פורום ארץ הצבי

http://www.faz.co.il/story_8748

צוללות בתהומות הרפש
יוסף אליעז (יום שני, 15/01/2018 שעה 12:00)


צוללות בתהומות הרפש

יוסף אליעזגועל הנפש שחשים אזרחי המדינה (פרט לאלו המשתתפים עכשיו ב''ליכודיאדה'' באילת, ותומכיהם), בימים עגומים אלו, כאשר אנו נוכחים בשחיתות שפשתה ופשטה בדרגים הכי בכירים במדינה, ובעוד נפשנו נהנית מאמירותיו משובבות-הנפש של יאיר נתניהו הצעיר, ולא פחות מתגובותיו המוזרות של אביו, המבין כל-כך ללב בנו ולפיו המבעבע (ומבלי להתיחס כאן לתוכן דברי הבן), הנה האב מֵקֵל ראש בדברים מאחר והבן אמר את שאמר עת שהיה שיכור!! לדעת האב, המדבר לבטח ברוח הקודש הנושבת במעונו, הנה יציאת בנו עם צמד מרעיו לסבב בארים על-מנת להשתכר במקומות מפוקפקים בליל שבת, ברכב ממשלתי הנהוג בידי נהג עובד ציבור, ומלווים במאבטח - היא מצב תקין לחלוטין, ואפילו מצדיק, או גורם להתיחסות מבינה וסלחנית לדברים שנאמרו - עתה מדאיג אותנו האב יותר מבנו... כל זה- כאשר העתונות מדווחת על ארגזי שמפניה ורודה המצויים ומסופקים דרך קבע למעון ברחוב בלפור... האם מונעים מיאיר את הגישה לשמפניה בבית? מוטב שישתה בבית ולא יתהולל בחוצות.

חכמינו תמיד תמהו על מה זה כה החמירה התורה עם בן סורר ומורה שאיפיוניו בין היתר: ''זולל וסובא''. עתה נדמה שהבנו משהו: אם הבן סורר והוא במעמד שהוא מורה לאחרים דרך חיים, בחינת ''ממני תראו כן תעשו'' - מעשהו אכן חמור מאד. אוי לו למי שלא הבין את הביטוי האנגלי ''האצילות מחייבת''.
אנו סובלים מצריכת האלכוהול (והסמים) בידי בני-נוער, שכבר הביאו רבות גם לקרבות סכינים בין שיכורים ואף לרצח וגם לתאונות דרכים בשל נהגים שיכורים. בכל סוף-שבוע אנו מקשיבים בִּדְחִילוּ וּרְחִימוּ לדווח על האסונות הנוספים שהביאה עלינו סביאת האלכוהול. מה יחשוב נער הנוכח שבנו של ראש-הממשלה שותה ושיכור, (אם אמנם אכן שתה כדברי אביו), לגבי כל הלוחמה בשתיה? אנו נדהמים מדברי ראש-הממשלה, המוצא ששכרות היא טענת הגנה והצדקה... כולנו מכירים את המשל האומר ש''לעיתים ההתנצלות גרועה מן המעשה...''.

העיתונות מתגוללת דרך קבע על חה''כ אורן חזן בטענה (או עלילה) כי סיפק ללקוחות נערות ליווי בעת עבודתו באותו קזינו בבולגריה. מספר חברי כנסת הטיחו זאת שוב ושוב בחזן. לא שמענו עתה מפיהם דבר על הדברים הנוראים בקלטת שכאילו דיבר אותו בן יקיר על סירסור בחברתו דאז, ולא בנערות לווי שזהו מקצוען...

מדוע הוזכרה כאן הליכודיאדה? לא בגלל שהתקיימה יומיים אחרי שמבקר המדינה קנס את הליכוד בשל קודמתה, אלא מאחר שבאחד הפרסומים פורסם שהיו שהציעו כבר את הבן, יאיר המאיר, כמועמד ברשימת המועמדים לכנסת שהוכנה במקום. האמנם עד כדי כך רב הסיאוב כיום במפלגת השלטון ? האם אלו האנשים הַמִּתְיָמְרִים להנהיג את המדינה בעתיד הקרוב?
מה זה עוללתם לה למפלגת ההוד וההדר שיסד ז'בוטינסקי? למפלגה שמנהיגים כה צנועים כמנחם בגין, יצחק שמיר, יוחנן באדר וחיים לנדאו המנוחים עמדו בראשה?!

אולם כל המחזה המבחיל הזה הוא שולי ביחס לחקירה בתיק 3000 – תיק הצוללות. עד היום לא ברור לציבור לכמה צוללות זקוקה המדינה. כזכור 3 הצוללות הנוספות הוזמנו מאחורי גבם של שר-הביטחון והרמטכ''ל שכיהנו אז. מה אומרת על כך מִפְקֶדֶת חיל הים? (במחילה - לא האלוף צ'ייני). כיצד זה לא התפנו ראש הממשלה ושר הביטחון לְתַדֵּעַ בנדון את הציבור? מה נעשה בעניין מתן ''האישור'' הישראלי למספנות סיטנקרופ הגרמניות (החברות שציידו בנשק את ה''ורמאכט'' תוך ניצול עבודת היהודים מזי-הרעב, והשייכות כיום לבעלים שהוא טייקון ערבי מאבו-דבי) לבנות צוללות דומות עבור הצי המצרי? האם ראש ממשלתנו ידע על אישור זה? האם מישהו חשב לשם-מה בכלל זקוקה מצרים לצוללות? כלפי מי יופנו צוללות מצרים ביום עֶבְרָה?הנה בפניכם סיפור אחר, על ממציאי הצוללות הגרעיניות של ארה''ב. אני ידעתי שתת-אדמירל רקובר היהודי נחשב לאבי הצוללת הגרעינית. על הממציא פרופ' אלווין רדקובסקי לא שמעתי עד לקריאת המאמר שקבלתי בתודה מ-רות אור במייל.

טוב לשמוע גם סיפור חיובי הקשור לצוללות ולממציאים יהודים.

ומה בינתיים עם ראש ממשלתנו? היכן הוא בימי סערות אלו? ''הודו לה' כי טוב''.

הערה: גב' רות אור שיגרה 4 עמודי מידע חשוב על האדמירל רקובר ובעיקר על פרופ' רדקובסקי, אך לי לא ידוע מי כתב מידע זה ע''מ לבקש רשותו לצטטו ועל כן אביא את הכתוב בעברית בויקיפדיה:
אלווין רדקובסקי (Alvin Radkowsky;‏ 30 ביוני 1915 – 17 בפברואר 2002) היה פיזיקאי, מומחה להנדסה גרעינית. כיהן כפרופסור באוניברסיטת תל אביב ואוניברסיטת בן-גוריון. היה ממפתחיה של הצוללת הגרעינית הראשונה.

ביוגרפיה

נולד בעיר אליזבת' שבניו ג'רזי. למד הנדסת חשמל בסיטי קולג' של ניו יורק וסיים תואר ראשון במדעים בשנת 1935. אחר כך למד לתואר שני (בהנחיית אדוארד טלר) בפיזיקה באוניברסיטת ג'ורג' וושינגטון, וסיים אותו בשנת 1941. לאחר מכן קיבל תואר דוקטור בפיזיקה מהאוניברסיטה הקתולית בוושינגטון הבירה בשנת 1947.

בין השנים 1938 ל-‏1972 עבד במעבדת חיל הים האמריקני למחקר בהנעה גרעינית. בשנת 1950 מונה רדקובסקי לתפקיד המדען הראשי של המשרד, והיה אחראי על בניית הכור של הצוללת הגרעינית הראשונה ''נאוטילוס'' שהושקה ב-‏1954. בעקבות תרומתו הרבה להנדסה מונה לחבר באקדמיה הלאומית להנדסה בארצות הברית, וכעמית בחברה האמריקנית למדעי הגרעין, וזכה בפרסים רבים.

רדקובסקי היה יהודי דתי. בשנת 1972 עלה לישראל עם משפחתו והתגורר בשכונת רמת חן שברמת גן. בין השנים 1972 ל-‏1994 לימד באוניברסיטת תל אביב ומשנת 1994 עד 2002 לימד באוניברסיטת בן-גוריון. במהלך השנים בארץ עסק במחקרים בכור הגרעיני בדימונה.

רדקובסקי קידם את השימוש בתוריום בכורים גרעיניים, ובשנת 2002 ייסד את חברת Thorium power, שעסקה בתחום.http://www.faz.co.il/thread?rep=177727
רוב רכילות מיותרת
בצלאל פאר (יום חמישי, 25/01/2018 שעה 21:45)

תיק 3000, נכון להיום, נתניהו לא קשור אליו. לכן גם לא כותבים על התיק הרבה בתקשורת. הפרקליטות והמשטרה נפלו לפח של עצמם כאשר הציעו לעבריין הראשי להיות עד מדינה. עכשיו הם אוכלים אותה.

זה שלציבור לא ברור עד היום כמה צוללות צריכה ישראל זה בדלל שהעיתונות לא מתענייננת בדיברי אמת, אלא רק בקישקושי רכילויות שיפגעו בנתניהו. אין נתניהו בסיפור? הסיפור לא חשוב.

אבל לך אומר בשקט את המעט - לישראל צריך שיהיו מינימום 6 צוללות, ורצוי שיהיו 9. כי חצי מזמן צוללת - שהוא כ-‏20 שנים של מבצעיות - הם זמן של תיקונים, שיפוצים ובדיקות. כעת יש לישראל 5 צוללות וה-‏6 נרכשה השנה מגרמניה. בעוד 8~ שנים היא תגיע לישראל. אבל 3 צוללות שנרכשו בסוף שנות ה-‏90 אמורות לצאת משירות ב-‏2022-3~, כך שיהיו לנו רק 3 צוללות, במידה והשישית תגיע עד אז. כלומר, כל הויכוח על אם צריך עוד צוללת הוא מיותר ומגמתי. השאלה האמיתית אם ישראל צריכה עוד 3 צוללות לסד''כ הקבוע שלה. התשובה שלי היא כן, ואני משוכנע שבצל צוק הבעיות שלפניהן תעמוד ישראל, כולם יבינו שישראל צריכה עוד.

אחד מתומכי הצטיידות ישראל בצוללות גדולו הוא עמי איילון https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3390478,00.h... מבחינתו ישראל צריכה יותר צוללות מה-‏6 שמדובר בהן.

אבל מה שהעיתונים לא מספרים לציבור הוא, שמי שדחף כשר בטחון לרכוש את הצוללת ה-‏6 במספנה הגרמנית, ומי שהחליף את ישעיהו ברקת במיקי גנור כנציג של התאגיד הגרמני ''טיסנקרופ'' בישראל ב-‏2009 הוא שר הבטחון דאז אהוד ברק. למיטב ידיעתי ברק לא נחקר בצורה מלאה ע''י המשטרה לשיקוליו ולמה הוא אישר לגנור לדרוש יותר כספי תיווך מיותרים. אתם חושבים שהציבור לא צריך לדעת את זה?

את תא''ל אבריאל בר־יוסף לתפקיד המשנה לראש המל''ל בחר ראש המל''ל דאז עוזי ארד ולא נתניהו. נתניהו התלבט ארוכות כשהיה צריך למנות ראש למל''ל במקום יוסי כהן שהלך לראשות המוסד, ובסוף נתן אותו לאבריאל בר-יוסף, שהיה כבר במערכת והכיר אותה. לכן זוהי לא בחירה שיש עימה טעם לחשד כלשהו מבחינת נתניהו. מה גם שעדיין המשטרה לא ביססה כל ראיה פלילית כנגד בר-יוסף.

