פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
(ראה תשעא) הבטיחו ברכה וקיבלנו קללה
טלית של תכלת / נסים ישעיהו (יום שישי, 26/08/2011 שעה 9:00)


(ראה תשעא) הבטיחו ברכה וקיבלנו קללה

נסים ישעיהואמנם עם העזתים לא עשינו הסכמים ישירים, אבל עם הרשות הפלשתינית שלכאורה שלטה בעזה, כן חתמנו על הסכמים. חוץ מזה, הסכמנו עם עצמנו שאם הם רק יעזו לירות לעברנו אחרי שנשאיר להם את כל השטח, אחרי שננקה את כל רצועת עזה מיהודים, אנחנו נגיב במלוא העוצמה והעולם יהיה אתנו
מה שקורה בדרום הארץ בשבוע האחרון, ''אירועים בטחוניים'' בלשון העדכנית, כאשר כמיליון תושבים, אזרחים שהשיגרה המשעממת והברוכה היא משאת נפשם, שכל מה שהם מבקשים הוא לנהל את חייהם בלא לבחון בכל רגע נתון היכן נמצא ''המרחב המוגן'' הקרוב, כאשר אזרחים שלווים אלה מותקפים שוב ושוב על לא עוול בכפם ומאזורים שעד לא מכבר היו בשליטתנו ואנחנו, בקלות דעת, (שלא לומר בטיפשות) העברנו את השליטה בהם לאלה שכעת מפעילים את כלי הנשק נגדנו, הרי מדינת ישראל נראית באור לא כל כך מחמיא בלשון המעטה. היא נראית כפי שהיא באמת, חסרת כיוון ו(לכן) חסרת דרך. למותקפים יש מרחבים מוגנים(???) לצבא יש מערכת יירוט שמכונה כיפת ברזל ויש את הצבא הכי חזק ומשוכלל במזרח התיכון, אבל המציאות היא שרק בנס הפגיעות בנפש הן מצומצמות יחסית לעוצמת המתקפה.

והמערכת שאמורה להנהיג אותנו, כך לפחות על פי התקשורת, מוטרדת קשות ממה שצפוי לנו בספטמבר, אם תהיה או לא תהיה הכרזה חד צדדית על מדינה פלשתינאית ואם המדינה הזאת תזכה או לא תזכה להכרה מכל מיני גורמים. על כן נשמעים מהמערכת השלטונית, ובעיקר מאלה המתיימרים לאייש אותה בהקדם, מהאופוזיציה, קולות רמים בזכות משא ומתן מזורז, שיהיה ''תהליך'' מדיני. לדעתם, או לפחות לטענתם, כי קשה להאמין שהם באמת מאמינים בזה, משא ומתן כזה ימנע את ההכרזה הבלתי רצויה ובאותה הזדמנות גם יציג אותנו באור חיובי בעיני העולם ובכך, סוף סוף, נהיה מקובלים בחברה האנושית. הם גם מוטרדים מהאפשרות שהמטורף מטהרן יצליח לבנות נשק גרעיני, מה שישנה את מאזן האימה שינוי יסודי ועלול חלילה להעמיד את כל תושבי מדינת ישראל בסכנה מיידית. כנראה, ריצוי הפלשתינאים אמור לפתור גם את הבעיה הזאת, כי אם הם ישלימו אתנו – כל המוסלמים ישלימו אתנו.

בערך כמו שהשלימו אתנו המצרים וגם העזתים. אמנם עם העזתים לא עשינו הסכמים ישירים, אבל עם הרשות הפלשתינית שלכאורה שלטה בעזה, כן חתמנו על הסכמים. חוץ מזה, הסכמנו עם עצמנו שאם הם רק יעזו לירות לעברנו אחרי שנשאיר להם את כל השטח, אחרי שננקה את כל רצועת עזה מיהודים, אנחנו נגיב במלוא העוצמה והעולם יהיה אתנו. ועם המצרים חתמנו הסכם שלום שבעקבותיו השמיע ראש הממשלה דאז בשידור חי בשורת ''שלום לדורות'' לעם ישראל בארץ ישראל. כזכור, עבור הסכם השלום ההוא שילמנו בכל מרחבי חצי האי סיני כולל אוצרות הטבע שבו, בעיקר הנפט שעשוי היה להביא אותנו לעצמאות כלכלית מלאה, וכולל עקירת היהודים שהתיישבו בו. והנה כעת אף אחד במערכת השלטונית כבר לא מעז להכריז שיש לו ביטחון בשלום עם מצרים אבל כולם רוצים להמשיך בדרך ההסכמים.

אפשר להמשיך בסגנון זה עוד ועוד. לא נעשה זאת כי אין בזה תועלת. רבים וטובים עשו ועושים זאת ושום דבר אינו משתנה. כאילו, מרגע שעלינו על נתיב מסויים – לא משנה מי הקברניט התורן ומה דעתו על הסכנות שבאותו נתיב, אין ברירה אלא להמשיך. אף אחד לא מעז להכריז: טעינו! או טעתה ההנהגה הקודמת ועלינו לשנות כיוון. על כן, לכאורה, כל המלים שאומרים או כותבים בנושא הזה הן חסרות תועלת, אז למה בכל זאת כותבים על כך – כי כרגיל, מוצאים בפרשת השבוע את התשתית הרוחנית למה שקורה וכמובן, גם את הפתרונות. אז אמנם אנחנו לא משלים את עצמנו שמישהו מהמערכת השלטונית ישנה את דרכו או את חשיבתו כתוצאה ישירה מהדברים שאנחנו כותבים או אומרים, אבל בהחלט יתכן שאיזה יהודי יזכה לתובנה חדשה וגם זה חשוב.

(דברים י''א): כו רְאֵה, אָנֹכִי נֹתֵן לִפְנֵיכֶם--הַיּוֹם: בְּרָכָה, וּקְלָלָה. בספר דברים כולו, העבודה הנדרשת מאתנו היא עבודת השמיעה. גם בפרשה שלנו זה בולט: כז אֶת-הַבְּרָכָה--אֲשֶׁר תִּשְׁמְעוּ (...) כח וְהַקְּלָלָה, אִם-לֹא תִשְׁמְעוּ אֶל-מִצְו‍ֹת ה' אֱלֹקֵיכֶם (...). אבל הפרשה פותחת בראיה, רְאֵה, וזהו גם שמה. במדבר ראינו אלקות בגלוי כל הזמן ומשה רבנו רצה להנחיל לנו את הראיה הזאת לתמיד, שבכל שלב נזהה את נוכחות ה', כמו שהיה לנו במדבר. אלא שאז, עדיין לא הגיע הזמן לכך והוא נאלץ להדריך אותנו בשמיעה, בהתבוננות פנימית, בגילוי האלקות בתוך מה שנראה כטבע בלבד.

להפוך את הקללה לברכה


כאמור, בשנות הנדודים במדבר ראינו אלקות בגילוי. זה התבטא בכך שקיבלנו לחם מן השמים, היו ענני כבוד שליוו אותנו וכו'. גם כל חריגה גררה תגובה אלקית מיידית, כך שהיה ברור לגמרי מי בעל הבית ומי מנהל את העולם, איזה מעשה מביא ברכה ואיזה את ההיפך ממנה. בכניסה לארץ השתנו הכללים, כעת צריכים להלחם כדי לכבוש את הארץ, לעבוד כדי להוציא לחם מן הארץ ושום דבר אינו מובן מאליו, כל צעד מחייב שיקול דעת ונטילת אחריות אישית. ולאחר ששוקלים ומחליטים לבחור במהלך מסויים, מי יודע אם ברכה צפונה באותו מהלך או שמא קללה חלילה? איך נוכל לדעת, ומראש, אם המהלך שבחרנו לעשות, יביא ברכה או להיפך? ובכן, לא נוכל לדעת, שום בן אדם לא באמת יכול לדעת. כי אנחנו רק בני אדם שכושר חיזוי העתיד אינו נמנה בין יכולותיהם המוּלָדוֹת או הנרכשות.

אז נכון, מצד עצמנו, מצד הכישורים שלנו אנחנו לא יכולים לדעת מראש, לכך בא לעזרתנו משה רבנו ומציג את הנתיבים השונים. ספר דברים כולו מהווה הדרכה כיצד להתנהל במסגרת הכללים החדשים. אמנם הוא מתמקד בעיקר בחיוב, אבל בספר הזה פורש בפנינו המנהיג הנצחי סידרה של מקרים ותגובות, שאלות ותשובות, בעיקר תשובות ופתרונות לכל מיני בעיות ותקלות צפויות. בעיקר מה שהוא עושה, זה להציע לנו את הפתרון שימנע מראש את הבעיה. הנה למשל: לא כִּי אַתֶּם, עֹבְרִים אֶת-הַיַּרְדֵּן, לָבֹא לָרֶשֶׁת אֶת-הָאָרֶץ, אֲשֶׁר- ה' אֱלֹקֵיכֶם נֹתֵן לָכֶם; וִירִשְׁתֶּם אֹתָהּ, וִישַׁבְתֶּם-בָּהּ. לב וּשְׁמַרְתֶּם לַעֲשׂוֹת, אֵת כָּל-הַחֻקִּים וְאֶת-הַמִּשְׁפָּטִים, אֲשֶׁר אָנֹכִי נֹתֵן לִפְנֵיכֶם, הַיּוֹם. עד כאן זו הוראה כללית, לא ממוקדת די כדי לאפשר באמת בחירה בדרך הברכה והתרחקות מדרך הקללה. אבל מיד בהמשך הוא ממקד יותר את ההוראה ואומר מה בדיוק עלינו לעשות כדי לעלות על נתיב הברכה.

(פרק י''ב): א אֵלֶּה הַחֻקִּים וְהַמִּשְׁפָּטִים, אֲשֶׁר תִּשְׁמְרוּן לַעֲשׂוֹת, בָּאָרֶץ, אֲשֶׁר נָתַן ה' אֱלֹקֵי אֲבֹתֶיךָ לְךָ לְרִשְׁתָּהּ: כָּל-הַיָּמִים--אֲשֶׁר-אַתֶּם חַיִּים, עַל-הָאֲדָמָה. ב אַבֵּד תְּאַבְּדוּן אֶת-כָּל-הַמְּקֹמוֹת אֲשֶׁר עָבְדוּ-שָׁם הַגּוֹיִם, אֲשֶׁר אַתֶּם יֹרְשִׁים אֹתָם--אֶת-אֱלֹהֵיהֶם: עַל-הֶהָרִים הָרָמִים וְעַל-הַגְּבָעוֹת, וְתַחַת כָּל-עֵץ רַעֲנָן. ג וְנִתַּצְתֶּם אֶת-מִזְבְּחֹתָם, וְשִׁבַּרְתֶּם אֶת-מַצֵּבֹתָם, וַאֲשֵׁרֵיהֶם תִּשְׂרְפוּן בָּאֵשׁ, וּפְסִילֵי אֱלֹהֵיהֶם תְּגַדֵּעוּן; וְאִבַּדְתֶּם אֶת-שְׁמָם, מִן-הַמָּקוֹם הַהוּא. בפסוק מנויים כמה סוגים של עבודה זרה ולכל אחד נתון ''הטיפול'' הנדרש עבורו. גם לפני שבועיים, בפרשת ואתחנן קראנו הוראה דומה אבל עם הוראות טיפול הפוכות לאשרה ולפסלים (פרק ז'): ה כִּי-אִם-כֹּה תַעֲשׂוּ, לָהֶם--מִזְבְּחֹתֵיהֶם תִּתֹּצוּ, וּמַצֵּבֹתָם תְּשַׁבֵּרוּ; וַאֲשֵׁירֵהֶם, תְּגַדֵּעוּן, וּפְסִילֵיהֶם, תִּשְׂרְפוּן בָּאֵשׁ. בעזרת חז''ל ננסה להבין מה משמעות השינוי הזה ובעזרת הרב גינזבורג שליט''א ננסה להבין מה המשמעות של זה עבורנו.

(ע''ז מה/ב):דאמר רבי יהושע בן לוי: גידועי עבודת כוכבים קודמין לכיבוש ארץ ישראל, כיבוש ארץ ישראל קודם לביעור עבודת כוכבים. דתני רב יוסף: ונתצתם את מזבחותם, והנח; ושברתם את מצבותם, והנח; והנח סלקא דעתך?! שריפה בעי! אמר רב הונא: רדוף ואחר כך שרוף. הפירוש הפשוט של המימרא הזאת הוא שעוד לפני כיבוש הארץ צריכים לגדוע את העבודה זרה, כי בלי השלב הזה – לא ניתן לכבוש את הארץ. 'גידוע' זה מה שמעלילים על המתנחלים שכאילו הם עושים לעצים של הרשעים; אחרי גידוע, העץ קיים אבל בלי נוף, רק שורשים וגזע. זה לא מונע ממנו לצמוח שוב וביתר עוצמה, אבל בינתיים הוא מנוטרל; כעבודה זרה, הוא לא מהווה פיתוי. ואז יכולים להתפנות לכיבוש הארץ. אחרי שמשלימים את הכיבוש, חוזרים לשרוף, לאבד סופית את מה שהשאירו מאחור. לוודא שהאשרה, העץ שהשתמשו בו כעבודה זרה, לא יצמח שוב.

כאשר מגדעים עבודה זרה, זו פעולה פיזית שמלמדת על תנועה נפשית של התנתקות ממנה. בפועל, הרי לא ניתן לטפל בעבודה זרה כלשהי לפני שיש שליטה בשטח, לפני הכיבוש הפיזי. לכן ברור שהאמירה הנ''ל של ר' יהושע בן לוי בדבר גידוע עבודה זרה לפני הכיבוש, צריכה להתפרש בעיקר כמתייחסת למאמץ הנדרש מאתנו – כהכנה לכיבוש הארץ, להתגבר על הנטיה שלנו לעבוד עבודה זרה. משה רבנו כבר הזהיר אותנו מהעבודה זרה הכי מסוכנת בהקשר הזה (פרק ח'): יז וְאָמַרְתָּ, בִּלְבָבֶךָ: כֹּחִי וְעֹצֶם יָדִי, עָשָׂה לִי אֶת-הַחַיִל הַזֶּה. המודעות הזאת מובילה להיפך הברכה כפי שאנחנו רואים יותר ויותר מיום ליום ומאירוע (בטחוני) לאירוע. כדי לעלות על נתיב הברכה צריכים למלא את ההוראה: יח וְזָכַרְתָּ, אֶת-ה' אֱלֹקֶיךָ--כִּי הוּא הַנֹּתֵן לְךָ כֹּחַ, לַעֲשׂוֹת חָיִל: לְמַעַן הָקִים אֶת-בְּרִיתוֹ אֲשֶׁר-נִשְׁבַּע לַאֲבֹתֶיךָ, כַּיּוֹם הַזֶּה.

ניתן להאזין לתמצית הדברים ברדיו קול הלב בתכניתו השבועית של אריק לב.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


מילים כדורבנות .
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום שישי, 26/08/2011 שעה 9:14) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

(פרק י''ב): א אֵלֶּה הַחֻקִּים וְהַמִּשְׁפָּטִים, אֲשֶׁר תִּשְׁמְרוּן לַעֲשׂוֹת, בָּאָרֶץ, אֲשֶׁר נָתַן ה' אֱלֹקֵי אֲבֹתֶיךָ לְךָ לְרִשְׁתָּהּ: כָּל-הַיָּמִים--אֲשֶׁר-אַתֶּם חַיִּים, עַל-הָאֲדָמָה. ב אַבֵּד תְּאַבְּדוּן אֶת-כָּל-הַמְּקֹמוֹת אֲשֶׁר עָבְדוּ-שָׁם הַגּוֹיִם, אֲשֶׁר אַתֶּם יֹרְשִׁים אֹתָם--אֶת-אֱלֹהֵיהֶם: עַל-הֶהָרִים הָרָמִים וְעַל-הַגְּבָעוֹת, וְתַחַת כָּל-עֵץ רַעֲנָן. ג וְנִתַּצְתֶּם אֶת-מִזְבְּחֹתָם, וְשִׁבַּרְתֶּם אֶת-מַצֵּבֹתָם, וַאֲשֵׁרֵיהֶם תִּשְׂרְפוּן בָּאֵשׁ, וּפְסִילֵי אֱלֹהֵיהֶם תְּגַדֵּעוּן; וְאִבַּדְתֶּם אֶת-שְׁמָם, מִן-הַמָּקוֹם הַהוּא.

(פרק ז'): ה כִּי-אִם-כֹּה תַעֲשׂוּ, לָהֶם--מִזְבְּחֹתֵיהֶם תִּתֹּצוּ, וּמַצֵּבֹתָם תְּשַׁבֵּרוּ; וַאֲשֵׁירֵהֶם, תְּגַדֵּעוּן, וּפְסִילֵיהֶם, תִּשְׂרְפוּן בָּאֵשׁ.

יש רק בעיה קטנה .
בעבר היו העברים רבים מיושבי הארץ .

היום ''הגוים אשר אנו יורשים'' רבים מאיתנו .
_new_ הוספת תגובהעוד המלצה... לעקור נטוע!
דוד סיון (יום שישי, 26/08/2011 שעה 9:31)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

השיטה: כותבים פרשנות שגדיעת עצים היא גדיעת עבודה זרה.
כל הכבוד על עידוד הרשע...

הכותב גם מיתמם בדבר ביצוע ההמלצות מהסוג הזה.
_new_ הוספת תגובהאופיני לך .
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום שישי, 26/08/2011 שעה 9:52)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לבקר את מה שלא כתוב .

כתוב ''וּפְסִילֵי אֱלֹהֵיהֶם תְּגַדֵּעוּן''
וגם כתוב ''וַאֲשֵׁירֵהֶם, תְּגַדֵּעוּן, וּפְסִילֵיהֶם, תִּשְׂרְפוּן בָּאֵשׁ''

אם כתוב ''לעקור נטוע'' אתה מוזמן להראות היכן .

אתה , אפילו מה שכתוב בפשטות אינך מבצע . מה לך להתלונן על פרשנות ?
_new_ הוספת תגובההציטוטים שלך לא רלוונטיים
דוד סיון (יום שישי, 26/08/2011 שעה 11:32)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

א. קודם האשמת אחר כך אתה מבקש שיראו לך.
ב. כרמז אציין שהציטוטים שהצגת מן המאמר אינם רלוונטיים למהות טענתי.
ג. לא טענתי שכתוב ''לעקור נטוע''.
ד. אם בכוונתך לדון בטענה שלי קרא שוב את הפיסקה הלפני אחרונה.
_new_ הוספת תגובההציטוטים שלך לא רלוונטיים
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (יום שישי, 26/08/2011 שעה 17:39)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה מה שכתבת
''עוד המלצה... לעקור נטוע!
השיטה: כותבים פרשנות שגדיעת עצים היא גדיעת עבודה זרה.
כל הכבוד על עידוד הרשע...''
_new_ הוספת תגובהאתה ממשיך לפספס ולכן פרשנותך שגויה
דוד סיון (יום שישי, 26/08/2011 שעה 18:02)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ב. כרמז אציין שהציטוטים שהצגת מן המאמר אינם רלוונטיים למהות טענתי.
ג. לא טענתי שכתוב שם ''לעקור נטוע''.
ד. אם בכוונתך לדון בטענה שלי קרא שוב את הפיסקה הלפני אחרונה.
_new_ הוספת תגובהאתה ממשיך לפספס ולכן פרשנותך שגויה
המפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה (שבת, 27/08/2011 שעה 8:42)
בתשובה לדוד סיון
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אני לא מבין מדוע אינך עונה בפשטות ובאופן ישיר .
לך לפה , לך לשם , קרא מה שכתבתי , אינך מבין וכדומה מופיעים הרבה ותשובות לנושא אין .

המסקנה שלי היא שאינך רוצה להסביר אלא להתנצח .
_new_ הוספת תגובהדוד סיון (שבת, 27/08/2011 שעה 10:36)
בתשובה להמפלגה הקטנה העניה וחסרת ההשפעה
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

קודם אתה מאשים ואחר כך מתפלא שלא מסבירים לך.
אם תקרא שוב את ההודעה שלך (תגובה 163570) תראה שבמשפט הראשון את קובע אשמ מופרכת ובאחרון אתה קובע טענה מופרכת.

מי שבאמת מבקש הסבר קודם שואל.
_new_ הוספת תגובההכי טוב שמי שמאמין באלוהים יחזור למדבר
עמיש (יום שישי, 26/08/2011 שעה 12:19) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

יקים לעצמו אוהלים, יחרבן מחוץ למחנה, ישתה מים מהסלע, ילך אחרי עמודי אש וענן, ירכב על גמלים וחמורים ובמקום ללכת לקופת חולים יתייעץ בנחש הנחושת ויתגודד מול אוהל מועד.
הוא ידבר עם אלוהים, אלוהים ידבר אתו, יאכל מן ושלוים והכל יהיה בסדר גמור.
והעיקר, כל הכנופיה הזו תעזוב אותנו לנפשנו ארבעים שנה.
ואחרי ארבעים שנה עוד נראה מה יהיה.
_new_ הוספת תגובהמי שלא יודע איך עושה שמאלני??
יענקלה (יום שישי, 26/08/2011 שעה 14:43)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שיראה את התשפוכת של עמיש ואז ידע .
_new_ הוספת תגובההכי טוב שמי שמאמין באלוהים יחזור למדבר
המסביר לצרחן (שבת, 27/08/2011 שעה 17:16)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

טוב שאתה מציע להם מהירהורי ליבך. אבל למה שלא 3% השמאלנים הקשים ילכו לקומם את הריסות סיביר ויעזבו את היהודים לנפשם? לדעתי עדיף כך, הרי ארץ ישראל בשבילך היא לכל היותר תל אביב (בטח בלי יפו).
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי