פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
זה איננו חישוב סטאטיסטי
שלמה גזית (שבת, 22/04/2017 שעה 11:00)


זה איננו חישוב סטאטיסטי

אלוף (דימ.) שלמה גזיתערב חג הפסח שלחתי מכתב זה, במהדורה יותר מצומצמת, למדור מכתבי-הקוראים של ''הארץ''. רציתי להבהיר את המשמעות האמתית למה אין לצאת לטיולים בסיני. לדאבוני, העיתון החליט שלא להדפיס את מכתבי. כיוון שהנושא נותר אקטואלי, החלטתי להפיצו כטור שבועי.

שמעתי כמה מן היוצאים לעשות את שבוע הפסח בסיני מקילים-ראש באזהרת המסע – ''הסיכוי להיפגע בתאונת דרכים גבוה לאין ערוך מן הסכנה להיפגע בסיני''. וטענה זו נכונה ללא ספק. אך דברי הרגעה אלה מבטאים את אי הבנת מהות הבעיה.

אכן הסכנה הסטטיסטית איננה גבוהה. ישראלים נפגעים, כמעט מדי יום בכל שטחי הארץ, ישראלים נפגעו ונפגעים גם מפיגועי טרור באיסטנבול, בבריסל ובברלין, ועל אחת כמה וכמה – רבים נפגעים בתאונה בעת טיולם בחו''ל, אלא שההשלכות של פיגוע אפשרי בסיני שונות לגבינו לחלוטין.

הסכנה לפרט אכן איננה גדולה ואיננה שונה, וצודקים אלה שטוענים כי מבחינה סטטיסטית הסיכון אף קטן ביותר, אך הבעיה איננה בסכנה לפרט, אלא הבעיה הלאומית. פיגוע בסיני עלול להפוך לבעיה לאומית, לבעיה לכלל תושבי המדינה.

בין אם ישראלים ייהרגו או רק יוחזקו ב''שבי'' בסיני, ישראל עלולה למצוא עצמה נסחטת במו''מ מתיש בעיסקת החליפין. כולנו זוכרים עדיין את המחיר המטורף ששילמנו בעסקת שליט או בעסקת החליפין עבור גופותיהם של רגב וגולדוואסר בלבנון. ואת זה חייבים למנוע.

צדק מטה הלוחמה בטרור משהחליט על סגירת המעבר לסיני בטאבה. רק חבל שאיננו מסביר את הסיבות המיוחדות שהניעו אותו לנהוג כך. אין לי ספק שההתייחסות של הנופשים בחופי ים סוף היפים מבטאת את הנאתם מן הנוף והשלווה, והם סומכים על הסטטיסטיקה לפיה הסכנה האישית עבורם איננה עולה על הסיכון בנופש באירופה או באנטליה. אלא שבכל אותם מקומות, ההשלכות של פיגוע תהיינה אישיות לגביהם בלבד – השלטון בגרמניה או בטורקיה ידאג לטפל בנפגעים וידאג להחזרת הנפגעים ארצה. לוחמי דעאש בסיני אינם מחפשים את הנזק האישי שייגרם, הם מעוניינים בתוצאות הפוליטיות של פעולתם, או במספר האסירים הפלסטינים שישראל תידרש לשחרר עבור גופות הישראלים.

לפני ימים ספורים היינו עדים לסערת הרגשות בדיון ועדת הכנסת על מבצע ''צוק איתן''. כולנו עדיין מזועזעים מן הדברים קורעי הלב של הגברת גולדין, המבקשת לקבל את בנה לקבורה בישראל. ופרשה זו עודנה רחוקה מפתרון.
היוצאים לסיני מהמרים לא רק בביטחונם האישי אלא גם באינטרסים הלאומיים של כולנו. ואת זה צריך למנוע. את זה צריך להבין.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


  הממשלה נוהגת נכון כאשר היא מפרסמת הערת אזהרה למקום מסויים  (בצלאל פאר)

חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי