פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
'על יאיר גרבוז ועל 'מנשקי הקמעות
אמנון פורטוגלי (יום שני, 27/03/2017 שעה 13:00)


'על יאיר גרבוז ועל 'מנשקי הקמעות

אמנון פורטוגלייאיר גרבוז עלה בימים האחרונים לכותרות בעקבות פרס ישראל שועדת הפרס לאמנות פלסטית רצתה להעניק לאמן המוערך. שר החינוך בנט ניצל את ההזדמנות, מכיון שהועדה לא הגיעה להסכמה פה אחד כנדרש בתקנון, וביטל לגמרי את הפרס בקטגוריה זו. הסיבה לפעולה זו של בנט היא ככל הנראה
'נאום מנשקי הקמעות' שנשא גרבוז, צייר, סופר ואיש שמאל ותיק, בכיכר רבין ערב בחירות 2015, שבו תקף את ''מנשקי הקמעות והמשתטחים על קברי קדושים''.

הנאום של גרבוז:
''ערב טוב למייחלים לשינוי! אמרו לנו, ורצו שנאמין, שהאיש המתועב שרצח את ראש הממשלה, בא מתוך קומץ של אנשים הזויים. ואמרו שהוא הושפע מרבנים מנותקים ושהוא שייך לשוליים המטורפים.
אמרו לנו שצהובי החולצות ושחורי הסמל – אנשי ''כהנא צדק'' וצורחי ''מוות לערבים!'' הם קומץ – רק קומץ! ורשעי תג-מחיר הם בוודאי קומץ – ממש קמצוץ! גם נאמני הר-הבית מחדשי המקדש ומלבי השנאה הם קומץ. האלימות היא רק תופעה שולית. חזרו ואמרו ושיננו לנו שהגזענים המאיימים והמקללים אינם מייצגים כלל את החברה הישראלית. – הם רק – קומץ! ועוד החציפו ואמרו שהגנבים ולוקחי השוחד גם הם רק קומץ. והמושחתים והנהנתנים-החזיריים, לא יותר מקומץ. ומחריבי הדמוקרטיה – קומץ. והחושבים שדמוקרטיה פירושה עריצות הרוב – קומץ. מנשקי הקמעות, עובדי האלילים והמשתחווים ומשתטחים על קברי קדושים – רק קומץ! אפילו המטרידים המיניים והאנסים קומץ. והשוטרים שסרחו והשקרנים ששיקרו אינם מעידים על הכלל. אם כל אלה רק קומץ... אז איך זה שהקומץ שולט בנו?! איך זה שבאין מרגיש ובאין מפריע הוא, הקומץ, נעשה לרוב?!...''

יש לי שתי בעיות עם הנאום של גרבוז ועם חלק מהתגובות כאן ובמקומות אחרים. ‏

הבעיה המהותית היא בהתייחסות של גרבוז ל''מנשקי הקמעות, עובדי האלילים והמשתחווים ומשתטחים על ‏קברי קדושים''. הדברים של גרבוז נשמעו ונשמעים כהתנשאות מעל לקבוצה רחבה באוכלוסייה, כאמירה גזענית מכלילה, והתייחסות מזלזלת ופוגענית כלפי ‏האמונות, המסורת, והמנהגים של הרבה אזרחים. וכדי להוסיף חטא על פשע, גרבוז קישר את אותה קבוצה עם ‏‏''אנשי כהנא צדק וצורחי מוות לערבים'', עם ''הגנבים ולוקחי השוחד'', עם ''המטרידים המיניים והאנסים''.‏

אני שאיני מנשק קמעות, ולא משתטח על קברי צדיקים וקדושים, איני רואה באמונות אלו ובהתנהגות זו משהו רע. הרוע נמצא באלו ‏שמשתמשים ומנצלים לרעה את אלו שמאמינים באמונות אלו.
מדוע גרבוז ואחרים חושבים שזה שלילי? מדוע ‏זה גרוע בעיניהם מתפיסות ואמונות יהודיות דתיות אחרות שפוגעות באופן אמיתי ומעשי, לדוגמה בנשים? ‏
האמונות, המסורת, והמנהגים האלו ואחרים, הם חלק מהפסיפס האנושי וקיימים כמעט בכל הדתות. צריך רק לבקר בכנסית הקבר בירושלים, בסנטיאגו דה קומפוסטלה Santiago de Compostela בספרד, בלורד Lourdes בצרפת, בפטימה Fátima בפורטוגל, ולהזכר בעליה לרגל שהיתה מרמלה לנבי רובין בזמן המנדט, כדי להבין ולהעריך זאת.

אזכיר קטע מופלא מספרו של קרליבך ''הודו'':
''לגוש אבן היא רוקדת'' אמרתי בבוז, ''לבול עץ ואבן...''.
''עץ ואבן'' אמר ידידי, ''ודחלילים מתים אני יודע... וכי מנין לך שהם מתים? אולי להיפך – אתה הוא המת?...''
''אני? שמעני, נכחתי בהשכבת אלים שלכם; נוטלים בובות מכוערות ורוחצים אותן ומנגבים אותן לבל תצטננה ומחבקים אותן...''
''בדיוק ! אתה צודק; אכן – בובות. אמור-נא לי: היש בעולם ילדה מטופשת עד כדי כך, שאינה יודעת להבדיל בין אדם חי לבין גולם של גומי עם עיני פלסטיק? שאינה מבינה, כי הבובה היא פיסת חומר דומם ותו לא? אלא – שהיא, הילדה מכניסה בה חיים ; היא המפיחה בה מרוח אפה; היא מעתיקה מנשמתה שלה, מחיבתה ומאמהותה, מצערה ומשמחתה – ולגבי דידה הבובה נושמת''.

הבעיה השנייה הפחות חשובה היא בחוסר ההבנה של המשחק הפוליטי שכתוצאה מכך גרבוז ואלו שתומכים בו ‏שיחקו במקרה זה לידי הימין האמוני- לאומני. האמירה האיומה הזו של גרבוז והתגובות של חלק מהאנשים, ‏אפשרה לימין, שרק חיכה למעידה כזו, להתנפל, להסיט את הדיון ולהאשים את גרבוז וחבריו והשמאל שהם ‏גזענים שונאי ישראל. והרי גרבוז וחבריו כבר צריכים להכיר את השיטה, הטיעון המזרחי משרת את מפלגת ‏השלטון ואת הימין בישראל.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי