פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
2010: שנת צמיחה כלכלית
עגל הזהב / דוד סיון (יום חמישי, 17/02/2011 שעה 17:00)


2010: שנת צמיחה כלכלית

ד''ר דוד סיוןאתמול התבשרנו שברבעון האחרון המשק, התמ''ג, צמח בשיעור של 7.8% וכמעט הגיע לשיעורי הצמיחה שנמדדו בשנת 2006 (למס - הודעה לעיתונות). השיעור הזה היכה את התחזיות של משרד האוצר ובנק ישראל בהפרש גדול – הפתעה. לכאורה אפשר להתלהב מאחר ושיעור הצמיחה מתקרב לשיעורים שנמדדים בארצות שמובילות את הצמיחה בעולם – סין והודו; אפשר לציין שזה שיעור גבוה יותר משיעורי הצמיחה של רוב מדינות ה-OECD.
gdp
מקור: נתוני למס באמצעות בנק ישראל


אם נסתפק בעובדות שהזכרנו הרי שציירנו תמונה חלקית מאד. ראשית, ראוי לציין שעל פי נתוני התמ''ג לנפש (לוח 28.16) לפי כוח הקניה ברוב ארצות ה-OECD גבוה יותר מזה שלנו בהרבה - רמת החיים שלנו נמוכה יותר באופן משמעותי. כדי להדביק את המדינות האלה נחוץ שגם התמ''ג לנפש שלנו יגדל מהר יותר לאורך זמן. יחד עם זאת מההודעה של הלמס אפשר לראות שהצריכה לנפש גדלה בקצב איטי בהרבה. מזה ניתן להסיק שהדרך להדביק את אותן מדינות ארוכה.

שנית, חלק ניכר מתושבי ישראל המבוגרים בגיל העבודה לא תורמים לתוצר אבל נכללים בחישוב התמ''ג לנפש (רמת חיים). הם אינם משתתפים בכוח העבודה או שהם מובטלים ולכן הם למעשה לא נהנים מעליות ברמת החיים. במיוחד אמורים הדברים לגבי גברים חרדים, נשים ערביות ובעלי מוגבלויות (תנו להם חכות...). גם בהקשר הזה אנחנו מפגרים אחרי ארצות רבות מה-OECD.

שלישית ההודעה לעיתונות של הלמס מבהירה שהגידול בתמ''ג העסקי הוא גורם עיקרי לצמיחה הכלכלית (לוח1). אם למשל לא כל חלקי המגזר העסקי צומחים הרי שעוד חלקים מתושבי ישראל המבוגרים לא נהנים מצמיחת התמ''ג העסקי. עד לאחרונה היתה זאת תעשיית ההיי-טק שהובילה את צמיחת התמ''ג בהפרש גדול ולכן הצמיחה ברמת החיים היתה מורגשת בעיקר בתעשייה עתירת הידע ובעסקים קשורים.צמיחה כלכלית, צמיחת התמ''ג, איננה כל הסיפור. ראוי ורצוי מאד לראות שכל מגזרי האוכלוסיה לוקחים חלק בצמיחה – מפיקים תועלת ממנה.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


יש לישראל פוטנציאל צמיחה גדול...
מנקה בתי-משפט (יום חמישי, 17/02/2011 שעה 18:39) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה רק טבעי כי המגזר העסקי מוביל את הצמיחה.

פוטנציאל הצמיחה יכול לבוא ליידי ביטוי בקשרים עסקיים עם משקי חו''ל, ושם נמצא הכסף הגדול.

התאוששות מהירה של שווקי חו''ל (אחרי משבר 2008)
תביא לגידול נוסף בקצב הצמיחה.
_new_ הוספת תגובהיש לישראל פוטנציאל צמיחה גדול...
אריק פורסטר (יום שישי, 18/02/2011 שעה 3:28)
בתשובה למנקה בתי-משפט
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לפוטנציאל הגדול אין הרבה משמעות אם הצמיחה מתבטאת בגדילת חשבונות הבנק של האוליגארכים למיניהם. כשרמת החיים של העובד הישראלי תעלה ב-‏7.8% נוכל להיאנח בסיפוק ולהגיד ''...כי טוב''.
_new_ הוספת תגובהיש לישראל פוטנציאל צמיחה גדול...
מנקה בתי-משפט (יום שישי, 18/02/2011 שעה 8:06)
בתשובה לאריק פורסטר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין ספק שכלכלה קפיטליסטית מצליחה.

יסודה של כלכלה קפיטליסטית טמון בעודה שאין שויון בהכנסות...

אין מה לעשות כנגד זה...
_new_ הוספת תגובהיש לישראל פוטנציאל צמיחה גדול...
מנקה בתי-משפט (יום שישי, 18/02/2011 שעה 8:07)
בתשובה לאריק פורסטר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אין ספק שכלכלה קפיטליסטית מצליחה.

יסודה של כלכלה קפיטליסטית טמון בעובדה שאין שויון בהכנסות...

אין מה לעשות כנגד זה...
_new_ הוספת תגובהיש לישראל פוטנציאל צמיחה גדול...
איתן אדיר (יום שישי, 18/02/2011 שעה 16:41)
בתשובה לאריק פורסטר
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

עליית רווחי התעשיה והמסחר לא זורמים רק לכיסי האוליגרכים, אלא להרבה יותר כיסים, כולל לכיס של המדינה. זה נכון וזה לא צריך להפריע לנו, כי אותם רווחים מאפשרים את המשך הייצור והמכירות והרחבת מעגל העבודה, ומכאן שגם מזרימה כספים ליותר ישראלים דרך השתתפותם בעבודה.
רוצה לומר, שהכסף זולג למטה והצידה במסגרת התנועות הכספיות הרגילות במשק.
_new_ הוספת תגובהקודם כל עלינו לשבח את נתניהו שהצליח במדיניותו הכלכלית
איתן אדיר (יום שישי, 18/02/2011 שעה 15:53) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אותה הוא מוביל לאורך רוב הזמן מ-‏1997. אתה צודק שהגידול בצמיחה לא בא לידי ביטוי מאוזן בחלוקת הרווחים בין כל האזרחים. לכן הממשלה צריכה לגבש תוכנית כלכלית, שנובעת ממדיניות חברתית מתקנת, שמצד אחד תעלה ריאלית את המשכורות הנושקות לשכר המינימום ומצד שני תמסה הדרגתית משכורות עתק מגובה מסויים והלאה.

בהחלט הממשלה צריכה ליצור מצב בו השכר החודשי לעשירונים הנמוכים יגדלו ריאלית ע\\''י תיקון שתי מדרגות המס הנמוכות, של ה-‏10% (בערך עד 500 ש\\''ח) וה-‏14% במדרגת השכר שבין 5000 ש\\''ח ל-כ-‏8500 ש\\''ח. השארת מדרגת המס עד 8500 ש\\''ח בגובה 10% יותיר בידי השכיר כ-‏450 ש\\''ח. במידה והממשלה תחליט להוריד ל-‏5% מס עד 5000 ש\\''ח תתווסף למשכורת עוד כ-‏250 ש\\''ח למשכורת הנטו. רק ע\\''י שינוי החישוב ירוויחו העשירונים הנמוכים כ-‏700 ש\\''ח לחודש, שגם זה סכום די זעום.

לכן צריך להאיץ את כניסת ה\\''מס השלילי\\'' לכל אותם עובדים שמרוויחים מתחת לקו הכנסה מסויים שייקבע, בהתאם לתנאים חדשים.

מנגד ראוי לפלג את אחוזי המס מעבר ל-‏45% מס (לשכר הגבוה מ-‏40,000 ש\\''ח). יתכן שצריך להוסיף עוד מדרגה או שתיים, לדוגמה, 50% מס מ-‏80,000 ש\\''ח ל-‏100,000 ש\\''ח ו-‏55% מ-‏100,000 ש\\''ח והלאה.

יתכן שכך תרוויח המדינה פחות ממס הכנסה, אבל מאחר שהכסף של העשירונים הנמוכים אינו כסף לחסכון אלא להוצאות שוטפות, הרי שחלק גדול יותר ממנו ייכנס בחזרה לאוצר בעת ביצוע קניות ותשלומים.
_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי