פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
על חומותייך ברלין
יוסף אליעז (יום חמישי, 12/11/2009 שעה 7:00)


על חומותייך ברלין

יוסף אליעזהטלויזיה והעתונות הכתובה חוגגים, בגרמניה, במערב אירופה, בארה''ב וגם בישראל את מלאת 20 שנה לנפילת חומת ברלין. אינני שותף לחגיגה זו.
אין ספק שנפילת החומה היתה סמל לנצחון המאבק לחופש, לשחרור מהקומוניזם האימפריאליסטי אשר דיכא, לאורך תקופה חשוכה, חלקים גדולים מאוכלוסית העולם. כך דַוְקָא נפילת החומה סימלה את המהפכה האנטי-קומוניסטית, שראשיתה, כמדומני, בתעוזת פועלי המספנות בגְדָאנְסְק אשר בפולין, בה לֶךְ וַלֶנְסָה העז להוליך קוממיות את תנועת ''סולידריות''.
אולם בגרמניה, בעולם החופשי, ודומני שגם אצלנו, בישראל, חוגגים גם את איחוד גרמניה. תמהני אצלנו מה ''שמחה זו עושה''.

נביאינו ראו בנבוכדנצר מלך בבל, אשר החריב את הבית הראשון והגלה חלק גדול מעם ישראל לגלות בבל, את שוט הענישה של האל. השוט עצמו הוא שוט, לא יותר, ולא צריך להיות בעצמו צדיק גדול, וגם הוא שילם על זדונו.
אירופה כולה, למעט כמה צדיקים בסדום, היתה רצחנית כלפי עמנו. ראשונה לאומות המרצחות היתה גרמניה, אשר נהתה, רובה ככולה, אחרי שהנאצים חיסלו את המפלגה הקומוניסטית, אחרי הפיהרר ימ''ש. אולם גם יתר האומות, בעיקר במזרח אירופה ובמרכזה, מיהרו לשתף פעולה עם הנאצים. קהילות רבות נרצחו ביוזמות מקומיות, כמו בליטא ובאוקראינה, בהן המרצחים המקומיים הקדימו את הגרמנים.

הנצרות במקומות חשוכים אלה פעלה להגברת השנאה ליהודים. כל הנכנס לכנסיה רואה קודם לכל את מושיעו צלוב, והכומר המקומי בדרשותיו לא חדל לטעון באוזני צאן-מרעיתו כי היהודים הם שצלבו את ''בן-האלוהים''. הכנסיות הפרבוסלבית והקתולית מלאות באיקונין של הצלוב ושל אמו האומללה מריה. בכנסיות הפרוטסטנטיות יש פחות פסילים אך מרתין לותר, ''הרפורמטור'' הגדול מול הכנסיה הקתולית, לא הסתיר את שנאתו ליהודים והטיף נגדם. כך גם הכנסיה הלותרנית, הכנסיה המרכזית בגרמניה, מלאה שנאה לעם אליו השתייך ישוע בחייו.

אירופה הרצחנית נענשה ובמשך 40 שנה נשלטה, עונתה ונחמסה ביד הקומוניסטים המונהגים ביד הברזל של סטאלין. במובן זה היה סטאלין, האתיאיסט הרצחני, שוט הענישה בידי האלוקים. הוא דיכא את האומות וגם מהכנסיות וכמריהן לא חשך את ידו [חשך-הן מלשון ''חסך'' והן מלשון ''חושך'']. גרמניה המזרחית קבלה עונש כבד, אם גם לא מספיק, על חטאיה, ולצדה גם גרמניה המערבית סבלה לא מעט.
אינני מתיימר להבין את מעשי ''ההשגחה העליונה'', ואני מְקוֶה שהאל במרומים, בהנחה שהוא שם (לא ראינוהו בשואה) יסלח לי על ש''תקעתי'' לידו את סטאלין כשוט.

ישאל השואל: ושוטו של מי היה היטלר? את הצורר הזה איני מעז ליחס לאל. הפיהרר היה שליחו של השטן.
אנא, קורא נכבד, סלח לי שסטיתי מנושא החומה להרהורים מתחום הדת. הבה ונחזור לאותה חומה שנפלה: גרמניה, מאז ומעולם, היתה מחולקת לעשרות מדינות או נסיכויות. יש והיו הבדלים עצומים בין הפרוסים המיליטריסטים לסכסונים ולבווארים, או לאוסטרים, שרק בשל תעתועי ההסטוריה לא היתה עד 1938 חלק מגרמניה (אם כי דוקא במרתפי הבירה של מינכן נבנה הפיהרר ובה צמח, ואכן ראה עצמו כגרמני אף שנולד וגדל באוסטריה). נסיכויות אלו לעתים חיו בשלום ולעתים נלחמו ביניהן. פרוסיה גם ניהלה מלחמות מחוץ לתחומי גרמניה, כמו נגד צרפת במאה התשע-עשרה.

ביסמארק איחד את גרמניה והפך אותה ממצבור נסיכויות מפולגות למעצמה אחת ובראשה ה''קייזר''. אותה גרמניה גרמה במאה הקודמת לשתי מלחמות-עולם. העובדה שאחרי שהובסה במלחמת העולם הראשונה מבלי שפוצלה שוב, והעובדה שצבאה צומצם מאד והוגבל בסוגי וכמויות נשק, אך לא פורק, הביאה לכך, בצד סיבות כלכליות ופוליטיות אחרות, שתוך עשרים שנה בלבד גרמה למלחמת עולם שניה. על כן החליטו המנצחים בתום המלחמה השניה לפצל את גרמניה והיא חולקה לארבעה חלקים, שכל חלק בה אמור היה להיות תחילה בשליטה, ולאחר מכן בפיקוח, של מעצמה אחרת מבנות הברית. הרעיון - פיצול האומה שהביאה לסבל לא יתואר, לרצח לאומים ולהרס תרבויות, כך שלא תתאחד ותצמיח מלחמת עולם שלישית.

כידוע לא כך התפתחו הדברים. סטאלין מעולם לא היה שותף אמין לעסקאות, אם פוליטיות ואם אחרות. הוא השתלט במהרה על ''חלקו'' בגרמניה, והקים שם את מדינת גרמניה המזרחית , כפי שהשתלט על שאר ארצות אירופה שהוכרו כ''תחום השפעתה'' של בריה''מ, דיכא אותן באכזריות והנהיג בהן את שלטון האימים של הק.ג.ב.
מצד שני - המעצמות האחרות לא האריכו בפיקוח על חלקי גרמניה שניתנו למרותן, חיש מהרה ניטשטשו ונעלמו הגבולות בין חלקיהן וצמחה גרמניה המערבית, ששוקמה חיש מהר בעזרת ארה''ב (''תכנית מרשל'') והפכה תוך שנים מעטות למעצמה כלכלית שהאפילה על כלכלותיהן של אנגליה וצרפת ''כובשותיה'', וכיום היא מתחרה בהצלחה יתרה בתחומים רבים (כמו תעשית הרכב) גם בארה''ב.

נכון הדבר שגרמניה נשלטת כיום כדמוקרטיה, ולא סתם דמוקרטיה אלא גם כידידה גדולה לישראל (אם גם מצאנו מדעני-טילים גרמניים במצרים של נאצר, ועדיין מוצאים גרמנים רבים במדינות ערב שונות ובאירן, שם גם נמצאו חברות גרמניות שהוסיפו לסחור עם אירן גם לאחר שהוטלו עליה סנקציות והגבלות-סחר) ויש להתפלל שתישאר כזו, אך אני חושש מאד מהאיחוד הזה. גרמניה המערבית שילמה תשלום כלכלי אדיר בשיקום מזרח-גרמניה, אך עתה היא השלימה לערך שיקום זה, ותעיד על כך הקאנצלרית שמוצאה ממזרח גרמניה. עתה גרמניה פנויה לבאות. היא כבר עומדת דה-פקטו בראש השוק האירופי המשותף. מבחינה כלכלית היא גדולה ועצומה לאין-שיעור מגרמניה הויימארית, זו שקדמה לעליתו של הצורר ונאנקה תחת עול-הפיצויים שהוטלו עליה ע''י בנות הברית המנצחות.

כולנו נתפלל, או נפלל, איש כאמונתו, שגרמניה תשאר דמוקרטיה וידידה. אך בלבי עדיין חשש גדול. אני שמח בחרות מהשיעבוד האדום, אך חושש מאד מכוחות השחור שכבר נשמעים ונראים שם. הלאומנים הקיצונים כבר נושאים ראש (גם ''ראש מגולח'') ושולחים נציגיהם לפרלמנטים המקומיים של המדינות הגרמניות השונות וגם לפרלמנט האירופי. כאמור אין לי חלק בשמחה על נפילת חומות ברלין. עדיף היה לבטחון העולם אילו נותרו שתי גרמניות דמוקרטיות החיות בשלום זו לצד זו, ולצד יתר האומות שוחרות השלום. לוואי ואתבדה וגרמניה תשאר לעד דמוקרטיה ידידותית ושוחרת שלום.
חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


  הפעם אני מסכים אתך  (יענקלה) (4 תגובות בפתיל)
  אירופה מתאסלמת במהירות  (spinner013@gmail.com)
  איפה הוא?  (spinner013@gmail.com)
  ירושלים מול ברלין  (חזי, הרצליה) (4 תגובות בפתיל)
  חצי ממשלה עתידה לטוס בקרוב לרייכסטאג  (פְּקִיד צַמֶּרֶת)

חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי