פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
טיפוס וירידה מגבוה
יוסף אליעז (יום רביעי, 11/02/2015 שעה 10:00)


טיפוס וירידה מגבוה

יוסף אליעזאתחיל, ברשותכם, במשל1:

מעשה בחתול, כזה מין טיפוס
אשר מקטנות התמחה בטיפוס
הוא טיפס לגג, לא מבעד לדלת
ושם במרומים נוכח כי לא יוכל לרדת
(ויש גם אנשים כאלה, אך זה סוד כמוס)רבים מטפסים בלי סולם
ונוכחים בחסרונו רק בנפלם
עת אתה עולה, ילד חמד
זכור שפעם תצטרך גם לרדת
וכי נפילה ממרום מאד כואבת...זכור נא ידידי הטוב
רק למלאכים נועד סולם יעקב
.
ובכן - אם נישא עינינו נווכח כי לפתע רבים וטובים (וטובים פחות) החלו לטפס לצמרות, על עצים גבוהים מדי.
חלקם כבר עתה אינם מוצאים דרך לרדת. אחרים לא ימצאו אותה גם אחרי הבחירות.

ראש וראשון להם ראש ממשלתנו, נתניהו, אשר מתעקש לנסוע ולנאום בפני שני בתי הקונגרס של ארה''ב, למרות שהוא נוכח כי נכנס לעימות עמוק ומיותר לחלוטין עם הבית הלבן ועם הממשל האמריקני, ולנזק העצום שמהלך זה עלול לגרום וכבר גורם ליחסי ישראל עם ארה''ב מצד אחד, ועם חלק גדול מהציבור היהודי בארה''ב העומד להקרע בין נאמנות לממשל שם לבין הנאמנות לישראל מצד שני, לדאגה בישראל מפני קרע זה, ולמרות שעמדתו מעוררת מורת רוח רבה גם בין ידידי ישראל בקונגרס ודאגה רבה בעם בישראל.

נתניהו יודע כי עמדותיו כבר ברורות מאד, לכל חברי הקונגרס בשני בתיו, כי ישכנע רק את אלו שכבר משוכנעים, כי ביכולתו לפנות לכל אחד מהם בכתב וכי הנזק שכבר נגרם עולה על כל תועלת שנאומו, במצב שנוצר, יכול להביא.
אלא שנתניהו כבר טיפס ועלה גבוה מדי, אולי בגבהים ראשו כבר סחרחר ואינו מוצא דרך לרדת בשלום, תוך שמירה על גאוותו.

טפסן אחר הוא יאיר לפיד. הוא בנה לעצמו עץ גבוה ושמו ''מע''מ אפס על דירה ראשונה''. לא הועילו כל דברי הכלכלנים שאין תכלית ואין עתיד לרעיון כלכלי זה. לפיד סירב לשמוע, נכנס לעימות עם ראש הממשלה, ונותר לזעוק על ראש העץ כאשר כסאו בממשלה ניטל ממנו.

הטפסן השלישי הוא נפתלי בנט. הוא אכן טיפס גבוה, הן במפלגתו, הן במספר המנדטים שהשיג והן בסקרים שנבאו לו הצלחה גדולה בבחירות הקרובות. אלא שההצלחה עלתה לו לראש והא טיפס מעט גבוה מדי, כמו שהנוער אומר: ''מעל לפופיק''. בנט חשב שמעמדו כבר כה גבוה ואיתן שהוא יכול גם לשריין מקומות ברשימתו וגם לאייש אותם כראות עיניו ומבלי להתייחס לעמדותיהם של מרכיבי עיקר מפלגתו. הוא החליט למנות את אוחנה, שחקן כדורגל מבריק לשעבר ומחלל שבתות בפרהסיה. בהתנגדות העזה שקמה בנט נפל מראש העץ, וכמעט והפיל עמו את כל האילן המפלגתי. אפשר ולמד לקח ואת מחיר היוהרה, הגם שהדבר בספק.

הטפסן הרביעי הוא אביגדור ליברמן, שדומה שניסה כוחו לאחרונה לטפס על מספר עצים בבת אחת - מצד אחד נותר ברגלו האחת על העץ הימני, בעוד שברגלו השניה החל לטפס על עץ שמאלי יותר. אלא שהרוחות החזקות בטבע (ובחדרי החקירות) טלטלו את שני העצים...

הטפסן החמישי, והאחרון שנזכיר כאן הפעם, הוא המפכ''ל המגוהץ תמיד יוחנן דנינו. תחילה ניסה לטפס על סמכויות השר ולנסות לקבוע את זהות מחליפו. השר חיש הורידו מעץ זה. אז באה הסערה הגדולה וניצב אחר ניצב נפלו בזה אחר זה. עתה, בחודשים האחרונים לכהונתו טיפס המפכ''ל על עץ המוסר ויצא ל''מסע טיהורים'' והצהרות פומביות על ''ניקוי האורוות'' אחרי שהמגיפה כבר פגעה אנושות בסוסי-משטרה רבים.

הציבור כולו עומד ותמה היכן היה המפכ''ל הנכבד הזה עד עתה? כיצד טחו עיניו לראות את התדרדרות המשטרה כולה בהשגת מטרותיה ועד כמה פשה הנגע בבכירים שבבכירים בארגון שהוא עמד בראשו.

נוכל לסיים בקריאה לכל הטפסנים: רדו נא מהר מהעצים עליהם טיפסתם אל קרקע המציאות, בטרם תיפלו עליה בחבטה עזה.


הערות:
  1. מתוך הספר ''משלי אליעז'', הוצאת ספרי צמרת, עתה ברשתות.חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


  יש לי פתרונות  (הזוהר הצפוני)
  (ללא כותרת)  (ע.צופיה)
  אני רואה דמיון בין אירן המתקרבת ליצור נשק גרעיני  (המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה) (2 תגובות בפתיל)

חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי