים יצאו אפילו דרך שדה התעופה בן גוריון]. להזכיר לקוראים שב-‏1994, מאז שאש''פ קיבל שליטה על בית לחם, בית ג'אלה ורמאללה היגרו עשרות אלפי נוצרים. אז הם היו כ-‏80% מערביי המקום, והיום הנוצרים בממוצע רק כ-‏15% מכלל האוכלוסיה בערים האלה.

ישראל יכולה לעזור למהגרים אם תניח להם לעבור דרך נמלי התעופה והנמל שלה כל עוד עזיבתם היא לגיטימית ותיקנית. ישראל יכולה גם להבטיח למהגרים מעזה שהם יכולים להפליג ישירות מחופה של עזה וצה''ל לא יפריע להם לשוט מערבה.

עיקרי מדיניות הביטחון שלנו עתידים להיות מקועקעים כי ישראל, ובעיקר הארגונים הביטחוניים שלה, מפחדים לעשות הערכת מצב כוללת ולהמליץ על מדיניות משנה מציאות. לצה''ל נוח לשמור כמה שיותר על השקט ולמשוך את הזמן. אבל התנאים בשטח משתנים - היאוש הכלכלי חברתי אצל הפלסטינים, היאוש מאי יכולת להשיג רווחים ממשיים מול ישראל [הרבה באשמת ההנהגות הפלסטיניות], שבר החלום הפלסטיני יכול להניע 3 מגמות מקבילות בחברה הפלסטינים:

א. הגברת ההגירה החוצה.
ב. הגברת הטרור אצל ''השרופים''.
ג. שבירה וכניעה והסכמה להיות כבושים תחת שליטת ישראל בהסדר כלשהו [אולי פדרציות עירוניות עצמאיות].

השאלה החשובה היא איזו מגמה תהיה המשמעותית ביותר. ומציאות זו תשפיע על עתיד הסכסוך/פתרון.


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.