פורום ארץ הצבי

http://www.faz.co.il/story_6128

פסק דין נגד פורום ארץ הצבי
פא''צ / המערכת (יום חמישי, 22/07/2010 שעה 8:00)


פסק דין נגד פורום ארץ הצביבשנה שעברה הוגשה תביעה נגד ד''ר דוד סיון (ולמעשה נגד פורום ארץ הצבי) על הפרת זכויות יוצרים בגין שימוש בתמונה של אהוד אולמרט במאמר.
עמדתנו היתה שהפרת זכויות היוצרים היתה בשוגג ונבעה מכך שליד התמונה לא צויינה שום הערת זכויות יוצרים.
השבוע פסק בית המשפט לרעתנו. ד''ר סיון, שכתב את המאמר, חוייב לפצות את הצלם דן פורגס בסכום של 17,800 ₪.
את פסק הדין ניתן לראות כאן.

לדעתנו, בית המשפט שגה בהחלטתו. החוק מכיר בקיומו של מפר תמים. עמדתנו היא שאם גם שימוש בתמונה שאין בצידה הערת זכויות יוצרים אינו נופל בקטגוריה זו, אזי אין שום מצב שבו תיתכן הפרה תמימה. כל האינטרנט לאורכו ולרוחבו זרוע בתמונות שנלקחו מאתרים שונים.

יש לציין שהחוק על פיו הוכרע הדין נחקק בשנת 1911. יש אמנם חוק חדש יותר, אך היות שהוא התקבל רק לאחר מועד ההפרה לכאורה, התנהל המשפט על פי החוק הישן.

בפסק הדין יש שתי טעויות עובדתיות. ספק אם הן מהותיות להכרעה:

א. בסעיף 11 נכתב: עוד הופנה התובע ואישר כי בכותרת האתר של בית הספר הגליל המערבי הופיע ציון כי 'יתכן והתמונה תהיה כפופה לזכויות יוצרים'...
נראה שהכוונה היתה לכתוב הנתבע ולא התובע. ההערה דנן לא הופיעה באתר ממנו נלקחה התמונה והתביעה גם לא טענה זאת. ההערה הזו צויינה בדף של מנוע החיפוש (Google) שדרכו הגענו לאתר ממנו נלקחה התמונה. באתר עצמו לא הופיעה שום הערה.

ב. בסעיף 10 נכתב שהנתבע הסיר את התמונה ברגע שהתבקש לעשות זאת. הדבר אינו מדוייק. הסרת התמונה היתה מייד כשנודע על ההפרה, ללא בקשה מפורשת של התובע. הדבר גם נכתב בסעיפים 14ה',22.

כאמור, ספק אם הטעויות האלה מהותיות מבחינת הכרעת הדין.

בשלב זה אנו מבקשים מהציבור תרומות לכיסוי הוצאות המשפט ופסק הדין. אם יצטבר די כסף כדי לאפשר ערעור, נגיש גם ערעור על פסק הדין.

נפתח חשבון בנק על שם ''פורום ארץ הצבי'', מס' חשבון 320557, סניף 489, קוד בנק 20, בנק מזרחי טפחות, ערד.

כתובת המייל שלנו היא editor@faz.co.il.

כתובת הדואר: דוד סיון, ת. ד. 22, מדרשת בן גוריון 84990.מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.