עניין הצוללות התפוצץ לדעתי על רקע ויכוח היסטורי ממושך בין הצבא (חיל האויר וכוחות הקרקע) ובין חיל הים בשאלת הדרך שישראל צריכה להתמודד איתה כנגד איומים עתידיים חדשים שייבנו כנגדה, לאחר דעיכת ''האביב הערבי''. הראשונים רוצים יותר כסף למטוסים ולמודיעין, כנגד הרצון של חיל הים לבסס כוח צבאי ימי רציני שיתמודד בסוגיות של הגנת החופים, הגנת אסדות הגז ושל שאלת יכולת האיום והתקיפה של ישראל על מטרות רחוקות. זה ויכוח מקצועי לגיטימי שיש לו כנראה מספר אופציות טובות, אבל גם הדרישה להגדלת כמות הצוללות היא מקצועית וראויה. שר הביטחון והרמטכ''ל היו מעורבים בעשרות דיוני מטה בשאלות שנגעו לרכש האמל''ח העתידי, אבל מה לעשות שבסוף נתניהו כראש הממשלה שהוא מכריע בעניין זה? אלא שהיה מישהו במערכת שהיה מוכן למכור את נתניהו, תמורת מיסוס ההסכם לרכישת הצוללת השישית מגרמניה, בתמורה לעסקאות הנשק שהוא מגלגל בנושאים אחרים. וזו נבלה!

ישראל פיתחה קשרים חדשים עם גרמניה החדשה. היה זה בן גוריון שהחליט על כך כבר בתחילת שנות ה-‏50 עם מדיניות השילומים. אז מה עניין וורמאכט לענייננו, אם לא עוד ניסיון נואל לזרות סרחון לקונספירציה שמאלנית נוספת?

זה דומה לאגדת הצוללת המצרית כאילו הגרמנים חיכו להסכמת ישראל כדי למכור צוללת למצרים. אז אני רוצה להודיע לכולם שיראל לא שולטת ביצוא נשק גרמני בכלל ובפרט לא למדינות ערביות. אלא שהגרמנים שאלו לדעת ישראל ב-‏2009 אם היא שלמה עם זה שגרמניה תמכור צוללת למצרים, ואז נתניהו וברק הודיעו לגרמניה שאין להם הסתייגות. כשעלה מורסי לשלטון ביוני 2012 ישראל ביקשה מגרמניה להשהות את פרוייקט הצוללת למצרים וגרמניה נענתה, מתוך הסכמה מלאה מצידה. ושוב שעלה א-סיסי לשלטון ביוני 2013 חידשה גרמניה את ההסכם עם מצרים ודיווחה על כך לישראל שלא הביעה התנגדות. בכל מקרה, הצוללת המצרית אינה כצוללת הישראלית. הצוללת הישראלית גדולה יותר, משוכללת יותר, וחלקים רבים בתוכה הוא מתכנון ישראל. כל מערכות ההפעלה שלה הן ישראליות ומותקנות בארץ. מדובר בשני סוגי צוללות שהמכנה המשותף בינהם הוא רק השם צוללת.

ולשאלה: ''לשם-מה בכלל זקוקה מצרים לצוללות? כלפי מי יופנו צוללות מצרים ביום עֶבְרָה?'' אפשר לשאול את אותה שאלה, למה רבין בזמנו, גם בכהונתו הראשונה וגם בכהונתו השניה ''אישר'' לאמריקאים למכור מטוסים מתקדמים למצרים, שמא הם יופנו לעבר ישראל? לא ככה? השאלה שנשאלת היא האם הכותב שאל את עצמו את השאלה הזאת? אני מניח שלא, כי זה לא ביבי.

יאללה, תתקדמו כבר !

http://www.faz.co.il/thread?rep=177749
רוב רכילות מיותרת
יוסף אליעז (שבת, 03/02/2018 שעה 13:54)
בתשובה לבצלאל פאר

לבצלאל פאר,

היה מענין לקרוא את דבריך. רק חלקם נואלים. גם זה משהו.
גם ''שיבוצי'' בשמאל נואל למדי. בענין זה - מילא.

אנו מדברים על שלוש הצוללות העתידיות, לא על הצוללת השישית.
לא הסברת מדוע שר הבטחון דאז [למיטב ידיעתי היה זה בוגי יעלון ולא ברק] ןהרמטכ''ל דאז לא נשאלו על הצורך בשלוש צוללות נוספות. איני אומר שלא צריך אותן, השאלה היא מדוע נתקבלה ההחלטה כפי שנתקבלה ואם אכן יש מקום להזמין עתה צוללות לעוד 20 שנה, לקשור בהן את ידי שר הבטחון שיכהן אז ואת ידי צה''ל. האם תעשית הצוללות תקפא על שמריה עד אז? לא יהיו חידושים ושכלולים? כמו הנעה בכור גרעיני? שיפור כושר הצלילה והמהירות, סוגי החימוש?

שוב - איני יודע מה היו השיקולים, ואפשר והיה מקום לנצל ההזדמנות של הנכונות הגרמנית להשתתף במימון? איני יודע. שוב : תמיהתי היא מי החליט על הצורך ומי החליט על ההזמנה ומדוע ללא ידיעת שר הבטחון והרמטכ''ל.

מר פאר -אולי אתה בקיא ברזי ההחלטות במשרד הבטחון בעוד אני מקבל מידע רק מהמדיה, שלא בהכרח היא מדויקת.

לגבי הצוללת המצרית נכתב בעיתונות שהשאלה הופנתה לשליחו האישי של רה''מ, עו''ד מולכו, ודובר על צוללת זהה לצוללות שהזמינה ישראל, כי המצרים ראו מה בונים עבור ישראל ובקשו לשנות ולהתאים את הזמנתם.

הערתך לגבי חברת קרופ שוב נואלת ומיותרת.
חברת קרופ היתה חברה פרטית של משפחת קרופ, שבנתה חלק עצום מהנשק לוורמאכט הגרמני. הזכרתי אותה כי בחברה הועסקו גם אסירים יהודים בתנאי ם איומים,כפי שהגרמנים התיחסו לכמעט כל עובדי הכפיה היהודים.

היו בעלי מפעלים שהעסיקו עובדיכפיה יהודים שמעט דאגו לעובדיהם, ללבוש, מזון ובריאות. היו בודדים שגם ניסו להציל את חייהם, כמו אותו חסיד אומות העולם שינדלר. קרופ וטיסן לא נמנו עליהם.

קרופ, שהתעשר מאד מאספקת הנשק לוורמאכט, כמוהו כבעל חברת טיסן, היה אמור לעמוד לדין כפושע מלחמה. מפעליו הוחרמו ע''י האמריקאים. באופן מפתיע וללא הסבר בדיעבד לציבור למיטב ידיעתי, הוחזרו לו מפעליו והוא לא נשפט.

איני אומר שבשל כך אסור לנו בשום אופן לרכוש ממספנות הנושאות את שמו נשק. אלא שבכל מקרה נותר טעם רע בפה. לך אין הדבר אומר דבר - יבושם לך.

גם לא התיחסת למידע [בעיתונות] שהמספנות כיום בבעלות טייקון מאבו-דבי.
אני מניח שיש מידע בטחוני שנשמר בין צבא המזמין צוללת לבין הנהלת החברה המבצעת ובעליה.אני מניח שענין זה מוסדר אך תמיהת מה יש פה.

הזכרת, שלא לענין, את רה''מ יצחק רבין ז''ל. רבין היה, ובצדק, אישיות רבת-תהילה. איני בקיא מדוע אישר, כדבריך, ספקת מטוסים חדישים למצרים, אם אמנם. הוא לא התיעץ אתי ואינני יודע את מניעיו ומה היה הרקע להסכמתו, אם אמנם. הוא גם לא נועץ בי הענין שחרור 1.000 המחבלים ובהם רוצחים מורשעים בעיסקת ג'יבריל בניגוד להחלטתו והחלטת הממשלה שלא לקיים מו''מ עם טרוריבטי, ממש כמו שביבי לא עמד בלחצים לשחרור 1.100 מחבלים ורוצחים בעיסקת שליט.

השאלות שהעליתי במאמר אמורות להשאל כלפי כל ראש ממשלה ולאו דוקא לביבי, אלא שהן עלו בתקופת כהונתו. יוסף אליעז


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.