פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
מקלדת עברית חדשה
טורקיז קטן / יובל רבינוביץ (יום ראשון, 21/02/2016 שעה 3:32)


מקלדת עברית חדשה

ד''ר יובל רבינוביץפרישת מקלדת בתקן ישראלי 1452-2

מאמץ של שלוש שנים מתקרב לסיומו. אם לא יקרה שום דבר בלתי צפוי יתפרסם בקרוב תקן ישראלי 1452-2 למקלדת אלטרנטיבית. התקן החדש בא בנוסף לתקן הקיים ולא במקומו, והוא מבוסס על עקרונות שהצעתי לוועדת הטמעת עברית במערכות ממוחשבות של מכון התקנים הישראלי. התוצאה הסופית שונה מאד מההצעה המקורית שלי, אך העקרונות נשמרו.

אז מה נשתנה?
• כל סימני הפיסוק בעברית זהים כעת במיקומם לסימנים באנגלית. חסל סדר קפיצת פסיקים ונקודות ממקש למקש. לא יוקלד [ץ] במקום [.] או [ת] במקום [,].

• האותיות ו''ו ו-נו''ן סופית [ו],[ן] נפרדות זו מזו ותהיינה על מקשים מרוחקים. האות [ת] תופסת את מקומה של [ן]. האותיות הסופיות [ן],[ף],[ץ] עוברות לחלק השמאלי העליון של המקלדת.

• נוספו סימנים שעד כה היו קשים להפקה: כל סימני הניקוד הנמצאים בשימוש שוטף, מקף, קו מפריד, מרכאות עבריות אמיתיות, גרשיים עבריים.

• נוספו תווים שאינם נמצאים בשימוש רגיל בעברית, אך יתכן שהמשתמש יזדקק להם מדי פעם: כפל, חילוק, סימן רפה ושני טעמי מקרא לציון הדגשה: מתג (קו מאונך קטן מתחת לאות) ועולה (סימן זוויתי קטן מעל האות). כמו כן תווי בקרה לקביעת כיווניות מימין לשמאל או משמאל לימין (שימושי כאשר יש צורך שטקסט ייראה בצורה שונה מברירת המחדל).

האם זה הסידור הטוב ביותר שניתן להגיע אליו? ספק, אך מדובר בפרישת מקלדת מועדת פחות לטעויות ויעילה בהרבה מהקודמת.

איך ניתן להשיג את המקלדת החדשה?
לא ניתן לרכוש בינתיים מקלדת שהפרישה החדשה חרותה עליה. את סידור המקשים החדש ניתן לקבוע דרך תוכנה. ניתן להוריד את הקבצים הדרושים באתר שהקמתי לצורך העניין: mikladot.com.חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


  מה רע בסדר אלפאביתי?  (הזוהר הצפוני) (3 תגובות בפתיל)

חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי