פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
השלום במיטבו
שמעון מנדס (יום חמישי, 11/02/2010 שעה 14:00)


השלום במיטבו

שמעון מנדסזה עתה סיימתי לקרוא את הביוגרפיה של המלך חוסיין. ספור חיים מרתק בכל קנה מידה עולמי, של אישיות שוחרת שכנות טובה. אפשר לתאר את המלך בפסוק אחד, שכאילו נכתב עליו, בספרו של דוד המלך: סוּר מֵרָע, וַעֲשֵׂה-טוֹב; בַּקֵּשׁ שָׁלוֹם וְרָדְפֵהוּ (תהלים ל''ד, ט''ו). וזה הזכיר לי מעשה שהיה בעמק הירדן, באשדות יעקב, בגבול ישראל ירדן.

באחד הימים של אביב 1984 נקראתי באופן דחוף אל ראש מטה פקוד המרכז. סגנו של אלוף הפקוד ספר לי, שמפקד החטיבה הצפונית של הפקוד, ספר לו שהסכרון הקטן על פלג מי העודף של נהר הירמוך נפל. המים שהפלג אמור לעצור נשפכים אל הירדן והולכים לאבוד. ואז הוא שאל אותי: ''מה עושים?'' עניתי לו שאני מכיר את המקום ואני מכיר את הסוגיה. ולמרות זאת אני מבקש שהות לקפוץ למקום כדי לראות מה קרה. לאחר מכן אעוץ לו עצה.

למחרת בבוקר נסעתי לעמק הירדן כדי לראות מה בדיוק קרה. בהגיעי לשם התלווה אלי מישהו מאגודת המים של עמק הירדן, ויחד יצאנו אל האתר שנמצא באשדות יעקב.

הבעיה היא שגדה אחת של הפלג נמצאת בשטח ישראל, ואילו הגדה השניה נמצאת בתחום ירדן. בנקודה מסויימת על הפלג יש סכרון קטן של שקי חול, שתפקידו להסיט את המים למאגר מאולתר שלנו, ששם נשמרים המים לשמוש שוטף. חציו המזרחי של הסכר הוא שהתמוטט. כשני מטרים לפני הסכר הקטן יש צנור מים בקוטר של שני צול, שיוצא מן הפלג אל הצד הירדני. במצב שנוצר, פני המים ירדו, כך שפי הצנור נותר חשוף, כך שהחקלאים הירדנים אינם יכולים לשאוב מים. סכמתי עם איש המים של ישובי העמק שאפשר לתקן את התקלה בלי שום בעיה. הירדנים לא יתערבו ולא יעשו בעיות, כיון שחקלאים שלהם גם הם נהנים מן המים שהסכר מספק. אבל תעשו זאת בתאום עם מפקדת החטיבה.

עוד באותו היום אחר הצהרים חזרתי למטה של פקוד המרכז, נפגשתי עם הרמ''ט, ויעצתי לו את אשר יעצתי למומחה המים באשדות יעקב. ואז שאל אותי הרמ''ט (ראש מטה): אתה בטוח שלא יהיו בעיות עם הירדנים? עניתי לו שאני בטוח בכך, שהרי החקלאים הירדנים גם הם תלויים באותו הסכר. והרמ''ט הוסיף: אני לא יכול לסמוך על המזל, אני שולח לשם ג'יפ עם חולית מקלע. הגבתי ואמרתי שאין שום צורך. ואז הרמ''ט שאל בטון עוקצני: מנין לך הבטחון הזה שהירדנים לא יגיבו? עניתי לו: כאשר הפלאחים משני צדי הגבול שמחים ומאושרים - זהו השלום במיטבו.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי