פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
מִצְעָד הַאִיוֶלֶּת
יוסף אליעז (יום שישי, 01/07/2011 שעה 11:00)


מִצְעָד הַאִיוֶלֶּת

יוסף אליעזמאז כתבה ברברה טוכמן את ספרה המפורסם (והחכם) על הסיבות האויליות שהביאו לפרוץ מלחמת העולם הראשונה ואופן ניהולה, ולמעשה מזמנים קדומים בהרבה, לא פסק מצעד אינסופי זה.

מקומנו, היהודים, לא נפקד ממצעד זה, ובמדינת ישראל רבו הצועדים בו ללא הרף. לא, אינני כותב על המצעד המפורסם למען גלעד שליט האומלל, שכל אדם יחשוב אם הועיל למדינה, לגלעד או לטרוריסטים של החמ''ס. אני מבקש לכתוב על דברים קרובים וקטנים יותר.

נתחיל במעצרו המתוקשר של הרב דב ליאור. בכל הכבוד הרב לכל המעורבים פה צעדו כל כוכבי האירוע לקול תיפוף תופי האיולת.

איני נכנס כאן לשאלה אם עבר הרב עבירה כלשהי בכתבו ''הסכמה'' לספר הדן בהרג גויים. כל הקשור בספר זה הוא מצעד איולת נוסף ונפרד. אולם - בכל הכבוד הרב לגדולתו של הרב, הנה כמורה דרך, וכמחנך המלמד לאזרחות טובה, לכיבוד המדינה ולשירותה, כולל שירות בצבא, אינך יכול להתעלם מחוקיה. האם כה קשה היה לגשת ולמסור עדות? האמנם היה צורך לעורר אנטגוניזם שכזה בלבבות עשרות אלפי תלמידיך ? ואם כה קשה לך הדבר, רב נכבד, לפחות יכולת להזמין את חוקרי המשטרה אליך ולענות לשאלותיהם.

ומנגד – כאשר גם לך, אדוני ניצב המשטרה המהולל, עדיין לא ברור אם נעברה פה עבירה, ואם אותה ''הסכמה'' חוסה תחת המטריה הרחבה של חופש הדיבור והמחשבה, מה כה חשוב היה לעצור את הרב הקשיש ולחולל תבערה כזו במדינה כה כוויה משריפות ומדליקות אמיתיות?
הרי לא היה זה מעצר פשוט. התקשורת על צלמיה הוזמנה ונוכחה בתהליך המבזה. אינני חושב שהרב נתבזה, אלא אתה והמשטרה נתבזיתם, לפחות בעיני חלק כה מרכזי וחשוב בעם. זהו חלק שנושא בעול תורה, עבודה וצבא גם יחד. למי המעצר היה נחוץ? לאגו שלך על שהרב לא ציית להזמנה? ובכלל- אם בכתיבת ''הסכמה'' זו היתה עברה לדעתך ולדעת הפרקליטות העסוקה [ כוונתי- עסוקה בעסקאות טיעון, בלי ליטול מהרבנים ''היתר עיסקא] - מדוע לא תגיש כתב אישום ותצרף לה גם עבירה של אי-התיצבות לחקירה?

אנו עדים דבר יום ביומו לעברינות המשתוללת בישראל, החל ממשפחות פשע; מרצח וירי בראש חוצות; רצח ילדים; מעבירות רכוש שכמעט אינן מטופלות, כולל גניבות המתכת שגורמות נזקי-עתק למדינה, לגופים כלכליים ואף להריגה, כמו שהיה בגניבת צנורות הגז בנתניה. בכל הנגב יש השתלטות על קרקעות המדינה. בכל אלו אין למשטרה די כח אדם ואמצעים לטפל. האכן היה כה חשוב לעצור רב בן שמונים?!

עברנו מצעד איולת כאוב בבחירתו ומינויו, או אי מינויו, של רמטכ''ל. הכאב שנגרם ללוחם דגול ולכל אזרח שהצבא חשוב לו טרם קהה. נבחר רמטכ''ל בתקופה בטחונית לא פשוטה לישראל. הנשק זורם לחיזבאללה ולחמ''ס; מהפכות עוברות על שכנותינו עד נשקפת סכנה אפילו להסכמי-השלום עם מצרים ואפילו עם ירדן. הסכם הגז כבר מופר זה תקופה ארוכה; אש''פ מתחבר עם החמ''ס; הגבול המצרי לרצועת עזה נפתח; מתארגן משט עויין לעזה; הגבול בגולן נפרץ ע''י אזרחים סורים; אירן מתחמשת בטילים ושואפת לפצצת-אטום.
אדוני הרמטכ''ל – כל הנושאים האלו אצלך תחת שליטה? היית מעורב בתרגיל הכנת העורף למלחמה? כה מהר אחרי המינוי שלך כבר התפנית בשעה טובה ומוצלחת להתערב בנוסח ''יזכור''? זו הבעיה שעל הפרק? אכן זכית בברכת שמים מעל אך זכור שגם תהום רובצת תחת. נברך אותך שבהמשך הדרך תצליח יותר.

כן, גם מנהיגי תבל לא נעדרים ממצעד האיולת, והם צועדים בו בצעדים גדולים.
הנשיא אובמה פתח בחנופה לעולם המוסלמי. בתמורה קבל תמיכה עצומה של סעודיה בת-בריתו במחבלים; אובמה תרם לנפילתו המהירה של בן-בריתו הנאמן האחר מובארכ; הכריז על נצחון באפגניסטן ועל הוצאת כוחות ממנה, ועתה הוברר לו שפקיסטן, בת בריתו, נתנה 8 שנים מחסה לבין-לאדן.
רגע, זהו מצעד איולת אמריקני או שזהו כבר מרוץ?
לא ראינו מצעד איולת אמריקני כזה מאז שקרטר חיסל את השאח והעלה במקומו את חומייני...

היש מה לדבר על הצמד קדאפי ואסד? שניהם טובחים בבני-עמם. המצעד שלהם מְבוֹסַּס עמוק בדם.
צ'אבס, ידידנו הידוע מונצואלה, הפסיק לרגע ממצעדו, ונתקע, בפה סגור לשם שינוי, לצד ידידיו בקובה. יפה שיש לעתים פסק-זמן...
טוב, הרחקנו מעט במצעד. דומה שכאן נעצור הפעם.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


  סתם הערה קטנה  (ע.צופיה) (2 תגובות בפתיל)
  הרב היה חייב להגיע ולהיחקר על ידי המשטרה  (גלעד היפתחי) (2 תגובות בפתיל)

חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי